Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 15, 2019, 19:05:39
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dostałam wielkie cymbidium - co z nim teraz począć? :)  (Przeczytany 3414 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kasia.pe
Nowicjusz
*

« : Marzec 05, 2011, 17:47:27 »

Witam wszystkich forumowiczów,
dostałam wczoraj, a'propo zbliżającego się święta Kobiet;) wielkie cymbidium i nie mam pojęcia jak z nim postępować:/ Mam kilka felków,ale raczej w ich temacie raczkuję - tzn. metodą prób i błędów próbuję je hodować:)

Poczytałam już trochę na forum nt cymbidium, ale wciąż w wielu kwestiach czuję się zielona. Wydaje mi się, że ten kwiat wymaga przesadzenia, bo dość wychodzi z doniczki i te bulwy(?) wydają się być wielkie.
Czy powinnam go teraz zasilać? Podelwamy go jak zwykłe storczyki, czyli przez chwilowe zanurzanie?

Druga sprawa, że na kilku liściach nisko widoczne są czarne plamki (wyglądają jak wypalone) i może to jakaś choroba? (widoczne na zdjęciach)

Z tego co się zdążyłam dziś zaznajomić w ich temacie, to gdy przekwitnie (będzie już pewnie wiosna) powinnam go trzymać na dworze (balkonie) do jesieni -czy bez względu na warunki atmosferyczne? Następnie około zimy powinien w domu znowu zakwitnąć - czy tak?

Gdzieś też spotkałam się z opinią, że niektórzy w czasie kwitnienia odcinają kwiat, żeby nie obciążać reszty
rośliny - czy to jest konieczne/lepsze dla rośliny czy poprostu może sobie kwitnąć tak jak jest,a po tym czasie odciąć łodygę i wówczas na spoczynek?

Proszę o pomoc zaznajomionych w temacie:)

kasiuniaap
Aktywny
**

« Odpowiedz #1 : Marzec 05, 2011, 18:42:44 »

Tymi plamami to się nie przejmuj zbytnio. U mnie też takie są. Taki urok cymbidium. Powyrywałabym tylko te suche pozostałości po liściach, tylko uważaj, żeby nie uszkodzić malutkich psb które mogą się za nimi chować.
Kwitnienie jest dla rośliny pewnym obciążeniem, ale Twoja roślina jest dorodna i zdrowa, więc wydaje mi się zupełnie zbyteczne obcinania tych pędów kwiatowych. Jak zacznie przekwitać to możesz je uciąć to jeszcze trochę się nacieszysz kwiatami w wazonie.
Z przesadzaniem poczekaj, aż przekwitnie i przesadź dopiero kiedy młode pseudobulwy będą na tyle duże by ich nie uszkodzić przy przesadzaniu. Pamiętaj wtedy o dobrym drenażu na dnie.
Jest już marzec więc możesz spokojnie zacząć nawozić swoje cymbidium.
Wakacje na dworze są dla tej roślinki zbawienne, ale dopiero wtedy ją wynieś gdy temp w nocy będzie mocno powyżej 0st.! I jak już będzie na dworze uważaj na przymrozki, żeby nie zabić rośliny!
Ustaw roślinkę tak, aby nie stała cały dzień w bezpośrednim słońcu bo ją spalisz!
Powodzenia w uprawie!
Masz na prawdę ogromny i piękny egzemplarz! Very Happy
badylek
Aktywny
**

« Odpowiedz #2 : Listopad 04, 2011, 22:06:11 »

Witaj Smile
Duży ale cudowny, mój kwitł tylko raz, jak go dostałam i od tamtej pory nic, minęło już sporo czasu i nawet nie pamiętam jaki ma kolor Sad. Naprawdę piękny okaz.

dendrobiumB
Aktywny
**

To ja :)

« Odpowiedz #3 : Listopad 05, 2011, 11:40:00 »

Piękna roślina. Mogę powiedzieć,że  trzeba by je postawić w jasnym dosyć chłodnym miejscu wtedy kwiaty utrzymają się znacznie dłużej. Proponowałbym go wiosną przesadzić do nieco większej doniczki i dopiero wystawić na zewnątrz. Podlewajcie ten okaz przez zanurzenie w wodzie ale na 10-15 minut. Co do plam to nie zwracaj uwagi zdarzają się jeśli liście są wilgotne i nie przeschną do nocy. Wtedy mogą  się one pojawiać ale nie są zbyt groźne.

Kamil
---------
wierzę,że kluczem do zrozumienia świata jest obserwacja, eksperyment, debata a przede wszystkim wolna wola
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: