Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 15, 2019, 03:19:28
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Doświetlanie storczyków, panele LED - prośba o opinie  (Przeczytany 2981 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
mfabry
Nowicjusz
*

« : Luty 12, 2014, 09:37:44 »

Ze względu na obniżoną ilość światła zastanawiam się nad dokupieniem dodatkowego oświetlenia dla moich storczyków. Czy ktoś ma może doświadczenia z panelami lub żarówkami LED (kompozycja diod czerwonych i niebieskich) i podzieli się wiedzą? Dotychczas używałam świetlówki do roślinek akwariowych, ale niestety ma ona kilka poważnych wad - ma już swoje lata, służy mi głównie jako oświetlenie blatu w kuchni (a większość mojej menażerii mieszka w innych pomieszczeniach) i jest niestety za nisko zawieszona.
Wujek Gugiel tym razem okazał się mało pomocny. Udało mi się tylko ustalić, że dostępne diody czerwone i niebieskie dają radę Wink Rozbieżności pojawiają się za to w określeniu jaki powinien być stosunek diod czerwonych do niebieskich i czy warto dokładać inne kolory (biały, pomarańczowy). Moja kolekcja to głównie cattleya, phalaenopsis i dendrobium.
Russski
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #1 : Luty 12, 2014, 14:56:31 »

Też się nad tym zastanawiałem, ale z tego co się orientowałem panel z dobrymi ledami kosztuje minimum 500 zł (15-30wat). Inną wadą jest że musi być zawieszony nisko nad roślinami więc nie wstawimy ich pod nim dużo. Ja bardziej zastanawiał bym się nad świetlówkami do tego przystosowanymi.
Też jestem ciekaw opinii kogoś kto się na tym zna.
mkwawa
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #2 : Luty 13, 2014, 16:14:04 »

Od dwóch lat doświetlam moje rośliny i sadzonki tylko lampami Led.  Very Happy Rosną bardzo dobrze.
Panel 14wat to ok. 150zł. Żarówki od 40zł.

Pozdrawiam Małgorzata
Russski
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #3 : Luty 14, 2014, 00:02:21 »

mkwawa a świetlówki się nie sprawdzały?
Jakie konkretnie masz lampy?
Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #4 : Luty 14, 2014, 04:10:10 »

Jakiś czas temu wałkowałam temat  Smile

W wielkim skrócie można powiedzieć, że:

-najcenniejsze dla roślin są fale w zakresach 400-500 nm (niebieskie) i 600-700 nm (czerwone).

-są przeróżne kolory, a nawet odcienie tego samego światła, np. czerwieni- daleka, która powoduje wydłużanie się pędów i zahamowanie krzewienia oraz bliska, która z kolei hamuje nadmierne wydłużanie się pędów oraz jest niezbędna do kiełkowania nasion i kwitnienia.
Bliska czerwień mieści się właśnie w zakresie 600-700 nm.

Samo niebieskie światło powoduje lepsze krzewienie i wybarwienie roślin.

Tak więc diody doświetlające dobiera się do konkretnych potrzeb.

Bardzo ważne jest także zapewnienie roślinom nocnego, ok. 6 godzinnego odpoczynku. Smile

" A przed nimi było wszystko.. "  Andrzej S. "Pani Jeziora"

Oo.Smile

balkon pod kogutkiem i małe 'conieco'
mfabry
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #5 : Luty 14, 2014, 10:28:30 »

mkwawa, też dołączam się do pytania jakie masz lampy. Interesuje mnie głównie ile dają lumenów i jaki jest stosunek barwy czerwonej do niebieskiej.
Waterloo
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #6 : Listopad 09, 2014, 14:04:54 »

Ja doświetlam swoje maluchowe Phal. i keiki dendrobium, które zahamowało wzrost już z jakieś 3 miesiące po odłączeniu.
Dane świetlówki:
-23W/6500K
-1600lm*220-240V
-Ra_> 80

Doświetlane dopiero od tygodnia,a różnica przynajmniej u jednego Phal. mini jest taka, że szybciej zaczął pokazywać pąki ponieważ przez ponad miesiąc była tylko łodyga z zalążkami pąków. Więc moją osobistą obserwacją jest szybszy rozwój pąków....Zapomniałbym o czasie doświetlania gdyż jest ono równe 12h.
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: