Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Luty 19, 2018, 20:29:47
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Do wszystkich Forumowiczów:

FORUM służy wymianie wiedzy. Nowicjusze nie mają dostępu do działów wymiany, gdzie zaufanie do innych Forumowiczów powinno być podstawą.

1. Prośba o wypełnienie w Profilu rubryk: płeć i miejsce zamieszkania. Nie jest to obowiązkowe, ale znakomicie ułatwia komunikację między Forumowiczami.

2. Na tym forum wymagamy używania poprawnej polszczyzny. Mający z nią kłopoty powinni korzystać z opcji 'sprawdź ortografię'. Tych, którym to się nie podoba prosimy  o nie rejestrowanie się. Jeśli ktoś się jednak zdecyduje dołączyć do naszej społeczności, a nie będzie reagował na zwrócenie mu uwagi przez poprawienie na niebiesko błędów, musi się liczyć z tym, że jego posty będą usuwane. Jeśli i to nie pomoże usuniemy taką osobę z naszej forumowej  społeczności.

3. Nie piszmy postów w stylu "piękne", "śliczne", " Laughing " . I tym podobnych. Takie posty nic nie wnoszą. Posty jednowyrazowe będą kasowane.

4. W wątkach tematycznych piszemy wyłącznie na temat danej rośliny. Wszelkie dygresje na tematy innych roślin lub inne tematy będą usuwane.

Pozdrawiamy, Administratorzy
Strony: 1 2 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Szczepionka mikoryzowa  (Przeczytany 10838 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« : Grudzień 28, 2007, 11:39:12 »

Nie znalazłam nic na naszym forum(a może źle szukałam).Więc mam pytanie czy ktoś stosował szczepionkę mikoryzową?Czy to przynosi jakiś skutek?Pytam bo zastanawiam się nad jej kupnem. Confused
krysp50
Rezydent

Wielkopolska 7a

« Odpowiedz #1 : Grudzień 29, 2007, 00:34:25 »

Miałam, stosowałam. Na pewno dobrze podziałała na wszystkie iglaki i kwaśnolubne. Zeszłej jesieni dostały prawie wszystkie i latem dobrze rosły i wydaje się,że jednak podziałała.Natomiast co do kwiatów - to mam mieszane spostrzeżenia. Stosowałam dopiero pierwszy rok, a efekt można ocenić po dłuższym czasie, w każdym razie wszystko posadzone wiosną - głównie byliny - przetrwały suszę i nawet ładnie rosły, a co najważniejsze, wszystkie się przyjęły. Co dalej i jak - to dopiero będę mogła ocenić wiosną - co przetrwało i w jakim stanie.

Pozdrawiam
Krysia
lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #2 : Grudzień 29, 2007, 10:15:30 »

Dzięki Krysiu.A ta szczepionka nadaje się też do doniczkowych?
probeta
Administrator

« Odpowiedz #3 : Grudzień 29, 2007, 10:54:33 »

do doniczkowych są specjalne szczepionki - ja stosowałam do storczyków z bardzo doibrym skutkiem - moja mama zaś stosowała do roślin doniczkowych w zeszłym roku.
A, że została zaszczepiona (czyt. obdarowana) wieloma hojami które są wrażliwe na przesadzanie - mogę z całą stanowczością stwierdzić, że szczepionka jest rewelacyjna - nie dość że rośliny nie odczuły negatywnie przesadzania to jeszcze nie pozrzucały kwiatów - co jak wiemy zawsze się tak kończy gdy rośliny są przesadzane nie w terminie i podczas kwitnienia. Muszę powiedzieć że rośliny mojej rodzicielki są dzięki tej szczepionce silniejsze, lepiej rosną i co tu kryć na wiosnę będę przesadzać wszystkie swoje stosując tą szczepionkę.
krysp50
Rezydent

Wielkopolska 7a

« Odpowiedz #4 : Grudzień 29, 2007, 13:03:56 »

Beatko - przypomniałaś mi, że ja też wiosną do niektórych  kwiatków podczas przesadzania dodawałam mikoryzę. Poszłam sprawdzić - rzeczywiście rosną i nie chorują. Czemu ja o tym zapomniałam - ile sadzonek bym może ocaliła   Confused

Pozdrawiam
Krysia
probeta
Administrator

« Odpowiedz #5 : Grudzień 29, 2007, 16:55:37 »

Krysiu ja też do niektórych dawałam tą szczepionkę w pałeczkach ale obserwując rośliny mojej mamy muszę stwierdzić że jednak ta szczepionka co się macza rośliny w przygotowanym roztworze działa o wiele lepiej - jest skuteczniejsza poprostu.
Dlatego na wiosnę postanowiłam poprzesadzać i zastosować tamtą "maczaną"
JeyDee
Rezydent

strefa klimatyczna 6B

« Odpowiedz #6 : Grudzień 29, 2007, 17:58:13 »

Beatko, a ten cud "maczany" w jakiej postaci się kupuje - w proszku czy gotowy roztwór ?

Pozdrawiam - Jola Smile
Moje krzaczki Wink
tellerka
Administrator

Mazowieckie, Strefa klimat. 6B

« Odpowiedz #7 : Grudzień 29, 2007, 18:02:32 »

Ja też proszę o namiary na ten 'cud' Smile

Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
Św. Tomasz z Akwinu

Pozdrawiam, Astrid
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #8 : Grudzień 29, 2007, 18:02:46 »

ma ktos fotke tego czegos albo jakis link? Smile

lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #9 : Grudzień 29, 2007, 19:08:57 »

http://www.centrumogrodnicze.pl/ Dzięki za wskazówki ,na wiosnę zafunduję moim podopiecznym.To link gdzie można ją kupić.
tellerka
Administrator

« Odpowiedz #10 : Grudzień 29, 2007, 19:14:29 »

Jest jeden minus... cytuję:

"Szczepionka mikoryzowa dla storczyków (Orchidaceae).

Przygotowana z grzybni wyizolowanej w firmie MYKOFLOR jest takim grzybem mikoryzowym, bez którego storczyki w naturze nie rosną.

Opakowanie wystarcza na 1 roślinę
Opakowanie: Strzykawka 15 ml

NOWOŚĆ!

Cena: 17,90 PLN "

Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
Św. Tomasz z Akwinu

Pozdrawiam, Astrid
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #11 : Grudzień 29, 2007, 19:17:01 »

hmm..drogie to  Shocked

tellerka
Administrator

« Odpowiedz #12 : Grudzień 29, 2007, 19:18:08 »

Do innych roslin są tańsze...

Św. Tomasz z Akwinu

Pozdrawiam, Astrid
krysp50
Rezydent

Wielkopolska 7a

« Odpowiedz #13 : Grudzień 29, 2007, 22:33:17 »

Rok i wcześniej była dostępna tylko w postaci sypkiej w dwóch woreczkach do rozrobienia. Teraz jest w postaci sypkiej-zbrylonej, teoretycznie łatwiejszej,ale podejrzliwość - czy na pewno ma wszystkie właściwości. W ogrodniczych pojawiła się w po przystępnej cenie ok.15-20 zł, ale nie pamiętam nazwy firmy /opakowania na działce/, i starczało mi na kilkanaście bylin. Być może nie stosowałabym jej, ale na moich piaskach widziałam w tym ratunek - i jak na razie nie zawiodłam się.
Dodałam jej trochę też do moich pelargonii na balkonie i tu była porażka. Być może przyczyniłam się do niej , bo coś mnie podkusiło i chciałam oszczędzić na kupnie ziemi- dałam kompost z działki. Był chyba za ciężki do pelargonii, bo w innych doniczkach, gdzie nie było kompostu, kwiaty rosły ładnie, ale też bez mikoryzy. Próbować będę dalej - na pewno bez kompostu i tylko na kilku doniczkach.Wypróbuję jeszcze, czy ta sypka mikoryza namoczona w wodzie, wytworzy taki żel jak ta pierwsza.Napiszę o próbach, ale w przyszłym roku  Smile

Pozdrawiam
Krysia
Maj@
Zbanowany/usunięty

« Odpowiedz #14 : Grudzień 30, 2007, 10:00:51 »

Bardzo drogie jak ja mam 20 storczyków i miałabym wydać na jednego 17.90 to bym zbankrutowała u mnie w elea była jakiś tydzien temu szczepionka tylko w proszku  pisało że opakowanie wystarcza na 15 doniczek była po 27.99

Pozdrawiam serdecznie Ela.
tellerka
Administrator

« Odpowiedz #15 : Grudzień 30, 2007, 12:12:53 »

Ale pewnie nie do storczyków - szczepionki do zwykłych roślin doniczkowych są dużo tansze.

Św. Tomasz z Akwinu

Pozdrawiam, Astrid
Maj@
Zbanowany/usunięty

« Odpowiedz #16 : Grudzień 30, 2007, 13:20:21 »

Pewnie tylko do doniczkowych

Pozdrawiam serdecznie Ela.
Kasja
Aktywny
**

« Odpowiedz #17 : Kwiecień 23, 2008, 20:37:11 »

Kupiłam  szczepionkę taką, o jakiej pisze Krysia. Tydzień temu potraktowałam nią nowosadzone pięciorniki i w tejże szczepionce teraz cała moja nadzieja. Krzaczki były nie pierwszej świeżości, jest sucho, wietrznie i słonecznie, a na działkach nie ma wody...W suchym piaseczku w warzywniku kąpią się wróble. Jeśli te pięciornoki przetrwają - to tylko dzięki mikoryzie.
Karolejna
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #18 : Marzec 11, 2009, 13:19:40 »

Szczepionki mikoryzowe do storczyków są droższe niż do innych roślin bo storczyki są specyficznymi roślinami. Inne rośliny bez mikoryzy mogą żyć - słabiej ale sobie radzą. Co do storczyków to one potrzebują grzybów aby nawet wykiełkować. Dlatego nie są one łatwe w pielęgnacji i hodowli. Jeśli kogoś interesują informacje na ten temat to mogę poszperać i coś umieścić.

Co prawda nie mam doświadczenia odnośnie hodowli roślin, ale skończyłam biologię o specjalności mikologia i akurat temat grzybów nie jest mi obcy.

Pozdrowienia
Karolina
Agnieszka Gie
Aktywny
**

Podlasie - strefa 6a

« Odpowiedz #19 : Marzec 11, 2009, 20:02:44 »

A czy to jest bezpieczne dla zdrowia?
Mi do tej pory słowa: grzyb, grzybnia kojarzyły się raczej negatywnie.

Klikaj codziennie  Pajacyk, Okruszek.
Karolejna
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #20 : Marzec 12, 2009, 07:21:29 »

A czy to jest bezpieczne dla zdrowia?
Mi do tej pory słowa: grzyb, grzybnia kojarzyły się raczej negatywnie.

Większość osób myśli, że grzyby mają tylko negatywne działanie, a wcale tak nie jest. Oczywiście bardzo dużo działa szkodliwie, ale są też takie, które mają  bardzo pozytywne znaczenie. Chociażby produkcja antybiotyków, przecież to grzyby je wytwarzają. To tak samo jak z człowiekiem, słowo bakterie kojarzy nam się z chorobą, ale przecież są też takie, które żyją w naszym układzie pokarmowym i działają pozytywnie.

W przypadku mikoryzy polega to na tym, że grzyb ułatwia roślinie pobieranie wody i soli mineralnych modyfikując system korzeniowy przez "przedłużenie " i "rozgałęzienie" korzeni. Grzyb wspomaga również aktywność enzymatyczną , dzięki temu uruchamiane są składniki dotychczas niedostępne dla rośliny. Np. do ziemi dodasz składniki aby roślina lepiej rosła, ale co z tego jeśli ona nie może ich pobrać. Od rośliny grzyb dostaje w zamian substancje organiczne powstałe w procesie fotosyntezy. Mam nadzieję, że trochę wyjaśniłam. Wink

Oczywiście zaznaczam, że określone gatunki grzybów żyją w mikoryzie z określonymi gatunkami roślin. Nie działa to w ten sposób, że weźmie się jakąś tam grzybnie i ona będzie miała korzystny wpływ.

Pozdrowienia
Karolina
PEla
Rezydent

« Odpowiedz #21 : Marzec 12, 2009, 07:53:16 »

Ja mam same pozytywne skojarzenia jeśli chodzi o grzyby, grzybnię. I bardzo bym chciała w końcu się nauczyć, jakie grzybki z jakim drzewkiem/roślinką żyją w przyjaźni.  Very Happy

Florki Peli cz. 1
Florki Peli cz. 2
uczę się, uczę          pozdrawiam
Karolejna
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #22 : Marzec 12, 2009, 08:50:46 »

PEla napisać ci co nieco o tych grzybkach? Jakie gatunki z jakimi roslinami?  Smile

Pozdrowienia
Karolina
PEla
Rezydent

« Odpowiedz #23 : Marzec 13, 2009, 10:25:12 »

O tak, bardzo proszę. Tylko tak, żeby Pela zrozumiała dobrze? Embarassed

Florki Peli cz. 1
Florki Peli cz. 2
elajas
Rezydent

« Odpowiedz #24 : Marzec 13, 2009, 19:18:49 »

Witajcie mam maleńką paleonopsis, swoim własnym życiem żyje dopiero 3 miesiące.Na razie jest wszystko dobrze są przyrosty i na korzonkach i widocznie urosły listki.Bardzo ją doglądam .Hodowałam już dwie takie sadzonki i roślinki mi padły jedna po 5 druga po 8 miesiącach.Zastanawiam się czy mogłabym podać tą szczepionkę do storczyków może to ułatwiłoby jej przetrwanie.ponieważ mimo moich starań może być różnie o czym sama się przekonałam, jak tym razem się nie uda to już sobie daruję.Mam jeszcze jedno keiki ale już go nie odetnę od mamy niech sobie tak rośnie.pozdrawiam

Jeżeli masz w sercu zieloną gałązkę - usiądzie na niej słowik.

Pozdrawiam elajas.
Karolejna
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #25 : Marzec 13, 2009, 20:25:45 »

elajas ja się osobiście nie znam na hodowli phaleonopsis ale zacytuje tu wypowiedź probety do doniczkowych są specjalne szczepionki - ja stosowałam do storczyków z bardzo doibrym skutkiem - moja mama zaś stosowała do roślin doniczkowych w zeszłym roku.
A, że została zaszczepiona (czyt. obdarowana) wieloma hojami które są wrażliwe na przesadzanie - mogę z całą stanowczością stwierdzić, że szczepionka jest rewelacyjna - nie dość że rośliny nie odczuły negatywnie przesadzania to jeszcze nie pozrzucały kwiatów - co jak wiemy zawsze się tak kończy gdy rośliny są przesadzane nie w terminie i podczas kwitnienia. Muszę powiedzieć że rośliny mojej rodzicielki są dzięki tej szczepionce silniejsze, lepiej rosną i co tu kryć na wiosnę będę przesadzać wszystkie swoje stosując tą szczepionkę. 

Z tym, że to nie jest do końca takie piękne jakby się mogło wydawać - tak myślę  Confused- bo to musi być na pewno szczepionka bardzo dobrej jakości. A poza tym pamiętaj, że mikoryza nie zastąpi popełnianych błędów w uprawie,nawożeniu i ochronie. Wspomaga jednak roślinę w trudnych warunkach np podczas przesadzenia, ale nie tylko. Ogólnie w warunkach stresowych bym powiedziała

tu podaje stronkę dotyczącą mikoryzy za i przeciw. Nie dotyczy co prawda storczyków, ale można się trochę dowiedzieć
http://www.pogotowieogrodnicze.pl/zdjecia/mikoryzazaiprzeciw.pdf
a tu masz stronkę o Phalaenopsis może ci pomoże http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/Phalaenopsis.html

postaram się zebrać informacje dotyczące jakie gatunki z jakimi roślinami współżyją Smile i umieścić na forum

Pozdrowienia
Karolina
elajas
Rezydent

« Odpowiedz #26 : Marzec 14, 2009, 18:00:23 »

Karolejna dziękuję.Taką mikoryzę do doniczkowych kwitnących to mam i w zasadzie to nie powiem pomaga czy nie ,bo nie ma specjalnych efektów jej zastosowania.Zobaczę w tym roku na roślinach balkonowych.Natomiast jeżeli idzie o storczyki to ciągle mam problemy, niestety jest to uprawa parapetowa i może ja przedobrzam.Tego maluszka chciałabym bardzo mieć.Jeżeli rozważymy takie czynniki jak: roślina silniejsza, wspomaganie w trudnych warunkach to  taka szczepionka powinna dobrze wpłynąć na zdrowie takiej malutkiej roślinki.Ona stoi w szklanym słoju na kamykach które zraszam,posadzona w/g przepisu podanego na stronach orchidarium i takie warunki mogę jej zapewnić początkowo wszystko idzie dobrze może tym razem się uda.Cały czas myślę oczywiście o dobrej szczepince do storczyków.pozdrawiam

Jeżeli masz w sercu zieloną gałązkę - usiądzie na niej słowik.

Pozdrawiam elajas.
Karolejna
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #27 : Marzec 16, 2009, 17:46:48 »

Mamy różne typy mikoryzy. Możemy je najprościej podzielić na :
Mikoryzę wewnętrzną (endotroficzną) - strzępki grzyba wnikają przez ściany komórkowe miękiszu kory pierwotnej korzenia tworząc masę skręconych strzępek we wnętrzu komórki, zwanych jako arbuskule.

Mikoryzę zewnętrzną (ektotroficzną) - której strzępki grzyba wnikają pomiędzy ściany komórek miękiszu kory pierwotnej korzeni, tworząc tzw. sieć Hartiga. Na zewnątrz korzeni tworzy się mufka (opilśń)

Jest cała masa innych w zależności od rodzajów roślin.

Wspomaganie szczepionkami mikoryzowymi stosuje się na glebach zdegradowanych gdy pomimo nawożenia rośliny dają niewielkie przyrosty.
Grzyb hebeloma crustulinforme (włosianka rosista) rozwija się w symbiozie z sosną, świerkiem, modrzewiem, dębem, grabem, lipa i brzozą przyczyniając się do silniejszego ich wzrostu w pierwszych latach po posadzeniu. (wg. Inż. Janusza Zaremby) http://www.pogotowieogrodnicze.pl/zdjecia/mikoryzazaiprzeciw.pdf 

Mikoryza u drzew
Wyłącznie z modrzewiem:
?   maślak żółty (Suillus grevillei),
?   maślak trydencki (Suillus tridentinus)
?   maślak lepki (Suillus aeruginascens)
?   borowiec dęty Boletinus cavipes 

Z brzozą:
?   mleczaj wełnianka (Lactarius torminosus)
?   grzyby z rodzaju koźlarz np. koźlarz babka (Leccinum scabrum), koźlarz 
             pomarańczowo-żółty (Leccinum versipelle) 

Z sosną:
?   borowik sosnowy (Boletus pinophilus) ? rzadziej z świerkiem
?   pieprznik jadalny (kurka)  (Cantharellus cibarius )
?   gąska (Tricholoma)
?   mleczaj rydz (Lactarius deliciosus) współżyje ze świerkiem i sosną
?   maślak zwyczajny (Suillus luteus )  z sosną zwyczajną (mikoryza nie występuje u
             sosen rosnących na glebach bogatych w składniki pokarmowe);
?   grzyby maślak ziarnisty (Suillus granulatu) lub trufla czarno zarodnikowa (Tuber
             melanosporum) z sosną czarną - na glebach wapiennych w przypadku braku 
             ektomikoryz siewki cierpią na chlorozę i giną na skutek zakłóceń w metabolizmie
             azotu.
?   muchomor czerwony (Amanita muskaria), A. citrina i Suillus bovines- chronią
             siewki sosny (także świerka) przed zakażeniem H. annosum, ale również
             pozytywnie wpływały na ich wzrost i kondycję
?   wodnicha późna (Hygrophorus hypothejus),

Z osiką:
?   koźlarz czerwony (Leccinum aurantiacum )

Z grabem:
?   koźlarz grabowy (pseudokozak) (Leccinum carpini)   

Z dębem:
?   koźlarz dębowy (Leccinum aquercinum )

Z leszczyną:
?   mleczaj palący (Lactarius pyrogalus)

krowiak podwinięty (Paxillus involutus) współżyje z różnymi drzewami leśnymi
podgrzybek (Xerocomus )- lubi lasy szpilkowe
borowik szlachetny (Boletus edulis) współżyje głównie ze świerkiem, rzadziej z innymi gatunkami.
borowik usiatkowany (Boletus reticulatus tworzy mikoryzę z dębem, bukiem i innymi liściastymi.

Wrzosowate ? mikoryza wewnętrzna więcej na http://www.in-vitro.pl/tmikoryza.php
Rododendrony, Azalie, Wrzosy  - grzyby z rodzaju Oidiodendron np. oidiodendron maius, Oidiodendron griseum i Hymenoscyphus np. Hymenoscyphus ericae, Scytalidium vaccinii, myxotrichum setosum, clavaria
Borówka (Vaccinium) z Hymenoscyphus np. Hymenoscyphus ericae

Mikoryza storczykowa- zaliczana do zewnętrznej lecz nie tworzy mufki:
Obuwik pospolity - rhizoctonia repens ; infekcja następuje bardzo wcześnie (mykoheterotrofia) [Piękoś-Mirkowa,  Mirek 2003]

Post dołączony: Marzec 16, 2009, 19:19:53
A jeśli ktoś ma ochotę zaczerpnąć jeszcze więcej informacji to proponuję zapoznać się z pewną prezentacją Omawia ona:
- czym jest mikoryza
- powstawanie i rodzaje mikoryzy
- w jaki sposób następuje zasiedlenie korzeni i rozwój mikoryzy
- fazy symbiotyczne poszczególnych form
- mikoryzy drzew leśnych
- mikoryzę storczykową
- mikoryzę anturium i mikoryzację
- mikoryzę w ekosystemach i agrosystemach
- co to są szczepionki- ich przygotowanie i formy
- jak stosować szczepionki - zagrożenia
- techniki stosowania szczepionek
- efekty mikoryzacji
- funkcje mikoryzy
- odpowiedź roślin na zasiedlenie grzybami
- reakcję morfologiczną roślin na mikoryzę
- rolę mikoryzy w podwyrzszaniu tolerancji roślin na stresy - dlaczego mikoryza podwyrzsza odporność na stresy
- rolę mikoryzy w odżywianiu roślin

http://www.horticentre.pl/uploads/ipdis/course/1d1792c6d64bf08522c1ce7874b9358e.swf
(aby zobaczyć kolejne strony prezentacji proszę wciskać spację, bądź strzałki lub lewy przycisk myszki  Very Happy )

Mam nadzieję, że w pełni wyczerpie wszystkie zapytania odnośnie tego zjawiska i przydatności dla roślin  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Pozdrowienia
Karolina
PEla
Rezydent

« Odpowiedz #28 : Marzec 17, 2009, 06:57:13 »

Dziękuję bardzo! Very Happy A w razie jak nie wyczerpie, można pytać dalej? Smile Very Happy

Florki Peli cz. 1
Florki Peli cz. 2
Karolejna
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #29 : Marzec 17, 2009, 07:04:26 »

Very Happy PEla jasne, że można pytać tylko nie wiem czy będę potrafiła udzielić odpowiedzi  Very Happy

Pozdrowienia
Karolina
Strony: 1 2 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: