Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Październik 17, 2019, 16:56:45
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: chore cymbidium!  (Przeczytany 12748 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
calante
Nowicjusz
*

« : Sierpień 15, 2007, 16:23:24 »

kupiłam tego storczyka na allegro dość że ma brunatne plamki na liściach- ale to chyba jakaś choroba wirusowa? to zaczął żółknąć  i ma inny odcień do 1/8 wysokości liści co może być nie tak ?nie przesadzałam go wypuścił nowy kiełek z ziemi trzymam go na tarasie zanurzam w wodzie raz na tydzień-kurcze nie chce żeby sie zmarnował! a odnośnie tych plamek to usunąć zainfekowane liscie czy nie?zostaną mu tylko2!
tropka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #1 : Sierpień 17, 2007, 10:36:37 »

żeby cokolwiek powiedzieć to musisz wstawić jego zdjęcie. mnie się wydaje że zbyt często go podlewasz, ale bez zdjęcia nic nie mogę więcej ci powiedzieć . może Petra ona ma więcej doświadczenia?

storczyki to moja pasja
sbb28
Aktywny
**

17 marzec już nie razem :(

« Odpowiedz #2 : Sierpień 17, 2007, 17:59:40 »

To kupiłaś tylko z jedną bulwą to nie powinno sie takich kupować!?
Przy tej pogodzie ja moje Cymbidium ma 6 starych bulw i 6 młodych tegorocznych oraz jeden pęd kwiatowy podlewam - zanurzam raz na 2-3 tygodnie jak podłoże jest prawie suche-nie mam na palcu po dotknieciu śladu po podłożu; brunatne plamy to raczej grzyb lub oparzenie słoneczne, jak wyglądają pseudo bulwy? też są brunatne plamy?
doniczka od dołu ma dostęp do powietrza?
podaj coś bliższego

Per aspera ad astra - przez ciernie do gwiazd
pozdrawiam
Małgorzata
calante
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #3 : Sierpień 17, 2007, 21:28:11 »

troszke mnie nie było
na razie nie mam możliwości wstawienia zdjęcia,mój storczyk ma dwie bulwy, sadzę że chyba faktycznie za dużo miał wody na bulwach nie ma plam tylko na lisciach a czy ma dostęp do powietrza/nie wyjmowałam go z niej ale od spodu nie ma mokro czy cos
czytałam że mozna cymbidium trzymac na tarasie bo potrzebuje wachan temperatury
tylko nie mozna w ten sposób kontrolować ilości wody jaką dostaje /to nie nasz klimat- chyba że ma ktos osłonięty taras
anicurka
Aktywny
**

« Odpowiedz #4 : Sierpień 20, 2009, 15:43:11 »

Cymbidium bardzo często zapada na tzw. Mozaikę Cymbidium, bardzo groźną chorobę objawiającą się właśnie plamami. Często też pojawia się Fytoftoroza. Niestety nie wiem zbyt wiele na ten temat.

Tylko idiota ma porządek, geniusz panuje nad chaosem.
mulatka
Aktywny
**

« Odpowiedz #5 : Sierpień 21, 2009, 09:32:54 »

Koniecznie pokaż fotkę  Cool
dendrobiumB
Aktywny
**

To ja :)

« Odpowiedz #6 : Wrzesień 10, 2009, 21:39:04 »

Dziewczyny- jeśli mogę ogólnie powiedzieć.  Powinno nie powinno jeśli zapewni się cymbidium odpowiednie warunki to i 1 pseudobulwa wystarczy do wzrostu . Koniecznie nawozić raz na tydzień.
Co do mozaiki Cymbidium to obecnie występuje sporadycznie na plantacjach kwiatów a tak w uprawie amatorskiej to się jeszcze nie spotkałem. Co do Plam to skłaniał bym się do Choroby grzybowej. Ze środków przeciw chorobom grzybowym poleciłbym:
 Aliette 80WP
Biosept 33SL
Bravo 500SC
Gwarant 500 SC

Amistar 520SC
Discus Top 675WG

te dwa preparaty stosować najwyżej 2 razy w sezonie, Działają totalnie na grzyby co oznacza, że niszczą grzyby ze wszystkich grup systematycznych.

Kamil
---------
wierzę,że kluczem do zrozumienia świata jest obserwacja, eksperyment, debata a przede wszystkim wolna wola
kasiaandkon
Aktywny
**

« Odpowiedz #7 : Październik 22, 2009, 13:11:37 »

Witam Was dziewczyny!!
Siedzę już 2 dzień przed kompem i naprawdę nie wiem co to może być!!??
Końce liści robią się czarne tak na  długość 2 centymetrów
No i na jednym było coś takiego

dendrobiumB
Aktywny
**

« Odpowiedz #8 : Październik 22, 2009, 14:45:18 »

No a zdjęcie wstawisz?

Kamil
---------
wierzę,że kluczem do zrozumienia świata jest obserwacja, eksperyment, debata a przede wszystkim wolna wola
Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #9 : Październik 22, 2009, 14:46:08 »

Przejrzyj ten link. Może Ci pomoże.
Na moim Cymbidium jest coś podobnego  Sad
http://www.storczyki.pl/index.php?pokaz=uprawa&dzial=6
kasiaandkon
Aktywny
**

« Odpowiedz #10 : Październik 22, 2009, 15:14:36 »

nic podobnego nie znalazłam na tej stronce a zdjęcie próbuje od 2 godzin wstawić i raczej kiepsko  mi to idzie Mad

kasiaandkon
Aktywny
**

« Odpowiedz #11 : Październik 22, 2009, 15:42:00 »

narazie tylko tak umiem wstawić zdjęcie
 http://img96.imageshack.us/img96/6219/img2825.png

Seyene
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #12 : Styczeń 26, 2010, 17:14:47 »

Witam serdecznie!
Jestem nowa na tym forum, mam dużą kolekcję storczyków ale są to prawie same falki. Niedawno dostałam Cymbidium i ostatnio zaczeło się dziać z nim coś dziwnego.
Na liściach pojawiły się ciemne plamki - przebarwienia, jest ich coraz więcej i potem taki liśc zółknie i usycha całkiem.
Przejrzałam już setki stron i forów i nikt nie umiał mi poradzić.
Proszę bardzo o pomoc.

dendrobiumB
Aktywny
**

« Odpowiedz #13 : Styczeń 26, 2010, 19:03:23 »

Oprysk Topsinem powinien załatwić sprawę. Do tego usuń te liście opryskaj dokładnie pseudobulwy liście i podłoże. Rękawiczki i coś do zasłonięcia twarzy,żeby nie wdychać preparatu. Do tego ważne jest by zachować zasady bhp przy sporządzaniu cieczy roboczej.

Kamil
---------
Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #14 : Styczeń 26, 2010, 19:07:58 »

Dendrobium rację ma, czymś na grzyba.  Smile Wygląda na "czarną plamistość" żekł mąż mój (i poszedł robić kolację).  Shocked

PEla
Rezydent

« Odpowiedz #15 : Styczeń 26, 2010, 20:08:47 »

Dostałam mini cymbidium z takimi zakażonymi listkami. Chore liście obcięłam, następnie ochlapałam Previcurem. Jak myślicie poprawić za tydzień Topsinem czy poczekać?

Aga,  mieć w domu znawcę...  Cool  Very Happy

Florki Peli cz. 1
Florki Peli cz. 2
uczę się, uczę          pozdrawiam
Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #16 : Styczeń 26, 2010, 20:30:13 »

Popraw Topsinem. Najlepiej stosować na zmianę 2 różne preparaty w kolejnych opryskach. Rzekł znawca... Shocked

Merghen
Rezydent

“Slow down and smell the roses...”

« Odpowiedz #17 : Styczeń 26, 2010, 20:44:00 »

Aga Teraz to się nie opędzisz od zapytań, już widzę kolejkę do znawcy  Shocked Smile Ale masz skarb w domu  Very Happy

Seyene
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #18 : Styczeń 26, 2010, 21:50:54 »

Wielkie dzięki Very Happy
Biję pokłony dla wiedzy  Very Happy
Mam jeszcze kilka pytań, proszę o cierpliwość Very Happy pierwszy raz się spotykam z tym paskudztwem i będę bardzo wdzięczna za pomoc.

1.czy ta zmiana jest  zaraźliwa? czy może się przenieść na moje falki?
2.w większym lub mniejszym stopniu plamki są na wszystkich liściach - usuwać całość czy tylko te najbardziej "poplamione"?
3.Score i Topsin na zmianę wystarczą?
4.korzenie ma zdrowe, wczoraj obejrzałam bryłę i jest ok. zauwazyłam tylko przeslizgujące się takie małe ok 1cm robaczki jak wije albo coś w tym stylu - potraktować je Diazolem?

Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #19 : Styczeń 27, 2010, 18:34:54 »

1. Tak jest zaraźliwa. na falki na szczęście włazi nie czesto, ale dość łatwo zakaża wszelkiego rodzaju "Cambriowate", i oncidia.

2. Tylko te najbardziej poplamione. Plamy i tak nie znikną to jest trwałe uszkodzenie liścia, ale po opryskach zwykle przestaje się rozwijać. Potem tylko nieestetycznie wygląda.

3. Powinny wystarczyć. Ważne jest żeby powtórzyć opryski po jakichś 3 tygodniach (typu 3 tygodnie topsin i score na zmianę, 3 tygodnie przerwy, potem znowu seria oprysków. Te grzyby które powodują czarne plamy będą zniszczone już po pierwszych 2 opryskach, ale żaden z dostępnych środków nie niszczy zarodników. Te kiełkują około 2 -4 tygodni i dopiero jak zaczną tworzyć grzybnię są wrażliwe na działanie fungicydów. Na wszelki wypadek dobrze jest prysnąć cała okolicę zakażonej rosliny.

4. Można. ja osobiście nigdy nie stosowałem diazolu i nie bardzo znam ten środek. Jeżeli jest to coś czym się rośliny podlewa ta jak najbardziej. Jeżeli jest tylko do oprysku to najlepiej roślinę wstawić do worka (na śmieci), opryskać, zawiązać worek i zostawić na kilka godzin (lub przez noc). Wtedy wytruje się wszystko co siedzi na roślinie i w ziemi. Metoda jest z resztą świetna do trucia wełnowców, przędziorów i innego tałatajstwa co to trudno się tego pozbyć.

Shocked
To nie ja. Smile Confused

Seyene
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #20 : Styczeń 27, 2010, 20:11:43 »

pięknie dziękuję za pomoc Very Happy

PEla
Rezydent

« Odpowiedz #21 : Luty 16, 2010, 14:13:00 »

Opryskałam wg wskazówek, powycinałam część liści, ledwie wydłubałam z doniczki i co dalej?
Korzenie wyglądają na zdrowe, ale nie wiem co jest w środku? Wyciąć część, bo inaczej nie sprawdzę, są tak zbite. Confused

Florki Peli cz. 1
Florki Peli cz. 2
Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #22 : Luty 16, 2010, 20:26:39 »

Korzenie są naprawdę bardzo ładne i aż szkoda byłoby je uszkodzić. U cymbidium to że korzenie w środku bryły stopniowo zamierają jest normalne i raczej roślinie nie przeszkadza, a co do robaków, to jeżeli zostały pomimo oprysku, to i tak będzie je widać bo wcześniej czy później wylezą.

Roślince przydała by się doniczka o jeden size większa, bo niedługo chyba sama z niej wyjdzie. osobiście w tej chwili przesadziłbym roślinę do większej doniczki i za czas jakiś powtórzył oprysk preparatem owadobójczym. Wiem z doświadczenia, że przy tak zrośniętej bryle korzeniowej, w środku jest prawdopodobnie dość pusta przestrzeń (podłoże się rozłożyło, a najstarsze korzenie obumarły) i jest raczej mało prawdopodobne że zacznie tam zagniwać. Wydaje mi się ze ruszenie tych korzeni narobi więcej szkody, niż będzie z tego pożytku.

Za kilka lat, jak roślina się bardziej rozrośnie, to prawdopodobnie przy przesadzaniu i tak rozpadnie się na dwa lub trzy kawałki, i wtedy będzie można pozbyć się wszystkich martwych części.

PEla
Rezydent

« Odpowiedz #23 : Luty 16, 2010, 21:22:40 »

Aga, dziękuje bardzo, wszyściuteńko jest tak jak napisałaś.
Wydłubałam z doniczki właśnie w celu przesadzenia do większej, ponieważ bryła korzeniowa była mocno przerośnięta. Doniczka zdeformowana, musiałam ją rozcinać.
Jednak zamiast poczekać na podpowiedź  Embarassed, przesadziłam obcinając sporo korzeni, stąd wiem, że środek bryły jest dokładnie taki, jak napisałaś. Zrobiłam krzywdę w zasadzie zdrowej roślince.  Sad
Wyczytałam, że cymbidium nie musi mieć aż tak dużego systemu korzeniowego i to stąd...  Crying or Very sad

Florki Peli cz. 1
Florki Peli cz. 2
Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #24 : Luty 16, 2010, 21:58:05 »

Małża dopiero teraz zapędziłam, przykro mi.  Sad Sad

Merghen
Rezydent

“Slow down and smell the roses...”

« Odpowiedz #25 : Luty 17, 2010, 09:28:02 »

Istnieje szkoła,że przy przesadzaniu można odciąć 1/3 dołu korzeni i nic się nie dzieje. Ja tak zrobiłam dwa razy i jak na razie roślinka ma się dobrze, wypuszcza nowe przyrosty i korzenie  Very Happy
W tym linku jest więcej info http://www.storczyki.org.pl/uprawa/how2/cymbidium-przesadzanie/index.html Ja z niego skorzystałam...wtedy jeszcze byłam nieświadoma istnienia FF ...

PEla
Rezydent

« Odpowiedz #26 : Luty 18, 2010, 08:47:14 »

Właśnie na tej podstawie zadecydowałam, ale i tak uważam, że źle zrobiłam.  Sad Tak jak pisałam, mam wrażenie, że okaleczyłam roślinę.  Sad

Florki Peli cz. 1
Florki Peli cz. 2
dendrobiumB
Aktywny
**

« Odpowiedz #27 : Luty 18, 2010, 15:11:20 »

Pelu nic jej nie będzie. Zregeneruje się:)

Kamil
---------
PEla
Rezydent

« Odpowiedz #28 : Luty 25, 2010, 09:36:56 »

W takim razie czekam, co nie znaczy, że jej nie wspieram chuchając na przykład.  Smile

Florki Peli cz. 1
Florki Peli cz. 2
Seyene
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #29 : Marzec 24, 2010, 12:36:06 »

może ktoś mi podpowiedzieć co to za chróbsko się rozwinęło na liściach cymbidium?
załączam zdjęcia
będę wdzięczna za pomoc

Strony: 1 2 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: