Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Październik 22, 2014, 13:11:44
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Strony: « 1 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Tetrastigma  (Przeczytany 11885 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
makosz11
Moderator Globalny

« Odpowiedz #60 : Grudzień 07, 2011, 20:25:35 »

Zaburzenia wodne...za mało wody lub przeciwnie. Ja podlewam gdy liście lekko zwisają czyli co sobotę - to żadna reguła zależy od temperatury, warunków w jakich rośnie. Moja nic nie zrzuca, a poza tym roślinki ukorzenia się wiosną a nie wówczas gdy z biologicznego kodu zasypiają.

Świadomość, że gdzieś ktoś istnieje, kto ciebie rozumie mimo odległości lub niewypowiedzianych myśli, przemienia tę ziemię w kwitnący ogród...

https://picasaweb.google.com/makosz11
siembidka1
Rezydent

« Odpowiedz #61 : Grudzień 07, 2011, 20:32:06 »

Ja je ukorzeniam "przy okazji" - kazali kierownik ściąć te gałęzie, co dostępu do szafy bronią, no i nie mogłam ich tak wyrzucić po prostu... W wodzie, jedna zdrewnała, druga nie, nie wiem czy się uda, jeśli nie to na wiosnę tam wrócę po nowe szczepki  Smile

Małgośka
raflezja
Moderator Globalny

Kraków i okolice

« Odpowiedz #62 : Grudzień 07, 2011, 20:50:28 »

Moja ma zbyt małą doniczkę, szybko urosła i jest taka:

siembidka1
Rezydent

« Odpowiedz #63 : Grudzień 07, 2011, 21:35:14 »

Piękna  Smile Tam w świetlicy jest postawiona na szafę i zwisa... nie służy jej to... Cóż, może się uda to zmienić  Smile

Małgośka
lilithbb
Rezydent

« Odpowiedz #64 : Grudzień 07, 2011, 21:45:48 »

Lili, nie kupuj - ja właśnie w pracy nowej odkryłam Tetrastigme - nie wiedziałam co to, od dwóch dni na czuja szukałam - i znalazłam - to ona  Smile Roślina duża, w ciemnym kącie, już ja pociachałam i ukorzeniam dwie szczepki, jak się uda to służę Ci na wiosnę  Smile
To się przypomnę bo było tam jeszcze jedno cudo na które mam ochotę, ale nie znam nazwy. ;D

makosz11
Moderator Globalny

« Odpowiedz #65 : Grudzień 07, 2011, 22:54:23 »

Tetrastigma nie ma rozbudowanego systemu korzeni wiec nie musi mieć dużej doniczki. W każdym razie moją przesadziłam z uwagi na długość jej pnączy bo w mniejszej donicy roślina była mało stabilna. Korzeni miała zadziwiająco mało co mnie zdziwiło. Iwona, zajrzyj jej do korzeni na pewno doniczka nie jest nimi wypełniona, a problem gubienia liści w ilości dostarczanej wody. Na zdjęciu wygląda zdrowo - może przesuszyłaś na bardzo i następnie podlałaś za dużo?

Świadomość, że gdzieś ktoś istnieje, kto ciebie rozumie mimo odległości lub niewypowiedzianych myśli, przemienia tę ziemię w kwitnący ogród...

raflezja
Moderator Globalny

Kraków i okolice

« Odpowiedz #66 : Grudzień 07, 2011, 23:11:16 »

Zajrzę Jagódko w korzenie.
Oczywiście zasuszenie i przelanie jest możliwe. Podlewam bardzo nieregularnie, gdy sobie przypomnę. Roślina stoi 'na uboczu' Very Happy.

raflezja
Moderator Globalny

Kraków i okolice

« Odpowiedz #67 : Wrzesień 13, 2012, 20:58:28 »

A ja dalej będę drążyć temat ukorzeniania.
Czy sadzonki mają być zielne, półzdrewniałe, czy zdrewniałe?
Czy korzenie 'wychodzą" z węzła?

Pytam, bo będę musiała moją pociąć, pewnie już na wiosnę. Nie mam siły jej więcej obwijać wokół palika, a puścić wolno też nie chcę. Szkoda też wyrzucić.

Obecnie jest taka:

Nie dbam o nią, stoi w kącie.

foorfooq
Aktywny
**

« Odpowiedz #68 : Wrzesień 13, 2012, 21:05:23 »

Ale piękna  Very Happy Zazdroszczę ile wlezie takiego okazu  Very Happy

Moja ma ciągle u mnie pecha. Zaliczyła już kilka różnych wypadków. Co zaczyna rosnąć ... to kończy marnie  Mad

raflezja
Moderator Globalny

Kraków i okolice

« Odpowiedz #69 : Wrzesień 13, 2012, 21:27:31 »

Dzięki!
Ja ją naprawdę zaniedbuję. Jedynie teraz przesadziłam, bo już się przewracała, wsadziłam pod wąż ogrodowy, żeby zmyć kurz i tym samym porządnie podlałam.

Gdybyś chciała Aniu (raczej na wiosnę), to wiesz...

foorfooq
Aktywny
**

« Odpowiedz #70 : Wrzesień 13, 2012, 21:31:18 »

Raflezjo dziękuję  Very Happy

Spróbuję "zapomnieć" o mojej  Smile Postawię ją do kąta i przestanę ją "napastować". Może czuje się przytłoczona nadmiarem mojej uwagi i stąd te różne próby samobójcze  Smile

Mary-sienka
Gaduła

« Odpowiedz #71 : Wrzesień 14, 2012, 08:13:46 »

Raflezjo, jak widać zapominanie jej służy Smile Moja nieduża, straaaasznie powoli rośnie: jeden liść na rok, to normalne? Ciągle nie mogę utrafić z podlewaniem, albo za dużo, albo za mało.... Teraz całe lato stała na zacienionym balkonie, ale to też jej nie pasuje Confused
A w jakiej ziemi u Was rośnie?

raflezja
Moderator Globalny

Kraków i okolice

« Odpowiedz #72 : Wrzesień 14, 2012, 09:05:43 »

U mnie w zwyczajnej, uniwersalnej.

makosz11
Moderator Globalny

« Odpowiedz #73 : Wrzesień 14, 2012, 09:16:32 »

Moja w tym roku wypuściła dwa metrowe pędy.Jeden przywiązałam, drugi zwiał nad szafę - nie chciało mi się nosić drabinki więc patykiem chciałam go zawrócić...złamałam. Młode więc wycięłam  jedno takie oto, trzymam w wodzie od kilku dni. Coś wypuszcza i podglądałam pod lupą to chyba korzenie bo dość sztywne pypcie. Nigdy nie ukorzeniałam tej rośliny  sadzonki dostałam z FF.

biala
Aktywny
**

« Odpowiedz #74 : Wrzesień 15, 2012, 01:31:23 »

Mi też jakiś czas temu złamał się pęd, taki dość nieduży. Nie miałam czasu z nim nic robić i nerwów więc od niechcenia wcisnęłam do doniczki (tej co rosła roślina-matka). Pęd tak na 5 cm był wciśnięty. Po bardzo krótkim czasie się ukorzenił. Dałam więc ten kawałek teściowej i świńska roślina zdecydowanie szybciej jej rośnie. Właściwie moja przestała rosnąć po tym złamaniu a jej ten 20 cm kawałek urósł ze dwa metry. Totalnie bezproblemowa roślina jeżeli chodzi o ukorzenianie.

raflezja
Moderator Globalny

Kraków i okolice

« Odpowiedz #75 : Wrzesień 15, 2012, 09:16:27 »

Spójrzmy prawdzie w oczy. U teściowej ma lepiej.  Laughing
A na serio. Czyli to był pęd zielny? Niezdrewniały?

biala
Aktywny
**

« Odpowiedz #76 : Wrzesień 17, 2012, 06:19:01 »

Spójrzmy prawdzie w oczy. U teściowej ma lepiej.  Laughing
A na serio. Czyli to był pęd zielny? Niezdrewniały?

Hahaha chciałabym by to była prawda  Smile niestety jest zupełnie odwrotnie. Ona bez problemu zabija kaktusy, ogromne rośliny (ponad 20 letnią monsterę  Confused, a ostatnio olbrzymiego beniamina takiego na 3 m rozpiętości korony). Jedynie storczyki ładnie jej rosną tzn. bez problemu wtórnie kwitną i to bardzo obficie, za wszelka cenę chce ze mną - maniakiem - konkurować   Laughing .

A wracając do tematu : była to zielona część, taki młody pęd dwulistny.

makosz11
Moderator Globalny

« Odpowiedz #77 : Październik 18, 2012, 11:32:47 »

Tetrastigma nigdy nie będzie pokornym krzaczkiem chyba, że zagłodzona i zapomniana bo to z natury bardzo ekspansywne pnącze...Dla porównania moja w maju 2010 roku rosła w kąciku w kuchni..

Marzec 2011 wygląda jak poniżej...
Szukamy nowego dobrej miejsca dla niej...

Dzisiaj wygląda znacznie lepiej chociaż gdy nie dokarmiam jak należy potrafi zrzucić nowe odrosty co właśnie zrobiła - dolne zdjęcie : na górze zdjęcia  po lewej stronie został tylko dwuczłon, stożek wzrostu zrzuciła...na szczęście kolejny , ten na szczycie rośnie nadal... Smile Tak to roślinka dyscyplinuje opiekuna do systematycznej dbałości o nią  Smile

Mary-sienka
Gaduła

« Odpowiedz #78 : Październik 18, 2012, 20:54:21 »

Makoszku, proszę, podaj czym dokarmiasz i jak często Smile

raflezja
Moderator Globalny

Kraków i okolice

« Odpowiedz #79 : Październik 18, 2012, 21:13:56 »

Ale wielka!
Kurczę, ja nie dokarmiam swojej w ogóle.

makosz11
Moderator Globalny

« Odpowiedz #80 : Październik 18, 2012, 21:22:12 »

Biohumusem i Humvitem do każdego podlewania o połowę mniejszą dawką , ale często zapominam o odżywce bo podlewam "jak leci" - to zaliczy zwykłą wodę...ostatnio miałam awarię w odżywkach - wyszły na roślinki balkonowe - bo zlikwidowano sklep ogrodniczy w sąsiedztwie...Już nabyłam Biohumus, Irenka dokupiła mi Florovit więc zasilę także dolistnie nim nastanie sen jesienny. Humvit kupię na wiosnę bo on działa wówczas tak jak bym przesadziła do świeżej ziemi. Kopię rowki wokół roślinki i wlewam w nie Biohumus bez rozcieńczania prosto z butelki.Przesadzałam wiosną tego roku we większą i stabilniejszą doniczkę wiec na kilka lat wystarczy, jedynie zadbam o jedzonko. Kącik w pokoju obok okna wyraźnie służy roślinie. Raz w miesiącu przygotowuję ciepła przegotowaną wodę z odrobiną denaturatu i płynu do mycia naczyń - miękką gąbką przemywam liście bo niestety kurz wszędobylski buszuje bez opamiętania. Czasami liście zaliczą mgiełkę  Smile Łatwo wyjeżdża do higieny i obracam donicę bo mam ją na podstawce z kółkami. Ta roślinka to moja ulubienica - szukałam jej przez lata i jak już pisałam dopiero na FF udało mi się dostać sadzonkę, nawet nie pamiętam kto mnie tak uszczęśliwił  Smile

Mary-sienka
Gaduła

« Odpowiedz #81 : Październik 19, 2012, 07:46:34 »

Dzięki za wszystkie wskazówki Smile
Pytam dlatego, że moja strasznie blada, jakby wyprana z koloru. Muszę ją podkarmić i chcę to zrobić czymś wypróbowanym. Co prawda dostawała Kristalon zielony, ale w regularności z jaką podlewałam nim rośliny balkonowe - może to za mało, lub za ubogo Confused Spróbuje kupić któryś z polecanych przez Ciebie Smile

Dropsique
Aktywny
**

« Odpowiedz #82 : Październik 19, 2012, 08:24:19 »

Ja też przeczytałam uważnie cały wątek. Mam w biurze tetrastigmę i Wasze opowieści o jej ekspansywności, szybkim wzroście i bezproblemowości wydają mi się bajką. Tak naprawdę ona u nas w ogóle nie rośnie! Kompletnie nie wiem, jak mam jej pomóc. Stoi w pewnym oddaleniu od okna, ale ma przestrzeń i światło również. Zasycha brzegi liści i naprawdę od miesięcy nie zauważyłam, żeby wypuściła coś nowego. W sezonie jest podlewana biohumusem, ale rozcieńczonym. Kupiłam ją do biura już jakieś 3 lata temu. Od tamtej pory może ze trzy liście urosły. Dla mnie zagadka i porażka!

nazywam się Kasią

1 2 3 4 5 6
boswell
Rezydent

« Odpowiedz #83 : Październik 19, 2012, 08:47:08 »

Ja miałam ją w poprzednim domu i tam została..zarastała całą ścianę.Niestety nie mam z tamtych zamierzchłych czasów zdjęć, żałuję trochę,że przez przeprowadzkę jaką miałam na głowie nie wzięłam sobie sadzonki(tak jak i z wielu innych duzych..) U nas w botaniku jest aż pod dach, ale ostatnio właśnie jakby stoi-nic nie puszcza nowego.Może zagłodzona?Taka masa liści coś musi jeść....

goll
Rezydent

« Odpowiedz #84 : Październik 19, 2012, 18:13:59 »

Moja wisi w oknie liściory ogromniaste, ale puszcza je bardzo powoli i rzadko.

IwonaAnna
Rezydent

Kraków

« Odpowiedz #85 : Październik 19, 2012, 20:30:05 »

Miałam tetrastigmę ze sklepiku, który funkcjonował jeszcze w OB w Krakowie. Była w kilku miejscach w domu. Chciałam ją z całego serca utrzymać. Była... właściwie nie rosła... i w końcu padła. I nie wiem co jej u mnie nie pasowało.  Mad

pozdrawiam serdecznie
Iwona

zapraszam
Dropsique
Aktywny
**

« Odpowiedz #86 : Październik 19, 2012, 20:40:06 »

Iwona, doskonale to ujęłaś! Ona w moim biurze również jest. Ciekawe, jak długo jeszcze... Postaram się ją przez zimę utrzymać. A od wiosny wezmę się za nią na dobre. Przesadzę, poszukam nowego miejsca i podkarmię, jako Makosz rzecze...

nazywam się Kasią

1 2 3 4 5 6
raflezja
Moderator Globalny

Kraków i okolice

« Odpowiedz #87 : Październik 19, 2012, 20:43:54 »

Iwonko!
Ale ja mam dużą tetrastigmę, tu jest:
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=3805.msg772621#msg772621

więc wiosną powiedz tylko słówko...Very Happy

IwonaAnna
Rezydent

Kraków

« Odpowiedz #88 : Październik 19, 2012, 21:35:12 »

Raflezjo! Tetrastigmę widziałam i zakochałam się powtórnie, metafizycznie! I na wiosnę zgłaszam się po kawałeczek!  Smile

pozdrawiam serdecznie
Iwona

zapraszam
Strony: « 1 2 3   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: