Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Czerwiec 01, 2020, 20:12:24
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Sinningia czyli gloksynia - cz.12  (Przeczytany 59816 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #300 : Sierpień 31, 2019, 06:57:34 »

Niesamowite kwiaty!!! Nie widziałam takich kształtów u sinningii! Gratulacje Very Happy

Pozdrawiam,
Renata
haw5
Rezydent

Wrocław

« Odpowiedz #301 : Sierpień 31, 2019, 09:03:01 »

Niesamowite te kropeczki gratulacje.

makosz11
Moderator Globalny

« Odpowiedz #302 : Sierpień 31, 2019, 10:21:15 »

Faktycznie cudaczek  Very Happy ale cierpliwość  miczurinowska wynagrodzona   Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Świadomość, że gdzieś ktoś istnieje, kto Ciebie rozumie mimo odległości lub niewypowiedzianych myśli, przemienia tę ziemię w kwitnący ogród...
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #303 : Marzec 19, 2020, 09:38:55 »

Zdjęcia z dzisiaj- średnica 10 cm!, długość kielicha 7 cm- gigant ;:215

Pozdrawiam,
Renata
rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #304 : Marzec 19, 2020, 13:17:47 »

Reniu śliczną masz syningię.  Very Happy W szczególności  bardziej cieszy, że zakwitła w marcu. Ma coś w sobie z Blanche de Meru i Tigriny Red. Chcę się spytać czy ona ma pokrój kompaktowy czy trochę wzniesiony?

Pierwszą partię przezimowanych bulw matecznych posadziłem 2 tygodnie temu i wschodzą bardzo ładnie. Drugą część bulw posadziłem przedwczoraj. Niestety połowa sadzonek liściowych po Nowym Roku zgniło. Jutro przesadzę część siewek syningi (siew pocz. września) do doniczek docelowych.

Za 2 tygodnie będę pikować siewki syningi miniaturek (siew 11.02. b.r)
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #305 : Marzec 20, 2020, 09:48:00 »

Pawle- ten kwitnący olbrzym to tideja ( czy tidea- nie jestem pewna pisowni). Ma pokrój wzniesiony. A czy gloksynie - te Twoje- mają też tak duże kwiaty?
Czekam na relację z uprawy Twoich ślicznotek Smile

Pozdrawiam,
Renata
rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #306 : Marzec 22, 2020, 21:18:54 »

Reniu u mnie syningie mogą kwiaty o średnicy nawet 12-14 cm. Często mają po 10 cm. A najmniejsze kwiaty z gatunku S.speciosa ma Blanche de Meru ok. 7 cm średnicy.

Tak wyglądają największe siewki z września 2019 roku po przesadzeniu do docelowych donic. A reszta będzie przesadzana jak podrosną.

Siewki syningi z samozapylenia (fioletowe kwiaty). Podzielę się pewnym doświadczeniem. Zebrałem nasiona 29.10.2019 roku i wysiałem 30 szt. i nie kiełkowały przez 4 miesiące i po tym czasie zaczęły kiełkować 2 szt. a na dzień dzisiejszy mam z tego siewu 8 szt. Z kolei 11.02.2020r. wysiałem również ok. 30 szt nasion ww. syningi i po 2 tygodniach zaczęła kiełkować. Wniosek jest taki, jeżeli nie doświetlam od końca października to nie warto siać. Optymalnym terminem siewu (bez doświetlania) moim zdaniem jest okolica 10.02. Niestety do tej doniczki wdarł się mech.

Tak wygląda tidea z wymiany, a druga zaś będzie w najbliższych dniach sadzona, gdyż ukazał się pęd.

Sonata Spotted

część mateczników

oraz z wymiany  syningia mg's painted orange

Niestety w czasie przechowywania straciłem również Sonata Fuchsia oraz siewkę o kropkowanych fioletowych kwiatach.
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #307 : Marzec 23, 2020, 07:59:27 »

Pawle, piękna kolekcja!!! Czekam na kwiaty Smile
Żal straconych roślin, ale może jeszcze gdzieś je zdobędziesz?

Pozdrawiam,
Renata
rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #308 : Kwiecień 04, 2020, 13:37:15 »

Tak wyglądają przepikowane syningie miniaturki

oraz S. leucotricha wraz z rosnącą P.forestii (pozyskaną z sadzonki liściowej)

doda07
Gaduła

« Odpowiedz #309 : Kwiecień 04, 2020, 17:25:50 »

Piękne przedszkole Very Happy Jak duże są doniczki dla siewek?

Pozdrawiam,
Renata
rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #310 : Kwiecień 04, 2020, 18:42:35 »

Brązowe doniczki mają średnicę 5,5 cm. Natomiast kwadratowe doniczki mają 6 cm.
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #311 : Kwiecień 05, 2020, 15:24:20 »

Ja mam problem żeby przechować przez zimę 2 cebulki a tu proszę - szkółka hodowlana  Very Happy

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #312 : Kwiecień 05, 2020, 15:48:04 »

Też miałem problem z zimowaniem bulw matecznych. Nie należy to łatwych zadań.

Jest na ten problem kilka sposobów

1. doprowadzić by rośliny jak najdłużej miały zielone liście i ją przechować i na wiosnę przyciąć pozos(tak mi się udało przetrzymać Tigrovaję F1 (czerwona kropkowana)
2. w czasie sezonu wegetacji pobrać sadzonki liściowe rzadziej pędowe
3. jak syningia straci część nadziemną to wkładam bulwy wraz z podłożem, w którym rosły do torebki strunowej np. 15x22 cm i co jakiś czas spryskuję wodą bulwę z podłożem. Czasami jest tak że podłoże jest za mokre to przewietrzam taką zawartość i wsypuję cynamonu.

Pod koniec przechowywania straciłem m. in Sonata Fuchsia, która nie była wkładana do folii strunowej i była podlewana gdyż miała widoczne pędy. Prze 1,5 tygodnia zapomniałem spryskać i straciłem bulwę mateczną.

Zauważyłem, że lepiej mi się przechowują bulwy mateczne niż liście pozyskane latem.

Trzeba mieć na uwadze, że syningia nie jest rośliną długowieczną. Mam seniorkę, która w tym roku skończy 8 lat i dwie bulwy 5 letnie moich siewek (kwiaty fioletowe i różowe). I zalecane jest coroczne pozyskanie sadzonek liściowych by mieć konkretny egzemplarz przez lata.
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #313 : Kwiecień 05, 2020, 17:40:29 »

Pawle- Twoja wiedza jest bezcenna! To może wyjaśnia , dlaczego moja s. eumorpha śpi już drugi rok ( może nie ma ochoty się obudzić?)
Mam pytanie dotyczące bulw sinningii- mam Painted Orange, która urosła bardzo duża i przy przesadzaniu zauważyłam, że na głównej bulwie urosły mniejsze. Bałam się ich rozdzielać i posadziłam wszystkie razem. Czy można rozdzielać takie połączone bulwy? Nawiasem mówiąc- Painted Orange też śpi- bardzo mocno Confused

Pozdrawiam,
Renata
rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #314 : Kwiecień 05, 2020, 18:31:57 »

Kiedyś miałem taką siewkę syningi, z której pobierałem sadzonki liściowe i prawie 2 lata czekałem, żeby pokazał się zaczątek pędu. Zanim wypuściła pęd miała bulwę. Bardzo ładnie zakwitła i niestety dorwały ją wciornastki (zbyt późno zauważyłem żerowanie ww. szkodnika).

Nigdy nie miałem takiej sytuacji, żeby bulwa mateczna syningi wypuściła bulwy potomne. Moim zdaniem dobrze zrobiłaś, że posadziłaś bulwę mateczną bez rozdzielania potomnych.

Spytam się Ciebie Reniu czy bulwy, które nie obudziły się są jędrne?
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #315 : Kwiecień 05, 2020, 18:48:28 »

Bulwy są jędrne, posadziłam je do nowego podłoża ( są na knocie) i czekam ( cierpliwie Mad) .....

Pozdrawiam,
Renata
rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #316 : Kwiecień 25, 2020, 12:03:42 »

Mam bardzo dobrą informację odnośnie problematycznych bulw syningi. Jak wcześniej pisałem wydawało mi się, że straciłem jedną z cenniejszych siewek (fioletowa kropkowana pojedyncza). Jako pierwsze sadzonki liściowe tej siewki pogniły.
W poniedziałek na próbę namoczyłem bulwę w roztworze Asahi (stężenie 1ml Asahi/ 1l wody) przez 3 godziny. Po namoczeniu bulwa obsychała i została posadzona i następnego dnia pojawiły się biały punkcik zwiastujący pojawienie się pędu. W dniu dzisiejszym "ozdrowieniec" wygląda następująco (pęd- seledynowy punkcik na środku).

haw5
Rezydent

Wrocław

« Odpowiedz #317 : Kwiecień 25, 2020, 12:31:25 »

Z przymrużeniem oka "nawiedzony wszystko zobaczy"  Smile ,gratuluję determinacji.
Kupiłam bulwkę Tigrinia Blue,wczoraj dotarła ,będę sadzła.

doda07
Gaduła

« Odpowiedz #318 : Kwiecień 25, 2020, 13:24:45 »

Widzę  Cool Może i moje uparciuchy tak obudzę? Świetnie, że podzieliłeś się swoim patentem Cool

Pozdrawiam,
Renata
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #319 : Wczoraj o 17:55:26 »

Sim Sim Cindarella

Sim Sim Infinity

Pozdrawiam,
Renata
kfiatek
Aktywny
**

« Odpowiedz #320 : Wczoraj o 19:18:50 »

Infinity przepiękna  Very Happy

Pozdrawiam, Ania

Moje mikroświaty, domowe i balkonowe:  http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=49445.0
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: