Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Październik 17, 2019, 16:12:31
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: CYMBIDIUM  (Przeczytany 73990 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
zorka
Nowicjusz
*

« : Marzec 10, 2006, 14:35:30 »

Dziś dostałam pięknego storczyka cymbidium i przyznam , że niewiele wiem na temat tego kwiata , bardzo proszę o różne informacje , bo chciałaby aby pięknie rósł i kwitł. Jak go pielęgnować. Question

Zoe
Gość
« Odpowiedz #1 : Marzec 10, 2006, 19:40:12 »

Ja na storczykach znam się słabo i nie będę się wymądrzać. Spróbuj poczytać tutaj
http://www.storczyki.org.pl/uprawa/how2/cymbidium-przesadzanie/index.html
 Daj znać jak idzie hodowla. Sama jestem ciekawa.
Anonymous
Gość
« Odpowiedz #2 : Marzec 10, 2006, 19:47:10 »

Znalazłam informację na temat tego storczyka o temperaturze - podobno nie lubi wysokich temperatur, potrzebuje dobowych różnic żeby wykształcić kwiatostan.
zorka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #3 : Marzec 28, 2006, 19:20:56 »

Moje cymbidium już przekwitło proszę powiedzcie co dalej , czy kwiatostan obciąśc , czy pozostawić , aż zupełnie uschnie , jak dalej pielęgnować , aby znów zakwitło  Question

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #4 : Marzec 28, 2006, 19:25:47 »

tez dopiero zakupilam olbrzymie Exclamation cymbindium,i nadal nie wiem jak podlewac,,,,czy lepiej rzadziej jak wiekszosc storczykow? raz na tydzien?półtora zanurzyc w wiadrze z woda z odrobinka nawozu...?normalnie nie wiem,,,

Petra
Rezydent

« Odpowiedz #5 : Marzec 28, 2006, 20:50:28 »

Witam
Tu są wszystkie informacje o uprawie
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html z boku prosze wybrac cymbidium.
lub tutaj http://www.storczyki.org.pl/uprawa/az/index.html
Pedu proszę nie obcinać, pozwolic mu uschnac i pozniej wyciac zaraz przy pseudobulwie. Jak tylko minie zagrozenie przymrozkiem prosze wyniesc je na sloneczny balkon (slonce do poludnia by nie poparzylo lisci lub poludniowe ale wtedy miejsce bardziej zacienione), mozliwe ze zakwitnie za kilka miesiecy znowu (z pseudobulw ktore juz kwitly w tym roku) pod wplywem roznicy temperatur kwietniowych, pozostawic go tam do pazdziernika lub pierwszych przymrozkow co pobudzi je do kwitnienia w przyszla zime. Cymbidium podlewamy po przeschnieciu podloza i przy kazdym podlewaniu nawozimy nawozem do storczykow, jest to bardzo zarloczny storczyk. Kwitnie na dojrzalych w danym roku pseudobulwach , praktyka pokazuje ze chetniej zakwita jak dba sie o niego mniej tzn. zapomina podlac od czasu do czasu, lub przerwy w podlewaniu sa dluzsze, bulwki delikatnie sie zmarszca.
Pozdrawiam Iwona
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #6 : Kwiecień 14, 2006, 16:03:10 »

w czasie swiatecznych porzadkow w tym i robienia prysznicu prawie wszystkim roslinom ( no z wyjatkiem fiolkow rzecz jasna Wink )zauwazyłam ze moje cymbindium puszcza nowe bulwy,a ze to moje pierwsze cymbindium wiec sie ciesze ze wogole rosnie,a oto moje cymbindium po prysznicu,i maly kielek nowej bulwy,jeden z wielu
Laughing

mam jeszcze pytanie co do tych korzeni wyrastajacych ponad ziemie,to znak ze nalezy go przesadzic?czy lepiej u storczykow zostawic to do nastepnego roku?dodam ze tesciowa nie przesadzała ze 3 lata,raz tylko wymienila podloze na nowe,ale kwiat wyladowal  tej samej doniczce i co roku jej pieknie kwitnie

Petra
Rezydent

« Odpowiedz #7 : Kwiecień 15, 2006, 16:08:25 »

Tak kassiu, patrzac na wymiary doniczki a rosliny mozna go juz przesadzic, po przesadzeniu nie podlewaj przez jakies dwa tygodnie, w mizre mozliwosci postaraj sie ta zbita bryle poluzowac.

Kasiu dawno temu od wystawienia zdjecia podlewalas to cymbidium, widze ze podloze jest bardzo   bardzo mokre
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #8 : Kwiecień 15, 2006, 16:11:13 »

doniczka tylko niewiele wieksza?a co z podłozem,bo juz sie nasłuchałam ze w sprzedazy nie ma dobrego,tylko jak zdobyc te wszystkie składniki

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #9 : Kwiecień 15, 2006, 16:12:21 »

Cytat: "Petra"
Tak kassiu, patrzac na wymiary doniczki a rosliny mozna go juz przesadzic, po przesadzeniu nie podlewaj przez jakies dwa tygodnie, w mizre mozliwosci postaraj sie ta zbita bryle poluzowac.

Kasiu dawno temu od wystawienia zdjecia podlewalas to cymbidium, widze ze bardzo podloze jest bardzo mokre

te podłoze jest mokre bo zdjecie było robione  zaraz po zrobieniu cymbindium prysznicu,jak napisałam myłam wszystkie kwiaty,ja go podlewam rzadko,raz na 8-10 dni,ale porzadnie

Petra
Rezydent

« Odpowiedz #10 : Kwiecień 15, 2006, 16:13:29 »

Kasiu takie zwykle podloze do storczykow wymieszaj z kermazytem to bedzie bardziej przewiewne.
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #11 : Kwiecień 15, 2006, 16:17:33 »

minał dzien od prysznicu dla cymbindium i juz podłoze z wierzchu przeschło,wiem wiem ze storczyki podlewa sie po zupełnym przeschnieciu podłoza, i obawiałam sie ataku storczykowcow ze ziemia cymbindium taka mokra,wiec na poczatku dlatego napisałam :moje cymbindium po prysznicu" Wink  Wink
dziekuje za rady, przesadze w tym tygodniu Very Happy

Petra
Rezydent

« Odpowiedz #12 : Kwiecień 15, 2006, 16:20:54 »

Sorki kasiu ja poprostu przeoczylam ten prysznic Embarassed
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #13 : Kwiecień 15, 2006, 16:24:30 »

Laughing  Laughing

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #14 : Kwiecień 27, 2006, 12:49:28 »

dzis znow cymbindium podlalam wsadzajac go do wiadra z woda i nawozem,i tak sobie policzyłam to ostatnio to robiłam 14 kwietnia,2 tygodnie prawie,,,,obiecalam sobie ze nie bede przy nim skakac jak przy jajku,nie przesadziłam?w sumie dopiero od 2 dni słoneczko było,do tej pory deszczowo i nie za ciekawie na zewnatrz,wiec i w powietrzu wiecej wilgoci,,no mam nadzieje,w kazdym razie wypuscił wiecej nowych bulw.ładnie rosna Rolling Eyes  Rolling Eyes,juz tak sie przejelam aby nie za duzo wody dawac,  Wink

probowalam wyciagnac je z doniczki i nie ma szans,konieczne bedzie rozciecie doniczki,mam tylko pytanie czy przed przesadzeniem podlac?bo jak sie uszkodzi korzenie a podłoze bedzie wilgotne to nie zaczna gnic?
przeczytalam własnie o przesadzaniu cymbinium i o odcieciu dolnej czesci bryły korzeniowej Shocked jest to konieczne?i podział?ja bym chciała miec jedno cymbinium ale bardzo rozrosniete,bo przyznam ze prezentuje sie wspaniale,wiec moge tylko przesadzic je do wiekszej doniczki i nie dzielic i nie odcinac dolnej czesci bryły korzeniowej?

Petra
Rezydent

« Odpowiedz #15 : Kwiecień 29, 2006, 19:23:40 »

Kasiu mozesz przesadzic, z opisu wnioskuje ze najwyzszy czas. Nie podlewaj wczesniej, co do obcinania korzeni to o ile pamietam z ktorego artykulu to bylo - odnosnie podzialu- to korzenie sie przycina jak gnija, a ja sie zaloze ze korzenie u twojego cymbidium sa okazem zdrowia i nie musisz ich przycinac, poprostu przesadz. Doniczke tak jak napisalas rozetnij. Co do podloza to moze byc takie z hipermarketu albo wzbogacone kermazytem albo nie, jak dodasz kermazytu to podloze bedzie bardziej przewewne.
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #16 : Kwiecień 29, 2006, 22:04:28 »

ok dziekuje,a jezeli chodzi o przekwitajace kwiaty,lepiej sciac kwiatostan czy jak u falkow zostawic?

Petra
Rezydent

« Odpowiedz #17 : Kwiecień 30, 2006, 15:05:11 »

U cymbidium mozna sciac bo nie powtarza kwitnienia na tym samym pedzie.
elvirczak
Aktywny
**

« Odpowiedz #18 : Maj 06, 2006, 10:45:39 »

Na kilku lisciach cymbidium zauwazylam na spodniej stronie czarne kropki..  rozmieszczone sa ogniskowo, czesc z nich widac nawet po wierzchniej stronie liscia..  Czy to jakas choroba?
Petra
Rezydent

« Odpowiedz #19 : Maj 06, 2006, 10:55:01 »

Czy te kropki da sie usunac z liscia? Jak tak to sa to pewnie czerwce ( usun je recznie i wymyj potem wszystkie liscie woda z dodatkiem denaturatu, 10czesci wody-1denaturatu, lub wywietrzalym piwem)
Jak sie ich nie da usunac bo sa czescia liscia to pewnie jest to plamistosc lisci i kupic trzeba odpowiedni preparat , nie pamietam nazwy ale w sklepie napewno cos znajda.
elvirczak
Aktywny
**

« Odpowiedz #20 : Maj 06, 2006, 10:59:35 »

Nie da sie ich usunac recznie..  Czy jest to pasozyt? choroba? Czy jest niebezpieczna dla rosliny czy tylko nieestetyczna? Czy plamistosc moze sie przeniesc na stojacego obok cymbidium falka?
Petra
Rezydent

« Odpowiedz #21 : Maj 06, 2006, 11:06:17 »

To w takim razie wychodzi na to ze jest to plamistosc lisci, oprocz tego ze roslina nia porazona wyglada nieestetycznie , to moze zarazac inne rosliny i powiekszac swoj zasieg na juz zarazonej roslinie, liscie prawie cale pokrywaja sie takimi plamkami a pozniej bulwki. Jest to bardzo nieestetyczne i drazniace, oslabia rosline, najlepiej jak najszybciej zaczac zwalczac chorobe poki jeszcze nie zaatakowala bulwek bo wtedy wyzbycie sie jej jest bardzo trudne i dlugotrwale. Powstale plamki juz pozostana ale nastepne listki po kuracji beda zielone bez plamek.
elvirczak
Aktywny
**

« Odpowiedz #22 : Maj 06, 2006, 11:10:14 »

Czy to genetyczne, czy przez bledy w uprawie...?  Crying or Very sad
Petra
Rezydent

« Odpowiedz #23 : Maj 06, 2006, 11:18:42 »

Nie jest to genetyczne, skoro masz go od niedawna to musial zostac zarazony juz w kwiaciarni lub u producenta, to choroba wywolana przez grzyby pasozyty.  Choroba czesto pojawia sie w miejscach gdzie jest duza wilgotnosc i wysoka temperatura czyli w szklarniach, w miejscach gdzie przed trafieniem do sklepow rosna storczyki.
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #24 : Maj 06, 2006, 15:07:12 »

czy to choroba grzybowa czy moze wirus,,-. Confused

elvirczak
Aktywny
**

« Odpowiedz #25 : Maj 06, 2006, 19:03:36 »

Na opakowaniu srodka, ktory kupilam na plamistosc jest napisane ze zwalcza choroby grzybowe w tym plamistosc czarna..  takze grzybowa,, potwierdzaja to zreszta slowa Petry. A co kasiu twoje cymbidium tez ma plamistosc?  Sad
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #26 : Maj 07, 2006, 15:57:09 »

moje juz w momencie zakupu mialo pare czarnych kropek a ze na storczykach nie znam sie zupełnie wiec myslałam ze to moze na skutek transportu itp,nie jestem do konca teraz pewna czy to choroba,ale na wszelki wypadek opryskam,juz wiem dlaczego było takie tanie Sad

elvirczak
Aktywny
**

« Odpowiedz #27 : Maj 07, 2006, 19:00:07 »

Czy plamistosc obejmuje takze kwiaty? zauwazylam na niektorych brazowe plamy..  czy moge przeniesc ta chorobe na rekach na inne rosliny? Rozumiem ze kwiatom juz raczej nie moge pomoc..  A czy te porazone liscie nie lepiej obciac zeby nie narazac reszty?
Petra
Rezydent

« Odpowiedz #28 : Maj 07, 2006, 21:38:41 »

Jak tylko rozpoczniesz leczenie to wtedy liscie moga zostac, choroba zostanie zneutralizowana i nic sie nie bedzie dzialo, co do kwiatow to jezeli sa plamy to mysle ze nie jest to plamistosc tylko pozostalosci po zraszaniu rosliny i przy okazji kwiatow co z wystawieniem na slonko daje takie wlasnie plamki. Przaprowadz leczenie i nic wiecej nie rob z cymbidium, z czasem listki w plamki same kiedys uchna a soki z nich splyna do cebulki, kwiat przekwitnie. Zeby nie zainfekowac innych roslin to mozna cymbidium na czas leczenia odstawic w odosobnione miejsce, lub okazjonalnie spryskac tez inne roslinki.
elvirczak
Aktywny
**

« Odpowiedz #29 : Maj 12, 2006, 19:29:50 »

orchidarium.pl :
"W okresie silnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień zwykłą dawką nawozu dla roślin zielnych lub podwójną dawką nawozu dla storczyków. Wielu hodowców zaleca stosowanie jesienią nawozów z mniejszą ilością azotu a wyższą fosforu, co pobudza rośliny do kwitnienia w następnym sezonie i pozwala wzmocnić się nowym przyrostom przed zimą."

Po 1 - okressilnego wzrostu to oczywiscie teraz? czyli od kwietnia powiedzmy do kiedystam?

po 2 - podwojna dawka nawozu dla storczykow? Czy ktos tak robi?

po 3 - czy do pobudzenia kwitnienia w nasteponym sezonie nie wystarczy wyniesienie na balkon dla roznicy temperatur?

po 4 - moj nawoz do storczykow 8-3-6 to chyba znowu nie bardzo ..
         Sa nawozy do storczykow z wieksza iloscia fosforu? Czy moge                   stosowac zwykly nawoz do roslin kwitnacych (azot 800 fosfor 500               potas 1000)
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: