Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 08, 2019, 11:22:48
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 3 4 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ciąć czy nie ciąć łodygę kwiatową Phalaenopsis ?  (Przeczytany 51994 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Motylka
Nowicjusz
*

« : Marzec 02, 2007, 15:00:29 »

Czy ten niższy stary pęd kwiatowy mam obciąć czy zostawić.Nie jest on uschnięty ale też nic nie zapowiada żeby coś roslo na nim?
ola177
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #1 : Marzec 02, 2007, 18:32:44 »

czytałam na jednym forum poświęcopnym storczykom, że jedna z dziewczyn obcięła pęd i wstawiła do wazonu z wodą. Po 2-3 miesiącach wyrosły na nim keiki.
Motylka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #2 : Marzec 02, 2007, 19:03:33 »

to jest stary pęd,na którym kiedyś były kwiatuszki,zrobiłam tak jak było gdzieś napisane i obciełam go przy 3 oczku(chyba,już teraz nie pamiętam),potem jednak przczytałam ze nie powinno się obcinać tych pędów jeśli nie uschną wiec teraz został mi taki badyl i nie wyglada to za specjalnie.Co z nim zrobic?
ola177
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #3 : Marzec 03, 2007, 16:01:45 »

obetnij  iwszadz do wazonu
Halina
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #4 : Marzec 03, 2007, 20:46:02 »

... wsrod storczykarzy zasada jest taka, ze wszystko co zielone to sie nie obcina Shocked
Jesli kwiatek uzna, ze mu ta czesc juz nie potrzebna to badyl uschnie i wtedy mozna go obciac Smile

Pozdrawiam, H
Motylka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #5 : Marzec 03, 2007, 22:24:19 »

CZyli mam nie obcinać? z tym ze ja obcięłam kawałek jakiś czas temu i teraz wystaje taki badyl
Agnieszka76
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #6 : Lipiec 30, 2007, 14:39:05 »

Witam!Ja w pędach kwiatowych obcinam tylko to co uschnie.Ostatnio u mojego storczyka zaczął od góry usychać pęd więc po kawałeczku obcinałam to co schło a z dolnego oczka wypuścił odnogę i kwiaty. Laughing Więc również wyznaję zasadę że ucinać nalęży tylko to co całkiem uschnie!
Monika:)
Aktywny
**

« Odpowiedz #7 : Listopad 03, 2007, 23:44:17 »

mam pytanie: obcięłam jakiś czas temu "to co suche" na pędzie (kilka miesięcy temu) - czy jest szansa na kwiaty na tym starym pędzie (po tak długim okresie czasu)?
nowira
Rezydent

łódzkie - strefa 6B

« Odpowiedz #8 : Listopad 04, 2007, 09:33:52 »

Moniko, u mnie właśnie / po kilku miesiącach po podcięciu pędów, które uschły/, wypuszczają pędy boczne z pączkami.

Monika:)
Aktywny
**

« Odpowiedz #9 : Listopad 04, 2007, 09:55:02 »

aha, czyli dalej czekam Very Happy
Lilka 35
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #10 : Listopad 25, 2007, 12:57:07 »

nie obcinaj wypuszcza pąki kwiatowe na tych samych łodygach.
chyba ze łodyga jest całkiem zdrewniała, wtedy obciąc
probeta
Administrator

« Odpowiedz #11 : Listopad 25, 2007, 13:55:51 »

to wszystko zależy od Ciebie.
Gdy nie obetniesz roślina być może przedłuży pęd i wypuści na końcu kilka kwiatów ale nie będzie to tak okazałe kwitnienie jak pierwsze.
Możesz obciąć nad 3 oczkiem wtedy szansa na obfitsze kwitnienie choć kwiatostan nie wygląda wtedy tak elegancko jak nie cięty - ale kwiatów najczęściej jest więcej.
Możesz robić tak jak japończycy czyli wyciąć całkowicie pęd by roślina zamiast przedłużać kwiatostany wypuściła nowy, długi, ładny.

I najważniejsze to i tak zależy od odmiany - generalnie przycina się lub wycina wielkokwiatowe, średniaki się najczęściej zostawia a drobnica sama najczęściej zasusza pędy więc można je od razu obciąć ale i jest bardziej regularna w kwitnieniu.
danam
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #12 : Listopad 26, 2007, 09:21:36 »

Witam
Jesli chcesz mieć tyklo kilka kwiatków na wydłuzającej sie łodydze to nie obcinaj natomiast jeśli chcesz miec  więcej kwiatów to należy obciąć nad 3 oczkiem.Ja zawsze obcinam nad 3 oczkiem czasami zamiast kwiatów mam keiki.
Pozdrawiam decyzja należy do Ciebie.
inesca
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #13 : Kwiecień 28, 2008, 08:29:00 »

Witam serdecznie,
Mam problem ze swoim storczykiem. Dostałam go jakieś 2 miesiące temu i do tej pory nie interesowałam się zasadami jego hodowli....no i boję się że już po moim storczyku. Otóż Ph kwitł z 2 tygodnie (dostałam już rozkwitnięty), potem uschły i odpadły wszystkie kwiatki no i .............. pozostał mi tylko suchy kikut. Nie mam pojęcia co z nim zrobić!! Liście są w porządku, korzenie raczej też, podlewam raz w tygodniu jak już korzenie lekko zszarzeją, kwiat nie stoi co prawda na parapecie ale w słonecznym miejscu przy oknie także myślę że wszystko ok. Tylko co zrobić z tym uschniętym pędem. Czytałam że się go obcina nad 3 oczkiem, ale ten jest całkowicie zeschnięty także nie wiem czy to coś da. I czy jest wogóle szansa na to że on jeszcze kiedyś zakwitnie????
moniq
Gaduła

« Odpowiedz #14 : Kwiecień 28, 2008, 08:35:19 »

jeśli zasechł to utnij. Jeśli kwiaty tylko opadły a pęd jest taki jak dawniej nie obcinaj bo może puścić coś z oczka  Smile
tellerka
Administrator

Mazowieckie, Strefa klimat. 6B

« Odpowiedz #15 : Kwiecień 28, 2008, 13:25:19 »

A o falku poczytaj sobie w 'przyklejonych' tematach w tym dziale...

Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
Św. Tomasz z Akwinu

Pozdrawiam, Astrid
sylwia
Aktywny
**

« Odpowiedz #16 : Kwiecień 28, 2008, 15:11:55 »

mozesz tez poszukać odpowiedzi na forach o storczykach.
Megg
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #17 : Kwiecień 28, 2008, 16:07:09 »

Podstawowe wiadomości można znaleźć tu:

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Megg
sbb28
Aktywny
**

17 marzec już nie razem :(

« Odpowiedz #18 : Kwiecień 29, 2008, 20:18:32 »

Poczytać o uprawie niezbędne  Mad
jeśli naprawdę chcesz je uprawiać  Confused
Czy łodyga kwiatowa to rzeczywiście suchy kikut - Tylko Ty możesz to ocenić - nie mamy fotek  Confused
Jak łodyga kwiatowa rzeczywiście  sucha obciąć jak najniżej - do najbliższego oczka " żywego" lub całkowicie ale tak aby nie uszkodzić storczyka w miejscu jej wyrastania.

Porada na już i teraz jak nie kwitnie radziłabym jak najszybciej przesadzić w nowe podłoże - najlepiej grube storczykowe lub Ekstra grube storczykowe z orchidsklepiku, lub GRUBE kawałki ( 2-3 cm - wyczujesz palcami przez opakowanie)- podłoże, które możesz kupić w najbliższym sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni
Przy przesadzaniu zajrzysz do korzeni wewnątrz doniczki i Sama sprawdzisz czy te wewnątrz istnieją - tak naprawdę nigdy nie wiemy jaki naprawdę jest ich system korzeniowy mimo przejrzystystej doniczki - widzimy tylko te korzenie przy ściankach Sad

- dzięki przesadzaniu - nie bój się tego robić jeśli masz możliwość dezynfekcji ostrych nożyczek przed zabiegiem ( zwłaszcza przy dużej ilości storczyków - to tak na przyszłość Smile)
- zanurzasz w denaturacie - podpalasz - zdmuchujesz płomień - tniesz te korzenie u phalaenopsis, które są: brązowe miękkie; rozpadające sie lub puste - wyczujesz pod lekkim naciskiem palców. Końcówki posypujesz więglem drzewnym (z apteki) lub sproszkowanym cynamonem; lub przemywasz środkiem grzybobójczym - to już każdy hodowca sam musi przetestować  co sie u niego sprawdza Mad
Po takim wczesnym zabiegu przesadzania - po zakupie -  wielokrotnie unikamy problemu "REANIMACJA - bo te  korzenie przy ściankach zewnętrznych są wstanie utrzymać i wyżywić roślinę
Jednak po zabiegu na ponowne kwitnienie trzeba "trochę" poczekać.
pozdrawiam
Małgorzata

Per aspera ad astra - przez ciernie do gwiazd
pozdrawiam
Małgorzata
weronika
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #19 : Kwiecień 30, 2008, 13:24:15 »

Małgosiu, sproszkowany cynamon? Surprised Ale mnie zaskoczylas:)To cynamon tez ma wlasciwosci dezynfekcyjne?:)Czlowiek sie uczy jednak cale zycie:))
sbb28
Aktywny
**

« Odpowiedz #20 : Maj 01, 2008, 00:10:54 »

nie analizowalam składu cynamonu (to sposób na zabezpieczenie roślin jeśli niczego innego nie masz pod ręką; tak samo nie do końca znam działanie węgla z apteki
- po obcieciu korzeni raczej zasypywanie obciętych końcówek  ma głównie na celu ich zasuszenie i niedopuszczenie do rozwoju chorób grzybowych) 

Jednak czasem - przy naprawdę dużej liczbie bardzo zgniłych korzeni i radykalnym ich  wycięciu - gdzie pozostaje ich naprawdę niewiele żeby chroby grzybowe nie dopadły osłabionej rośliny lepiej jest obcięte końcówki osuszyc i posmarować środkiem przeciwgrzybicznym np.topsinem - ale to jest to chemia Sad
pozdrawiam
Małgorzata

pozdrawiam
Małgorzata
andziula
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #21 : Maj 09, 2008, 14:20:22 »

Witam serdecznie
Jestem nowicjuszką w sprawach storczyków, nie wiedziałam co zrobić z pędem kwiatowym, po prostu za późno doczytałam że obcina się go nad 3 oczkiem i obcięłam cały.
Mam pytanie, czy storczyk puści nową łodygę?Czy już nic z niego nie będzie?
Widzę że ma się dobrze bo wypuścił nowy liść. Proszę o pomoc
Będę wdzięczna za wszelkie informacje

Kobiety są kwiatami, bezustannie zwracają się do światła i jak kwiaty potrzebują słońca, aby się rozwijać.
aiszo
Zbanowany/usunięty

Dolny Śląsk - 7a

« Odpowiedz #22 : Maj 09, 2008, 14:37:52 »

Wypuści Smile

Przyjdzie czas, przyjdzie rada.
Ania.
Kasja
Aktywny
**

« Odpowiedz #23 : Maj 09, 2008, 17:10:14 »

Czekać na następny.
sbb28
Aktywny
**

« Odpowiedz #24 : Maj 09, 2008, 21:09:49 »

Andziula
Nie martw się - sa różne szkoły  Very Happy jedne radzą usuwać całkowicie przekwitle pędy kwiatowe; inne obciąć nad 3 cim oczkiem; jeszcze inne nie obcinać to co zielone
 ja jestem zwolenniczką tej ostatniej ale w miarę zdobywania wiedzy o krzyżówkach - hybrydach coraz częściej zastanawiam się nad słusznością tego dzialania Shocked
Andziula
po prostu jak storczyk będzie miał dobre warunki - wypuści nowe liście i korzenie - z czasem wypuści też nową łodygę kwiatową; kto wie może wcześniej niż przy pozostawionej zielonej lub obciętej nad 3- cim  oczkiem?- to przy tej ilości hybryd jest nieprzewidywalne - naprawdę Laughing

pozdrawiam
Małgorzata
madapsora
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #25 : Maj 19, 2008, 22:07:49 »

Witajcie,
w piątek mój storczyk zrzucił ostatniego kwiatka. Już część łodygi zrobiła się taka sino-różowa. Mam pytanie czy mam mu teraz dostarczać wody czy trochę odczekać? Jeśli mam odczekać to jak długo? Ile czasu minie zanim znów zaczną pojawiać się kwiatki?
sbb28
Aktywny
**

« Odpowiedz #26 : Maj 19, 2008, 22:17:55 »

a jaki to storczyk? wtedy można powiedzieć coś na temat łodygi kwiatowej. generalnie dopóki nie uschnie całkowicie - nie obcinamy
wody trzeba dostarczać ale w zależności od gatunku podłoże musi całkowicie wyschnąć lub tylko przeschnąć; średnio co 8-10 dni podlewamy phalaenopsis; co tydzień dendrobia
tyle czasu aż roślina wypuści nowe Smile nikt tego nie wie Smile niektóre gatunki kwitną raz na kilka lat, inne raz w roku inne kilka razy w roku.
Phalaenopsis przeważnie raz w roku ale długo
Pozdrawiam
Malgorzata

pozdrawiam
Małgorzata
madapsora
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #27 : Maj 19, 2008, 22:22:39 »

niestety nie znam się na tym. Wkleję zdjęcie może dzięki waszej urzejmości dowiem się co to za typ:)

sbb28
Aktywny
**

« Odpowiedz #28 : Maj 20, 2008, 18:32:07 »

piękny phalaenopsis czyli podlewasz po  wyschnięciu podłoża (8-14 dni zależy od warunków), łodygi nie obcinasz - chyba, że sama zechce uschnąć;
nawozić możesz co podlewanie 1/4 dawki nawozów do storczyków; podnosisz wokół wilgotność (np.tacka z keramzyten wypełniona w 1/2 wodą
chronisz przed bezpośrednim słońcem latem i to mniej więcej tyle na początek resztę musisz sama postudiować
pozdrawiam
Małgorzata

pozdrawiam
Małgorzata
Mała Mi
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #29 : Maj 20, 2008, 20:30:58 »

moja teściowa ma identycznego... jak go dostala od nas to mial 5 kwiatów i dwa pączki... po chyba 2 miesiącach zgubił te 5 a rozwinął te pąki.... teraz widze, że pojawiają się kolejne ale łodyga jest bez zmian- ciemno zielona....więc taki to chyba jego urok....z tego co mi wiadomo to nawozi go co drugie podlewanie i zrasza go jak tylko  donica jest lekka...
Strony: 1 2 3 4 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: