Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Listopad 28, 2014, 16:33:01
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Sadzonki truskawek  (Przeczytany 3900 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
patrycja11
Aktywny
**

<3 <3 <3 <3

« : Luty 10, 2012, 19:58:20 »

Czy ktoś będzie zamawiał może sadzonki truskawek?
Nie umiem kupować przez internet no i potrzebne mi tylko 4 sztuki ( do doniczki na balkon) Sad
No a zawsze można by było złożyć zamówienie z kimś i oddać pieniądze za sadzonki..

Bardzo bym prosiła o odzew Smile

Pozdrawiam gorąco wszyskich miłosnikow roslin doniczkowych i ogrodowych xF

PatH
xxsyllxx
Aktywny
**

« Odpowiedz #1 : Luty 12, 2012, 15:43:37 »

Nie lepiej i taniej kupić takie sadzonki wiosną na jakimś targu? U nas jest pełno tego.

Domownicy
Cała reszta
Wymiana 2014

-----------------------------------------------------------

Well she was walking thru the clouds
With a circus mind that's running wi
patrycja11
Aktywny
**

<3 <3 <3 <3

« Odpowiedz #2 : Luty 12, 2012, 20:24:56 »

Szczerze mówiąc nigdy nie widziałam sadzonek truskawek tu u nas Sad A znajomi i znajomi znajomych nie mają...

Pozdrawiam gorąco wszyskich miłosnikow roslin doniczkowych i ogrodowych xF

PatH
nataliaada
Gaduła

« Odpowiedz #3 : Luty 12, 2012, 21:21:17 »

Nie martw się Pati Smile

Jak moje truskawy i poziomy w ogródku na wiosnę odżyją i będą miały się dobrze, że Ci wyślę kiedy będzie dobry czas. Wysiewam też żółte poziomki. Jak wyrosną i będą się nadawać do wysyłki to i nimi się podzielę Smile

Wystarczy Natalia Wink
Zapraszam na bloga:
http://www.kuchnianatki.blogspot.com/
aneta_women
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #4 : Kwiecień 23, 2012, 13:35:01 »

Kiedy sadzi sie sadzonki truskawek? Czy już można je kupić. I najważniejsze pytanie, czy te sadzonki w tym roku dadza owoce czy dopiero w przyszłym sezonie:)

Aneta
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #5 : Kwiecień 23, 2012, 14:06:22 »

Generalnie, truskawki sadzi się jak najwcześniej, tzn. jak tylko powstaną nowe sadzonki, czyli w lecie. Im wcześniej, tym więcej owoców będzie w następnym roku. Teraz sadzone też zaowocują, ale owoców będzie mniej.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
nataliaada
Gaduła

« Odpowiedz #6 : Kwiecień 23, 2012, 14:37:09 »

Ja w tamtym roku zrobiłam sobie pole truskawkowe i małe poletko poziomkowe.
Na wiosnę wykopywałam stare i młode truskawki u siostry, i wsadzałam je do swojego ogródka.
Sztuk kilkadziesiąt ich było. Przyjęły się i rosły, ale owocowały aż 4 owocami. Potem się rozrosły i przetrwały do teraz. W tym roku, mam nadzieję, doczekać się zbiorów.

Poziomki mi nie owocowały, chociaż niektóre chyba zdążyły zakwitnąć.

Wystarczy Natalia Wink
Zapraszam na bloga:
aneta_women
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #7 : Kwiecień 23, 2012, 17:44:09 »

BARDZO DZIĘKUJE ZA POMOC. A ILE TRUSKAWEK SADZIŁAS NATALIADA BO ZASTANAWIAM SIE ILE KUPIC. cHCIAŁAM POSADZIC DLA MOJEGA MAŁEGO SZKRABA. sŁYSZAŁAM ZE MOŻNA PÓŹNIEJ Z NICH ROBIĆ JAKIEŚ ODCZEPKI ZEBY BYŁO WIECEJ Smile

Aneta
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #8 : Kwiecień 23, 2012, 19:22:34 »

Aneta, nie krzycz na nas.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #9 : Kwiecień 23, 2012, 20:22:57 »

Aneta ma Caps Lock włączony Smile Bo jak przyciska Shift'a do pisania dużej litery to wychodzi jej mała Smile

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti
Aktualnie u mnie:
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=21924.0

Pozdrawiam, Leszek
anicurka
Aktywny
**

« Odpowiedz #10 : Kwiecień 23, 2012, 20:23:03 »

Znalazłam na swojej działce którą mam od niedawna, masę dziko rosnących truskawek,  oraz w jednym miejscu prawdopodobnie zadołowane " na potem" bo rośnie tam jedna na drugiej, kiedyś był tam pewnie zagon, w każdym razie truskawki rosną wszędzie (dosłownie) bo pełno rozłogów. Jako że musiałam uporządkować teren wygrzebałam te truskawki, powybierałam co ładniejsze i posadziłam ładnie na grządce, nie potrafię rozróżnić które są stare a które młode, niektóre widziałam podczas sadzenia że zaczynały kwitnąć. Aha, nazbierałam tego jakieś 80 krzaczków a to i tak mniej niż połowa była. Jako że o uprawie truskawek nie mam pojęcia to poradźcie czy coś z tego będzie? I czy sadzonki truskawek się "starzeją" i trzeba wymieniać na nowe, młode sadzonki sadzonki?? Jestem całkiem zielona w temacie, pogrzebałam po necie i udało mi się tylko znaleźć informację że należy je przesadzać na nowe miejsce po 3 latach żeby lepiej owocowały, ale nadal nie wiem czy przesadzać należy na przykład stare rośliny czy w tym przesadzaniu od razu mieć młode sadzonki.  Confused

Tylko idiota ma porządek, geniusz panuje nad chaosem.
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #11 : Kwiecień 23, 2012, 20:31:23 »

Truskawki się starzeją, z czasem zaczynają chorować, są porażane przez szkodniki, owoce drobnieją. Dobrze jest co 3 lata sadzić młode sadzonki zmieniając przy okazji miejsce.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
aneta_women
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #12 : Kwiecień 23, 2012, 20:37:35 »

Ups... Miałam Caps Lock włączony Smile

Aneta
piotrek7725
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #13 : Maj 26, 2012, 17:49:25 »

Tak jest! Truskawka dziczeje jeśli dłuższy czas jest jedna i ta sama czyli np.:
rok 1 - kupujemy sadzonki
rok 2 - owocują
rok 3 - owocują
rok 4 - owocują
rok 5 - kupujemy od nowa
Co 3-4 lata musimy zmieniać sadzonki truskawek zmieniać czyli nie pobierać pędów ze starych truskawek i sadzić, lecz powinniśmy kupić nowe sadzonki od sprawdzonej firmy która się tym specjalizuje. Takie truskawki są wolne od wszelkich chorób etc. tak samo jest z sadzeniakami ziemniaka jeśli będziemy przez 20 lat sadzić te same a nie nabywać nowe to pod jednym krzakiem prawie nic ciekawego nam nie urośnie. Takie zmiany nie tyczą się tylko truskawek czy ziemniaków ale praktycznie każdej rośliny...
Pod truskawki wybieramy miejsce gdzie przez ostatni rok - dwa lata nie rosły truskawki wtedy ziemia zregenerowała "swoje siły" i dalej może nam pięknie rodzić, pod truskawki dobrze jest przed sadzeniem podrzucić dużo obornika bo truskawki nie sadzimy na rok jak inne owoce czy warzywka ale na 3-4 lata.
lilithbb
Rezydent

« Odpowiedz #14 : Czerwiec 16, 2012, 12:02:07 »

A ma ktoś truskawki pnące/ wiszące? Na każdej aukcji widzę te same, zrabowane z netu zdjęcia a jestem ciekawa jak wyglądają naprawdę.

Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #15 : Czerwiec 16, 2012, 13:52:54 »

Nie ma takich truskawek, te zdjęcia to nawet nie zrabowane a najzwyczajniej w świecie sfotoszopowane  Razz Jest kilka odmian kwitnących i owocujacych przez cały sezon, zakwitają one na rozłogach również w pierwszym roku co odróżnia jest od zwykłych truskawek. Tylko tych rozłogów wcale nie jest więcej ani nie są dłuższe niż u normalnych truskawek, na moim nawet nie wszystkie krzaczki wykształciły te rozłogi. Te rozłogi mogą zwisać z krzaczka, można je podwiązać ( w tedy truskawka wygląda jakby była pnąca) ale rozłogi najlepiej rosną i owocują jesli mogą sie ukorzenić, z czasem i tak trzeba je oberwać bo zasychają.

nataliaada
Gaduła

« Odpowiedz #16 : Czerwiec 26, 2012, 08:01:51 »

W kilku gazetach telewizyjnych widziałam na okładkach reklamy sprzedaży jakichś niby to cudownych truskawek. Białych, wiszących, pnących, gigantycznych itd. Chyba z 5 odmian różnych. Mój ojciec to zobaczył i się uparł, że on chce je kupić, mimo, że w ogródku już jakieś truskawki i poziomki rosły. Odradzałam mu, że raz że drogie, dwa nie ma miejsca, trzy, że nie wierzę, że to są jakieś super odmiany. Ale nie byłby sobą, gdyby nie zamówił...Przyszło chyba 4-5 gatunków, w kompletach po ok. 5 sztuk za odmianę, w pudełku, w cenie kilkadziesiąt złotych za komplet. Rośliny były małe, ale miały ogromne korzenie, które aż musiałam skracać, przy sadzeniu. Niby pnące i wiszące, zostały posadzone pojedynczo do doniczek i poszły na balkon, a białe i jakieś inne w ogródku. Było to w maju. Razem z roślinami przyszła 'gazetka' na ten temat i tam było napisane, że te truskawki pnące to są tylko wtedy, kiedy je sobie tak umocujemy w doniczkach np. piętrowych, że sprawiają wrażenie 'pięcia' się, bo tak naprawdę nie ma truskawek pnących się. Te niby białe truskawki to już widać, że to poziomki, bo rośliny drobniejsze, ale truskawka lepiej brzmi. No i plusy tych roślin są takie, że wszystkie się błyskawicznie przyjęły, już się rozmnażają a pnące, wiszące i jakieś inne czerwone w ogródku, owoce wytworzyły. Pnące i wiszące jeszcze nie dojrzały, a te inne już jedliśmy. Widać różnicę w kształcie. Są takie śmieszne, duże i podłużne bardzo, w porównaniu ze zwykłymi truskawkami. W smaku nie tak dobre, mniej słodkie, ale to też i dlatego, że zbieramy nie do końca dojrzałe, bo albo nam gniją, albo ptaki dziobią. Wolimy zjeść takie, niż jak mają się zmarnować Wink

----------------------------
Pnące i wiszące, wyglądają identycznie jak zwykłe truskawki i tak samo się zachowują, chociaż chyba szybciej, chętniej Wink

Wystarczy Natalia Wink
Zapraszam na bloga:
tomeh
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #17 : Sierpień 06, 2012, 10:07:24 »

Można mieć te same przez wile lat tylko trzeba na zimę je kosić.

małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #18 : Sierpień 06, 2012, 14:00:17 »

Pozwolę sobie mieć inne zdanie. Koszenie truskawek na zimę pozbawi nas skutecznie owoców w następnym roku. Koszenie liści wykonuje się po to, żeby ograniczyć choroby i szkodniki, i możliwe jest tylko do 2 tyg. po zakończeniu zbioru owoców, potem koszenie ogranicza przyszłe owocowanie .  Nie można uprawiać truskawek przez wiele lat w jednym miejscu, bo ten sposób nie likwiduje patogenów glebowych.

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
aniula_87
Gaduła

« Odpowiedz #19 : Marzec 10, 2013, 08:42:49 »

Co myślicie o tych truskawkach?
http://www.sadowniczy.pl/product-pol-91710-Truskawka-zwisaj%C4%85ca-ALBION-powtarzaj%C4%85ca-owoc-doniczka-wisz%C4%85ca-typu-Ample.html
Kupowałąm już kilka razy roślinki w tym sklepie i zawsze byłam zadowolona, a takie wiszące  były by fajną ozdobą południowego tarasu.

"Każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa."
Werner Heisenberg
Ogrodowo u aniuli_87
betty28
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #20 : Maj 11, 2013, 15:07:33 »

Ostatnio moja mama nabyła kilka sadzonek truskawek "pnących", posadziłyśmy je w dużej donicy na balkonie.
Szybko rosną. Moje pytanie jest takie, czy należy je czymś profilaktycznie zabezpieczać np. przed chorobami grzybowymi? Można je teraz opryskać np. Score 250 EC (akurat posiadam w domu ten środek)? No i jak je przezimować? Mogą spędzić zimę w  ogrzewanym pokoju? Czy lepiej zostawić je na balkonie?
I czy można je nawozić Biohumusem?
aniula_87
Gaduła

« Odpowiedz #21 : Czerwiec 24, 2013, 08:00:02 »

Ja chcę zrobić małą rewolucję na balkonie i zrobić coś w stylu zielonej ściany z truskawkami w doniczkach. Planuję dwa krzaczki wsadzić w doniczkę 24 cm szerokości na 12 wysokości, tylko obawiam się czy będą dobrze owocować w takich warunkach no i jak często je nawozić i czym. Ciężko jest podsypywać granulkami a nawozić na pewno trzeba częściej niż te w ziemi bo mają mniej składników odżywczych dookoła.  Niestety mała działeczka wymaga kombinowania, żeby mieć wszystko co się chce. Sad

"Każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa."
Werner Heisenberg
Ogrodowo u aniuli_87
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: