Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Październik 23, 2014, 11:05:15
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Do wszystkich Forumowiczów:

FORUM służy wymianie wiedzy. Nowicjusze nie mają dostępu do działów wymiany, gdzie zaufanie do innych Forumowiczów powinno być podstawą.

1. Prośba o wypełnienie w Profilu rubryk: płeć i miejsce zamieszkania. Nie jest to obowiązkowe, ale znakomicie ułatwia komunikację między Forumowiczami.

2. Na tym forum wymagamy używania poprawnej polszczyzny. Mający z nią kłopoty powinni korzystać z opcji 'sprawdź ortografię'. Tych, którym to się nie podoba prosimy  o nie rejestrowanie się. Jeśli ktoś się jednak zdecyduje dołączyć do naszej społeczności, a nie będzie reagował na zwrócenie mu uwagi przez poprawienie na niebiesko błędów, musi się liczyć z tym, że jego posty będą usuwane. Jeśli i to nie pomoże usuniemy taką osobę z naszej forumowej  społeczności.

3. Nie piszmy jednowyrazowych postów w stylu "piękne", "śliczne" i tym podobnych. Takie posty nic nie wnoszą. Posty jednowyrazowe będą kasowane.

4. W wątkach tematycznych piszemy wyłącznie na temat danej rośliny. Wszelkie dygresje na tematy innych roślin lub inne tematy będą usuwane.

Pozdrawiamy, Administratorzy
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Rozmnażanie gardenii  (Przeczytany 2511 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Asikk
Nowicjusz
*

« : Maj 23, 2007, 23:09:10 »

Witam,

Prosiłabym o informację w jaki sposób rozmnaża się gardenię.

Pozdrawiam
Asikk Smile
igulka2
Aktywny
**

« Odpowiedz #1 : Maj 24, 2007, 08:15:05 »

Gardenię rozmnaża się przez sadzonki z wierzchołków pędów, cięte jak u mirtu lub lipki pokojowej. umieszcza się je pod plastykową torebką w ziemi. Musi być ciepło, wtedy szybko się ukorzeni. Najlepiej robić to latem.

Pozdrawiam IGA:)
Asikk
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #2 : Maj 24, 2007, 08:56:03 »

Szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia o rozmnażaniu ani mirtu lub lipki pokojowej Sad
Dlatego się dopytam z wierzchołków rośliny ucinam kawałek gałązki, tak? Jaka długa musi być ta gałązka i czy trzeba ją wsadzać do ukorzeniacza?
W jaką ziemię najlepiej potem posadzić? Czy taka do azalii będzie odpowiednia?

Pozdrawiam
Asikk Smile
igulka2
Aktywny
**

« Odpowiedz #3 : Maj 24, 2007, 09:30:15 »

No więc tak: sadzonki z wierzchołków pędów należy obcinać ukośnie bezpośrednio pod węzłem liściowym (pod kolankiem), przed posadzeniem usunąć dolne liście wraz z ogonkami. Im sadzonka jest krótsza i zwięzlejsza, tym szybciej się ukorzeni. Moim zdaniem możesz śmiało użyć ukorzeniacza (będzie szybciej) Very Happy
Ziemia do gardenii powinna być zasobna, lecz pozbawiona wapnia.

PS. Nie powinnaś mieć kłopotu z jej ukorzenieniem Very Happy

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #4 : Maj 24, 2007, 09:34:55 »

potwierdzam  Mr. Green  Cool bardzo łatwo sie ukorzenia Mr. Green

igulka2
Aktywny
**

« Odpowiedz #5 : Maj 24, 2007, 09:38:38 »

AAAAAAAAA............. i jeszcze jedno!
Bardzo ważne jest to, czym tniesz.... ponieważ gardenia ma zdrewniałe gałązki,można je zmiażdżyć. Używaj do tego celu tylko sekatora.
Zresztą wszystkie  rośliny przycina się TYLKO sekatorem  Very Happy  Very Happy  Very Happy

Asikk
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #6 : Maj 24, 2007, 09:41:52 »

Cytat: igulka2
Moim zdaniem możesz śmiało użyć ukorzeniacza (będzie szybciej) Very Happy
Ziemia do gardenii powinna być zasobna, lecz pozbawiona wapnia.

Z góry przepraszam, za moje pytanie ale ja roślinkami zajmuję się od bardzo niedawna i nie jestem biegła w tym co to znaczy, że ziemia powinna być pozbawiona wapnia. Do jakich roślin to powinna być ziemia?
Ponieważ czytałam, że gardenię można posadzić razem z kawą a do kawy ktoś proponował ziemię jak do azalii to myślałam, że do gardenii też ziemia jak do azalii. Oczywiście nie wiem czy dobrze kombinuję.
I jeszcze pytanie o ukorzeniacz? Jaki powinien być, jak do pelargonii i tego podobnych?

Pozdrawiam
Asikk Smile
tellerka
Administrator

Mazowieckie, Strefa klimat. 6B

« Odpowiedz #7 : Maj 24, 2007, 09:45:54 »

Tak, ziemia do azalii i rododendronów Smile

Ukorzeniacze są kilku rodzajów...  do zdrewnialych i niezdrewniałych...
Maczasz w ukorzeniaczu i sadzisz w ziemi.. przykrywasz folijką... i czekasz Smile

Pozdrawim Smile

Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
Św. Tomasz z Akwinu

Pozdrawiam, Astrid
Asikk
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #8 : Maj 24, 2007, 10:12:44 »

Cytat: tellerka
Maczasz w ukorzeniaczu i sadzisz w ziemi.. przykrywasz folijką... i czekasz Smile
Czy do gardenii do niezdrewniałych?

Pozdrawiam
Asikk Smile
igulka2
Aktywny
**

« Odpowiedz #9 : Maj 24, 2007, 10:18:16 »

Niezdrewniała, to np. pelargonia...
Zdrewniała, to właśnie gardenia... Smile

A co do folii, to nie na płask, tylko wbij do doniczki np. cztery patyki i foliową torebkę załóż jak klosz...

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #10 : Maj 24, 2007, 11:18:52 »

najlepiej nakrywac szklanka lub szklanym wazonem przy wiekszych sadzonkach

Joanna52
Gaduła

G.Śląsk - strefa 6B

« Odpowiedz #11 : Maj 26, 2007, 08:30:24 »

Ja przykrywam  butelką plastikową( obciętą) z nakrętką. Wietrze otwierając butelkę,
można wybrać dużą butelkę po wodzie mineralnej.
Joanna

Pozdrowienia 
Joasia
Moja kolekcja
Mój ogród[/ur
aechmea
Aktywny
**

« Odpowiedz #12 : Maj 26, 2007, 20:29:17 »

super pomysł z ta butelka Smile

Ania z Poznania
ewalukas
Aktywny
**

« Odpowiedz #13 : Sierpień 05, 2007, 22:04:25 »

No to ja mam problem z gardenia  Evil or Very Mad  Dostałam już ukorzenioną, dobrze ukorzenioną. Za radą jednej z forumowiczek, wsadziłam ją pod słoik, bo była marna. Pod słoikiem odżyła. Po zdjęciu słoika znów marnieje, ginie w oczach w przeciągu kilku godzin. Nic nie dało hartowanie, zdejmowałam słoik każdego dnia na ciut dłużej, a gardenia i tak pada bez słoika. Co jest? Co robić?  Confused
Zoe
Gość
« Odpowiedz #14 : Sierpień 06, 2007, 14:49:51 »

Wyciągnij z doniczki. Tam musi byc problem. i odezwij się co zobaczyłaś.
Paulina A
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #15 : Czerwiec 01, 2008, 18:04:07 »

Witam Wszystkich!

Dziś po raz pierwszy w życiu spróbowałam rozmnożyć kwiat doniczkowy - padło na gardenie. Kierowałam się wszystkimi podpowiedziami, które znalazłam w tym wątku, ale mimo jeszcze kilka pytanek.

Po pierwsze zastanawiam się na jakiej głębokości powinno się umieścić sadzonkę. Jeśli ma jakieś 4cm wielkości to 1cm w ziemi wystarczy? I od razu, jakie są optymalnie wielkości sadzonek? 4cm to ok? Czy raczej powinnam ukorzeniać jakies 10cm?

Moje roślinki siedzą sobie już pod butelką, ale jak często powinnam je wietrzyć?

I na koniec, czy takie małe "gardenki" powinnam spryskiwać wodą? Czy tylko podlewać?

Dzięki z góry za pomoc!
Pozdrawiam Serdecznie,
Paulina
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #16 : Czerwiec 01, 2008, 18:24:11 »

Na taka glebokosc by przynajmniej jedno miedzywezle znalazlo sie w ziemi.Ja swoje pod butelka wietrzylam raz w tygodniu,nie podlewalam w ogole,bo woda sie skraplala z powrotem do ziemi.Najlepiej wlozyc je do wlokna kokosowego,podlac,nakryc butelka,dosyc szczelnie,postawic w jasnym miejscu ale bez slonca i zapomniec na ok 2 tygodnie Cool

Paulina A
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #17 : Czerwiec 01, 2008, 18:28:50 »

włożyłam do ziemi do azalii... Przeżyją? Smile

Dzięki za szybką odpowiedź!
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #18 : Czerwiec 01, 2008, 18:55:45 »

Jak sa w normalnej ziemi to czesciej trzeba wietrzyc,bo wlokno kokosowe ma to do siebie ze jest praktycznie sterylne i nie gnije

Paulina A
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #19 : Czerwiec 01, 2008, 19:00:53 »

no to powiedzmy, że będe wietrzyć co 3 dni. Ale mam je całkiem odsłaniać czy starczy odręcić butelkę? I na ile czasu? Godzine? Czy 5 minut? Smile
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #20 : Czerwiec 02, 2008, 07:51:10 »

Pare minut,moze i 15 Cool Nigdy nie liczylam Confused odkrecaj korek po po prostu

Paulina A
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #21 : Czerwiec 02, 2008, 10:04:13 »

dzięki!
Paulina A
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #22 : Czerwiec 12, 2008, 11:56:34 »

Kasiu, mam kolejne pytanie:
zbliżają się dwa tygodnie od czasu kiedy zasadziłam pierwszą sadzonkę. Wszystkie wyglądają ładnie, nie zwiędły, nie padły... Czy to znaczy, że po 2 tyogdniach moge je spokojnie wyciągnąć z ziemi i posadzić w normalnej doniczce zamiast w opakowaniu po lodach? Wink Czy może lepiej przetrzymać je tak z miesiąć?

I jeszcze coś mi do głowy przyszło: jaka jest odpowiednia wielkość doniczki dla takiego malutkiego kwiatka?

Z góry dzięki za pomoc!
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #23 : Czerwiec 12, 2008, 12:06:41 »

Dwa tygodnie to za krotko.Potrzymaj jeszcze z dwa.Z tym ze wietrz czesciej.Doniczki stosuje przewanie 8-10 cm do sadzonek

Paulina A
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #24 : Czerwiec 12, 2008, 12:39:49 »

Dzięki Smile
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: