Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Września 23, 2021, 22:47:47
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Marzanka wonna - roślina ozdobna, lecznicza i użytkowa  (Przeczytany 13388 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« : Lutego 06, 2011, 21:52:40 »

Jednym z ciekawszych ziół w moim ogrodzie jest marzanka wonna (Asperula odorata) syn. Galium odoratum. Inne nazwy – barwica wonna, majownik, przytulia wonna, marzanna, tabaka leśna; rodzina: marzanowate (Rubiaceae).

Fot. W moim ogrodzie

Marzanka wonna zwana ostatnio przytulią wonną posiada wiele zalet.
- Posadzona w półcienistym miejscu w ogrodzie, szybko wytwarza zwarty dywan liści, który szczególnie ładnie wygląda w czasie kwitnienia rośliny.
- Jest rośliną miododajną.
- W medycynie wykorzystywane są jej właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, rozkurczowe i moczopędne.
- W kuchni  używa się marzanki jako przyprawę do herbat, win, likierów, piwa.  
- Do dekoracji  stosowana jest w bukietach ziołowych. Także  do potpouri. Szczególnie przypadł mi do gustu aromat suszonej marzanki, podobny do woni suszonego siana.
- Znany od 1000 lat napój z marzanki wonnej (may wine) w nieco zmodyfikowanej postaci popularny jest do tej pory na Zachodzie (przepis poniżej)

Roślina jest w Polsce pod ochroną ale sadzonki możemy zakupić w sklepach internetowych.
Fot. W liściastych lasach - woj. Zachodniopomorskie

Przepisy na majowe napoje:
1. Poncz z marzanką wonną
Składniki:
·    2 pęczki marzanki wonnej (zebranej przed kwitnieniem)
·   2 L białego wina
·   1 butelka szampana
·   100 g cukru
·   1 op. cukru waniliowego
·   1 pomarańcza
·   wg uznania listki mięty pieprzowej, melisy lekarskiej, mięty cytrynowej lub szałwi melonowej
Wykonanie:
Marzankę umytą i osączoną odłożyć na noc. Wlać do wazy 1 litr białego wina, wrzucić cukier i cukier waniliowy i mieszać aż się rozpuści. Pęczki marzanki zawiesić tak, by łodygi nie zanurzały się w kruszonie. Odstawić na ok. 2 godziny. Wyjąć marzankę dodać plasterki pomarańczy i wlać schłodzone: 1 L białego wina i butelkę szampana. Można dodać też listki ziół, miętę pieprzową lub inne.

2. May wine
Dry a handful of sweet woodruff until dry. Squeeze a half lemon over leaves and pour a bottle of Rhine Wine over and let steep for about 3-4 hours in a warm place.. (Some add 4-6 tbls sugar) Chill and serve with a fresh strawberry. For a punch, you can add a bottle of champange, and float a flower ice ring in punch bowl.

Moje ogrodowe pasje - slideshow tu
==
Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć (Ernest Hemingway)
Denerwować się to znaczy mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych (?)
oslo
Gaduła

« Odpowiedz #1 : Lutego 07, 2011, 10:20:59 »

Kiedyś marzankę wysiałam i nic z niej nie wyszło.

Marzena Smile

Parapety
Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« Odpowiedz #2 : Lutego 07, 2011, 20:54:54 »

Z nasionami nie próbowałem. Być może były "zleżałe" Niektóre nasiona (np. sasanki) szybko tracą  zdolność kiełkowania.

==
Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« Odpowiedz #3 : Maja 19, 2011, 22:50:31 »

Marzanka w ogrodach jeszcze kwitnie i można ją wykorzystać do poduszeczki z potpourri  przy bezsenności.
W medycynie wewnętrznie odwary i napary stosuje się w zaburzeniach krążenia obwodowego, zastojach żylnych nadmiernej pobudliwości, przemęczeniu, bezsenności, kołataniu serca.
Zewnętrznie marzankę stosuje się do przemywania i okładów w owrzodzeniach, trudno gojących się ranach, stanach zapalnych skóry, wypryskach, czyrakach, ale w tych przypadkach łączyć w mieszankach wraz z rumiankiem, kwiatem arniki, kwiatem nagietka i korzeniem żywokostu

Jednak uwaga:
Roślina powinna być stosowana z rozwagą jako dodatek do napojów ze względu na wysoką zawartość kumaryny, która może wywoływać bóle głowy i powodować złe samopoczucie
Z tego też względu nie zaleca się samodzielnego stosowania jej w preparatach zdrowotnych
Długotrwałe stosowanie może szkodliwie oddziaływać na wątrobę lub zmniejszać krzepliwość krwi.

Marzanka rośnie też w naszych Bieszczadach.
Autor zdj. Mary-sienka

Kwiatki marzanki w moim ogrodzie

Bardzo dobrze rośnie nawet pod drzewami ale może być nieco ekspansywna. Za to tłumi chwasty i długo kwitnie

Roślina znana jest od średniowiecza, benedyktyni aromatyzowali nią napoje. W Niemczech z ziela robi się herbatkę o nazwie Matrisylvia, wino mozelskie nosi nazwę Maiwein, a likier z jej dodatkiem Waldmeister. Sok z marzanki dodawany jest do berlińskiego piwa pszenicznego Berliner Weiße oraz do Goetterspeise.

==
DragonLady
Rezydent

« Odpowiedz #4 : Maja 28, 2011, 17:10:55 »

Bardzo ładna i interesująca roślinka Smile. Nie znałam jej do tej pory, a wygląda na wartą przygarnięcia w przydomowym ogródku.

Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« Odpowiedz #5 : Maja 28, 2011, 22:44:31 »

Choćby dla zapachu zaadoptować  Very Happy. Ususzyłem ją kiedyś w pokoju uzdrowiskowym Połczyna Zdroju.
Zapach towarzyszył nam przez cały pobyt i spało się chyba lepiej niż normalnie.

Jest jeszcze czas na napój majowy z szampanem, kto parę kiści może zerwać, ja natomiast spróbuję zrobić z marzanki likier, coś jak Waldmeister.
Mój jednak będzie się nazywał MasterGarden  Wink
Jaki miodzio do niego dobrać, może gryczany? Trochę goździków, może laskę wanilii  Confused
Po 2 latach leżakowania będzie trunek 1 klasa.
Się rozmarzyłem wonnie  Rolling Eyes  Smile

Jakby co to jest tutaj świeży artykulik o tym ziółku:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zielska_zdrowe_i_pozywne_marzanka_wonna_195728.html

==
Merghen
Rezydent

“Slow down and smell the roses...”

« Odpowiedz #6 : Maja 29, 2011, 06:41:26 »

Piękna roślinka, chętnie sama bym ją zaadoptowala, akurat mam taki zakątek leśny Smile

DragonLady
Rezydent

« Odpowiedz #7 : Maja 29, 2011, 08:13:07 »

Będę nad nowym ogródkiem myśleć, to jak mi przyszła teściowa całości nie zatrawnikuje Wink (tfu,tfu, odpukać), to pomyślę o takich różnych rzadziej spotykanych ziołach czy ozdobnych. Już wiem, do kogo się w razie czego o radę zwracać  Very Happy.

Wwwiola
Rezydent

« Odpowiedz #8 : Czerwca 08, 2011, 20:42:04 »

Moja marzanka  Very Happy:

Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« Odpowiedz #9 : Czerwca 09, 2011, 01:27:25 »

Juz ma szlaban na 'chodzenie' po ogrodzie?  Wink

==
Wwwiola
Rezydent

« Odpowiedz #10 : Czerwca 10, 2011, 20:07:41 »

Tak mnie nastraszyłeś, że nie było wyjścia  Smile

Herbalist
Ekspert ogrodowy

Wielkopolska 6B

« Odpowiedz #11 : Czerwca 10, 2011, 23:02:45 »

Z marzanką nie jest tak źle. Łatwo ja 'wykasować' bo korzeni się płytko.
Na trawę żubrówkę jednak uważaj. Weszła mi w żywopłot bukszpanowy. Jest ciężko.

==
Wwwiola
Rezydent

« Odpowiedz #12 : Czerwca 12, 2011, 13:10:44 »

Też od razu została zablokowana  Very Happy, u mnie  nie ma lekko  Smile, trzeba rosnąć, gdzie pozwalam  Laughing.

BarbaraWo
Gaduła

Siedlce...strefa 6a

« Odpowiedz #13 : Czerwca 12, 2011, 20:36:58 »

U mnie rośnie pod ławką

Uploaded with ImageShack.us
 Nawet nie wiedziałam że jest to jest takie pożyteczne zioło , kupiłam u babki na ryneczku Smile

Pozdrawiam serdecznie
Barbara
Przyblokowy...
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: