Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 08, 2019, 11:34:35
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Odmłodzenie , przesadzanie  (Przeczytany 5646 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
jacolek
Nowicjusz
*

« : Czerwiec 06, 2013, 18:47:46 »

Witam mam już moje storczyki kilka lat. Niestety nie są już tak atrakcyjne. Jedynie kwiaty a reszta  Sad I tu moje pytanie. Czy mogę je przesadzić , skrócić i odciąć brzydkie liście? Czy takie "mocne cięcie " im nie zaszkodzi? Jak na razie kwitną już 3 miesiąc. Ale czy taką operację mogę zrobić po przekwitnięciu?

Ogrodnik Smile
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #1 : Czerwiec 06, 2013, 21:11:06 »

Zapewne przy samym podłożu pęd jest już zdrewniały.  Odciąłbym tam całą roślinę, zostawiając te 7 - tyle naliczyłem - korzeni  które wyrosły nad podłożem.  Normalnie posadzić i czekać aż korzenie przyzwyczają się do nowych warunków i tyle.

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
justaaa24
Aktywny
**

« Odpowiedz #2 : Czerwiec 06, 2013, 22:30:47 »

To tak można ?  Surprised Ja też mam jednego storczyka, który ma długi zdrewniały trzon z mnóstwem korzeni powietrznych. Ale w życiu nie pomyślałam, że można by było go ciachnąć i posadzić od nowa. Próbował ktoś tego? Udało się ???  Confused

Justyna
Pozdrawiam wielbicieli Phalaenopsisów Smile
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #3 : Czerwiec 07, 2013, 05:29:27 »

To tak można ?

A dlaczego nie? Przecież Jukki, draceny, monstery, filodendrony traktuje się tak samo praktycznie. Osobiście zawsze ucinam zdrewniałą końcówkę falków przy przesadzaniu, zwłaszcza, gdy nie ma już na niej korzeni. Po takim zabiegu jedynie uważam z namaczaniem - jest ono stanowczo krótkie (kilkuminutowe) i rzadsze niż normalnie. Jak korzenie 'puszczą się' po doniczce, wtedy roślinę namaczam dłużej, oczywiście w zależności od potrzeby Smile

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
*Kasia*
Aktywny
**

« Odpowiedz #4 : Czerwiec 07, 2013, 07:37:27 »

Uważałabym tylko, żeby nie ciąć "żywego" - jeśli zdrewniałe i suche to bez krępacji  Smile

justaaa24
Aktywny
**

« Odpowiedz #5 : Czerwiec 07, 2013, 08:08:54 »

Hmm to z moim chyba jednak tak sie nie da postąpić. Bo mimo, że trzon wygląda na suchy to jednak wyrasta z niego kilkanaście korzeni powietrznych, a więc oznacza, że jest żywy. No już sama nie wiem , potem wstawię fotę to ocenicie.

Justyna
justaaa24
Aktywny
**

« Odpowiedz #6 : Czerwiec 07, 2013, 19:00:23 »

Oto ten storczyk o którym pisałam powyżej. Ma prawie 10 lat. Przez większą część swego życia był źle uprawiany, dlatego ciągle tracił liście i wypuszczał nowe. Obecnie od kilku miesięcy nie stracił żadnego, więc chyba wraca do normalności. Puścił nowy pęd, więc i tak nie będę teraz z nim nic cudować, ale na przyszłość chciałabym wiedzieć czy jego też mogę poddać takiemu ''odmłodzeniu'' ?

Justyna
KosimkArt
Aktywny
**

« Odpowiedz #7 : Czerwiec 07, 2013, 19:07:49 »

Moim zdaniem nawet mu się to należy...

justaaa24
Aktywny
**

« Odpowiedz #8 : Czerwiec 07, 2013, 19:11:34 »

Tylko pytanie jak te korzenie zmusić do ułożenia się w doniczce... Podejrzewam, że by pekały jeden po drugim. Strach się za nie brać.

Justyna
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #9 : Czerwiec 07, 2013, 19:13:34 »

Ma dużą ilość korzeni które rosną poza doniczką i są długie, więc będzie problem. Ja wszystkie korzenie wyrastające nad podłożem staram się skierować w podłoże.
Oczywiście zrobisz jak zechcesz, ale ja bym go przyciął nieco od dołu i te korzenie spróbował delikatnie 'poukładać' w donicy Smile

Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
justaaa24
Aktywny
**

« Odpowiedz #10 : Czerwiec 07, 2013, 19:17:42 »

Będzie trudne zadanie, ale po całkowitym przekwitnięciu dobiorę się do niego Wink Dzięki za odpowiedzi !

Justyna
Merghen
Rezydent

“Slow down and smell the roses...”

« Odpowiedz #11 : Czerwiec 07, 2013, 20:40:00 »

Latwiej będzie je poukładać gdy przed włożeniem do donicy dobrze je się namoczy. Stają się wtedy elastyczne. Po przesadzeniu nie podlewać przez około 10-14 dni. I jak będziesz przycinać to możesz część starą pozostawić - może się pojawić basal keiki. Ja bym go tak przycięła, żeby górna część miała 5-7 korzeni długich na co najmniej 5 cm.

justaaa24
Aktywny
**

« Odpowiedz #12 : Październik 12, 2013, 21:04:34 »

Oto jeden z odmłodzonych storczyków, lecz nie jest to ten prezentowany powyżej. Niestety nie mam zdjęcia jak wyglądał przed zabiegiem, ale naprawdę nie zachwycał - suchy trzon z masą korzeni powietrznych i jedynie trzy liście. W nowym środowisku zaadaptował się świetnie, wypuścił dwa nowe liście. A z korzeni które zostały po operacji sami zobaczcie co wyrasta Wink

Justyna
Dakota
Aktywny
**

« Odpowiedz #13 : Luty 04, 2014, 17:14:30 »

Łaaaaaa...malutkie keki Very Happy Smile Smile

Pozdrawiam, Asia
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: