Śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus)

(1/1)

Herbalist:
Zgadza się Raflezjo. Miejmy nadzieję, że dorośli nie będą próbować  ;) niektórych owoców roślin ozdobnych lecz wiedza o nich potrzebna jest głównie po to aby ustrzec najmniejsze dzieci od ich spożywania. U mnie we wspólnocie brama jest otwarta i nie tylko dzieci sąsiadów ale też i z pobliskich posesji tutaj bywają. 2-latki poznają świat  także poprzez podejmowane bez wiedzy rodziców próby organoleptyczne  :???: w tym przez wkładanie do buzi kolorowych jagódek i ich smakowanie lub co gorsza połykanie.  :)

Mimo, że ozdobne owoce następnej tu opisywanej rośliny są słabo trujące (Wikipedia na ten temat się nawet nie zająkuje :x) to mimo tego małe dzieci warto mieć pod nadzorem w pobliżu rosnących krzewów śnieguliczki.

Śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus)

Fot. Śnieguliczka biała


Opis: Śnieguliczki to odporne na mróz krzewy o ładnym pokroju i zdobiących je kolorowych owocach. Jagody te barwy białej, różowej lub czerwonawej dojrzewają w połowie jesieni i utrzymują się czasami przez całą zimę. Kwiaty są małe, niepozorne lecz miododajne, chętnie odwiedzane przez pszczoły (dostarczają pożytku przez całe lato). Kwitną od czerwca do września, są barwy różowobiałej. Liście są naprzeciwległe, jajowate, całobrzegie. Owoce są kuliste, dość duże, gąbczaste. Lubiane są przez ptaki i dzieci (rozgniatane pękają z trzaskiem). Krzew o gałęziach prosto wzniesionych dorasta do 2 m wysokości.

Występowanie Krzew pochodzi z Ameryki Północnej. U nas sadzony jest jako ozdobny w parkach i ogrodach. Miejscami rośnie zdziczały.

Uwagi: Czysto białe, pestkowate owoce u Symphoricarpos albus, o gąbczastym miąższu przyciągają wzrok swym ciekawym wyglądem. Mają słabe właściwości trujące i nie nadają się do jedzenia. Po spożyciu może wystąpić zapalenie błon śluzowych, nudności i wymioty. Dla ptaków zwłaszcza drozdów są jadalne.

Fot. Śnieguliczka Chenaulta - Symphoricarpos x chenaultii Hancock


Nawigacja

[0] Indeks wiadomości