Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Luty 17, 2020, 15:06:11
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ciąć czy nie ciąć łodygę kwiatową Phalaenopsis ?  (Przeczytany 52300 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ewusia21
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #30 : Lipiec 20, 2008, 17:25:08 »

Witam Wszystkich mam takie pytanie odnosnie mojego phalaenopsis.Mój kwiatek jakis czas temu(okolo 3 miesiecy temu) zrzucił wszystkie pączki chyba stało się tak dlatego ze przesadziłam go do nowej specjalnej doniczki przeznaczonej dla storczyków zrobilam tak ponieważ tamta była za mała.po tym kwiatek zrzucil wszystkie paczki.Od tamtego czasu mój kwiatek nie wypuscił żadnych nowych paczków rosna mu jedynie nowe listki.moje pytanie dotyczy gałazek na które nie ma paczkow i teraz sa gole nie wiem czy je obciac czy zostawic tak jak jest.Prosze o pomoc.pozdrawiam
teli
Rezydent

mazowsze 6b

« Odpowiedz #31 : Lipiec 20, 2008, 18:04:31 »

Ewusia ..jesteś nowa i to widać  Cool ja tez byłam nowa ,to wiem jak to jest ...nie napisze ci ,że powinnaś przekopać te wątki ....bo tam wyrażnie jest napisane;  nie obcinać,bo na tym mogą wyrosnąć nowe dzieciaki ,czyli keiki  Cool
Obcinamy ,jak uschnie ...jednak namawiam cię do spokojnego ,przewertowania tego wątku  Very Happy Razz...nie będziesz żałowała  Smile

DIABLICA
Aktywny
**

« Odpowiedz #32 : Lipiec 27, 2008, 17:33:27 »

Zgadzam się z przedmówcą. Proponuję ostawić, aż samo uschnie. Być może powtórzy kwitnienie na tej samej łodydze lub wypuści kolejną. Proponuję dokładnie przeczytać wątki podobne na tym forum.

karola
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #33 : Wrzesień 29, 2008, 16:17:22 »

Ponownie zapytam, gdyż już sama nie wiem:(  proszę o pomoc.... przekwitł mi storczyk, czy mam obciąć ten badylek, na którym rosły kwiaty?   Confused
DIABLICA
Aktywny
**

« Odpowiedz #34 : Wrzesień 29, 2008, 17:45:16 »

Karola proponuję przejrzeć wątki. A co to za storczyk?
Masz zdjęcie?

Buziaczek
Aktywny
**

Małopolskie - 6b

« Odpowiedz #35 : Wrzesień 29, 2008, 20:50:45 »

Jeżeli "badylek" jest nadal zielony nie obcinać tylko czekać, może wypuści nowe pędy kwiatowe. Gdzieś to już było na forum...
tellerka
Administrator

Mazowieckie, Strefa klimat. 6B

« Odpowiedz #36 : Wrzesień 29, 2008, 21:00:18 »

Karola, a uzupełnij swój profil o płeć i miejsce zamieszkania? Confused

Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
Św. Tomasz z Akwinu

Pozdrawiam, Astrid
donama
Gaduła

« Odpowiedz #37 : Wrzesień 29, 2008, 21:48:45 »

Możesz zrobić tak jak ci radzi Buziaczek albo obciąć nad 3 oczkiem,jeżeli to jest falek
karola
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #38 : Wrzesień 30, 2008, 07:07:49 »

Tak to jest Phalaenopsis
XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #39 : Wrzesień 30, 2008, 07:19:02 »

To powiem Ci jak wczoraj jednej osobie. Na obcinanie łodygi w Falkach nie ma zasady. Jedni ją zostawiają a drudzy obcinają na 3 oczku. Ja czasem robie ze zostawiam a czasem ucinam. Możesz zostawić i jeśli falek będzie chciał na tej łodydze ponownie zakwitnąć to zakwitnie a jeśli nie to uschnie mu łodyga i wypuści nową.

Jolanta
Zbanowany/usunięty
**

« Odpowiedz #40 : Wrzesień 30, 2008, 08:06:19 »

U mnie storczyki same decyduja co chca z lodyga robic. Lodyga ladna zostawiam , lodyga zölta obcinam Very Happy
Aga2
Aktywny
**

Agnieszka kujawsko-pomorskie

« Odpowiedz #41 : Wrzesień 30, 2008, 08:40:18 »

Na 5-ciu kwitnacych storczykach po zakończeniu kwitnienia na 2 zostały zielone pedy a 3 uschły .
Tak było u mnie (roślina sama decydowała.)
Roślina sama decyduje , Very Happy albo ty  Very Happy czy ped  kwiatowy ma pozostać  czy nie
nic roślinie się nie stanie jak obetniesz a jak uschnie to dla estetyki i tak obetniesz

DIABLICA
Aktywny
**

« Odpowiedz #42 : Wrzesień 30, 2008, 09:43:27 »

Najlepiej decyzję pozostawić roślince, chyba że bardzo Ci się nie podoba to ciachnij.

XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #43 : Wrzesień 30, 2008, 09:45:08 »

Chodź ja dzisiaj wyczytałam że właśnie obcinając na 3-4 oczku idzie spróbować zmusić roślinę do keki Very Happy. Skuszę sie na to ale czekam aż przestanie mój falek kwitnąć Very Happy

DIABLICA
Aktywny
**

« Odpowiedz #44 : Wrzesień 30, 2008, 09:47:44 »

Daj potem znać czy "zapłodnienie" się powiodło.

XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #45 : Wrzesień 30, 2008, 09:48:24 »

Oczywiście jak się uda zdam relacje co do eksperymentu Razz Very Happy

DIABLICA
Aktywny
**

« Odpowiedz #46 : Wrzesień 30, 2008, 09:50:43 »

Ja mam 2 ciachnięte i ani kwiatów, ani nowej łodygi, ani keika. I tak już od dawna.

XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #47 : Wrzesień 30, 2008, 09:53:50 »

Ja przeczytałam na stronie że albo zmusić przez pastę specjalna do keki lub spróbować ukorzeniaczem. Potem przykryć łodygę i   dać trochę mchu żeby była wilgoć.

DIABLICA
Aktywny
**

« Odpowiedz #48 : Wrzesień 30, 2008, 09:56:03 »

Czyli tak jak z yukami. A masz Aga taką pastę?
Jeśli tak , to jak się uda to ja też ją kupię.

XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #49 : Wrzesień 30, 2008, 09:58:51 »

Nie mam tej pasty podobno w Polsce się jej nie dostanie.  Ale chce spróbowac na ukorzeniaczu. Osoba która to opisuje robiła na każdy sposób. Ale rozmawiałam tu z dziewczynami na temat tej pasty to różnie może być bo może zamiast keika wypuścić odgałęzienie.

DIABLICA
Aktywny
**

« Odpowiedz #50 : Wrzesień 30, 2008, 10:02:40 »

Z ukorzeniaczem też może się udać. A ile to może zająć czasu?

XxAgnessxX
Gaduła

Racibórz

« Odpowiedz #51 : Wrzesień 30, 2008, 10:10:42 »

Oj tego to ja już nie wiem. Czas pokaże Razz.

DIABLICA
Aktywny
**

« Odpowiedz #52 : Wrzesień 30, 2008, 10:56:10 »

No to powodzenia życzę.

ANAN7
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #53 : Grudzień 28, 2008, 13:19:13 »

Proszę mi powiedzieć...odnośnie tych badyli po kwiatach w storczykach, mianowicie w jednym storczyku one po prostu uschły. Czy to normalna reakcja?  Obcięłam te suche badyle dość nisko.
Drugie pytanko to jakie światło lubio storczyki, czy mogą stać na parapecie okna?
AnnePotter
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #54 : Grudzień 28, 2008, 13:36:49 »

Co do "badyli"(pędów kwiatowych) to czesem tak bywa że usychają a czasem zostają zielone i wznawiają kwitnienie na tych samych poprzez wydłużenie lub boczne odrosty.
Co do stania na parapecie okiennym to moje stoją i mają się dobrze Smile
ANAN7
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #55 : Grudzień 29, 2008, 09:41:20 »

ok dziękuje uprzejmie Smile
anulka75
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #56 : Grudzień 30, 2008, 14:04:22 »

Wszystko zależy od tego, który to parapet, okna wschodniego czy południowego? Moje super rosną na wschodnim oknie, natomiast na południowym tylko w okresie jesienno-zimowym (latem jest za jasno, mogą wystąpić poparzenia).
Życzę powodzenia

Anulka
nataliaada
Gaduła

« Odpowiedz #57 : Grudzień 31, 2008, 13:25:44 »

W książce "kwiatowej" Małgorzaty Augustyn było napisane, że po przekwitnięciu falka można obciąć łodygę kwiatową o 1/3.

W sumie jak ktoś chce może obciąć, skrócić, albo pozostawić. Tak jak wyżej napisałaś Smile
Z tym, że pozostawić jeśli nic złego się nie dzieje i łodyga jest normalna zielona, nie żółknie. Ja tak robię i mi się nowe pąki zawiązują. Natomiast jeśli mi żółknie to skracam. Jeśli ta żółć "postępuje" albo tak jakby drewnieje mi cała łodyga to usuwam całość.

Wystarczy Natalia Wink
Zapraszam na bloga:
http://www.kuchnianatki.blogspot.com/
Aga2
Aktywny
**

Agnieszka kujawsko-pomorskie

« Odpowiedz #58 : Grudzień 31, 2008, 14:35:22 »

Mam 5 falków z tego na 2 zostały zielone pędy i nie obcinałam ,
a na 3 roślinach zżółkły  i oczywiście obcięłam  całkowicie Razz

Dawniej obcięłam  na 1/3 i też było dobrze -wypuściło z tego co zostało
Ogólnie jak zrobicie to i tak będzie dobrze przynajmniej powinno  Very HappySmile

sbb28
Aktywny
**

17 marzec już nie razem :(

« Odpowiedz #59 : Grudzień 31, 2008, 18:30:59 »

Dzięki Beato za Twoje informacje  Cool dotychczas szłam na "żywioł" tzn jak nie usychały nie obcinałam ale rzeczywiście niektóre miały w następnych latach gorsze kwitnienia i w następnym też  gorsze czyli tylko kilka kwiatków  Mad, a inne lepsze i następne jeszcze lepsze Smile
bardzo często  zastanawiałam się dlaczego  Confused Sad - jaka może być przyczyna  Confused

dziękuję CI za przybliżenie podziału typów phalaenopsis  Cool
zwłaszcza za sposób odróżnienia phalaenopsis od doritaenopsis - mnie zawsze to sprawiało  trudność  - przecież kwiat baaaardzo podobny Sad

p.s.
Obydwie firmy o których piszesz mają Wspólnego - kilkumiesięcznego WSPANIAŁEGO WNUKA - podobnego do taty - ładny berbeć w  bardzo latynoskim typie  Smile hołubiony przez członków rodziny - przechodził z rąk do rąk  Smile
- podczas ostatniej wizyty w połowie listopada byłam tego świadkiem Laughing
pozdrawiam
Małgorzata

Per aspera ad astra - przez ciernie do gwiazd
pozdrawiam
Małgorzata
Strony: « 1 2 3 4 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: