Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Marca 07, 2021, 19:14:29
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Czosnek pospolity jako cenny lek na różne choroby  (Przeczytany 13470 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« : Kwietnia 06, 2011, 15:28:52 »

Czosnek pospolity (Allium sativum) to jedna z cenniejszych roślin leczniczych. Obok wykorzystania przyprawowego w kuchni można go stosować  przy wielu schorzeniach w leczniczych kuracjach.
------------------------------
 Exclamation Jeśli macie sprawdzone przepisy na takie wykorzystanie czosnku to zamieszczajcie je w tym wątku.
-------------------------------
Fot. Posadzony jesienią czosnek tak wyglądał pod koniec marca.

Czosnek można uprawiać w swoich ogródkach. Jest to o tyle ważne, że czosnek z importu (choćby chiński) jest traktowany na czas transportu chemikaliami, a istnieje też podejrzenie, że jest genetycznie modyfikowany.
Zastosowanie lecznicze takiego czosnku praktycznie nie ma zastosowania. Po prostu może nie działać!
Warto wybierać na targowiskach tzw. 'polski' czosnek.
Różnica w wielkości widoczna jest na zdjęciu. Chiński ma duże, białe główki, nasz krajowy jest mniejszy.

Wzmianki o czosnku można znaleźć w starożytnych rękopisach babilońskich, egipskich i perskich. Malowidła w piramidach ukazują wśród cennych darów składanych faraonowi czosnek i cebulę.
Faraon Cheops nakazał, aby codziennie sto tysięcy robotników budujących przez 30 lat jego piramidę dostawało porcję czosnku. Miał im dodawać sił, energii do pracy, a także zapobiegać wszelkim chorobom i epidemiom. Nic dziwnego zatem, że gdy raz nie dostali czosnku, urządzili strajk, o czym do dziś informują napisy w piramidzie w Gizie oraz papirusy Ebersa.

Moje ogrodowe pasje - slideshow tu
==
Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć (Ernest Hemingway)
Denerwować się to znaczy mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych (?)
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #1 : Kwietnia 06, 2011, 19:26:21 »

Jeśli macie sprawdzone przepisy na takie wykorzystanie czosnku to zamieszczajcie je w tym wątku.

Zużywam mnóstwo czosnku, w zasadzie wyłącznie w postaci smażonej i nie ze względów zdrowotnych, tylko dla cudownego zapachu dolatującego z garnka. Fakt, że wszyscy w domu zdrowi- może to i zasługa czosnku. W celach leczniczych używam czosnku zewnętrznie, kiedy wejdzie mi drzazga i nie mogę jej wydłubać nakładam na to miejsce papkę z czosnku, zaklejam plastrem i zostawiam na noc. Rano drzazga sama wychodzi.

Usuwanie drzagi, kolców przy pomocy papki z czosnku

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
Wwwiola
Rezydent

« Odpowiedz #2 : Kwietnia 06, 2011, 19:49:33 »

Mleko z czosnkiem i miodem na przeziębienia dla dzieci

Mnie, jako dziecko rodzice męczyli przy przeziębieniach  mlekiem z czosnkiem i miodem, moje dzieciaczki piją dobrowolnie  Smile i bez przeziębień mleko z samym miodem Smile.

Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« Odpowiedz #3 : Kwietnia 06, 2011, 22:02:27 »

A to ciekawe z tą drzazgą Małgosia. Muszę wypróbować bo w ogrodzie często mi jakaś zadra za skórę wlezie.
Zapach czosnku cudowny mówisz. Niestety u mnie w domu tylko ja jadam czosnek surowy. Zbyt rzadko też jest on dodawany do potraw. Efekt jest taki, że jedynie ja nie mam przeziębień, grypy czy innych podobnych infekcji. Moim kobietom łatwiej jest kilka razy w roku kupować drogie i szkodliwe leki w aptece aniżeli się przełamać i zjadać okresowo czosnek. Sad
------
Wiola, zgadza się, lepiej dzieci nie przymuszać do jedzenia czosnku. Jak dorosną same zdecydują czy wybrać taki odlotowy smak  Cool I zapach niestety, który to odstrasza większość ludzi.
W dzieciństwie tez piłem często mleko z miodem. W razie przeziębienia babcia dodawała do tej mikstury jeszcze wspaniałe wiejskie masło. Dobrze, że przy okazji tego wątku przypomniałem sobie o tym. Córce będę serwował (bez czosnku) jeśli oczywiście nastolatka to zaakceptuje. Nic na siłę

Badacze wykazali, że w czosnku są przynajmniej 2 naturalne antybiotyki zdolne do niszczenia ok. 30 bakterii chorobotwórczych Fitoncydy, które znajdują się w czosnku likwidują procesy gnilne i zapalne w jelitach (profilaktyka nowotworów układu pokarmowego).
Czosnek pomaga przy miażdżycy tętnic, przy zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniu, jest też uważany za środek zapobiegający objawom starzenia.
W latach 60-tych XX wieku uczeni odkryli w Tybecie starą recepturę zapewniającą długowieczność.
Nalewka czosnkowa:
- oczyszcza organizm z odkładającego się tłuszczu
- wypłukuje nie rozpuszczony wapń
- poprawia przemianę materii
- oczyszcza naczynia krwionośne
- zapobiega zawałowi serca, miażdżycy
- zapobiega paraliżowi i tworzeniu się nowotworów
- poprawia wzrok
- likwiduje szum w uszach
- odmładza organizm
- jest stosowana jako środek odkażający przewód pokarmowy, przeciwskurczowy i przeciw przewlekłym biegunkom

Sposób wykonania:
35 dkg czosnku ze świeżych zbiorów rozetrzeć i zmieszać z 200 ml czystego spirytusu. Słój szczelnie zamknąć i umieścić na 10 dni w ciemnym i chłodnym miejscu ale nie w lodówce. Po tym czasie masę przecedzić przez sitko, przelać do słoika, szczelnie zamknąć i postawić w ciemnym miejscu jeszcze na 4 dni.

Dawkowanie:

Uwagi: zaleca się aby kurację stosować tylko jeden raz w roku

Moje ogrodowe pasje - slideshow tu
==
Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć (Ernest Hemingway)
Denerwować się to znaczy mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych (?)
Zuza
Aktywny
**

WARSZAWA

« Odpowiedz #4 : Października 03, 2014, 20:11:11 »

A czy wiecie że czosnek w nadmiarze ponoć jest szkodliwy?
Dzienna norma to raptem 4 gramy (około 1 ząbek)

Gdyby tak chociaż jeszcze 1 parapecik, potem pewnie następny i następny....
                                                                                                                 Pozdrawiam - ZUZKA Wink
Wiec chodź pomaluj mój świat... Zuza
boswell
Rezydent

« Odpowiedz #5 : Października 04, 2014, 22:13:46 »

Hmm w niektórych krajach czosnek jest jedną z głównych przypraw i wszystko czosnkiem pachnie,pewnie więcej zjadają i żyją Wink
Nie słyszałam tego szczerze mówiąc nigdzie. Tak samo jak jednym wielkim mitem jest że czosnek chiński jest biały i wielki, a polski fioletowy i mały.. Bzdura.To tylko różne odmiany rośliny... kupowałam już chiński fioletowy i nieduży, kupowałam i polski biały-wielki tak, że naprawdę duża główka miała tylko 3-4 wielkie zęby-czy raczej ćwiartki! (właśnie robiłam go w słoiczki marynowany).
U mnie w ogródku też biały wyrósł i tak to z tymi "pewnikami" jest Wink

Zuza
Aktywny
**

WARSZAWA

« Odpowiedz #6 : Października 12, 2014, 19:39:42 »

Ja tez nie wierzę w chiński czosnek, ale różnice w smaku też są. Jeden potrafi niemalże palić w podniebienie, a drugi tak łagodny że prawie go nie czuć. I teraz ciekawe który lepszy na przeziębienie?  Question
Jak niedawno używałam czosnku na surowo to po 1-2 ząbkach było ok, ale już po połowie (sporej główki na dzień) czułam że coś jest nie tak w żołądku. Jakieś takie dziwne pieczenie, trochę bólu, trudno określić.

Gdyby tak chociaż jeszcze 1 parapecik, potem pewnie następny i następny....
                                                                                                                 Pozdrawiam - ZUZKA Wink
Wiec chodź pomaluj mój świat... Zuza
Curious
Aktywny
**

« Odpowiedz #7 : Lipca 27, 2015, 19:35:29 »

Ważne jest tez jaki macie czosnek.
Do celów leczniczych najlepszy jest czosnek do kupienia na straganach, taki który wyrósł w ziemi; nie nadaje się natomiast marketowy czosnek, pędzony na wielką skalę. Dlaczego? Ponieważ czosnek uzyskuje swoje 'antybiotyczne' właściwości poprzez produkowanie przeciwciał na to, co napotka w ziemi, a np. chiński czosnek pedzony masowo, mimo że wielki i piekny, jest produkowany na plantacjach wodnych. Do wody takiej są wpuszczane duże ilości leków więc czosnek taki nie ma żadnego styku z niczym przeciw czemu miałby produkowac przeciwciała. Tak mi to kiedyś tłumaczył znajomy.

I kolejna ciekawostka, zapach czosnku można zmniejszyc pijąc ciepłe mleko. Ale wraz z neutralizacją zapachu neutralizuje sie też jego właściwości.  Smile Czosnek który ma leczyć musi być ekhem, 'aromatyczny" .
Michalina88
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #8 : Listopada 27, 2020, 10:15:26 »

Nie słyszałam, aby czosnek w nadmiarze szkodził. Ale może cos w tym jest. Ja jednak, poza czosnkiem pospolitym, bardzo dużo korzystam z czosnku niedźwiedziego. Daje on niesamowita siłę i zdrowie Smile Polecam zrobić z niego pesto i dodawać do ulubionych potraw. Podkarpackiesady.pl oferują sadzonki czosnku niedźwiedziego. Także jeśli nie mamy, warto się zdecydować. Jest bardzo łatwy w uprawie i ma niewielkie wymagania.
haw5
Rezydent

Wrocław

« Odpowiedz #9 : Listopada 27, 2020, 15:02:19 »

Dzięki za namiary,może bliżej wiosny będą mieć,w tej chwili nie ma.
Bardzo go lubię.

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: