Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Maj 26, 2019, 14:44:12
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Amarylis belladonna  (Przeczytany 12553 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
JeyDee
Rezydent

strefa klimatyczna 6B

« Odpowiedz #30 : Listopad 24, 2008, 18:28:14 »

Może to ci się przyda http://sklep.cnos-vilmorin.pl/go/_info/reviews.php?id=1002&item=4

Pozdrawiam - Jola Smile
Moje krzaczki Wink
Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #31 : Listopad 24, 2008, 19:42:16 »

Dziękuję JeyDee ,więc będę go sadził wiosną do doniczek Smile
chinanit
Rezydent

Nie możesz mieć wszystkiego! Gdzie byś to położył.

« Odpowiedz #32 : Listopad 26, 2008, 17:04:13 »

Uprawiam kiedyś Amaryllis belladonna. To nie jest prosta sprawa, jeśli rejon jest chłodny. Kwitnąca roślina jest bardzo duża, bo pęd kwiatowy może mieć ponad 1 m. Cebula wtedy też jest już bardzo duża, a więc i donica i wymagania pokarmowe duże. Z uprawą doniczkową jest jeszcze jeden problem, bo trudno się dokładnie dopasować z okresem spoczynku i odpowiednią  temp. w tym czasie. U mnie zakwitał przez 2 lata w ogrodzie, ale kwiaty pojawiały się tuż przed pierwszymi przymrozkami i krótko się nimi cieszyłam. Na zimę zaś potrzebował bardzo dokładnego okrycia. Zwłaszcza przed nadmiarem wilgoci . Zmarzł trzeciego roku i dałam sobie spokój. Kwitnący wygląda rewelacyjnie, ale polecałabym tylko w ciepłe rejony Polski.

Rośliny domowe
Rośliny ogrodowe

" Piękne jest to, co podoba się całkiem bezinteresownie.''- E. Kant
Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #33 : Listopad 26, 2008, 20:30:04 »

Ja chyba się zdecyduje jednak na uprawę doniczkową tak jak hipeastrum,spróbuję pędzić na Boże Narodzenie  Smile
Chinanit,a czy nie masz może jakiejś fotki kwitnącego Amarylisa? Wink
chinanit
Rezydent

Nie możesz mieć wszystkiego! Gdzie byś to położył.

« Odpowiedz #34 : Listopad 26, 2008, 20:59:09 »

Niestety, nie mam. Życzę powodzenia Smile

Rośliny domowe
Rośliny ogrodowe

" Piękne jest to, co podoba się całkiem bezinteresownie.''- E. Kant
kero
Gaduła

« Odpowiedz #35 : Marzec 22, 2018, 10:43:43 »

Trafiłam wczoraj w ogrodniczym sklepie cebulę Amarylisa Belladonny. Czy można ją już wsadzić do doniczki czy poczekać i wsadzić do gruntu? 
tomek47
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #36 : Lipiec 20, 2018, 14:59:18 »

Późno odpowiadam, ale dopiero teraz zobaczyłem post...

Sadzimy tylko do doniczki!! Najlepiej dużej, im głębsza będzie doniczka tym lepiej. Cebula tworzy bardzo rozbudowany system korzeniowy, który potrzebuje dużo miejsca. W okresie pory suchej korzenie poszukują wody głęboko w glebie. Roślin nie wolno przesadzać, gdyż przestają wtedy kwitnąć na kilka lat.

Amarylis może rosnąć w gruncie ...ale we Włoszech. Nasz klimat mu nie służy, lato mamy zbyt chłodne i mokre, w terminie jego kwitnienia u nas zwykle panują temperatury poniżej zera, rozwija liście kiedy u nas już leży śnieg. On nie przetrwa naszej zimy, mimo zapewnień producenta... Opcja ogrodowa odpada...

Lata temu kupiłem cebule amarylisa wielkości pięści. Próbowałem uprawy w gruncie (z wykopywaniem na zimę). Dziś te same cebulki mam wielkości przybyszówek... Odradzam próby uprawy w gruncie.

Uprawa amarylisa jest zupełnym przeciwieństwem uprawy hipeastrum.

W zeszłym roku na jesieni udało mi się kupić kolejne cebule. Posadzone w grudniu do dużych donic wypuściły liście i miały je do czerwca. W czerwcu poczuły wyższą temperaturę i ostrzejsze słońce, przez co same weszły w stan spoczynku - liście zżółkły i zaschły. Obecnie trzymam je na strychu., gdyż kwiaty zawiązują się w cebulach przy udziale wysokich temperatur. W naturze amarylis kwitnie po pożarach.
kero
Gaduła

« Odpowiedz #37 : Lipiec 25, 2018, 10:29:26 »

Bardzo dziękuję za odpowiedz. Posadziłam cebulę do doniczki ale do tej pory nie ruszyła i nadal śpi mimo że namoczyłam ją przed posadzeniem. Może jeszcze wypuści liście.
tomek47
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #38 : Lipiec 25, 2018, 20:54:53 »

Jeśli masz możliwość to zobacz czy korzenie nie wychodzą przez otwór odpływowy na dnie doniczki. Jeśli są to znak, że cebula żyje.
Może czuje ciepło i dlatego "śpi". Jeśli chcesz aby wypuściła liście to podlewaj obficie tak, aby ziemia w doniczce nie przesychała.
Dwie z moich cebul weszły w letni stan spoczynku bezproblemowo. Trzecia (największa) obecnie się opiera... Prawie wszystkie liście jej zaschły, ale wypuszcza nowe. Muszę być jednak bardziej konsekwentny i nie dam jej już ani kropli wody.
kero
Gaduła

« Odpowiedz #39 : Październik 02, 2018, 14:17:47 »

Moja Belladonna postanowiła się obudzić i zaczęła wypuszczać liście i co z nią teraz robić ?
tomek47
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #40 : Październik 04, 2018, 20:28:22 »

Stopniowo zacznij podlewać. Najpierw małe dawki wody, stopniowo powoli coraz większe, po około miesiącu już normalne podlewanie (obfite, ziemia ma być wtedy stale wilgotna). Temperatura 10-20 st. i dużo światła. I tak do wiosny. Jak już wiosenne słonko będzie mocniej grzało (maj) to liście same będą żółkły i roślina będzie chciała wejść ponownie w stan hibernacji, jeśli tak się nie stanie to trzeba ograniczyć podlewanie, a z czasem zaprzestać go zupełnie.

Moje też już wznawiają wzrost, niestety kwiatów nie ma, same liście.
kero
Gaduła

« Odpowiedz #41 : Marzec 12, 2019, 16:21:44 »

Zastosowałam się do porady i całą zimę miała zielone liście i była delikatnie podlewana a teraz zaczyna je zasuszać  Confused I co teraz z nią dalej robić ?
tomek47
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #42 : Marzec 16, 2019, 18:08:32 »

Jeśli wyraźnie żółknie mu większość liści to możesz przestać podlewać i zasuszyć.

Moje jeszcze w pełni sił, właśnie przebywają sobie na balkonie. Jak w wybrane noce jest zbyt chłodno (prawie na minus) to wtedy zabieram je do domu w chłodne miejsce. Ale wolałbym pozostawić już je na balkonie do momentu aż słoneczko im tak przygrzeje, że poczują, że to pora na sen  Smile

Tak właśnie na przyszłość - amarylis preferuje chłodne miejsca w czasie wegetacji.
kero
Gaduła

« Odpowiedz #43 : Marzec 16, 2019, 18:55:49 »

Czyli nadzieja na kwiaty właśnie prysła  Mad A taką miałam nadzieję że zakwitnie  Sad
tomek47
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #44 : Marzec 17, 2019, 17:04:33 »

Dlaczego prysła? Nic nie jest przesądzone. Jeśli zapewnisz mu wysoką temperaturę latem, suche podłoże i nie będziesz go przesadzać to może jesienią zakwitnie.
Strony: « 1 2   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: