Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Wrzesień 20, 2014, 00:52:46
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Do wszystkich Forumowiczów:

FORUM służy wymianie wiedzy. Nowicjusze nie mają dostępu do działów wymiany, gdzie zaufanie do innych Forumowiczów powinno być podstawą.

1. Prośba o wypełnienie w Profilu rubryk: płeć i miejsce zamieszkania. Nie jest to obowiązkowe, ale znakomicie ułatwia komunikację między Forumowiczami.

2. Na tym forum wymagamy używania poprawnej polszczyzny. Mający z nią kłopoty powinni korzystać z opcji 'sprawdź ortografię'. Tych, którym to się nie podoba prosimy  o nie rejestrowanie się. Jeśli ktoś się jednak zdecyduje dołączyć do naszej społeczności, a nie będzie reagował na zwrócenie mu uwagi przez poprawienie na niebiesko błędów, musi się liczyć z tym, że jego posty będą usuwane. Jeśli i to nie pomoże usuniemy taką osobę z naszej forumowej  społeczności.

3. Nie piszmy jednowyrazowych postów w stylu "piękne", "śliczne" i tym podobnych. Takie posty nic nie wnoszą. Posty jednowyrazowe będą kasowane.

4. W wątkach tematycznych piszemy wyłącznie na temat danej rośliny. Wszelkie dygresje na tematy innych roślin lub inne tematy będą usuwane.

Pozdrawiamy, Administratorzy
Strony: 1 2 3 4 5 6 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: BUDLEJA**** MOTYLI KRZEW  (Przeczytany 25124 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
igulka2
Aktywny
**

« : Kwiecień 13, 2007, 12:48:51 »

Dzisiaj nadeszła upragniona przesyłka z budleją.... sadzoneczki są malutkie i zdrowe.... już widzę jak moje dziewczynki będą się cieszyć kiedy zakwitnie i przylecą do nas roje motyli Very Happy  ale do tego momentu jeszcze sporo czasu upłynie....
Niestety moja wiedza ogranicza się do tego, że jest to krzew i że trzeba go przycinać na przedwiośniu.... ponieważ zakwita tylko na pędach jednorocznych! Czy to znaczy ,że muszę je przycinać przy ziemi?! I w jakim miesiącu???????

Pozdrawiam IGA:)
Lila2006
Rezydent

Kujawsko-pomorskie strefa 6b

« Odpowiedz #1 : Kwiecień 13, 2007, 13:06:25 »

Ja swoje przycinam wiosną na wys.ok 20-30cm. Myślę, że sadzonek nie trzeba przycinać, jak mocno urosną to zrobisz to za rok. Budleja lubi słoneczne stanowisko i wtedy pięknie i bardzo długo kwitnie.

Pozdrawiam Lidka
igulka2
Aktywny
**

« Odpowiedz #2 : Kwiecień 13, 2007, 13:57:01 »

Lidko, serdecznie Ci dziękuję za podpowiedz! Smile Powiedz mi czy znasz jeszcze jakieś kwitnące krzewy, które można posadzić w towarzystwie budlei, a które będą się z nią ładnie komponowały????
PS. Jest to malutka 20cm. sadzonka....... czy będzie kwitła w tym roku?

Zoe
Gość
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 13, 2007, 15:10:10 »

Jeśli sadzonka nie jest rozkrzewiona tylko pojedynczy patyk to utnij czubek.
Posadzić możesz obo roślinę z drobnymi listkami  np ognik, trzmielinę, budleją skrętolistną albo z innym kolorem liści np. ze złotlinem, hortensją drzewiastą
igulka2
Aktywny
**

« Odpowiedz #4 : Kwiecień 13, 2007, 17:58:18 »

Wielkie dzięki za pomysły Smile jestem pewna,że coś wybiorę! Ale najpierw muszę zobaczyć jakie rozmiary osiągną te maleństwa!!!!!

Zoe
Gość
« Odpowiedz #5 : Kwiecień 13, 2007, 19:44:03 »

Napisz jakie masz odmiany to szybko ustalimy rozmiary.
igulka2
Aktywny
**

« Odpowiedz #6 : Kwiecień 13, 2007, 21:25:24 »

Już piszę:
1. Budleja Dawida 'Pink Delight"
2. Budleja Dawida "Black Knight"

Zoe
Gość
« Odpowiedz #7 : Kwiecień 14, 2007, 07:07:53 »

Wysokość tych odmian nawet za kilka lat to około 2 m. Szerokość to około 120 do 150 cm.
Zależy jedna dużo od ziemi jaką masz. Jeśli są to gleby dość ubogie to szeokość jaką osiągną to 100 - 120 cm. Przy czym mówię o docelowych rozmiarach osiąganych dopiero w 3-4 roku.
igulka2
Aktywny
**

« Odpowiedz #8 : Kwiecień 14, 2007, 07:49:18 »

Zoe, serdecznie Ci dziękuję!

ewka
Gaduła

strefa 6a, lubelskie

« Odpowiedz #9 : Wrzesień 12, 2007, 19:15:17 »

Kupiłam na Allegro nasiona budlei, co teraz? Siać czy czekać do wiosny? W dodatku to taka mgiełka, że mam obawy czy coś mi urośnie.
Zoe
Gość
« Odpowiedz #10 : Wrzesień 12, 2007, 19:18:55 »

Ewo poczekaj do wiosny. Wysiej gdzieś tak koniec lutego poczatek marca. Do końca sierpnia rozrosna sie na tyle, że mozna sadzić je będzie do gruntu.
ewka
Gaduła

strefa 6a, lubelskie

« Odpowiedz #11 : Wrzesień 12, 2007, 19:30:29 »

Dzięki, dopiero w tym sezonie zainteresowałam się budlejami i niezbyt dobrze je znam, co lubią i czego chcą. Czy ta mgiełka nasienna rokuje nadzieje?
Zoe
Gość
« Odpowiedz #12 : Wrzesień 13, 2007, 06:46:29 »

Ewo jaka mgiełka? To mają być zwyczajne choć drobne nasionka.
ewka
Gaduła

strefa 6a, lubelskie

« Odpowiedz #13 : Wrzesień 13, 2007, 07:03:56 »

Dlatego nazwałam je "mgiełka".
Zoe
Gość
« Odpowiedz #14 : Wrzesień 13, 2007, 07:28:24 »

Oj Ewa to ty jeszcze mgiełki nie widziałaś. Są takie drobiazgi, że trzeba je siać wymieszane z piaskiem.
ewka
Gaduła

strefa 6a, lubelskie

« Odpowiedz #15 : Wrzesień 13, 2007, 07:34:29 »

Wiem, wiem. Ale nigdy nie miałam przekonania do nasion krzewów. Jestem niecierpliwa i wolę gotowe krzaczki; budleję kupiłam, bo spodobała mi się , a nasiona to zdecydowanie tańszy sposób na dużą ilość. Konfrontując jednak efekt końcowy i początkowy...
Ela G.
Zbanowany/usunięty

6a Region Pokarpacki

« Odpowiedz #16 : Wrzesień 13, 2007, 09:47:27 »

Very Happy Wysiałam wiosną nasiona budlei. Zachowały sie z tego 3 sadzonki do tej pory. Moze gdybym bardziej pilnowała to byloby więcej...
Dla eksperymentu jedną przycięłam w lipcu. one wszystkie się i tak rozgałęziają, ale ta przycięta utworzyła teraz pąk kwiatowy. Wygląda na to, że bedzie fioletowa, ale dopiero po całkowitym rozkwitnięciu będę wiedziała na pewno. Zsadziłam je do jednej donicy i mam zamiar wsadzić je razem jako jedną roslinę do gruntu. Raz, że taką mam "fantazję" czyli ochotę, a dwa z braku miejsca by je osobno posadzić Wink Fotki wkleję z całego okresu rozwoju  Wink  Very Happy

ewka
Gaduła

strefa 6a, lubelskie

« Odpowiedz #17 : Wrzesień 13, 2007, 11:01:12 »

No to czekam wiosny.
Zoe
Gość
« Odpowiedz #18 : Wrzesień 13, 2007, 13:34:56 »

Elu jeśli posadzisz razem to pamiętaj, że jeśli tam będzie odmiana jasnofioletowa z żółtymi środkami kwiatków to ona zdominuje całą grupę. Jest to krzew bardzo silnie rosnący i praktycznie inne z biegiem czasu wcześniej lub później na tyle zdrobnieją, że ich widać nie będzie.
Ela G.
Zbanowany/usunięty

6a Region Pokarpacki

« Odpowiedz #19 : Wrzesień 13, 2007, 15:56:16 »

Zrobiłam fotkę- trochę słabo wyszła, ale słabiutkie akumulatorki...

Kolor się rozjaśnił, bo początkowo wyglądało to na ciemny fiolet...
ZOE- czy to o tej odmianie mówisz, że ekspansywna?
Zoe
Gość
« Odpowiedz #20 : Wrzesień 13, 2007, 17:28:45 »

Elu porównaj .
Zdjęcie zrobione z odległości 8 metrów  by rośliny zmieściły się w kadrze. Normalnie pozostałe odmiany są takie jak ta biała. Ta fioletowa była wyższa tylko ścinając przekwitłe kwiatostany automatycznie ścina się około 20 cm pędu. Poza tym wiosną zostawiłam tylko 3 pędy. Gdyby były wszystkie w połowie zakryłyby tą białą.
Proponuję ci zatem
Ela G.
Zbanowany/usunięty

6a Region Pokarpacki

« Odpowiedz #21 : Wrzesień 13, 2007, 18:36:14 »

Shocked O Boziu! Zoe, ale masz cudO! Jeśli moja budleja ma być taka piękna- to wielkie dzieki Boziu, za ten cud!! Oczywiście znajdę miejsce, by ten cukiereczek był solo!!!
W jakim jest wieku? Tzn ile muszę czekać by była taka? Już samo to , że tak szybko zakwitła świadczy o jej "mocy".
Serdecznie dziękuję, że mi pokazałaś swój piękny egzemplarz! Very Happy
Zoe
Gość
« Odpowiedz #22 : Wrzesień 13, 2007, 19:11:27 »

Musiałam przerwać bo przyszedł ktoś kto pomógł mi skonfigurować Skype.

Elu jak będzie widno zrób ostre zdjęcie rozwiniętego kwiatostanu. Zobaczymy czy to ta odmiana.
Jeśli tak to już w drugim roku będą pierwsze efekty. Tylko po pierwszych przymrozkach trzeba okryć podstawę pędów. Najlepiej okopcuj tak jak róże do wysokości 30 cm. tylko solidniej to znaczy grubiej. O jej zapomniałam gdzie ty mieszkasz.

Poprawka. Okręć rozciętym kartonem obwiąż. Dół kartonu obsyp ziemią. Pędy przytnij trochę poniżej górnego brzegu kartonu. Po przymrozkach zakryj górę kartonu.
Ela G.
Zbanowany/usunięty

6a Region Pokarpacki

« Odpowiedz #23 : Wrzesień 13, 2007, 20:51:49 »

Very Happy
Monia68
Zbanowany/usunięty

« Odpowiedz #24 : Wrzesień 14, 2007, 08:33:33 »

Zoe, Twoje budleje są niesamowite Exclamation  Exclamation  Very Happy  Very Happy
ewka
Gaduła

strefa 6a, lubelskie

« Odpowiedz #25 : Wrzesień 14, 2007, 19:02:53 »

Jeżeli  mieszkam w lubelskim to mam postępować jak Ela G ? Czy wystarczy sama ziemia? Nie mogę znaleźć miejsca zam. Eli.
Zoe
Gość
« Odpowiedz #26 : Wrzesień 14, 2007, 19:30:34 »

Ewa postępuj tak jak Ela. Ela mieszka w Rzeszowie
Ela G.
Zbanowany/usunięty

6a Region Pokarpacki

« Odpowiedz #27 : Wrzesień 15, 2007, 19:12:12 »

Chyba teraz lepsze zdjęcie. Powiedz ZOE czy o tej odmianie myślałaś.

Zoe
Gość
« Odpowiedz #28 : Wrzesień 15, 2007, 20:27:56 »

Tak Elu to ta odmiana
Ela G.
Zbanowany/usunięty

6a Region Pokarpacki

« Odpowiedz #29 : Wrzesień 16, 2007, 12:01:40 »

Very Happy Cieszy mnie to bardzo- u ciebie to cudowny krzew
Strony: 1 2 3 4 5 6 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: