Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Września 22, 2020, 22:45:51
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 3 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: coelogyne  (Przeczytany 17889 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Marcelina
Nowicjusz
*

« : Lutego 02, 2012, 08:38:11 »

Moi drodzy
z wielką radością dzielę się z Wami istnym odrodzeniem celoginy
otóż u mojej Mamy, po ponad 15 latach beznadziei i wyglądu umierającej roślinki
z zeszłym roku celogina wytworzyła pseudobulwę !!!
a ze dwa miesiące temu zaczęła wypuszczać pędzik jak się okazało kwiatowy  Very Happy
Marcelina
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #1 : Lutego 02, 2012, 17:08:22 »

bardzo proszę zdjęcia mojej celoginki

Very Happy
Krystyna
Gaduła

« Odpowiedz #2 : Lutego 02, 2012, 19:05:49 »

Mówisz, że 15 lat trzeba czekać. Moje już 6 lat stoi jak zaklęte. Dzisiaj posadziłam do świeżego podłoża i zobaczę może się obudzi.
Urocze kwiaty, ponoć pachną. Czy ono rośnie w tym koszyku bez osłonki?

Marcelina
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #3 : Lutego 03, 2012, 08:37:49 »

Krysiu,
15 lat to ona wyglądała jak ostatnia mizerota, przyznam, że ja tyle cierpliwości co moja Mama niestety nie miałam i swojego storczyka w takiej kondycji po pewnym czasie bez żadnej poprawy wywaliłam...
teraz żałuję, ale co zrobić, gdy cierpliwość nie jest moją mocną stroną  Sad
Storczyk został przeniesiony do domu ze szklarni w której był przez wiele lat a w której warunki były raczej tropikalne i przez pierwsze lata pobytu w domu pewnie odchorowywał zmianę otoczenia, potem może mu za zimno było bo stare okna sprawiały że prz mrozach takich jak teraz temperatura miejscami (a na parapetach w szczególności) spadała do 12 stopni!
Mam więc nadzieję że Twoja roślinka nie będzie wymagała aż tak długiego czasu rekonwalescencji i z pewnością jest  w lepszej formie
a czekać jak widać warto - ja jestem zachwycona, że taka mizerotka - miała jedną nową bulwę, stare ledwo co widać, liście znikome a taki cudny kwiat wypuściła!!!
co do zapachu to wąchałam i mój niestety nie pachnie, albo z moim węchem nie za dobrze  Smile
Roślinka od kilku lat rośnie w tym koszyczku, na spodzie oczywiście jest wyłożony folią - ot taka fanaberia mojej Mamy.
Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #4 : Lutego 05, 2012, 16:35:41 »

Gratuluję kwiatów! Razz
To zapewne coelogyne cristata, ona lubi chłodniejsze warunki uprawy.

salaga
Aktywny
**

« Odpowiedz #5 : Stycznia 22, 2013, 17:19:19 »

Nasza Coelogyne cristata zakwitła ok. tydzień temu:
Potwór wielki, jak pisałam w swoim wątku - ok 4 kg żywej wagi, ale zakwitła w tym roku tylko na 2 pędach, za to po 3 kwiaty na pędzie.

Co do zapachu - długo myślałam, że nie pachnie, ale którejś nocy okazało  się, że jednak pachnie. W dzień nic, za to nocą. To dziwne...

Michał.K
Aktywny
**

« Odpowiedz #6 : Stycznia 22, 2013, 17:42:06 »

Mnie to nie dziwi, że pachnie w nocy  widocznie w naturze kwiaty zapylane są przez ćmy
*Kasia*
Aktywny
**

« Odpowiedz #7 : Maja 02, 2013, 12:58:08 »

Piękne te Wasze cristaty  Smile

Tym czasem pokażę inną Coelogyne, ze znacznie mniejszymi kwiatami, ale za to kwitnie bez specjalnych zabiegów Wink

Coelogyne fimbriata

Aki
Gaduła

« Odpowiedz #8 : Maja 02, 2013, 13:39:44 »

Ładnie zakwitła Cool Jakie ma u ciebie warunki, jak podlewasz itp.? Nie mogę jakoś mojej dogodzić a przecież chciało by się takie kwiaty kiedyś na żywo zobaczyć Wink

*Kasia*
Aktywny
**

« Odpowiedz #9 : Maja 02, 2013, 14:00:03 »

Aki - czuję się lekko zakłopotana, bo specjalnie nic z nią nie robię...
Jedyne co zaobserwowałam przez te kilka lat to dość dużą żarłoczność - i na wodę, i na nawóz - szczególnie jak zaczyna tworzyć nowe psb. Czasem wręcz nieprzyzwoicie stoi trochę wody w podstawce  bo zapomnę wylać Smile
Jak troszkę zaniedbywałam nawożenie to od razu nowe psb mniejsze i z kwiatami trudniej. Byle nie przesadzić - zaraz to widać na końcówkach liści, które czernieją - tak "uszczęśliwiłam" tą przy jesiennych przyrostach...

Aki
Gaduła

« Odpowiedz #10 : Maja 02, 2013, 14:33:13 »

Kasiu, dzięki, może faktycznie muszę jej trochę nawożenie poprawić i bardziej pilnować podlewania Smile

*Kasia*
Aktywny
**

« Odpowiedz #11 : Maja 04, 2013, 19:43:50 »

Czasem już tak jest, że trzyma się jakąś roślinę ładnych kilka lat i nagle odkrywa się coś nowego  Smile
Otóż Coelogyne fimbriata lekko pachnie  Very Happy Zapach trudny do opisania, takie pomieszanie piżma z ogórkiem, i coś jeszcze, co trudno mi określić...  Confused
Może to będzie zachętą dla tych, którzy cenią pachnące storczyki do zdobycia tej Coelogyne Wink

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #12 : Maja 13, 2013, 17:36:40 »

Kasiu, pięknie Ci zakwitła! Smile
Coelogyne mają bardzo ładne kwiaty, ale do tej pory miałam dwie i dwie nie przetrwały. Sądząc jednak z uwag na temat ich żarłoczności - chyba miały u mnie za sucho... Confused

*Kasia*
Aktywny
**

« Odpowiedz #13 : Maja 13, 2013, 21:38:07 »

Basiu, to co napisałam dotyczy fimbriaty - pytanie z jakimi Coelogyne próbowałaś? Nie wszystkie lubią stałe podlewanie, a przez cienkie korzonki to choć nawożenia trzeba nie najmniej, to trzeba uważać żeby nie przenawozić.
One też kaprysić potrafią, więc się nie zrażaj tylko próbuj Smile Według mnie fimbriata i ovalis to jedne z najłatwiejszych do uprawy Coelogyne Smile

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #14 : Maja 13, 2013, 22:15:31 »

Miałam usitanę i jeszcze jakąś, już nie pamiętam, dawno to było.
Ale też i doświadczenie w hodowli storczyków nieco mniejsze, niż obecnie.
No i przeżyłam pomór kolekcji.
Na pewno jeszcze spróbuję z coelogyne, swoją prezentacją odnowiłaś we mnie zainteresowanie tą grupą storczyków. Smile

salaga
Aktywny
**

« Odpowiedz #15 : Maja 15, 2013, 13:53:58 »

Zakwitła Coelogyne massangeana.
Zobaczcie, jakie ma ciekawe kwiaty! Roślina mieszka u nas od wielu lat, początkowo w koszyku i korze, ostatnio w hydroponice. Okno południowe. Nie sprawia większych problemów i kwitnie co roku wiosną.

Very Happy

kasiunieczka_32
Aktywny
**

hibek

« Odpowiedz #16 : Maja 15, 2013, 14:41:39 »

Fantastyczne kwitnienie Aga, oj spróbować ja muszę tą hydroponikę do storczyków  Confused

Krystyna
Gaduła

« Odpowiedz #17 : Maja 16, 2013, 19:11:43 »

Piękne kwiaty. Czy pachną ?

salaga
Aktywny
**

« Odpowiedz #18 : Maja 17, 2013, 07:23:30 »

Krysiu, pachną! Zapach bardzo podobny do zapachu gardenii  Smile

*Kasia*
Aktywny
**

« Odpowiedz #19 : Czerwca 18, 2013, 09:23:48 »

Nie taka spektakularna jak massangeana Agi, ale też kwitnąca Coelogyne Wink

Coelogyne speciosa  Very Happy

Tak było wczoraj:

A tak dzisiaj  Very Happy

Aki
Gaduła

« Odpowiedz #20 : Czerwca 18, 2013, 18:30:52 »

Ech, kusicie tymi coelogyne... Smile Jak długo, mniej więcej, utrzymują się kwiaty? 

*Kasia*
Aktywny
**

« Odpowiedz #21 : Czerwca 18, 2013, 19:24:43 »

Agnieszko - kusimy, kusimy  Smile Cudne są i stosunkowo proste, więc czemu nie próbować? Smile
Sprawdzę ile kwitnie speciosa, ale z tego co pamiętam to niezbyt gorące dni kwiat potrafi utrzymać się około 2,5-3 tygodni. Około 2 tygodnie trzymają kwiaty fimbriata i ovalis. Z tego co mgliście sobie przypominam (bo franca dawno nie kwitła Evil or Very Mad ) 2-3 tygodnie wychodzą u prześlicznej usitana. Śmierdząca flaccida koło 3 tygodni, nawet czasem nieco dłużej. Koło tygodnia wielka sałata trinervis. Koło 3 tygodni brachycarpa, choć uparciucha nawet z wytworzonymi pochewkami ciężko zmusić do "urodzenia" kwiatostanu - no właśnie, może mi ktoś podpowie co mam zrobić? Bo kompletnie nie pamiętam co zrobiłam w tamtym roku  Smile
To jak Agnieszko - od której chcesz zacząć coelogynowe zmagania? Wink Zawsze coś z niektórych skubnąć się da Wink

Aki
Gaduła

« Odpowiedz #22 : Czerwca 19, 2013, 09:37:36 »

Kasia, dzięki za wyczerpującą odpowiedź Cool

Tak czytam, czytam, i przypomniało mi się, że ja przecież mam coelogyne..! Coelogyne fimbriata. Nie wiem czy to pierwsze oznaki starości czy po prostu za dużo zieleniny w domu Wink Roślinka jest nieduża i średnio u mnie rośnie - pewnie dlatego o niej zapominam. Przy okazji wrzucę zdjęcia, może mi coś poradzicie co do uprawy.

kiwis
Aktywny
**

« Odpowiedz #23 : Czerwca 19, 2013, 16:09:05 »

Aki - u nas coelogyne speciosa utrzymuje jeden kwiat około 10 dni ale na kwiatostanie kolejno rozwijają się zazwyczaj trzy.

Marek
*Kasia*
Aktywny
**

« Odpowiedz #24 : Czerwca 27, 2013, 20:30:41 »

Minęło prawie 10 dni o których pisał Marek, a Coelogyne speciosa kwitnie nadal, a w dodatku szykuje kolejny pąk  Smile Jestem w szoku, że ubiegłotygodniowe upały nie wymęczyły jej.
W trakcie kwitnienia wybarwienie kwiatu nieco się zmienia Wink

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #25 : Czerwca 30, 2013, 20:52:17 »

Coraz bardziej pięknieje Very Happy

*Kasia*
Aktywny
**

« Odpowiedz #26 : Lipca 05, 2013, 22:23:57 »

Kwiatuszkowi Coelogyne speciosa "stuknęło" całe 22 dni Wink Na razie jeszcze się trzyma Smile

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #27 : Lipca 07, 2013, 15:56:35 »

Bo te Twoje coelogyne nad wyraz żywotne, Kasiu!!
Patrz, co Twoja fimbriata u mnie wyprawia Laughing

Kasiu  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

*Kasia*
Aktywny
**

« Odpowiedz #28 : Lipca 07, 2013, 16:01:26 »

Basiu, znaczy że ona grzeczna bo robi dokładnie to co jej przykazałam  Laughing Znalazła się w dobrych zielonych rączkach  Smile

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #29 : Lipca 07, 2013, 16:08:23 »

Znalazła się w dobrych zielonych rączkach  Smile
Z tym to jeszcze zobaczymy Rolling Eyes ale jest mi szalenie miło oglądać jej kwiaty na żywo.
Małe i bardzo wdzięczne. Very Happy

Strony: 1 2 3 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: