Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maj 27, 2020, 09:33:35
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Fiołki w różnych KOLORACH  (Przeczytany 8999 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
nataliaada
Gaduła

« : Wrzesień 05, 2012, 19:49:46 »

Po naprzemiennych okresach euforii oraz zniechęceń, w stosunku do tych kwiatków, znowu zafiołkowałam.
Przez zimę padło mi prawie wszystko co miałam a do dzisiaj przeżyły tylko 2 w pracy i 1 w domu. Z tym, że jeden z pracy, to dziecko tego z domu, najprawdopodobniej hybryda botanicznego i taki, który pochodził z listka od niby-Teściowej. Akurat do nich mam największy sentyment i cieszę się, że ich nie straciłam. Oczywiście jest mi też przykro z powodu straty całej reszty Sad Sad Sad Kilka miesięcy temu znowu się naoglądałam fiołków i wsiąknęłam Razz Nakupowałam sobie listków odmianowców u 3 sprawdzonych (niby) sprzedawców. I powsadzałam, i do tej pory czekam. Mam ok. 30 listków, ale dopiero tylko 2 wypuściły tyci tyci maluszki. Oj ćwiczą moją cierpliwość, ćwiczą Razz Jak wybierałam, to starałam się te, które mi się podobały najbardziej. Niestety, po czasie stwierdziłam, że niektóre zdjęcia były chyba przekłamane, bo np. fiołek, który wyglądał na czysty, piękny błękit jest chyba, w rzeczywistości, fioletowy itd. I tu moje rozczarowanie. Poza tym kupiłamsobie po kilka takich małych doniczek, z myślą o fiołkach, w kilku kolorach.. Do różowych chcę wsadzić fiołki różowe, fioletowych-fioletowe itd., na zasadzie podobieństwa kolorów. Chcę również powiększyć kolekcję i dokupić jeszcze 20-30 listków. I chciałabym, abyście mi Wy, fiołkowe znawczynie, doradziły/pomogły, w sprawie kolorów Very Happy
Ja tylko trochę się orientuję we fiołkach,ale nie jestem w stanie obejrzeć tylu odmian w necie, ocenić czy zdjęcia przekłamane czy nie, bo ja tych fiołków nie mam, mi nie kwitną Confused

Czy mogłybyście mi napisać, czy:

1. Są fiołki NIEBIESKIE???
Jeszcze niedawno wydawało mi się, że są, ale teraz myślę, że raczej są one niebieskawe, a naprawdę to jest to odcień fioletu lub fiolet +niebieski. No chyba, że się mylę??? Nieraz na zdjęciach widziałam jasny błękit i ciemny granat, bez odrobiny fioletu...

2. Są fiołki BORDOWE???
Nie chodzi mi jednak o takie bordo jak ciemny biskupi róż/kolor buraczkowy, tylko takie bordo - ciemna czerwień/wiśnia??? Wydaje mi się, że widziałam kiedyś takiego kundelka, ale 100% pewności nie mam.

3. Są fiołki KORALOWE???
Mam na myśli taki kolor jak mix czerwieni z różem, taki niejednoznaczny.

4. Fiołki ZIELONE???

Czy mogłybyście mi napisać nazwy odmian, które pod takie kolory podpadają???

O różowe/fioletowe/białe nie pytam Razz

ps. Dodam, że jak chcę, to umiem zadbać o fiołki i sprawić żeby mi dobrze rosły, i kwitły. I tak też teraz, o nie wszystkie, będę dbać Very Happy

Wystarczy Natalia Wink
Zapraszam na bloga:
http://www.kuchnianatki.blogspot.com/
vivera107
Rezydent

« Odpowiedz #1 : Wrzesień 05, 2012, 20:14:51 »

Czy o takie bordo Ci chodzi?

nataliaada
Gaduła

« Odpowiedz #2 : Wrzesień 05, 2012, 20:25:37 »

Ooo, takie jak na pierwszym i drugim zdjęciu, albo nawet jeszcze ciemniejsze.
Na trzecim to jak dla mnie ciemny róż, na czwartym - ciężko powiedzieć.

Wystarczy Natalia Wink
Zapraszam na bloga:
vivera107
Rezydent

« Odpowiedz #3 : Wrzesień 05, 2012, 20:32:05 »

Ten trzeci to Magia Miłości - kolor nieco ciemniejszy ma, a czwarty - Big Tease.
Niestety nie mam już tych odmian, ale niedługo będę miała małe sadzonki takich jak chcesz?
LE-Przepiękna Kreolka

EK-Lazurowe Niebo - jasnobłękitny z purpurowym obrzeżem

nataliaada
Gaduła

« Odpowiedz #4 : Wrzesień 06, 2012, 09:26:13 »

Ooo i o to mi chodziło Smile
Bardzo dziękuję Smile

Ruffled Skies - mam listka, ale jeszcze dzieci nie ma.
Ruffled Skies II/2 - wczoraj, tu na FF, czytałam, że nie ma takiej odmiany, że ktoś coś źle nazwał, puścił w świat pod taką nazwą, a naprawdę jest to inna odmiana, ale nazwy nie pamiętam. Ariadna chyba o tym pisała.

A czy ktoś wie czy Sen's Big Bells to fiolet czy niebieskawy? Na zdjęciach widzę najczęściej fiolet, ale też jako niebieskawy czy różowawy?
I Watermelon Bay? Fiolet?
Te 2 mi puściły dzieciaczki + Spring Dancer, ale ten to chyba biały.

Z tych bordowych i zielonych to muszę sobie coś kupić, bo chyba tylko Emerald Love mam.

Przy wyborze kieruję się głównie kolorem/kształtem kwiatków i ewentualnie też liści oraz wielkością.
Panicznie boję się miniaturek i takich już nie kupuję, bo ich wielkość mnie przeraża. A o tym, że są jakieś bardziej wrażliwe odmiany, nie wiedziałam Wink Myślałam, że niepowodzenia w uprawie  zależą od warunków i pielęgnacji, a odmiana nie ma tu nic do rzeczy.

Wystarczy Natalia Wink
Zapraszam na bloga:
DragonLady
Rezydent

« Odpowiedz #5 : Wrzesień 06, 2012, 10:57:19 »

Co to w ogóle za pytanie, czy są niebieskie fiołki?  Laughing  Toż to jedyny słuszny kolor dla fioła Wink.  Są też niebieskie z dodatkami - Żar Ptica przykładowo piękna, błękitno-żółta, cudo prawdziwe.
Ogólnie niebieskiego u fiołów dużo, odcienie różniste, zależnie od odmiany, od błękitu do granatu, biało-niebieskie, żółto-niebieskie (tych mało), niebieskie w ciapy. Szukasz czegoś konkretnego?

nataliaada
Gaduła

« Odpowiedz #6 : Wrzesień 06, 2012, 11:09:22 »

Interesowałyby mnie: granaty, niebieskie w ciapy?

Z granatowych to kojarzy mi się Afrykańska Noc. I Tiger, ale nie wiem czy Tiger nie jest ciemny fioletowy jednak. Żar Ptica już widziałam i sobie sprawię,bo rzeczywiście piękny Smile

Wystarczy Natalia Wink
Zapraszam na bloga:
Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #7 : Wrzesień 12, 2012, 23:59:44 »

Dlaczego LE - Irlandia jest wredna ?? Mam tą odmiane i własnie ładnie mi kwitnie na zielono ( czysty zielony bez domieszek), kwiaty ma pełne z fajną falbanką ( kwitnie bardzo długo) przeżyła juz nie jedno przesuszenie i zasuszenie w to lato  Mad Generalnie to odmiana idelana gdyby nie te wielkie liściory  Smile

Z niebieskich polecam Gołubaja crow, piękny niebieski pastelowy kolor bez żadnych odcieni fioletu. Jedyny dodatkowy kolor to białe obrzeżenie płatków ( kocham ją za wytrwałość w kwitnieniu, już pół roku i nadal pełno nowych pączków)

betty28
Aktywny
**

« Odpowiedz #8 : Czerwiec 30, 2013, 18:22:16 »

Postanowiłam odkurzyć wątek  Smile
Bardzo proszę  o polecenie jakichś ładnych odmian w kolorze CZERWONYM. Kwiaty powinny być duże, pełne i/lub falbaniaste. A może ktoś zna czerwonego fiołka o liściach typu girl?
I mam pytanko, czy odmiana Golden Rubies jest czerwona? Bo różne zdjęcia widuję.

Kolejna prośba - o polecenie ładnej odmiany w bardzo ciemnym kolorze, takim "mrocznym", ale jednocześnie żeby kolor był mocny, nasycony.

malena100
Rezydent

Irlandia Płn, klimat umiarkowany wilgotny morski

« Odpowiedz #9 : Czerwiec 30, 2013, 21:11:30 »

Polecam z własnego doświadczenia:

Buffalo Hunt:

Ek - Boi Bykov:

Może nie są pełne, ale naprawdę robią wrażenie i przyciągają uwagę.

I’m a tall green plant sitting in the sun, absorbing nutrients and having fun! You may think it’s boring, you may think it’s lame, but I’m a plant and that’s my name!
Kerstin2309
Zrezygnował

« Odpowiedz #10 : Czerwiec 30, 2013, 22:44:19 »

Mi się spodobał Buffalo Hunt. Zachwycający w swojej czerwieni!  Very Happy Cool Very Happy
betty28
Aktywny
**

« Odpowiedz #11 : Lipiec 06, 2013, 10:14:56 »

Dziękuję za odpowiedź. Ładne odmiany, ale podejrzewam, że w Polsce trudne do zdobycia.
Gdyby jeszcze ktoś chciał dorzucić swoje propozycje, to bylabym wdzięczna Smile

A na marginesie, kiedyś na forum "dogoryzielonym" czytałam takie fajne wątki o ulubionych odmianach w poszczególnych kolorach. Niestety było to kilka lat temu, gdy nie było u nas zbyt wielu odmian, a co za tym idzie - jest tam bardzo mało propozycji. Zastanawiam się, czy tutaj dałoby się stworzyć kilka takich wątków, np. "ulubione odmiany w kolorze różowym", itd. Myślę że osoby dopiero rozpoczynające przygodę z fiołkami bardzo by skorzystały  Smile
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #12 : Lipiec 06, 2013, 11:35:23 »

Ładne odmiany, ale podejrzewam, że w Polsce trudne do zdobycia.

A które odmiany są obecnie łatwe do zdobycia w Polsce? I to takie, o których piszesz?  Smile Na portalach aukcyjnych królują odmiany z zamówień od Jeleny, ludzie pozamawiali liście i teraz pozbywają się nadwyżek albo tną liście na handel. Ciężko złapać "stare, dobre odmiany". I tak nie jest źle - porównując do sytuacji sprzed paru miesięcy, lat, kiedy na forum było tylko kilka-kilkanaście odmian. Oglądałaś Alle albo ebay-a?

Odmianę Buffalo Hunt łatwo zamówisz od dibleya - za £2.60 masz sadzonkę (nie liść). Źródło rzetelne, sprawdzone. No chyba, że pomogą Ci forumowe wróżki.

Co do wątków kolorystycznych - może to dobry pomysł, chociaż warto przejrzeć wątki o odmianach Standard, mini i semimini i obejrzeć zdjęcia danych odmian "w realu". Plus wątki forumowiczów. Wszystko zależy, co nasze szefostwo zadecyduje  Smile Warto się jednak zastanowić, jak przyporządkować fiołki w odmianach dwukolorowych, albo fantasy?  Smile

I’m a tall green plant sitting in the sun, absorbing nutrients and having fun! You may think it’s boring, you may think it’s lame, but I’m a plant and that’s my name!
betty28
Aktywny
**

« Odpowiedz #13 : Lipiec 06, 2013, 14:26:51 »

Mnie się z tych dwóch odmian bardziej podoba Boj Bykov, lubię takie duże kwiaty.
Co do dostępności to chodziło mi o to, że mimo przeglądania wielu wątków na forum, te nazwy nie utkwiły mi w pamięci  Smile Co znaczy że, niewiele osób je posiada. Najbardziej popularny z czerwonych fiołów jest Pow Wow, ale mi się nie bardzo podoba (m.in. ma za małe kwiatki). Kiedyś czerwone fioły mi się w ogóle nie podobały, ale teraz wyraźnie mi takiego brakuje do kolekcji.
A z ciemnych, "mrocznych" w tej chwili posiadam: Lesnaję Ezhevikę i Purple Passion. Ale są tak piękne, ze jeszcze coś by się przydało. Na zdjęciach nie widać dobrze, który fioł jest rzeczywiście ciemny, dlatego ponawiam prośbę o polecenie czegoś Smile Najlepiej żeby jeszcze miał: albo duże kwiaty, albo falbankę.
czarodziejka
Gaduła

« Odpowiedz #14 : Lipiec 06, 2013, 15:09:31 »

Z czerwonych polecam Mac's Just Jeff. Stary niezawodny jeffik ma przepiękny kolor czerwonego wina  Smile
I Pow wow który łatwy jest w uprawie i piękne liście posiada  Smile
Zielonego mam jednego-Rainbow Limelight który obecnie jest na "leczeniu" w szklarence bo coś strajkuje...
Z kombinacji czerwono białej-Red Latern,z ciapachych fajna jest Kostyas Fantasy .

Mędrzec to ten, kto na drodze pełnej kolców wyhodować potrafi różę.

Moje fiolki:)
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=18387.0

Storczyki:)
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=16379.msg399150#msg399150
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #15 : Lipiec 06, 2013, 15:35:09 »

Co do dostępności to chodziło mi o to, że mimo przeglądania wielu wątków na forum, te nazwy nie utkwiły mi w pamięci  Smile

A które wątki przeglądałaś?  Confused  Dział Fiołki Afrykańskie jest dość obszerny - najlepiej jednak odwiedzić kolekcje poszczególnych użytkowników.

Fiołki nie wybiera się tylko i wyłącznie ze względu na kolor - pomyśl, że niektóre z nich to odmiany typu large, których średnica sięga 40 cm, niektóre zaś mini - które nie są większe niż 5-10cm. Czy chcesz mieć kolekcję czerwonych - jak leci, bez względu na wielkość, a może interesują Cię również fiołki o liściach variegata, a może niestandardowe - np. osy?

betty28
Aktywny
**

« Odpowiedz #16 : Lipiec 06, 2013, 21:12:51 »

A które wątki przeglądałaś?  Confused  Dział Fiołki Afrykańskie jest dość obszerny - najlepiej jednak odwiedzić kolekcje poszczególnych użytkowników.

Oczywiście, wszystkich nie przeglądałam Smile Choć gdy półtora roku temu "odkryłam" fiołki odmianowe, to wiele, wiele godzin spędziłam przed monitorem z zapartym tchem. Gdyby to podliczyć, na pewno by wyszło kilkanaście dni. Głównie były to wątki fiołkowe forumowiczów, ale też i wątki merytoryczne, prywatne galerie itp. Oczywiście zrobiłam sobie listę "chciejstw" i nawet ich większość zdobyłam (łącznie ok. 35 odmian, w tym ok. 20 już kwitnie). Na czerwone fioły zwracałam wtedy niewielką uwagę - wydawało mi się, że nie ma ciekawych czerwonych odmian, poza tym nie jest to mój ulubiony kolor. Ale teraz, gdy na parapecie króluje biel, róż i niebieski, coś by się przydało dla urozmaicenia. Oczywiście nie może to być "cokolwiek" jak leci, bo u mnie każdy skrawek parapetu jest na wagę złota Smile

Fiołki nie wybiera się tylko i wyłącznie ze względu na kolor - pomyśl, że niektóre z nich to odmiany typu large, których średnica sięga 40 cm, niektóre zaś mini - które nie są większe niż 5-10cm. Czy chcesz mieć kolekcję czerwonych - jak leci, bez względu na wielkość, a może interesują Cię również fiołki o liściach variegata, a może niestandardowe - np. osy?

Osy to na pewno nie. Liście variegata mogą być, ale nie jest to zbyt istotne, bo fiolki u mnie stoją na stronie południowej i gubią pstrolistność. Rozeta typu standard lub semimini, na large nie mam miejsca. Podobają mi się liście typu girl lub jasnozielone (takie jak ma rossie ruffles), ale pewnie czerwonych fiołów z takimi liśćmi nie znajdę.
Najważniejsze, żeby kwiaty mi się podobały - musza być albo duże, rzucające się w oczy, albo pełne/półpełne (a najlepiej obie te cechy), lub też falbaniaste.
Kamyczek
Gaduła

« Odpowiedz #17 : Lipiec 07, 2013, 01:05:20 »

Możesz założyć takie kolorystyczne wątki, chętnie się podzielę wiedzą.
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #18 : Lipiec 07, 2013, 23:31:52 »

1. Są fiołki NIEBIESKIE???
Jeszcze niedawno wydawało mi się, że są, ale teraz myślę, że raczej są one niebieskawe, a naprawdę to jest to odcień fioletu lub fiolet +niebieski. No chyba, że się mylę??? Nieraz na zdjęciach widziałam jasny błękit i ciemny granat, bez odrobiny fioletu...

Tak mi się rzucił w oczy: РС - Дивный Сон

https://www.google.co.uk/search?q=%D0%A0%D0%A1+-+%D0%94%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D1%8B%D0%B9+%D0%A1%D0%BE%D0%BD&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=pl&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=n-vZUbepOKPM0QWxnoGgCw&biw=1024&bih=550&sei=oevZUc31N9ON0wXyuIBY

marangai
Rezydent

« Odpowiedz #19 : Lipiec 07, 2013, 23:42:46 »

Ruffled Skies II/2 - wczoraj, tu na FF, czytałam, że nie ma takiej odmiany, że ktoś coś źle nazwał, puścił w świat pod taką nazwą, a naprawdę jest to inna odmiana, ale nazwy nie pamiętam.
Windy Day

Opór jest bezcelowy
Co by tu dosadzić...?
yoashya
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #20 : Czerwiec 16, 2015, 14:07:50 »

Mili moi, bardzo ciekawy wątek, tylko nieco zakurzony...
Proszę Was o podpowiedz dotycząca najbardziej polecanych odmian fiołków w danym kolorze , a jeszcze lepiej o próbę porównania podobnych odmian. Chciałabym skupić uwagę na odmianach o jak największych kwiatach, pełnych/półpełnych, falbaniastych i najciekawszych (tzn nie pojedynczych, typu kundelek, który owszem jest piękny, ale nie chodzi o niego tutaj)

FIOŁKI ZIELONE
1.LE-Irlandia
2.Silverglade Apples
3.Irish Flirt
4.
5.
....

FIOŁKI BIAŁE
1.Ślubny Bukiet
2.Green Dragon
3.
...

FIOŁKI CZERWONE
1.Sybirskaja Carewna
2.Jolly texan
3.Arapahoe
4.
5.
....

FIOŁKI NIEBIESKIE
1.Ruffled Skies (I)
2.Rob's Chilly Willy
3.
4.
...

itd

Warto dołączyć informację, typu:
Fiołek "XYZ"-miniatura
Fiołek "ABC" -długo i obficie kwitnący
Fiołek "GHJ" ma większe kwiaty od "QWE"
itp...
Curious
Aktywny
**

« Odpowiedz #21 : Lipiec 26, 2015, 15:51:10 »

Jakie znacie żółte/kremowe fiołki? Mi nie przychodzi do głowy nic innego jak Chantaspring (R. P. Hair), ale to miniaturowy trailer a mi by zależało na jakimkolwiek standardzie
kakyu
Aktywny
**

« Odpowiedz #22 : Lipiec 26, 2015, 16:49:35 »

Znalazłam takie:
-Senk's Alchemy Morning Star
-Lemon Drop
-Golden Eye

vivera107
Rezydent

« Odpowiedz #23 : Lipiec 26, 2015, 16:55:36 »

LE-Szampan/ЛЕ-Шампань