Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Styczeń 19, 2020, 03:27:57
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Balkonowe impresje - mini ogródek - cztery pory roku..  (Przeczytany 8627 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Czuhina
Gaduła

« : Grudzień 06, 2012, 03:06:34 »

Kochani  Very Happy

Pomyślałam sobie, że można by założyć wątek balkonowego ogródka atrakcyjnego przez cały rok  Very Happy
Wiele balkonów zachwyca jedynie latem, zimą natomiast straszą zesztywniałymi od mrozu skarpetami, tudzież innymi barchankami..

Marzę.. o małym domku z wieeelkim ogrodem. Marzę o tym w małym mieszkanku z maleńkim balkonem i na tym skrawku przestrzeni tworzę swój azyl, enklawę, taki właśnie mini ogródek..

Rosną w nim, jak w każdym szanującym się ogrodzie, iglaczki, latem będące tłem dla roślin kwitnących, zimą zamieniające się w królowe balkonu, wrzosy i rozchodniki, cebulowe, byliny, trawy, turzyce, jednoroczne..
Oprócz tego, co cieszy oko, jest także coś dla podniebienia..
Swoje aromaty roztaczają przy lekkich podmuchach wiatru zioła, czerwienieją uwielbiane przez domowników poziomki.. W roku ubiegłym jedliśmy własne jabłuszka, ale tegoroczny, podstępny marcowy przymrozek zniszczył całe oblepione pąkami drzewko  Sad  W tym roku posadziłam brzoskwinkę i nie odkryję jej, dopóki nie nadejdzie prawdziwa wiosna.

Obecnie cały środek balkonu zajmuje pudło z zimującymi w nim roślinami, latem jednak wstawiam tam dwa rozkładane foteliki ( fotele się nie mieszczą, hi, hi,hi..) i, oczywiście składany, drewniany stoliczek.

A teraz do rzeczy!! Otwieram sezon zimowy!!
 Z góry przepraszam za jakość zdjęć, naprawdę, nie mam pojęcia, jak to robicie, że Wasze są tak piękne..

Powojnik Parisienne - niedługo będzie udawał chochoła, a rwie się jeszcze , żeby zakwitnąć..

Abelia Kalejdoscope, pięciornik Red Ace, na dalszym planie iglaczki.

Rozchodniki i Delospermum.

Hortensje z zimozielonym barwinkiem, w kątku wyłażą narcyzy.

Jodełka kalifornijska.

Brzoskwinka z ziółkami i poziomkami.

Molinia Variegata, wrzos i lantana, która już tam zostanie.

Wrzos, jakaś hybryda o wielkich, pełnych kwiatach, róża okrywowa, iglaki z rozchodnikami i przetacznikiem.

Pudło z Budleją Flower Power, Perukowcem Golden Spirit, klonikiem japońskim, Fragresją, turzycami i trawami.

Aaa.. jeszcze dowód na to, że nadgorliwość nie popłaca. Jedyny pączek na Magnolii Susan złamałam  Shocked gdy w nocy wybiegłam, żeby ją okryć..

Pokażcie, proszę swoje zimowe balkonowe ogródki!! Very Happy

" A przed nimi było wszystko.. "  Andrzej S. "Pani Jeziora"

Oo.Smile

balkon pod kogutkiem i małe 'conieco'
Aki
Gaduła

« Odpowiedz #1 : Grudzień 07, 2012, 11:00:14 »

Całkiem fajny pomysł na wątek Smile Dorzucam kilka zimowych zdjęć z mojego balkonu.

Najbardziej zimowe z zimowych czyli iglaki:

Rozchodnik, dodaje trochę koloru:

Barwniek variegata:

Przysypane śniegiem wrzosy i ozdobna kapusta:

wyrak
Moderator Globalny

« Odpowiedz #2 : Grudzień 07, 2012, 12:32:12 »

No powiem Ci, że zimowy balkon masz mega. Ja nie mam co pokazać, bo tylko powojniki w pudłach zapakowane stoją. Iglaka to bym sobie z chęcią sprawiła, ale latem nie miałabym co z nim zrobić, bo za dużo mam wtedy na balkonie.
lemonka
Rezydent

« Odpowiedz #3 : Grudzień 07, 2012, 17:33:35 »

Bardzo fajny pomysł na wątek  Smile  macie ładne rośliny, nawet zimą. Mój wymaga posprzątania z zmarznietych jednorocznych, które pięknie rosły jeszcze jakiś tydzień temu. Pięknie jak na tę porę roku oczywiście  Smile
Jak uda mi się jutro posprzątać to zrobię też jakieś fotki.

Edycja
Dziś zabrałam z balkonu rozmaryn bo boję się, że w nocy może już być dla niego za zimno. Rano powędruje na klatke schodową, mam nadzieję, że nikt go nie rąbnie  Confused

raflezja
Moderator Globalny

Kraków i okolice

« Odpowiedz #4 : Grudzień 07, 2012, 18:09:30 »

Pokazujcie koniecznie swoje balkony.
Te zaprezentowane powyżej są bardzo interesujące.

Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #5 : Grudzień 07, 2012, 18:31:27 »

* Izabela * jak sie na balkonie sprawuje ta różyczka ? warto je sadzić na balkon?

Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #6 : Grudzień 08, 2012, 04:55:37 »

Cieszy mnie  Very Happy, że się odezwaliście i dziękuję za ciepłe słowa!! Very Happy

Aki, pokazujesz piękności, widzę u Ciebie wrzosiec delikatny.. Też go uwielbiam, chociaż nie przetrzymuje zimy, rewelacyjnie wygląda nawet jako suszka.
Barwinek variegata cudowny!!  Very Happy On ma takie duuże kwiatuchy ?
A ten śliczny "smerek" - czy to są młode przyrosty ? Ciekawe, jak przezimuje..

Wyrak, koniecznie pokaż te powojniki!!!
Jak je zabezpieczasz? Czy dobrze zimują? Ja mam z nimi zawsze problemy - muszę wymieniać średnio co dwa lata, bo wymarzają. Z reguły dzieje się to w marcu, kiedy są już poprzycinane i i wypuszczają piękne pączusie..
Jakiś maleńki iglaczek na pewno się zmieści, na ostatniej wystawie "Zieleń to życie" prezentowali złoty żywotnik- odmiana Teddyego. Coś pięknego!! Złocista mała kuleczka.. Very Happy

Lemonka, dzięki Tobie może ocalę swój rozmaryn. Wstyd przyznać  Confused, nadal stoi na balkonie.. Co prawda jest porządnie obsypany korą.. Zobaczymy, czy znosi taki mróz.. Fotnij koniecznie!!

Petrho, różyczka jest bezproblemowa. I jak najbardziej warto ją mieć  Cool
Ja uwielbiam melanże żółci i pomarańczu, niestety, inne róże mają swoje wymagania.. Szukałam więc dotąd, aż znalazłam okrywową. Jak dla mnie jest idealna. Ma małe gabaryty ( co przy moim metrażu jest bezcenne), kwitnie całe lato, a nawet i dłużej, nie trzeba jej przycinać, no i pięknie pachnie..

Oo.Smile

lemonka
Rezydent

« Odpowiedz #7 : Grudzień 08, 2012, 08:49:38 »

Mam nadzieję, że wzięłaś rozmaryn bo u mnie teraz jest minus 11 stopni  Shocked  Ale miałam nosa wczoraj, że go zabrałam, nawet nie wiedziałam, że aż taki mróz ma być. Rozmaryn do minus  pięciu wytrzymywał mi na balkonie.

Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #8 : Grudzień 08, 2012, 11:52:17 »

Zabrałam, dzięki Tobie. Teraz musi odtajać i się okaże.. Confused

U mnie też musiało nieźle mrozić, bo śnieg skrzypiał przeraźliwie..

Odkryłam jeszcze jeden walor róży okrywowej. Przepięknie wygląda na mrozie.. Płateczki są jakby misternie wyrzeźbione przez wyrafinowanego artystę..

Oo.Smile

Aki
Gaduła

« Odpowiedz #9 : Grudzień 08, 2012, 18:54:27 »

Aki, pokazujesz piękności, widzę u Ciebie wrzosiec delikatny.. Też go uwielbiam, chociaż nie przetrzymuje zimy, rewelacyjnie wygląda nawet jako suszka.
Barwinek variegata cudowny!!  Very Happy On ma takie duuże kwiatuchy ?
A ten śliczny "smerek" - czy to są młode przyrosty ? Ciekawe, jak przezimuje..

Barwinek niestety nie kwitł u mnie i nie wiadomo czy kiedyś zobaczę jak kwitnie. Został zidentyfikowany jako vinca major więc niestety są spore szanse, że wymarznie. Zobaczymy wiosną co i jak...

Świerk to odmiana "Rainbow's End" - wiosną wypuścił jasne przyrosty i takie już zostały. Powinien dobrze przezimować. Wcześniej miałam kilka lat odmianę "Conica" i wytrzymywała zimy bez problemu.

Mam pytanie odnośnie róży - ile sezonów jest u ciebie i jak ją zimujesz? Ja po kilku próbach zimowania zaczęłam traktować róże jako jednoroczne. Najdłużej była u mnie róża okrywowa ale przetrwała niestety tylko dwa sezony.

Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #10 : Grudzień 08, 2012, 19:41:25 »

Ten "Rainbow's End", swoją drogą- jaka piękna nazwa  Very Happy, jest niesamowity! Żeby przyrosty nie zmieniły się od wiosny.. Ciekawe, jak będzie wyglądał po zimie..

Kwitnienie takiego barwinka jest cudne  Very Happy i naprawdę warte zachodu. Okręć może donicę i okryj go stroiszem?

Róża, cóż, chciałabym odpowiedzieć inaczej, ale jest u mnie od wiosny. Do tej pory widzę w niej same pozytywy, mam nadzieję, że z zimowaniem nie będzie gorzej. Dziś umieściłam ją w pudle, zasypałam korą i okryłam z wierzchu włókniną. Teraz aby do wiosny!!

Oo.Smile

Aki
Gaduła

« Odpowiedz #11 : Grudzień 08, 2012, 20:26:23 »

Kilka razy zabezpieczałam rośliny na zimę (owijanie doniczek + okrywanie roślin) ale niestety efekty były mierne i zrezygnowałam z tego. Dobrym sposobem jest chyba umieszczanie roślin w pudłach wypełnionych jakimiś izolatorami albo zabezpieczonych styropianem ale w wypadku dużych roślin i sporych doniczek trzeba się już trochę nakombinować. Ja w każdym razie odpuściłam sobie takie zabiegi - co jest w stanie przetrwać zimę zostaje, resztę traktuję jako jednoroczne.

Na szczęście niektórzy mają więcej powodzenia z zimowaniem niż ja więc na pewno da się to zrobić odpowiednio Smile
Dużo też pewnie zależy od warunków - u mnie np. zimą na balkonie hula zimny wiatr...

W każdym razie życzę powodzenia i trzymam kciuki za różyczkę  Cool

wyrak
Moderator Globalny

« Odpowiedz #12 : Grudzień 08, 2012, 20:39:40 »

Ja zimuję właśnie w pudłach kartonowych. Wykładam ściany z każdej strony styropianem o grubości 5 cm. Na spód idą dwie szt. Przestrzenie między doniczkami wypełniam papierem z niszczarki. W zeszłym roku wierzch przykryty był gałązkami z drzew iglastych a w tym roku ścinkami i kawałkami styropianu. W zeszłym roku długo było stosunkowo ciepło a potem nagle przyszedł mróz - 20. Powojniki przezimowały bez uszczerbku a były w plastikowych donicach.
Najwięcej roboty jest ze zrobieniem odpowiednio dużego pudła. Ale ja wyniosłam je po sezonie w całości do piwnicy, więc w tym roku powojniki zostały tylko wstawione i obsypane. Dużo czasu mi to nie zajęło. Pudła stoją w kącie, nieco osłonięte boczną ścianą balkonu.
Aki
Gaduła

« Odpowiedz #13 : Grudzień 08, 2012, 20:48:41 »

O, właśnie takie pudła miałam na myśli Smile Dość gruba warstwa styropianu + wypełnienie to chyba najlepszy sposób zabezpieczenia roślin na zimę.

Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #14 : Grudzień 09, 2012, 05:24:30 »

Zgadzam się całkowicie.
W roku ubiegłym moje roślinki zimowały w pudle styropianowym, wypełnionym kulkami z gazet. Przetrwały pięknie, a że wiosna tego roku była wczesna i cieplutka, zachciało mi się je powystawiać. Padły dwie róże, jabłonka, a także mój ukochany Clematis Crystal Fountain..

Myślę więc, że do sukcesu potrzebna jest jeszcze duża dawka cierpliwości na wiosnę:)

Wyrak, a pochwalisz się swoimi powojnikami?? Pokaż, proszę, jak je zimujesz..

Oo.Smile

wyrak
Moderator Globalny

« Odpowiedz #15 : Grudzień 09, 2012, 11:55:54 »

No chyba serca nie macie, żeby mnie wyganiać na balkon przy takiej temp.  Wink
Jak się trochę ociepli to wyjdę zrobić zdjęcia, ok?
Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #16 : Grudzień 10, 2012, 15:20:56 »

Ciekawe czy te różyczki z supermarketów już kwitnące by się nadawały do skrzynek na balkonie

Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #17 : Grudzień 10, 2012, 15:58:56 »

Jak najbardziej się nadają. Smile

Ładnie rosną i kwitną, no i nie są duże. Miałam w ubiegłym sezonie, przezimowały w pudle i zaczynały wypuszczać listeczki, niestety załatwił je przymrozek.. Sad

Oo.Smile

Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #18 : Grudzień 10, 2012, 17:42:59 »

A kwitną długo? czy tylko z miesiąc góra 2 i koniec  Confused

Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #19 : Grudzień 12, 2012, 01:20:38 »

Kwitły długo. Jak chowałam w listopadzie do pudła, miały jeszcze kwiatki. Może taka odmiana.. Smile

Śnieg sypie i sypie.. To jeszcze na zimowo..

Widok z kuchni:

Otworzyłam ptasią stołówkę:

Oo.Smile

Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #20 : Grudzień 12, 2012, 12:49:34 »

Sielskie widoki, na zimowo twoje dzieło dopiero pokazało swój urok.

Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #21 : Grudzień 14, 2012, 02:23:32 »

Dzięki, Petrho, dziś przysiadła sobie szadź..

Oo.Smile

Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #22 : Grudzień 16, 2012, 13:56:00 »

Wybaczcie, że piszę post pod postem, ale u mnie odwilż!

Koniecznie trzeba podlać zimozielone, wodą odstałą na balkonie, żeby przypadkiem roślinki się nie rozhartowały..

Oo.Smile

Babcia_Wisia
Rezydent

« Odpowiedz #23 : Grudzień 16, 2012, 17:54:20 »

Rzeczywiście sielski widok Very Happy
Bardzo mi się podoba

Nie wszystko złoto co się świeci....

Ps. Pozdrowienia z zielonego... Smile

MOJE DONICZKI
Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #24 : Grudzień 17, 2012, 13:56:04 »

Bardzo miło Cię widzieć, Babciu_Wisiu Very Happy Very Happy Very Happy

Dziekuję!!

Oo.Smile

Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #25 : Styczeń 05, 2013, 16:03:42 »

Jestem podłamana. Ta dziwna nie- zima sprawiła, że ruszyła wegetacja. Wczoraj sprawdzałam na balkonie, czy rośliny mają wilgoć i oto, co zobaczyłam:

Takie pąki na powojniku:

Ruszyła hortensja ogrodowa:

Takie pąki na brzoskwince:

Boję się powtórki z rozrywki, czyli z ubiegłego roku. Było tak samo. Ciepło, rośliny ruszyły do boju i zwarzył je zamróz.. Sad

Na pocieszenie Abelia Kalejdoscope w całej krasie:

oraz moje dzisiejsze nabytki. Było tak pięknie, że wyruszyłam do ogrodniczego i nie mogłam się oprzeć rozczochranemu rozmarynowi, który pachnie kilka razy mocniej niż mój zwykły oraz macierzance cytrynowej, mojej ulubionej.. Po drodze zgarnęłam jeszcze w Kaufie oxalis na szczęście Very Happy

No to się zaczyna.. Zew wiosny wzywa, paluchy aż świerzbią, żeby pogrzebać w ziemi..
Podłoże do wysiewu zakupione, czekam na nasiona. Już lada dzień dotrą...

Oo.Smile

Canna0
Aktywny
**

« Odpowiedz #26 : Styczeń 05, 2013, 19:30:47 »

Izabela przyhamuj, zima dopiero się zaczęła.

Pozdrawiam
Anna
siembidka1
Rezydent

« Odpowiedz #27 : Styczeń 05, 2013, 20:58:09 »

Oj tam Canna, Iza ma rację, paluszki aż świerzbią, siać się chce... kilka dni słonka i nie tylko roślinki oszalały, my też  Shocked
Piękna abelia, mam chciejstwo  Razz

Małgośka
wyrak
Moderator Globalny

« Odpowiedz #28 : Styczeń 05, 2013, 21:29:52 »

Pączki zmarzną jak przyjdzie duży mróz. Ale wiosną odbiją na nowo. Masz rację tak samo było w zeszłym roku. Jednak powojniki (u mnie na balkonie) dały radę i na wiosnę było już jak należy. Także nie martw się.
Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #29 : Styczeń 06, 2013, 08:07:54 »

Mówisz Wyraczku, że pączki odbiły? U mnie jak zmarzły, to na amen, z całą rośliną. Prawie się popłakałam, bo uwielbiałam Crystal Fountain, a teraz to samo może spotkać parisienne. Gdzieś popełniłam błąd i muszę znaleźć jego przyczynę. Kiedy wyjęłaś swoje z pudła??

Canna, Siembidka dobrze mówi Very Happy, nad tym się nie da zapanować Mad
Do tej pory najwcześniej wysiewałam tunbergię, ale to dopiero w lutym.. Raflezja podsunęła mi genialny pomysł, żeby wysiać jakieś egzotyki, no i czekam własnie na nasionka Very Happy

A tak w ogóle, to jeśli lubisz hodować maluszki Siembidko, to szczepka jest Twoja. Ja jeszcze nie ukorzeniałam abelii. Rośnie sobie u mnie od czterech lat, a nie przyszło mi do głowy, zeby ją rozmnożyć. Co to się z ludźmi dzieje..

Oo.Smile

Strony: 1 2 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: