Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 15, 2019, 00:39:55
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dziwaczek (Mirabilis jalapa)  (Przeczytany 52960 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
unkel
Nowicjusz
*

« : Kwiecień 11, 2007, 16:41:38 »

O tym uroczym kwiatku tematu nie znalazlem wiec zaczynam. Wink
Macie jakies doswiadczenia z nimi? Mnie urzekly od pierwszego zdjecia i przeczytania o nich. Kupilem nasiona na allegro (z racji swojej rzekomej flurescencyjnosci jest ich multum) wymoczylem je 24h w wodzie i wsadzilem do plastikowych pojemniczkow roznych wymiarow. Podlalem delikatnie, przykrylem folia i postawilem na parapecie. Czekam i czekam i obawiam sie ze cos spierniczylem. Temperatura mysle ze jest w sam raz, wilgotnosc rowniez jest wysoka. Nie wiem, moze zle zrobilem ze te 25 nasionek wsadzilem na raz do tych pojemniczkow (znajdowaly sie czasami obok siebie) ale mialem zamysl ze jak juz kilka wzejdzie to sie je przesadzi na balkon.
Zoe
Gość
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 11, 2007, 17:36:06 »

Jak na razie wszystko wydaje się w porządku. Nie wiem wprawdzie jak jest z temperaturą ale skoro twierdzisz, że jest wporządku.

Nie wiem gdzie mieszkasz bo nie wpisałeś w profilu, ale ja nasiona widzę w każdym odwiedzanym przeze mnie sklepie. Tak kupując mam większą szansę na nasiona sprawdzone i przygotowane do siewu.
Ela G.
Zbanowany/usunięty

6a Region Pokarpacki

« Odpowiedz #2 : Kwiecień 11, 2007, 17:42:15 »

Ja kupiłam sadzonki dziwaczka w Biedronce. W jednym opakowaniu 3 szt za około  2 zł za opakowanie...

Mirabilis
Aktywny
**

« Odpowiedz #3 : Kwiecień 11, 2007, 17:49:31 »

Dziwaczki wysiewam bezpośrednio do gruntu. Nie ma z nimi żadnych problemów. Z niezebranych jesienią nasion na wiosnę pokaże się spora łączka młodych roślinek. Wystarczy raz wysiać na działce i na kilka lat masz spokój z sianiem.
elanutka
Nowicjusz
*

Mazury

« Odpowiedz #4 : Kwiecień 11, 2007, 19:46:12 »

W zeszłym roku miałam dość dużo pięknie kwitnących  i  pachnących dziwaczków. Wysiałam je z nasion zakupionych w sklepie ogrodniczym . Usiłowalam odnaleźć te właściwości fluorescencyjne , ale jakoś mi się nie udało . No , ale kwiatki piękne ( mam nawet w awatarku )

Nie zwracaj tylko uwagi na datownik na zdjęciach.Były robione w sierpniu i wrześniu

Chińskie przysłowie mówi : " Jeżeli chcesz być szczęśliwym człowiekiem, zostań ogrodnikiem "

Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie. Ela
aiszo
Zbanowany/usunięty

Dolny Śląsk - 7a

« Odpowiedz #5 : Kwiecień 11, 2007, 20:15:22 »

Też wysiałam, ale od razu do gruntu. Podobno nie lubi przesadzania.

Przyjdzie czas, przyjdzie rada.
Ania.
krysp50
Rezydent

Wielkopolska 7a

« Odpowiedz #6 : Kwiecień 11, 2007, 21:56:13 »

I jeszcze jedna ciekawostka - podobno kłącz można przechować jak dalie prze zimę. Schowałam dwa kłącza, ale jeszcze nie wchodziłam do piwniczki może w przyszłym tygodniu, to wtedy dam znać jak przetrwały, no i najważniejsze - czy urosną.
Pozdrawiam

Pozdrawiam
Krysia
Ela G.
Zbanowany/usunięty

6a Region Pokarpacki

« Odpowiedz #7 : Kwiecień 12, 2007, 05:56:35 »

Tak, te co były w kapersach to takie kłącza... Potem pójdę do piwnicy i zobaczę czy wzeszły.
Super te dziwaczki na fotografiach Chciałabym, by moje też były takie Cool
Czy rzeczywiście na jednym krzaczku kwitnią różne kolory? Jakoś nie spotkałam go w naturze...
Mirabilis
Aktywny
**

« Odpowiedz #8 : Kwiecień 12, 2007, 07:47:57 »

Różne kolory nie oznacza że masz kwiaty czerwone, białe i żółte na jednej roślinie. Raczej są to wariacje w kolorystyce samych kwiatów:

W kupnych nasionach jest rzadziej spotykane. Posadź kilka kolorów obok siebie i jesienią zbierz nasiona. Dopiero w drugim roku zobaczysz do czego są naprawdę zdolne  Laughing

PS. Ja niestety ograniczam zasięg roślin do 2-4 egzemplarzy, gdyż strasznie się rozrastają (potrafią mieć do metra wysokości i tyleż szerokości).
jolciajci
Aktywny
**

« Odpowiedz #9 : Kwiecień 13, 2007, 01:51:16 »

Kiedyś tz. kilka lat temu też miłam dziwaczki na działce. Są bardzo ładne ale to prawda że się mocno rozrastają. Sprawdzałam też jak były u mnie czy świecą w nocy ale nic takiego nie zauważyłam. To jest poprostu taki chwyt żeby je kupować  bo u mnie nie świeciły .Pozdrawiam.

jestem jaka jestem . pozdrawiam serdecznie  JOLA
Gagatek
Aktywny
**

« Odpowiedz #10 : Kwiecień 19, 2007, 10:01:08 »

Kupiłam trzy kłącza dziwaczka. Są w tunelu więc wszystkie są dosyć już duże. Dziwi mnie tylko że dwie roślinki mają liście czysto zielone a jedna ma odcień buraczkowy. Czy to oznacza że będą różnice w kolorze kwiatów?
Kiedy mogę roślinki wystawić do ogródka?

Pozdrawiam - Agata
klaudia 29
Aktywny
**

« Odpowiedz #11 : Kwiecień 19, 2007, 20:09:12 »

Moje dziwaczki też mają odmienne listki i łodygi,a wysiewałam je z nasionek,od tygodnia stoją już na balkonie i rosną super....
Gagatek
Aktywny
**

« Odpowiedz #12 : Kwiecień 19, 2007, 21:08:56 »

Dziś w nocy podobno ma być wyjątkowo zimno. Radzę więc czymś je przykryć albo wstawić do domu.

Pozdrawiam - Agata
klaudia 29
Aktywny
**

« Odpowiedz #13 : Kwiecień 19, 2007, 21:11:47 »

Serdeczne dzieki,ja wogóle od kilku dni nie włanczam telewizora,nie miałam czasu by obejżeć pogodę....... Embarassed  Evil or Very Mad
Juz pędzę na ratunek....
Gagatek
Aktywny
**

« Odpowiedz #14 : Kwiecień 19, 2007, 21:30:10 »

Nie pędź tak szybko bo jeszcze u mnie jest 9*C. Meteorolodzy mają ostatnio opóźnienia w prognozach. Jak mówią że ma być dziś zimno to pewnie dopiero jutro tak będzie.

Pozdrawiam - Agata
klaudia 29
Aktywny
**

« Odpowiedz #15 : Kwiecień 19, 2007, 21:35:50 »

O,a ja tak pędziłam....
Już stoją w salonie Razz
Ela G.
Zbanowany/usunięty

6a Region Pokarpacki

« Odpowiedz #16 : Czerwiec 11, 2007, 08:59:58 »

Very Happy Jak tam wasze dziwaczki? Mój jest taki

elanutka
Nowicjusz
*

Mazury

« Odpowiedz #17 : Czerwiec 11, 2007, 14:10:48 »

Ależ już duży - kiedy go wysiewalaś ? Moje sa małe , mają po 6-8 listkow , ale calkiem niedawno je sialam - ze trzy , maksymalnie cztery tygodnie temu.

Chińskie przysłowie mówi : " Jeżeli chcesz być szczęśliwym człowiekiem, zostań ogrodnikiem "

Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie. Ela
Mirabilis
Aktywny
**

« Odpowiedz #18 : Czerwiec 11, 2007, 15:24:42 »

Mój też jeszcze malutki. Z tym że go nie siałam. Sam się wysiał, indywidualista jeden, mógł się chociaż spytać gdzie bym go chciała mieć rosnącego i czy w ogóle. Twisted Evil
Ela G.
Zbanowany/usunięty

6a Region Pokarpacki

« Odpowiedz #19 : Czerwiec 11, 2007, 17:10:10 »

Mój jest z kapersów kupionych wiosną w Biedronce...
Ela G.
Zbanowany/usunięty

6a Region Pokarpacki

« Odpowiedz #20 : Lipiec 04, 2007, 08:38:10 »

Crying or Very sad Rozkwita mój dziwaczek. Jestem głęboko rozczarowana, bo nma kolor biały- a w tym kwiatku to nieciekawy widok Crying or Very sad - jakoś tak pospolicie...

Ela G.
Zbanowany/usunięty

6a Region Pokarpacki

« Odpowiedz #21 : Lipiec 04, 2007, 12:27:28 »

Mr. Green Czasem dobrze sobie ponarzekać- poszłam do ogródka- a tam niespodzianka -jest i żółty dziwaczek- a 2 jeszcze nie kwitną... Może będą jeszcze inne?
tellerka
Administrator

Mazowieckie, Strefa klimat. 6B

« Odpowiedz #22 : Lipiec 04, 2007, 12:31:50 »

Cytat: "Ela G."
Czasem dobrze sobie ponarzekać-

Zgadza się... czasem jak głosno ponarzekamy to sprawy się naprawiają, też tak miewam  Very Happy

Pozdrawiam Smile

Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
Św. Tomasz z Akwinu

Pozdrawiam, Astrid
baśka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #23 : Lipiec 18, 2007, 08:50:14 »

Też mam mirabilis zakupiony w biedronce, urósł pięknie, ale jestem rozczarowana, że kwiatki są tak nietrwałe  Crying or Very sad

wczoraj wieczorem były jeszcze nierozwinięte, a rano już przekwitłe  Crying or Very sad  Crying or Very sad  Crying or Very sad

Czy u Was jest tak samo ?

pozdrówka  Smile

pozdrawiam
Teśka
Rezydent

Suwałki

« Odpowiedz #24 : Lipiec 18, 2007, 13:45:18 »

Dziwaczek posiada duże pachnące kwiaty z płatkami zrośniętymi w rurkę, otwierające się wieczorem i w dni pochmurne,roślina ta, jako jedna z niewielu wydziela substancję fluorescencujną która rozświetli twój ogród nocą. Substancja ta jest zupełnie nieszkodliwa dla człowieka i zwierząt domowych. Dopiero pod koniec lata zdarza się iż kwiaty są otwarte przez cały dzień, jedna roślina rozkwita kilkoma kolorami kwiatów.
baśka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #25 : Lipiec 18, 2007, 15:24:48 »

Wychodzi na to, że jestem niedouczona   Wink

Dzięki, Teśka, w takim razie moje rozczarowanie było przedwczesne  Mr. Green

pozdrawiam
Ela G.
Zbanowany/usunięty

6a Region Pokarpacki

« Odpowiedz #26 : Lipiec 19, 2007, 14:25:55 »

A ja jestem rozczarowana nadal- więcej go nie posadzę. Dla mnie zbyt pospolity...

baśka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #27 : Lipiec 20, 2007, 16:15:54 »

Poobserwowałam dokładnie swój mirabilis i okazuje się, że miałam rację - kwiatki żyją tylko jeden wieczór,  na drugi dzień otwierają się nowe, a te same już nie  Crying or Very sad

pozdrawiam
Zoe
Gość
« Odpowiedz #28 : Lipiec 20, 2007, 16:52:29 »

To przecież typowa cecha dziwaczka.
Ela G.
Zbanowany/usunięty

6a Region Pokarpacki

« Odpowiedz #29 : Lipiec 26, 2007, 10:04:52 »

Kupiłam  teraz znowu nasionka dziwaczka. Za rok spróbuję znowu- ale w gruncie. Chciałabym zobaczyć jak wyglądają inne kolory. Mnie kwitnie tylko biały i żółty. A dla mnie to nijakie kolory akurat w tym kwiatku...
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: