Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Październik 25, 2014, 16:57:23
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Adenium - cz. 13  (Przeczytany 25143 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Jerzyk
Aktywny
**

Białystok

« : Kwiecień 10, 2013, 20:42:55 »

Część 12

Ciekawy sposób prowadzenia kaudeksu i korzeni ...

http://adenium.ucoz.ru/publ/

”jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się,   jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród”.
Działka

Moje rośliny
boswell
Rezydent

« Odpowiedz #1 : Kwiecień 10, 2013, 21:08:24 »

Ostatni niezwykły choć..... dla mnie niespecjalnie ładny Wink

akwelan
Rezydent

Radom, strefa klimatyczna 6b.

« Odpowiedz #2 : Kwiecień 10, 2013, 21:24:30 »

Ciekawy sposób prowadzenia kaudeksu i korzeni ...
- bardzo ciekawa forma  Very Happy prowadzenia "kroczącej i niesfornej" rośliny, tylko gdzie ją trzymać, jak zdyscyplinować, żeby nie wyszła poza metraż parapetu  Smile szczególnie w bloku.  Muszę przyznać, że forma ciekawa, miał ktoś wyobraźnię i długoletnią cierpliwość do uzyskania takiego efektu. Podziwiam zapał, inwencję "twórczą", a przede wszystkim cierpliwość. W tej głównej największej donicy wcale nie widać podłoża, czyżby pokarm dostarczały korzenie tylko pobierając go z podłoża w małych doniczkach ?
Niektóre formy modelowania roślin, które pokazywane są na tej stronie: http://adenium.ucoz.ru/publ/4-1-0-16, może to i "sztuka", ale zatracone jest naturalne piękno rośliny. Forma - kształt, może nie każdy - jeszcze jest do zaakceptowania, tylko te sztuczne dodatki (oczy, itp), tego w naturze nie ma Sad .

Mieczysław.
-----------------------
Sukulenty 1. 2. 3.
Hoje.
Działka 2.
Jerzyk
Aktywny
**

Białystok

« Odpowiedz #3 : Kwiecień 10, 2013, 21:52:51 »

W dużej donicy nie widać podłoża ponieważ właściciel systematycznie je wybierał, odsłaniając coraz więcej korzenie (po powiększeniu widać, że w donicy jest 1/3 podłoża) i jak zaznaczyłeś pokarm dostarczają głównie małe doniczki.
Te nowoczesne formy kaudeksu, mnie również nie wpadły w oko.

”jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się,   jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród”.
Działka

Moje rośliny
boswell
Rezydent

« Odpowiedz #4 : Kwiecień 11, 2013, 12:11:26 »

Mnie zupełnie... Confused Okaleczone rośliny,żeby upodobnić je do zwierzaka Confused Paskudne.No ale gusta są różne-jedni lubia bonsai, inni plastikowe krasnoludki Cool I co tu się dziwić kaktusom w czapeczkach i z oczkami.Ot chwilowa "ozdoba"...

akwelan
Rezydent

« Odpowiedz #5 : Kwiecień 11, 2013, 22:20:58 »

Dzisiaj przesadziłem ostatnie dwie sadzonki Adenium obesum z wysiewu nasion 30. 03. 2010 r. Rosły w doniczkach 9 x 9 x 9 cm.
- I roślina przed przesadzeniem:

- cała roślina:

- w nowym podłożu i w nowej doniczce o średnicy 14 cm:

- II roślina przed przesadzeniem:

- cała roślina:

- w nowym podłożu i w nowej doniczce o średnicy 14 cm:

-obie sadzonki Adenium obesum miały wcześniej skrócony korzeń palowy i podłożone krążki styropianowe. Główny korzeń pierwszej rośliny, jakimś sposobem  Confused "przechytrzył" mnie i   Very Happy "ominął - przechylił" podstawiony krążek i rósł wg swojego uznania . Korzenie drugiej sadzonki, ładnie się "rozłożyły" we wszystkich kierunkach.

- przesadziłem również jedną sadzonkę Adenium arabicum najbardziej rozrośniętą z wysiewu nasion 24. 02. 2012 r:

- sadzonka przed przesadzeniem, rośnie w doniczce 5 x 5 x 5 cm:

- cała sadzonka:

- jestem trochę zaskoczony zbyt słabo rozrośniętym systemem korzeniowym. Po tak wyrośniętej roślinie, spodziewałem się grubszych korzeni.

- w nowej doniczce i w nowym podłożu o średnicy 13 cm:

- Teraz niecierpliwie czekam wraz z sadzonkami na prawdziwą ciepłą i słoneczna pogodę i przeprowadzkę na oszklony balkon.

Mieczysław.
-----------------------
Sukulenty 1. 2. 3.
Hoje.
Działka 2.
Jerzyk
Aktywny
**

Białystok

« Odpowiedz #6 : Kwiecień 13, 2013, 18:49:30 »

Jak zrobić z trzech cienkich roślin jedną grubą - ukraińscy forumowicze pokazują ciekawą próbę szczepienia wzdłużnego adenium.
Rośliny użyte do eksperymentu.

http://ourflo.mybb2.ru/index.php    należy wejść na wątek adenium

podcięte adenium, środkowe pod odpowiednim kątem

http://ourflo.mybb2.ru/index.php

następnie mocno ściśnięte ze sobą

korzenie roślin nie są przycinane - posadzone już w doniczce i odstawione do cienia.

Zdęcie po pewnym okresie - wyglądają, że się przyjęły.
Ciekawe jak będą wyglądały po całym  sezonie wegetacyjnym i jeszcze później ? Muszą być odpowiednio przycinane aby nie zagęścić korony.

Nie spotkalem się u nas z takim rodzajem szczepienia, zdolni ludzie.
Podobnie a nawet łatwiej  jest szczepić w ten sposób dwie rośliny.
Mam nadzieję, że u nas będą chętni do tego rodzaju eksperymentów, potrzebne są młode , najwyżej półroczne rośliny.
Stwierdziłem iż nasi sąsiedzi kupują dużo szczepionych roślin, mają za to pewne kolory kwiatów.
Ciekawe forum

Podoba mi się szczególnie druga roślina mocno rozkrzewiająca się -  ładnie wyeksponowałeś im korzenie.
Dla arabicum do podłoża dodałbym więcej mikoryzy, powinno pomóc.

Działka

Moje rośliny
alicja46
Aktywny
**

« Odpowiedz #7 : Kwiecień 13, 2013, 20:14:17 »

Moje malutkie adenia zaatakowały przędziorki. Ratunku! czym opryskać?

akwelan
Rezydent

« Odpowiedz #8 : Kwiecień 13, 2013, 21:21:57 »

Mam nadzieję, że u nas będą chętni do tego rodzaju eksperymentów, potrzebne są młode , najwyżej półroczne rośliny.
- na starszych roślinach taki sposób szczepienia nie doprowadzi do zrośnięcia roślin ? Ten typ szczepienia stosują tylko w przypadku Adenium obesum ?

Dla arabicum do podłoża dodałbym więcej mikoryzy, powinno pomóc.
- dołożyłem trochę więcej, ale tylko wokół przy brzegach doniczki. Boję się dać więcej mikoryzy, żeby roślina zbytnio nie "wyciągała" się. Do podłoża dodałem trochę więcej suchego sezonowanego obornika bydlęcego. Myślę, że najlepszym "lekarstwem" na prawidłowy wzrost i rozwój korzeni będzie wiosenna ciepła pogoda i wiosenne słońce. Już stopniowo przyzwyczajam rośliny do przebywania na bezpośrednim słońcu - wynoszę na kilka godzin na balkon.

Mieczysław.
-----------------------
Sukulenty 1. 2. 3.
Hoje.
Działka 2.
Jerzyk
Aktywny
**

Białystok

« Odpowiedz #9 : Kwiecień 14, 2013, 07:48:54 »

Młode rośliny zrastają się łatwiej.  Widziałem kiedyś w internecie fotkę z  dwoma roślinami posadzonymi obok siebie, które naturalnie "zlały się" kaudeksami bez szczepienia.  Ze starszymi roślinami trochę strach eksperymentować.  Moim zdaniem tę formę szczepienia można stosować również z innymi rodzajami adenium.

Działka

Moje rośliny
iguanax
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #10 : Kwiecień 14, 2013, 18:04:11 »

Jerzy zainspirowałeś mnie, więc spróbowałem podjąć wyzwanie:)

łącznie 5 obiektów eksperymentów Smile

Jerzyk
Aktywny
**

Białystok

« Odpowiedz #11 : Kwiecień 14, 2013, 18:59:43 »

Brawo, sam nie mam młodych roślin, ale jestem pod wrażeniem zakresu eksperymentu, mam nadzieję, że z tego licznego grona próbek będziemy oglądać za dwa miesiące na forum  przynajmniej kilka przyjętych szczepień. Będziemy czekać na wyniki i ewentualne fotki.  Ukrainiec pisał, że szczepioną trójkę trzymał trzy dni pod lampą do wzrostu roślin, ale nie uważam tego za konieczne, lepiej trzymać je w w cieniu.

Działka

Moje rośliny
Jerzyk
Aktywny
**

Białystok

« Odpowiedz #12 : Kwiecień 14, 2013, 21:08:43 »

Alicja46
Stosowałem niedawno na przędziorki "Agricolle" spray, nowoczesny, naturalny preparat  bezkarencyjny. Trzy dokładne opryski co kilka dni załatwiają sprawę.

Działka

Moje rośliny
iguanax
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #13 : Kwiecień 14, 2013, 21:55:55 »

Jutro wezmę się za te na patyku, a za tydzień albo dwa hydroponikę... bo nie mam perlitu i wermikulitu samego. Tylko jako mieszankę podłoża...
Na tą chwile nie wsadziłem ich jeszcze do podłoża, lamp nie mam Sad więc muszą same sobie poradzić.
Próby szczepienia albinosa były owocne, ale za wcześnie wyjąłem je z mini szklarni i mi padły.
Moje adenia wyglądają jak sadzonki, ale to pewnie dlatego, że jak nie ziemiórki to przędziorki mi je zżerają .... 
marzycielka
Aktywny
**

« Odpowiedz #14 : Kwiecień 14, 2013, 22:12:32 »

Moje adenia niestety nie przetrwały zimy. Były chyba za malutkie... Ale na pewno spróbuję jeszcze raz - tylko muszę sobie kupić nasionka. Smile

boswell
Rezydent

« Odpowiedz #15 : Kwiecień 16, 2013, 13:41:13 »

A mnie znienacka zdechła ładna Cynthia Sad W suchej ziemi-ale po przesadzeniu....tydzień i do widzenia,a tak ładnie rosła.... Zaczynają mnie znów złościć.Tyle czasu ładnie rosły...

akwelan
Rezydent

« Odpowiedz #16 : Kwiecień 19, 2013, 20:17:18 »

Napatrzyłem się na bardzo ciekawe i interesujące próby uzyskania ładnych form Adenium na rosyjskiej stronie, której adres podał Jerzy. Widać, że amatorską uprawą Adenium za naszą wschodnią granicą zajmuje się bardzo dużo Rosjan, a najważniejsze że mają pod tym względem spore doświadczenie i osiągnięcia. Niestety my (tz. ja) dopiero "raczkujemy" w opiece nad tymi roślinami.
Podpatrzyłem i postanowiłem  Sad "zmierzyć się" z uprawą kilku sztuk moich rocznych (dokładnie 14-to miesięcznych) sadzonek Adenium obesum, arabicum i socotranum w "innym" podłożu  Mad. Wcześniej, tz przed podaniem przez Jerzego adresu strony, moje roczne sadzonki poprzycinałem (bardzo drastycznie), pokazać je miałem dopiero jak się rozkrzewią, ale jak to w życiu bywa zmieniłem zdanie i dzisiaj wstawiam fotki jednej mojej sadzonki, która uczestniczy w "zdobywaniu wiedzy", na temat uprawy Adenium, bez "typowego" podłoża, a jedynie w wermikulicie i perlicie.

- sadzonka w dniu 29. 03. 2013 r::

- po przycięciu 29. 03. 2013 r;

- sadzonka w dniu dzisiejszym:

- już w nowym "nietypowym" podłożu:

- jako podłoża użyłem 1 cz. perlit, 2/3 cz. wermikulit 2 - 3 mm,  1/3 cz. wermikulit 4 - 8 mm. W celu uniknięcia wysypywania - wypłukiwania "podłoża" z górnej części w nakrętkę nasypałem około 1- 1,5 cm keramzytu ogrodniczego o średnicy 3 - 4 mm.
W zakrętce wywierciłem kilka otworów o średnicy 2,5 mm, jak również po jej bokach. Widoczna na ostatniej fotce rurka ( z lewej strony), służy do uzupełniania wody. Po umieszczeniu sadzonki w "podłożu", przez rurkę nalałem 50 ml wody, która częściowo została wchłonięta przez "podłoże". Największy problem najprawdopodobniej będzie u mnie polegał na "wyczuciu", kiedy i o jaką ilość uzupełnić ilość wody w dolnym "naczyniu". Obecnie po częściowym wchłonięciu przez podłoże jest ona na "grubość" nakrętki. Zapewne jeszcze część zostanie wchłonięta przez podłoże ( zobaczę rano). Żeby uniknąć rozwoju glonów, boki "doniczki" z sadzonkami osłonię kolorowym (ciemnym) papierem. Takiej "uprawie" mam zamiar poddać 5 - 6, 14-to miesięcznych sadzonek. Na dzień dzisiejszy już tak rośnie trzy rośliny.

Mieczysław.
-----------------------
Sukulenty 1. 2. 3.
Hoje.
Działka 2.
AgataD
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #17 : Kwiecień 20, 2013, 10:28:22 »

Bałam się o mojego maluszka, a dziś się okazało, żę jest dzielny i przetrzymał  Very Happy wypuszcza dwa listeczki, jeszcze malusieńkie i nieśmiałe ale są  Very Happy
boswell
Rezydent

« Odpowiedz #18 : Kwiecień 20, 2013, 13:25:20 »

Mietku-wermikulit bardzo mocno trzyma wodę-więc zerkaj uważnie.Próbowałam w nim kilka roślin uprawiać-z powodzeniem ale przy wielkiej uwadze,bo drugie tyle zalałam... Nie widać jak po seramisie-tego czy jest już dostatecznie suchy.
Ale na pewno jest dobry jako dodatek bo uwalnia mnóstwo skł. mineralnych dostępnych dla rośliny...

akwelan
Rezydent

« Odpowiedz #19 : Kwiecień 20, 2013, 14:59:03 »

/ ... / wermikulit bardzo mocno trzyma wodę / ... /
Ale na pewno jest dobry jako dodatek bo uwalnia mnóstwo skł. mineralnych dostępnych dla rośliny...

- Dagmaro, bardzo dziękuję za cenną uwagę odnośnie wermikulitu, że trzyma dość długo wodę zauważyłem gdy opiekowałem się moimi siewkami Adenium. Rosły w podłożu w którym była spora ilość wermikulitu. Dla mnie bardzo ważna wiadomość, że wermikulit uwalnia pozytywne pierwiastki, które sprzyjają rozwojowi roślin, bardzo cenna uwaga, dziękuję.
Dagmaro - przy okazji zapytam, jak przy uprawie w wermikulicie wygląda sprawa dostarczania podstawowych składników odżywczych (N:P:K). Sadzonkom dostarczam obecnie przegotowaną odstałą wodę z powodu braku deszczówki.

Mieczysław.
-----------------------
Sukulenty 1. 2. 3.
Hoje.
Działka 2.
boswell
Rezydent

« Odpowiedz #20 : Kwiecień 20, 2013, 21:03:54 »

Ciężko mi powiedzieć,bo nie znalazłam dokładniejszych informacji,ponad to,żeby nawozić rośliny normalnie, a dzięki dodatkowi wermikulitu uzyskać te cenne pierwiastki,bo podobno jako jedyny minerał uwalnia je do gleby. Kupiłam go jesienią więc za krótko jeszcze by coś więcej powiedzieć. Po sezonie może będzie widać różnice u roślin rosnących w ziemi z jego dodatkiem? Zobaczymy...

clawin
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #21 : Kwiecień 21, 2013, 10:31:53 »

Na jednym z moich trzyletnich Adenium zauważyłem że listki troche zmarniały,, kaudeks zrobił sie troszkę miękki a natomiast jeden wystających nad ziemią grubszych korzeni zrobił sie bardzo miekki. Jak na niego lekko naciskam ,to jakby był pusty w środku. Co zrobić aby uratowac rośline i zeby powróciła do normalności
boswell
Rezydent

« Odpowiedz #22 : Kwiecień 21, 2013, 12:03:34 »

Obawiam się że uciąć korzeń i zobaczyć czy nie gnije,a potem ciąć wszystko aż do zdrowej tkanki i ukorzeniać od nowa w suchej ziemi....
Ja jednego tak korzenię,a z drugim było juz za póżno Sad

bibiq
Nowicjusz
*

Recepta na szczęście - radość z małych rzeczy...

« Odpowiedz #23 : Kwiecień 22, 2013, 15:55:18 »

Witam
Dawno mnie tu nie było. Ktoś pisał, w którejś części, że A. Socotranum lepiej nie ciąć, bo brzydko się krzewi, a właściwie wcale nie chce. Oto moje sadzonki, tuż po operacji, która się  odbyła 6 marca.
Adenium Socotranum

Adenium Obesum

Dziś moi milusińscy wyglądają tak:
Adenium Socotranum

Adenium Obesum

Trudno to dojrzeć w tym gąszczu, ale A. Socotranum wypuściło na prawie każdej gałązce po dwa, lub trzy odrosty. Niestety A. Obesum nie poszło w ślady mniejszego kolegi.
Próbowałam ukorzenić największą gałązkę, niby nie zgniła, ale straciła wszystkie liście i stoi. Pocieszający jest fakt, że nie marszczy się, więc chyba pije.
akwelan
Rezydent

« Odpowiedz #24 : Kwiecień 22, 2013, 18:55:43 »

Ktoś pisał, w którejś części, że A. Socotranum lepiej nie ciąć, bo brzydko się krzewi, a właściwie wcale nie chce.
- są różne "szkoły" uprawy - prowadzenia sadzonek w zależności co "Opiekun" rośliny chce uzyskać, tz.  Confused czy roślina ma mieć naturalny pokrój bez cięcia, czy  Mad ciąć i uzyskać bardziej rozkrzewioną "czuprynkę", ale kosztem znacznego opóźnienia kwitnienia rośliny.

Adenium socotranum
- bardzo ładna roślinka, ile "wiosenek" liczą Twoje rośliny ?

Mieczysław.
-----------------------
Sukulenty 1. 2. 3.
Hoje.
Działka 2.
bibiq
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #25 : Kwiecień 22, 2013, 19:28:49 »

Ja je kupiłam od Pana na allegro. Socotranum jest u mnie około 9 miesięcy, gdy kupiłam je miało około 15 cm. Po 2 miesiącach bycia u mnie zakwitło. Obcięłam je, bo bardzo nierówno rosło. Kilka gałązek było bardzo długich, a kilka właściwie nie rosło. Nie mam pojęcia dlaczego.
Obesum mam już prawie 2 lata. Też miało około 15 cm i mieściło się w doniczce o średnicy 9 cm. Teraz z ciekawości zmierzyłam obwód caudexu i ze zdziwienia przetarłam oczy - 34 cm u "podstawy". Przesadzałam je już dwa razy, bo caudex w zeszłym roku podwoił objętość. Mam nadzieję, że w tegoroczne lato równie mocno się podtuczy.
goll
Rezydent

« Odpowiedz #26 : Kwiecień 22, 2013, 19:42:20 »

Rany, co ty im zrobiłaś,że tak dużo przyrosło  latem??

bibiq
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #27 : Kwiecień 22, 2013, 19:54:47 »

Podlewałam! Very Happy Odżywiałam Agrecolem do Kaktusów. Zmieniłam podłoże na mieszanke ziemi do kaktusów, perlitu i wermikulitu(tak na oko).
aner
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #28 : Kwiecień 23, 2013, 13:21:44 »

Nie martw się utratą listków przy ukorzenianiu gałązki,to jest normalne       Very Happy powodzenia
Michuu
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #29 : Kwiecień 24, 2013, 06:30:40 »

Witam,
Jestem tu nowy .... przeglądam ten dział od roku dopiero teraz odwazylem się zalogować ponieważ coś dzieje się z moimi małymi adenium (roczniakami) mianowicie listki się wybielają. Juz tak mysle że może za szybko je wystawilem na bezposrednie slonce? Są teraz w parapetowej szklarni i wypuszczaja mlode zielone liście.
Moze ktoś coś mi doradzi?
znajduja sie w świeżym podłożu do kaktusow i sukulentów z domieszką żwiru.
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: