Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 11, 2019, 11:57:56
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Cattleya - zdjecia, uprawa cz. 3  (Przeczytany 63096 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
darek p
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #240 : Listopad 17, 2012, 18:43:50 »

Bardzo ładna i w dodatku wielkokwiatowa, pachnie? Very Happy
Pachnie,pachnie może nawet trochę za intensywnie.W zeszłym roku musiałem ją eksmitować do drugiego pokoju bo od godz. 9 zaczynała wydzielać zapach i trudno było wytrzymać.W tym roku jeszcze nie sprawdzałem bo pracowałem na rano i po 14 już za wiele nie było czuć.W przyszłym tygodniu mam druga zmianę to zobaczymy.
Ta cattleye kupiłem dwa lata temu na wystawie w Łodzi kwitła dwoma kwiatami.Lato spędziła na dworze w cieniu drzewa specjalnie nie rozpieszczana,zakwitła trzema kwiatami.W tym roku było podobnie i o jeden kwiat więcej,plus jeszcze jedna psb z pochewką ale na nią jeszcze trzeba będzie poczekać.
silanka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #241 : Listopad 17, 2012, 18:56:00 »

Dziękuje za odpowiedź  Smile Mógłbyś napisać jeszcze jak ją traktowałeś w czasie formowania pąków w pochewce, tzn co ile dni ją podlewałeś? czy nawoziłeś ją w tym czasie? Ile czasu trwało formowanie pąków w pochewce do jej zakwitnięcia? Jaką ma wystawę? czy jest tam chłodno czy ciepło?
Będę bardzo wdzięczna z odpowiedź na moje pytania  Very Happy

Natalia
ajania
Gaduła

« Odpowiedz #242 : Listopad 18, 2012, 20:52:24 »

Też jestem tego ciekawa.
Kilka rzy zdarzyło mi się również, że Cattleya, będąc w trakcie kwitnienia już wypuszczała kolejną psb. Po zakończeniu kwitnienia młoda psb jest w trakcie wzrostu. Czy wtedy nawozić roślnę czy to jest czas na okres spoczynku skoro zakończyła kwitnienie ?  Confused

silanka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #243 : Listopad 18, 2012, 22:26:28 »

Aniu ja zawsze po zakończeniu kwitnienia nie podlewam przez około dwa tygodnie. Nawet jeśli rośnie nowy przyrost to taki odpoczynek jest jej potrzebny. Później wznawiam podlewanie.

Natalia
iwka2
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #244 : Listopad 18, 2012, 23:01:54 »

Aniu ja zawsze po zakończeniu kwitnienia nie podlewam przez około dwa tygodnie. Nawet jeśli rośnie nowy przyrost to taki odpoczynek jest jej potrzebny. Później wznawiam podlewanie.

Witam
a korzeniom nic się nie dzieje?

Pozdrawiam Iwona
silanka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #245 : Listopad 19, 2012, 15:30:37 »

Nie, korzenie są w porządku. Cattleya posiada bulwy magazynujące wodę i substancje odżywcze i przez ten czas żywi się w ten sposób  Very Happy

Natalia
silanka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #246 : Listopad 20, 2012, 22:12:03 »

Ale tu cicho.. Sad

Natalia
darek p
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #247 : Listopad 20, 2012, 23:05:19 »

Dziękuje za odpowiedź  Smile Mógłbyś napisać jeszcze jak ją traktowałeś w czasie formowania pąków w pochewce, tzn co ile dni ją podlewałeś? czy nawoziłeś ją w tym czasie? Ile czasu trwało formowanie pąków w pochewce do jej zakwitnięcia? Jaką ma wystawę? czy jest tam chłodno czy ciepło?
Będę bardzo wdzięczna z odpowiedź na moje pytania  Very Happy

Odpowiedz nie będzie łatwa i jednoznaczna.Podlewanie było częściowo z nieba,jak było mało opadów to podlewałem,głównie deszczówką,nawóz przy okazji nawożenia phalaenopsisów,może trochę za mało,choć deszczówka nie była taka całkiem czysta bo wróbelki w rynnie urzędowały.pochewka pokazała się w sierpniu,do domu przeniosłem je końcem września po tych pierwszych przymrozkach.W tym roku wylądowała na oknie południowym,temperatura 18-20 st. ,w zeszłym roku okno zachodnie i trochę cieplej 19 do 22 st.wtedy kwitła już końcem października.Wygląda na to że raczej jest nie wymagająca.
ajania
Gaduła

« Odpowiedz #248 : Listopad 21, 2012, 08:51:18 »

Do mnie wczoraj dojechała Catleya od koleżanki z sąsiedniego Forum. Kończyła już kwitnienie (zdjęcia wstawię jak moja córka odda penrive  Mad). Z boku wypuszcza młody przyrost. Nie wiem czy dobrze zrobiłam ale postanowiłam ją przesadzić do glinianej doniczki. Wycięłam przekwitnięty kwiatek. Korzenie miła ładne, zdrowe, więc nie ruszałam, tylko usunęłam stare podłoże i posadziłam do świeżego. Użyłam gotowego "Substrala". Wiem, że to nie pora na przesadzanie ale mam złe doświadczenie z zimowaniem Cattleya w plastikowych doniczkach. Czy teraz mogę zafundować jej 2 tygodnie bez podlewania ?

Silanka, ile masz Katlei w sumie ? Czy różnią się co do uprawy ? czy traktujesz je tak samo w sensie uprawy ?
Jak widzicie różnice między jedno a dwuliściennymi ?

darek p
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #249 : Listopad 21, 2012, 09:10:50 »

Aniu moja rośnie w plastiku.Dlaczego masz złe doświadczeni?
silanka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #250 : Listopad 21, 2012, 09:12:46 »

darek p Dziękuje za odpowiedź  Very Happy są tą dla mnie cenne wskazówki.

Ajania ja też swoją fioletową po przekwitnięciu przesadziłam do glinianki, i też plastikowych doniczek nie lubie Razz Cattleya bardzo lubią doniczki gliniane, są przewiewne, a korzenie lubią się czepiać ich ścianek.
Dorosłych Cattleya mam 11 sztuk
prawie dorosłych -2 szt
Sadzonek- 4 szt

Co do traktowania ich indywidualnie, to szukam informacji czy daną krzyżówką trzeba jakoś specjalnie traktować: czy potrzebuje więcej światła, więcej czy mniej wody.
Jednoliścienne z reguły wymagają wyższego poziomu światła niż dwuliścienne. Niektóre jednoliścienne wymagają po wytworzeniu pochewki suchego spoczynku- ten temat cały czas zgłębiam, eksperymentuje na swoich Cattleya, szukam informacji.
U mnie dwuliścienne bez problemu zakwitają, gorzej z jednoliściennymi.
Jeśli chodzi o podlewanie to z reguły traktuje wszystkie podobnie, światło: jednoliścienne więcej, dwuliścienne mniej. Jestem otwarta na nowe metody uprawy, wskazówki innych osób.  Very Happy

Natalia
ajania
Gaduła

« Odpowiedz #251 : Listopad 21, 2012, 12:42:29 »

Dorosłych Cattleya mam 11 sztuk
prawie dorosłych -2 szt
Sadzonek- 4 szt

To już spora kolekcja, gratuluję Natalio  Very Happy. Ile z nich udało Ci się doprowadzić do kwitnienia i po jakim czasie ?
U mnie na parapetach królują jednak Phalaenopsis bo te niezawodnie kwitną i szczególnie nie kapryszą, jednak najdostojniejsze ze storczyków to dla mnie Cattleya  Razz. Mam zamiar nabyć kilka sztuk o ile uda mi się którąś przekonać do wydania kwiatów  Very Happy.

silanka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #252 : Listopad 21, 2012, 13:21:45 »

Kilka z nich już kwitło, te mam 2 lata. Pozostałe kupiłam w zeszłym roku  Very Happy  Mam malutkie doświadczenie jeśli chodzi o kwitnienie. Na szczęście rosną energicznie i nie chorują. Przekonałam się, że trzeba być bardzo cierpliwym w tym hobby, a aklimatyzacja też wymaga czasu.
Cattleya to królowa storczyków  Very Happy

Natalia
ajania
Gaduła

« Odpowiedz #253 : Listopad 22, 2012, 09:14:28 »

To moja Cattleya, którą ostatnio zakupiłam. Nim dojechała do mnie, zdążyła zakończyć kwitnienie. Posadzona już do glinianej doniczki :

Jeszcze widać kwiatuchy  Very Happy :

To moja mała 'Minerva'

I jakaś jednoliścienna

Merghen
Rezydent

“Slow down and smell the roses...”

« Odpowiedz #254 : Listopad 22, 2012, 14:25:41 »

Podobnie wolę cattleye w glinianych doniczkach. Zarówno estetyka jak i wzrost u mnie jest zdecydowanie lepszy niż w plastikowych. Może dlatego, że krócej trzymają wilgoć i są przewiewniejsze?

ajania
Gaduła

« Odpowiedz #255 : Listopad 22, 2012, 16:04:37 »

Może dlatego, że krócej trzymają wilgoć i są przewiewniejsze?

Też tak uważam. Materiał jest bardziej porowaty i przepuszcza sporo powietrza. Miałam też phalanopsis w glinianej donicy i również bardzo ładnie rosły, tyle, że nie sposób zaobserwować korzonki.

kasia74
Aktywny
**

« Odpowiedz #256 : Listopad 22, 2012, 19:33:04 »

Podczytuje Wasz wątek od jakiegoś czasu postanowiłam pokazać co u mnie z katlejastych gosci na parapetach

Taka kwitła wiosną

Cattleya intermedia var. coerulea

Kwitnienia z lata:

C.harrisoniana

C.forbessi

I razem

Burana kwitnienie letnie

I jesienne

Te poniżej jeszcze kwitną

Epi.Don Herman

Epi. Plicaboa

Lc. Nice Holiday "Sun Topia" i jej kolejne dwa kwiatuszki

A tak mieszkały latem

Aki
Gaduła

« Odpowiedz #257 : Listopad 22, 2012, 19:56:14 »

Piękne kwitnienia! Cattleya intermedia var. coerulea ładniutka, bardzo delikatna Smile

silanka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #258 : Listopad 22, 2012, 20:04:25 »

Bardzo subtelne kwiatki  Smile

Natalia
dorotakol
Gaduła

Pozdrawiam Dorota!!!

« Odpowiedz #259 : Listopad 22, 2012, 20:16:58 »

Kasiu przepiękne, szczególnie pierwsze trzy i Epi. Plicaboa Shocked Shocked Shocked
Chyba przepadłam, bo ostatnio uzbierało się mi ich całkiem sporo Smile

ruletka
Gaduła

okolice Wrocławia strefa klimatyczna 7a

« Odpowiedz #260 : Listopad 22, 2012, 20:20:16 »

Kasiu74 piękne rośliny!
Oglądam cattleye już od dłuższego czasu i zachwycam się, te trzy pierwsze bardzo w moim guście! Ale inne też też.

Olis
Rezydent

« Odpowiedz #261 : Listopad 22, 2012, 20:29:59 »

Wiem, że nie piszemy postów jednowyrazowych  Smile, ale twoje cattleye są po prostu cudowne. Spuchłam z zazdrości  Wink

ajania
Gaduła

« Odpowiedz #262 : Listopad 22, 2012, 20:50:16 »

Przepiękne rośliny i cudne kwitnienia  Very Happy. Gratuluję, wspaniała kolekcja  Very Happy  Very Happy.

salaga
Aktywny
**

« Odpowiedz #263 : Listopad 23, 2012, 08:58:30 »

Bardzo ładne kwitnienia.  Very Happy
I regalik sprytny.  Smile

silanka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #264 : Listopad 23, 2012, 22:35:16 »

Wszystkie mogła bym mieć w swojej kolekcji  Smile

Natalia
d_jola
Nowicjusz
*

Jola:)))

« Odpowiedz #265 : Listopad 23, 2012, 22:49:40 »

Witaj Kasiu słodkie te Twoje kwiaty  Very Happy pozazdrościć  Mad

silanka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #266 : Listopad 24, 2012, 00:05:34 »

Obejrzyjcie sobie te filmiki- coś wspaniałego  Very Happy

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=-5kTCN83qII&feature=endscreen
http://www.youtube.com/watch?v=tPNcKdsR0js&list=UUXCrfqSkAcC7_H-JJvfOdBw&index=16&feature=plcp

Natalia
Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #267 : Listopad 24, 2012, 13:48:55 »

Kasia, super kolekcja cattlei! Very Happy C. harisoniania to moja faworytka w tum gronie. Smile Trudna bardzo?

kasia74
Aktywny
**

« Odpowiedz #268 : Listopad 24, 2012, 17:04:38 »

Dziękuję dziewczyny za miłe słowa.

Basiu c. harrisonianę kupiłam jako niezdolną do kwitnienia to jej pierwsze kwitnienie u mnie i wydaje mi się ze do trudnych raczej nie należy, bo żadnych specjalnych zabiegów przy niej nie robiłam żeby zakwitła. Laughing

Jeszcze jedno zdjęcie mojej katlejastej znalazłam, bardzo kompaktowa krzyżówka

Laelia praestans x alaorii

ajania
Gaduła

« Odpowiedz #269 : Listopad 24, 2012, 18:48:15 »

Dziękuję dziewczyny za miłe słowa.

Basiu c. harrisonianę kupiłam jako niezdolną do kwitnienia to jej pierwsze kwitnienie u mnie

Po jakim czasie zakwitła u Ciebie ?

Laelia praestans x alaorii jest śliczna  Very Happy.

Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: