Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 10, 2019, 19:34:00
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Letnie wygrzewanie, czyli storczyki pod folią.  (Przeczytany 3613 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Russski
Nowicjusz
*

« : Styczeń 13, 2014, 11:00:07 »

Zbliża się wiosna, część użytkowników zaczyna już wysiewać warzywa na parapetach, aby przenieść je po pewnym czasie do szklarni. Zastanawia mnie co ze storczykami, czy można przenieść je do tunelu foliowego?. Mam kilka pytań z tym związanych, może jakiś użytkownik będzie w stanie na nie odpowiedzieć, może ktoś już nabył jakieś doświadczenia praktyczne.
1. W jakim miejscu powinna stać taka szklarnia, utrzymując że będą w niej same storczyki (phalaneopsisy, cambrie, dendrobia itp.) Powinna raczej znajdować się w miejscu zacienionym, ale co jeśli chcemy trzymać w niej inne egzotyczne rośliny np, cytrusy. Może dobrym rozwiązaniem było by podzielenie szklarni i cieniowanie części ze storczykami?.
2. Temperatura w takiej szklarni może dojść pewnie do 40'C i nie zawsze sprawdzi się wietrzenie, panuje też duża wilgotność.
3. Aklimatyzacja storczyków przy wnoszeniu ich nie powinna być trudna, gorzej z zabraniem ich do domu jesienią. W szklarni panuje duża wilgotność, gdy przeniesiemy je do domu wilgotność radykalnie spadnie. Wahania temperatury między dniem a nocą zanikną.

Miło by było mieć wszystkie rośliny w jednym miejscu, wygodnie było by je także podlewać i dbać o nie, pytanie jak im odpowiadały by takie warunki.
Liczę na porady, pomysły, i ogólną dyskusję.
Michał.K
Aktywny
**

« Odpowiedz #1 : Styczeń 13, 2014, 13:10:25 »

Storczyki owszem możesz wynieś do szklarni ale:

Ad1. Dokładnie tak jak piszesz część szklarni powinna być cieniowana jeżeli zamierzasz trzymać tam storczyki.

Ad2. Tak wysoka temperatura raczej nie będzie służyć storczykom pomimo równie wysokiej wilgotności.
Jeżeli miałbyś możliwość w szklarni zainstalować wiatraczki, które zbijały by temp. do ok 30 stopni to będzie dobrze. Musiałbyś  także odpowiednio dobrać gatunki storczyków do tak ciepłej szklarni np. jest tylko kilka botanicznych Phalaenopsisów które tolerują temp. -/+ 30 stopni.

Ad3. Tak jak piszesz po przeniesieniu storczyków z powrotem do warunków domowych może spowodować ich zahamowanie w rozwoju. Czyli narażenie na kolejny stres i kolejne miesiące aklimatyzacji.

To moje zdanie ale możesz się z nim nie zgadzać.

Alternatywa dla ciebie jest taka:
Taka szklarenka, idealnie by się nadawała. Możesz ją ustawić w dogodnym miejscu. Nawet cena jest przystępna takich obiektów. Wiosną kupisz ją bez problemu w każdym markecie budowlanym i ogrodniczym.  

Możesz ją ustawić gdzieś pod drzewami lub w miejscu w którym nie będą narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Ważne abyś latem postawił wszystkie storczyki na tackach wypełnionych keramzytem dla poniesienia wilgotności. Z przenoszeniem roślin nie będziesz miał problemu i procesy aklimatyzacji będą łagodniejsze, nawet gdy będziesz je zabierał we wrześniu/październiku z powrotem do domu  Smile.
Russski
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #2 : Styczeń 13, 2014, 13:41:27 »

Jeśli chodzi o gatunki to były by to phalenopsisy, dendrobia, cambrie i cymbidia. Spodziewałem się tego co napisałeś, ale po cichu liczyłem że może jakoś się uda.
Oczywiście wiem, że udać się może ,ale stworzenie odpowiednich warunków na lato w takim tunelu foliowym to chyba jednak zbyt duże nakłady pracy i pieniędzy. W ciepłe dni przynajmniej 2 duże wentylatory musiały by pracować bez przerwy, potrzeba by też z automatyzować je by włączały się wraz z jej zwiększeniem. Jednak nie zbije to temperatury z 40'C do 27. Szkoda że nie mogę znaleźć w internecie takiego tunelu ze storczykami prowadzonego w polsce, wiele by to ułatwiło.
Może ktoś ma jakieś namiary na taki temat? (pw).

Jeśli chodzi o taki namiot, to bardzo martwi mnie jego stabilność. Mieszkam na dość wietrznym terenie i wątpliwe jest, aby śledzie wbite w ziemię i lekka rurkowa konstrukcja coś dały przy większych wiatrach.
Ewentualnie można pokusić się o zbicie takiego namiotu z drewnianych stempli przez co stanie się mniej mobilny ale bardziej wytrzymały. Zorientuję się w cenie potrzebnych materiałów i przekalkuluję  sobie.

Michał, dzięki za odpowiedź Wink
Michał.K
Aktywny
**

« Odpowiedz #3 : Luty 07, 2014, 16:08:10 »

Przeglądając Internet natknąłem się na taki artykuł mam nadzieję, że cię zaciekawi  Smile
http://www.storczyki.org.pl/uprawa/how2/w_szklarni/cz2.html
Russski
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #4 : Luty 07, 2014, 21:24:12 »

Dzięki Michał, artykuł dużo mi pomoże.
Wiem od czego zacząć i na czym głównie się skupić, teraz tylko do wiosny i działać Very Happy
Michał.K
Aktywny
**

« Odpowiedz #5 : Luty 07, 2014, 21:50:40 »

Cieszę się i życzę powodzenia  Smile
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #6 : Maj 14, 2015, 19:38:26 »

Jak udał się Twój eksperyment ze storczykami pod folią w ubiegłym roku? Mam podobny pomysł, ale ze szklarenką. Ciekawa jestem , jakie są Twoje spostrzeżenia po poprzednim sezonie.

Pozdrawiam,
Renata
Russski
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #7 : Grudzień 12, 2015, 21:51:54 »

Cóż dawno mnie tu nie było, za co z góry przepraszam.
Za sobą mam już 2 sezony, dla mnie bardzo udane.
Storczyki pod folią czują się świetnie, oczywiście z zachowaniem podstawowych przykazań, jak częściowe cieniowanie czy wietrzenie pomieszczenia.
Wszystkie storczyki rosną znakomicie, prócz phalków. One nie czują się dobrze i wahania temperatur między dniem a nocą strasznie je osłabiają.
Kilka zdjęć jak to wyglądało:

http://tufotki.pl/v8Hzo
ADAPAPA
Rezydent

Hippeastrum=groźny nałóg:)

« Odpowiedz #8 : Grudzień 12, 2015, 23:50:14 »

Super namiot, pięknie urządzony i cudne orchidee!  Very Happy

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: