Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Kwietnia 17, 2021, 04:16:34
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Coś dla wielbicieli roślin - AKWARIUM cz 7  (Przeczytany 99909 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« : Sierpnia 01, 2011, 10:04:50 »

Pomóżcie mi zdiagnozować co znowu nie tak zrobiłam,że roślinki w moim akwarium chorują.Zdjęcie tego nie pokaże ale postaram się opisać,liście zaczynają mieć plamy które robią się przejrzyste,te plamy się powiększają aż potem rośliny się rozpadają.Co to może być?Przenawożenie?Czy złe dobranie soli albo nawozów?Za dużo CO2?
edytafala
Gaduła

niufomaniaczka

« Odpowiedz #1 : Sierpnia 01, 2011, 17:05:50 »

Dziurki w liściach to najczęściej brak potasu. CO2 najprościej sprawdzić testem na pH Wink
Nikt nie jest w stanie Ci zdiagnozować braków. Nie ma żadnych danych oprócz dziurawych liści. Jaki zbiornik, podłoże, filtracja, wymiany wody, zarybienie i ilość podawanych nawozów dziennie. Tylko na tej podstawie można spróbować pomóc choć i to jest płynne bo każdy zbiornik jest inny.

lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #2 : Sierpnia 01, 2011, 17:35:58 »

Nie mam PH-metru  Sad
Oświetlenie 2x36 W świecę ok 12 godzin dziennie. Zbiornik 112l.
CO2 pochodzi z tak zwanej bimbrowni,na noc odłączam.Podłoże to zwykły żwirek akwarystyczny.Przerybienia chyba nie mam  Confused  bo mam 5 rozbór klinowych,kosiarkę i dwa glonojady.Podmiana co tydzień ok 15l wody.Stosuję sole i nawóz który zakupiłam na allegro i tam mi obliczyli ile mam stosować.Więcej grzechów nie pamiętam  Confused
edytafala
Gaduła

niufomaniaczka

« Odpowiedz #3 : Sierpnia 03, 2011, 10:52:09 »

Kup K2SO4 z soli i rozcieńcz w/g przepisu. Przy podmianie podaj jakieś 20 ml ze strzykawki. Gotowe nawozy to kiepski wybór  przy takim oświetleniu. CO2 na bank nie masz za dużo. Z bimbrowni to niemożliwe przy tym litrażu. I koniecznie kup test na pH bo to podstawa.
I po jakie licho wyłączasz bimbrownie na noc? Co się dzieje? Powodujesz tym poważne skoki pH co nie jest dobre ani dla ryb ani dla roślin.

oslo
Gaduła

« Odpowiedz #4 : Sierpnia 03, 2011, 11:54:06 »

Przepraszam, bo ciągle się uczę, ale w jakim celu dodaje się sole do akwarium?

Marzena Smile

Parapety
lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #5 : Sierpnia 06, 2011, 17:40:44 »

Edytafala ja kupowałam nawozy i sole które były przygotowane specjalnie dla mnie uwzględniając mój litraż,oświetlenie itd.
odłączam bimbrownię dlatego że akwarium jest na poddaszu i czasem mam tam 30 stopni a wtedy bimbrownia szaleje i po jednej takiej nocy rybki pływały jakby tego bimbru zakosztowały.
edytafala
Gaduła

niufomaniaczka

« Odpowiedz #6 : Sierpnia 12, 2011, 20:30:43 »

Przepraszam, bo ciągle się uczę, ale w jakim celu dodaje się sole do akwarium?
Sorki. Nie zaglądałam tu....
Rozumiem że jesteś wielbicielem zielska. Więc wyobraź sobie że większość roślin wodnych pobiera nawozy wyłącznie z wody. Jedynie rośliny korzeniowe ( np zwartki itp ) pobierają je przede wszystkim przez podłoże.  Aby rośliny miały  co pobierać trzeba im dla fotosyntezy zapewnić związki chemiczne- tzw sole. Są to po prostu nawozy czyli składniki niezbędne dla funkcjonowania zieleniny.  A że rosliny wodne przyrosty mają o niebo większe niż te lądowe to i potrzebują sporo więcej. Np Cabomba Furcata potrafiła dziennie mieć przyrosty po 5 cm....

Strasznie długo musiałabym to wszystko tłumaczyc. Zapraszam do zarejestrowania sie na forum roslinyakwariowe.pl i poczytanie tego co tam jest. Byc akwarystą to być chemikiem, biologiem itd Wink 

ajania
Gaduła

« Odpowiedz #7 : Sierpnia 20, 2011, 15:32:45 »

Ja mam pytanie dotyczące hodowli żabek akwariowych - czyli karlików szponiastych. Mają u mnie zagościć 2 ponieważ znajoma musi pilnie przekazać je komuś . Zdecydowałam się przyjąć żabcie. Ponieważ nie mamy zbyt wiele czasu na przygotowania a akwa - wiadomo - musi dojrzeć, pomyślałam, że jeśli użyję wody, podłoża i roślinek z funkcjonującego u mnie zbiornika ze skalarami, to nie będę musiała czekać na dojrzewanie zbiornika? Poproszę o radę w tej kwestii.

lesnik
Aktywny
**

Kotlina Kłodzka strefa 6a

« Odpowiedz #8 : Sierpnia 21, 2011, 13:38:25 »

Zbiornik i tak będzie dojrzewał, bo każdy ma swoje indywidualne cechy , z tym że proces dojrzewania powinien zachodzić szybciej.

ajania
Gaduła

« Odpowiedz #9 : Sierpnia 21, 2011, 14:20:41 »

Czyli w tym przypadku po jakim czasie (w przybliżeniu) będe mogła bezpiecznie wpuścić żabki?

lesnik
Aktywny
**

Kotlina Kłodzka strefa 6a

« Odpowiedz #10 : Sierpnia 21, 2011, 18:46:41 »

Trudno określić dokładnie czas, bo zależy od wielu czynników.
Nie znam biologii tych żab, ale jak inne płazy pewnie są dwuśrodowiskowe,więc myślę że sobie poradzą bez problemu.

Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #11 : Września 13, 2011, 20:33:17 »

Ja mam pytanie dotyczące hodowli żabek akwariowych - czyli karlików szponiastych. Mają u mnie zagościć 2 ponieważ znajoma musi pilnie przekazać je komuś . Zdecydowałam się przyjąć żabcie. Ponieważ nie mamy zbyt wiele czasu na przygotowania a akwa - wiadomo - musi dojrzeć, pomyślałam, że jeśli użyję wody, podłoża i roślinek z funkcjonującego u mnie zbiornika ze skalarami, to nie będę musiała czekać na dojrzewanie zbiornika? Poproszę o radę w tej kwestii.
ajania pewnie sobie już poradziła ale chciałbym dodać że w akwarium mocno zarośniętym roślinami dojrzewanie troche inaczej wygląda, rośliny od samego poczatku w odpowiednich warunkach podejmują wzrost i wyręczają bakterie nitryfikacyjne w wyłapywaniu i unieszkodliwianiu amoniaku

Muszę zrobić przycinkę roślin w akwarium, będzie sporo najas g. dużego henia, wąkrotki,  i inne widoczne na zdjeciach poniżej
Jesli jest ktoś zainteresowany to prosze o priv.

W chwili obecnej trochę zarosło, na zdjęciach po przycince

ajania
Gaduła

« Odpowiedz #12 : Września 14, 2011, 07:53:39 »

O kurcze, Pethro - to co zobaczyłam na Twoich zdjęciach przeszło moje najśmielsze oczekiwania  Shocked. To jest...Nie no słów mi brak, to jest nieziemski widok  Very Happy. Rośliny są cudne, niesamowicie skomponowane, zdrowe i bujne! Takie widoki zapierają dech  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes. Chętnie przyjęłabym nieco Twoich nadwyżek ale w moim akwa rosną tylko anubiasy  Smile. Kiedyś próbowałam z podłożami itd. ale tematy CO2 są mi obce, tak więc tylko te anubiasy zostały, bo nie kapryszą i rosną ładnie. W sumie to gustuję też  w biotopie Amazonii ale myślę, że oprócz drewna troszkę roślinności rybom służy, tak więc dwa wytrwałe anubiasy żyją sobie u mnie ze skalarami. Jestem pełna podziwu dla Ciebie  Cool.

Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #13 : Września 14, 2011, 11:35:11 »

ajania mam kilka równie niewymagających roslin co anubias, jak chcesz mogę ci wysłać Wink

co do nawożenia to jak sposób HIGH TECH wydaje ci się skomplikowany, mogę ci polecic sposób naturalny, przez glebę. Poczytaj o akwarium prowadzonym metodą Diany Walstad. Najlepiej byłoby przeczytać jej książkę bo świetnie to wszystko opisała ale jest też droga na skróty, np ten wątek http://www.akwarium.net.pl/forum/rosliny-akwarystyczne/akwaria-na-bazie-ziemi-ogrodwej-co-i-jak-krok-po-kroku/ do poczytania lub ten http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=20954

necja
Rezydent

Pozdrawiam Aneta

« Odpowiedz #14 : Września 14, 2011, 11:59:20 »

Masz pięknie obsadzone akwarium  Very Happy  Very Happy
Mój mąż ma akwarium ale nie może dojść z nim do ładu. Kiedyś wszystko było ok ale jak zaczął kombinować i ulepszać to na moje oko jest coraz gorzej. Ja się nie znam ale wiem że ma podłączone CO2. Ostatnio nie było nas trzy dni a jak wróciliśmy to po prostu szok. Przez te trzy dni rośliny zarosły cały zbiornik a ryby leżały podduszone. Szybko włączył tlen i podmienił trochę wody i do rana ryby doszły do siebie. Z dozowaniem tego CO2 nic nie zmieniał i cały czas było dobrze a jak wyjechaliśmy to zaraz takie kłopoty. Gdyby nas nie było jeden dzień dłużej to pewnie by już ryb nie odratował.

oslo
Gaduła

« Odpowiedz #15 : Września 16, 2011, 09:06:27 »

U mnie przeciwnie. Akwarium co prawda niezbyt duże, ale rośliny rosnąć jakoś nie chcą. Trochę nawożę nawozem uniwersalnym do roślin, trochę podlewam Carbo, ale one jakieś rachityczne i niezbyt chcą zarastać zbiornik. Szkoda. Sad

Marzena Smile

Parapety
donama
Gaduła

« Odpowiedz #16 : Września 16, 2011, 09:20:03 »

Pethro te roślinki od Ciebie większość padła .Nie wiem czemu  Confused Może  rośliny z wycinki ciężko się ukorzenianią   dodatkowo masz co2 a ja nie  Confused .
Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #17 : Września 16, 2011, 12:25:40 »

donama rosliny podwodne łodygowe nie potrzebują korzeni by rosnąć bo pochłaniaja wode i sole mineralne cała powierzchnią listków i łodyg, niektóre w ogóle nawet niewytwarzają korzeni np  rogatki Tylko roliny rozetkowe musza miec korzonki by rosnąć, ale na pewno jesli takie wysłałem to miały przynajmniej zaczątki korzonków.
Ja u siebie tez co jakis czas obsadzam na nowo, robie to tak ze wszystko wyrywam i sadze na nowo malutkie szczepki i wszystko rosnie. Wszyscy tak robią bo co jakiś czas chce sie jakiejś odmiany lub wymieni z kimś na nowe rosliny ;p
Nawoziłas swoje akwarium ? tym co produkują ryby jest sie w stanie zadowolić bardzo mały odsetek roslin podwodnych, tylko najwytrwalsze sa w stanie znieść duże niedobory jakis pierwiastków. Niestety ale najczęsciej wina leży po stronie hodowcy a nie roslin  Razz One potzrebują tylko soli mineralnych CO2 wody i świtła, nic więcej.
Jak chcesz mieć ładne akwarium to albo bedziesz musiała nawozic solami i podawac CO2 co daje szybkie efekty albo iść drogą bardziej naturalną ale niestety dłuzej karzącą czekać na ładny efekt i pod żwirkem dać glebę ( co i jak pare postów wyzej).

oslo co to za ogólny nawóz ? przestrzegasz regularnych podmian ? może światła masz za mało? opisz dokładniej zbiornik, na pewno coś się poradzi.

Ja z chęcią pomogę komuś kto sobie nie radzi, na poczatek wybierzcie którą drogę wybieracie naturalna(gleba) czy sztuczne nawozy.

Zanim zadacie pytanie dokładnie opiszcie swoje akwarium tu są wskazówki http://www.akwarium.net.pl/forum/rosliny-akwarystyczne/masz-problem-z-roslinami-przeczytaj-zanim-zadasz-pytanie/
od siebie dodam jeszcze jedno - zdjęcie akwarium

donama
Gaduła

« Odpowiedz #18 : Września 16, 2011, 12:49:02 »

Mam Aquaflorin . Świetlówki wymieniałam zimą ,zrobiłam nawet bimbrownię ale nie chciała współpracować .Dla mnie to czarna magia  Smile .Może spróbuję z glebą  Confused Boję się że znów będę miała inwazję glonów ... .
Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #19 : Września 16, 2011, 15:46:34 »

aquaflorin potassium? no to daje tylko potas a oprócz tego rosliny potrzebują azotu, fosforu magnezu siarki i mikroelementów
bimbrownia, wszystko zależy od tego jaki jest dyfuzor. Ja polecam podawać dwutlenek węgla do rurki venturiego w filtrze wewnętrznym. Od razu widać ze zacier się kończy bo przestają lecieć bąbelki. Można w tedy od razu reagować i w porę zmienić na nowy ( max czas działania zacieru to srednio 2 tygodnie), jest też to bardzo dobre rozprowadzanie wody nasyconej w CO2 po akwarium.  Bo co z tego że ktoś podaje przykładowo przez kostkę lipową, lecą duże bomble które nie zdążą się rozpuścić a już ulatują do atmosfery, a nawet jesli ta kostka była odpowienio spreparowana i daje malutkie bombelki ( pył) to może byc tak ze w jednym miejscu bedzie wieksze stezenie Co2 a w drugim bardzo oddalonym od takiego dyfuzora za małe by rosliny mogły z tego korzystać. Oprócz dobrego rozpuszczania CO2, ważne jest jego rozprowadzanie po akwarium, woda bogata w CO2 powinna krążyć.

Miałem pytanie o glebę, najlepsza jest żyzna, zasobna we wszystkie pierwiastki ogrodowa. Najlepiej jak jest pozbawiona sztucznych nawozów. Z braku dobrej ogrodowej może być ziemia doniczkowa ale szukajcie takiej bez dodatku sztucznych nawozów.
W przypadku ziemi ogorodwej warto dać na dno cienką warstwę gliny ( trzeba porobić małe kuleczki) ponieważ zwykle taka gleba jest uboga w żelazo.
W przypadku ziemi kwiatowej ze sklepu można dodać trochę dolomitu, ale jesli w kranie mamy twardą wodę nie jest to konieczne.

Często zdarza się że gleba zawiera za mało potasu, warto wiec posypać ją czymś co zawiera go spore ilości np K2SO4 ( za grosze do kupienia na allegro) wystarczy łyżeczka na litr ziemi.

Jeśli ktoś ma dostep do działającego akwarium niech doda starej wody z tego akwarium do swojego.
Samą ziemie warto zaszczepić bakteriami ze starego akwarium przez polanie jej brudami z filtra lub kupujac specjalny preparat z bakteriami nitryfikacyjnymi.

Warstwa gleby w akwarium powinna wynosić do max 4 cm grubości, na glebę trzeba wysypać minimum 7 cm żwirku  ( o granulacji 2-4mm)

Akwarium trzeba od razu po zalaniu obsadzić roślinami, roślin musi być tyle by obsadzić przynajmniej 3/4 powierzchni dna. Rośliny które nie będą chciały rosnąć należy w miarę ubytków zastępować innymi.

Filtracja w takim akwarium nie musi być rozbudowana ponieważ akwarium na bazie gleby oczyszczane jest przede wszystkim przez bakterie zasiedlające dno, wystarczy filtr wewnętrzny lub nawet sama głowica bez gąbki.

Ryb nie powinno być dużo, przerybione akwarium będzie stwarzać mnóstwo problemów z glonami itp.
Ryby trzeba obficie karmić. Warto mieć ślimaki i krewetki które będą rozdrabniać resztki pokarmu odkładające się na dnie. Resztki pokarmu wstępnie rozłożone przez krewetki/ślimaki szybciej są mineralizowane przez mikroorganizmy, dzięki temu rośliny mają dodatkowe źródło pokarmu.

Akwarium się nie odmula, wodę podmienia się żadko. Wystarczy 20% co 2 tygodnie.

Światło powinno być na poziomie 0,3-0,5 W/l. Dobrze jeśli akwarium doświetlane jest przez słońce.

lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #20 : Października 09, 2011, 18:18:49 »

Pethro poczytałam troszkę (bo moja mała na więcej mi nie pozwoliła) i nasuwa mi się kilka pytań,dotyczących ziemi w akwarium,bo trochę się pogubiłam ,jedni piszą o glinie inni o keramzycie.Jedni radzą piasek inni go nie stosują  Confused czy stosujesz moskitierę aby oddzielić ziemię od żwirku ?
Pytam bo  jak tylko znajdę trochę czasu mam zamiar zrobić restart swojego akwa.
Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #21 : Października 09, 2011, 20:48:44 »

Moskitera nie jest konieczna ale nie zaszkodzi. I tak trzeba stosowac warstwę żwiru 7-10cm (przód-tył) to już wystarczy by sie gleba nie przedostawała na wierzch. Moskitiera moze sie przydac przy usuwaniu rozrosnietych roslin, troche przytrzyma glebe przy dnie, ale jednocześnie korzenie ją przerosną i będzie konieczne ich przycinanie nożykiem tuż nad moskitierą.

Żwirek( drobna granulacja) jest lepszy od piasku, ale widziałem że niektórzy z powodzeniem stosowali piach.

Keramzyt to wypalona glina, jej właściwości są przez to zmienione, nie jest już źródłem żelaza i manganu. Może być stosowana ale tylko w celu rozluźnienia podłoża, przy glebie nie jest to potrzebny dodatek.
Natomiast glina bedzie dodatkowo nawozić rosliny, jeśli masz dostęp do dobrej jakości czystej gliny ( najlepszy jest lateryt) to zrób z niej małe kulki i rozłóż na dnie jako pierwszą cienką warstwę. Na nią kładzie się glebę.

lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #22 : Października 10, 2011, 18:31:12 »

Dzięki za informacje.Popytam tubylców gdzie można znaleźć glinę  Confused byłam dziś w zoologu i jak zapytałam o filtus floran to robili wielkie oczy  Confused pozostaje więc allegro  Sad
A węgiel aktywny byś polecił jako składnik podłoża   Confused
Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #23 : Października 11, 2011, 13:58:33 »

Czemu ma być filtus floran? może być zwykły żwirek. Z niskich roslin polecam ci marsilea lub sagittarie subulata, jak zarosną to i tak nie widać podłoża Wink
Węgiel może być ale w jakiejś niewielkiej ilości.

anita041
Gaduła

hoje i storczyki strefa 6b

« Odpowiedz #24 : Października 11, 2011, 17:20:43 »

Słuchajcie ja właśnie kupiłam takie podłoże i proszę powiedzcie ze dobre bo już zaczynam wątpić
http://allegro.pl/biogrunt-aktywne-podloze-i1859410340.htm

Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #25 : Października 11, 2011, 17:56:34 »

anita041 biogrunt to nic innego jak mieszanka gleby tyle że w markowym opakowaniu. Trudno powiedzieć jak sie bedzie sprawować, czasami są lepsze partie czasami gorsze. Poczytaj w sieci, jest sporo opisów. Moim zdaniem niepotrzebnie przepłaciłaś, dobre markowe podłoże to np produkt aqua-art lub ADA. Biogrunt raczej nie bedzie lepszy niż mieszanka gleby zrobiona własnorecznie.

anita041
Gaduła

« Odpowiedz #26 : Października 11, 2011, 18:09:23 »

No właśnie, tego się obawiałam Mad Niestety najpierw zrobię a później.. żałuję  Mad
 Dziękuję Pethro   Smile Lecę poczytać coś więcej  Very Happy

Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #27 : Października 11, 2011, 18:19:13 »

Nie jest tak źle, z drugiej strony gorsze to od gleby być nie może bo to gleba  Razz

anita041
Gaduła

« Odpowiedz #28 : Października 11, 2011, 18:57:25 »

Poczytałam trochę i faktycznie nie jest źle bo nawet cena jest najniższa z tych co na forach pisali  Smile

lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #29 : Października 11, 2011, 19:34:54 »

Pethro bo wyczytałam na polecanym przez Ciebie forum że polecają florana jako dodatek do skomponowania własnej mieszanki.Na razie mam problem ze znalezieniem gliny  Sad  torf mam,ziemię mam,węgiel też.Tylko jeszcze ta glina i trochę czasu żeby urządzić "demolkę".
Marsilea lub sagittarie subulata, pod warunkiem że będą chciały u mnie rosnąć.
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: