Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 15, 2019, 11:15:12
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Przesadzać czy nie przesadzać?  (Przeczytany 7028 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
monila
Nowicjusz
*

« : Czerwiec 15, 2011, 13:27:14 »

Witam wszystkich:) jestem nowa na forum, choć zaglądałam tutaj już od jakiegoś czasu.

Mam dylemat co zrobić ze storczykiem. Mam go już prawie 2 lata. Kwitł bez przerwy ponad rok - miał jedną łodygę która rozgałęziała się na 4 boczne - kiedy one przekwitły, z oczek wypuszczał nowe łodygi. Pod koniec kwitnienia zmarniały mu liście a na łodygach zostało po 1 - 2 kwiatki - postanowiłam obciąć łodygę ze względu na liście.. Myślałam, że to mu pomoże. Teraz nie jestem tego pewna. Stoi w osłonce od pół roku a poprawy nie widać. Z 2 miesiące temu wypuścił nowego listka (też jakiś marny) a niedawno zauważyłam, że puszcza nowy pęd.

Czy to dobrze, żę puszcza ten nowy pęd przy takim stanie liści? Miałam go zamiar przesadzać zanim to zauważyłam, jednak teraz mam wątpliwości. Ostatnio przesadzany był 2 lata temu. Podłoże raczej długo wysycha (na tyle co się znam).

Dodam, że jestem amatorką:) Wszystko robię na wyczucie. Mam parę storczyków, które przywiozłam 2 lata temu z Holandii. Podlewam je normalnie kranówą. Nie stosuje też żadnych nawozów (choć mam zamiar coś kupić ale nie wiem jakie wybrać:|). Ten był wyjątkowo ładny - miał takie małe fioletowe kwiatki. Chciałabym go jakoś odratować..

Poniżej załączam zdjęcia.

Magda K.
Rezydent

« Odpowiedz #1 : Czerwiec 15, 2011, 13:47:04 »

Przesadzić. Wyciąć korzenie suche i zgniłe, jeśli takie są.
Dziwne te stare liście. Nie zostały przypadkiem poparzone przez słońce?

Roślina puszcza nowy listek - będzie żyła  Smile

monila
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #2 : Czerwiec 15, 2011, 14:51:03 »

Dzięki za odpowiedź:)

co do poparzenia.. to raczej nie powinny - Storczyk stoi na oknie północno-wschodnim:| może to jakiś wirus, albo zmęczenie (kwitnął ponad rok i wtedy miał normalne liście, dopiero pod koniec zaczęły mu marnieć i teraz cały czas są takie sflaczałe) - miałam też przez jakiś czas ziemiórki ale ostatnio nie widzę, żeby coś latało..

A co do przesadzania to jak to najlepiej zrobić? Podlać dziś np. i przesadzić za 2 dni, potem nie podlewać przez ok 10 dni? czy mogę od razu dziś przesadzać?
Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #3 : Czerwiec 15, 2011, 15:02:33 »

Najpierw obciąć martwe korzenie, następnie cięcia zasypać węglem drzewnym / aptecznym lub cynamonem. Następnie wsadzić w podłoże, ale podlać dopiero po dwóch dniach, żeby ewentualne rany po cięciach zdążyły się zasklepić i nie przyplątała się zgnilizna, grzyb czy inne paskudztwo.
Poza tym warto by było zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny.
Jestem ciekawa, ile rzeczywiście ma zdrowych korzeni...

monila
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #4 : Czerwiec 15, 2011, 16:05:28 »

Wyciągnęłam go z osłonki, rzeczywiście w środku było gorzej niż na zewnątrz.

tak wyglądał po wyciągnięciu:

tak wygląda po usunięciu suchych i zgniłych korzeni: czy powinnam coś jeszcze usunąć?

Co zrobić z tymi żółtymi i z tą "raną"? narazie zasypałam cynamonem. Może powinnam obciąć?

monila
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #5 : Czerwiec 15, 2011, 17:56:05 »

Przy okazji mam pytanie co do innego falka:) również mam go 2 lata i od tego czasu nie był przesadzany. Kwitnie bardzo ładnie raz na rok przez pół roku - jesień/zima.

Chciałabym go przesadzić, żeby odnowić mu podłoże i ustabilizować roślinę bo bardzo się przechylił i jak kwitnął było to niestabilne. Teraz chyba jest najlepszy moment bo niedawno puścił nowego liścia i już idzie następny. Mam jedna wątpliwości czy już należałoby zmieniać osłonkę na większą?? To jest 12 a w sklepach kolejny rozmiar to 15 - chyba będzie za duża?

Poniżej zdjęcia:

Z góry dziękuję za pomoc:)
Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #6 : Czerwiec 16, 2011, 16:52:55 »

Ten korzeń z raną nie wygląda szczególnie, ja bym go odcięła. Trochę jeszcze zostało korzeni, więc roślina będzie jeszcze miała czym wodę pobierać.
Ale i tak doradzam zwiększenie wilgotności wokół niej.
Natomiast tego drugiego nie przesadzaj do większej doniczki. Ta jest dla niego wystarczająca.
Zrób podobnie - obejrzyj korzenie, odetnij martwe i wsadź do nowego substratu (choć ten nie wygląda jeszcze najgorzej). Smile

Ala
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #7 : Lipiec 27, 2012, 07:01:15 »

Witam.Wczoraj kupiłam falka z pięknymi dwoma łodygami obsypanymi kwieciem.Mam pytanko czy mogę go teraz przesadzić ,ponieważ doniczka jest popękana, korzenie wychodzę na zewnątrz no i ziemia się sypie przez te pęknięcia.Pozdrawiam wszystkich
adamanna
Gaduła

Rzeszów

« Odpowiedz #8 : Lipiec 27, 2012, 13:01:55 »

To zależy musisz ocenić co mu bardziej zaszkodzi - pęknięta doniczka czy przesadzanie - przy przesadzaniu musisz się liczyć z tym że rzuci kwiatami , choć to nie reguła
Zobacz w jakim stanie ma korzenie, może wystarczy na razie wstawić do jakiejś stabilniejszej osłonki / doniczki i poczekać z przesadzeniem do czasu aż przekwitnie a teraz cieszyc sie kwiatami Smile

Ale jeśli korzenie są np. w kiepskim stanie, lub coś się z nimi dzieje to przesadzać nie czekając , bo może sie okazać że potem nie będzie juz co przesadzać

Może wstaw fotkę , łatwiej wtedy ocenić sytuację  Very Happy
JoNi
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #9 : Lipiec 29, 2013, 09:48:01 »

Jak myślicie czy to już pora na przesadzanie, czy jeszcze zbyt wcześnie? Rośnie bardzo szybko, nowe korzonki też są zdrowe. Tylko czy nie robi mu się już zbyt ciasno.
Dziwne jest dla mnie też to, że od strony pokoju korzeni jest dużo więcej niż od strony okna. Czy to może być tez znak, że ma za dużo światła?
w kolejnym poście dołączę zdjęcia.
JoNi
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #10 : Lipiec 29, 2013, 10:09:49 »

Mimo, że zależy mi na Waszej opinii niestety nie mogę dołączyć jpgów do wątku.
JoNi
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #11 : Lipiec 29, 2013, 10:12:39 »

cd.
JoNi
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #12 : Lipiec 29, 2013, 10:13:00 »

cd.
Setsuko
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #13 : Czerwiec 10, 2014, 22:08:46 »

Zastanawiam się czy przesadzać storczyka, jak na moje oko to najwyższy czas. Jest u mnie dwa lata, a więc wedle większości poradników już powinnam to zrobić. Zwłaszcza, że podlewałam wodą z kranu. Korzenie zbytnio nie wychodzą, jednak zdaje mi się, że ma już mało gleby. Storczyk niedawno przekwitł, więc nic nie stoi na przeszkodzie, bo rosnące korzenie i pęd kwiatowy chyba nie mają tu znaczenia? A jeśli przesadzać to zmieniać rozmiar doniczki, czy tylko podłoże?  Confused

Pozdrawiam, Zuzia.

Fiołki Su
Magda K.
Rezydent

« Odpowiedz #14 : Czerwiec 12, 2014, 08:11:44 »

Tylko podłoże, wytnij suche, ewentualnie zgniłe korzenie i będzie ok.

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: