Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Kwietnia 17, 2021, 04:14:38
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Coś dla wielbicieli roślin - AKWARIUM cz 6  (Przeczytany 70918 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #30 : Lutego 06, 2011, 16:42:31 »

donama jest na to rada, poszukaj płaskich kamyków i przywiąż do nich po kilka roslinek żyłką, wystarczy w tedy zagrzebac takie pakieciki w żwirku z czasem sie rozrosna i dobrze ukorzenią. Ja w ten sposób posadziłem małego henia który ciągle mi wypływał jak sadziłem w normalny sposób

można też wykorzystać siatke po cytrusach do przymocowania roslinek do kamienia

donama
Gaduła

« Odpowiedz #31 : Lutego 06, 2011, 18:46:21 »

Siatki mam ,dziękuję za radę może się uda . Confused
Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #32 : Lutego 09, 2011, 18:23:18 »

przykład jak to zrobiłem u siebie u góry heniek przymocowany rozciągniętą siatka po cytrusach
na dole efekt po paru tygodniach

Al_Inka
Gaduła

Suwałki, strefa klimatyczna 5b

« Odpowiedz #33 : Lutego 14, 2011, 22:42:31 »

Jakiś czas temu walczyłam z glonami, ale w końcu udało się i teraz oko cieszą piękne rośliny. Mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej, cały czas jeszcze coś mi się nie podoba, wyrywam i przesadzam.  Pethro,  może Ci się spodoba coś z moich roślinek   Nie wymieniłbyś się na małego henia   Very Happy  ?

Lotos szaleje, liście nadwodne cały czas usuwam, natomiast te które są normalnie pod wodą urosły do powierzchni wody.

Wieczorem liście roślin pokrywają bąbelki tlenu

domowe
działka
"Natura to zielone schronisko okaleczonych dusz." Anne Louise Stael-Holstein
Pozdrawiam, Alina
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #34 : Lutego 14, 2011, 22:55:50 »

Lidka, jeżeli jeszcze nie przerabiałaś swojej pokrywy. Ja mam zamiar zrobić to w moim 112 l zbiorniku. Szukałam odpowiedniego zestawu i znalazłam świetlówki T5 o mocy 28 W - mają długość 59 cm, to jest jakaś nowość. Wolę T5, bo są dużo cieńsze niż stare T 8. Mam zamiar kupić taki zestaw   http://allegro.pl/zestaw-oswietlenia-t5-2x28w-59cm-grolux-aquastar-i1430827521.html   Na razie odpuszczę z powodu braku funduszy  Sad
Już raz sama przerabiałam pokrywę w mojej 200-setce. Kupowałam odpowiedni zestaw u tego samego sprzedawcy.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #35 : Lutego 15, 2011, 16:03:48 »

Al-Inka jeszcze nie przerabiałam  Sad  właśnie z braku funduszy  Sad  ale dziękuję za namiary  Very Happy może się skuszę jak minie zła passa  Mad
 Śliczne masz to "podwodne okienko"  Very Happy
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #36 : Lutego 15, 2011, 17:45:33 »

Dziękuję lidko  Smile 

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
anita041
Gaduła

hoje i storczyki strefa 6b

« Odpowiedz #37 : Lutego 15, 2011, 20:38:22 »

Wąskolistnego mam gdybyś chciała.

Leśnik teraz dopiero dojrzałam Twój post.  Embarassed Dziękuję za propozycję i jeżeli jest jeszcze aktualna to chętnie skorzystam.Napisz na PW co w zamian mam ci podesłać  Smile
Pozdrawiam

tellerka
Administrator

Mazowieckie, Strefa klimat. 6B

« Odpowiedz #38 : Lutego 16, 2011, 10:03:19 »

Al_Inka - cudowna ta podwodna dżungla Cool  i te bąbelki tlenu.
Widzę, że masz zacięcie bardziej 'roślinne' niż 'rybne' Smile

Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
Św. Tomasz z Akwinu

Pozdrawiam, Astrid
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #39 : Lutego 16, 2011, 11:18:54 »

Dziękuję tellerko za miłe słowa. To chyba jakoś tak już jest, że jak się jest roślinnym to na całej linii Razz  Dziewczyny na forum pokazywały piękniejsze zbiorniki, nad którymi wpadałam w zachwyt. Nie mam zbyt wielu funduszy na stworzenie "wypasionego" zbiornika, bo to jest raczej drogie hobby, ale  staram się osiągnąć maksymalnie fajny wygląd ponosząc minimalne koszty. I chyba jakoś to mi wychodzi  Wink
Powoli myślę nad drugim zbiornikiem, mniejszym 112 l - na razie jest w nim roślinno-rybny misz masz i nie ma czym się chwalić.  Najpierw jednak muszę zmienić oświetlenie, bo standardowe jest zbyt słabe. Już teraz planuję obsadę- faunę - chyba Confused tęczanka neonowa - i florę. Spreparowane korzenie już czekają. Wiosną poszukam ciekawych kamieni. Chcę, żeby wyglądało inaczej niż ta moja 200-setka  Very Happy

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
tellerka
Administrator

Mazowieckie, Strefa klimat. 6B

« Odpowiedz #40 : Lutego 16, 2011, 11:50:30 »

Pochłonęło Cię na całego.
To twoje akwarium przypomina mi piękny pejzaż... czyli masz talent do komponowania Smile
Czekam więc na dalsze zdjęcia tego i drugiego zbiornika Cool

Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
Św. Tomasz z Akwinu

Pozdrawiam, Astrid
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #41 : Lutego 20, 2011, 12:22:42 »

A ja musze odsprzedac swoje akwarium.Przeprowadzka 600 km z takim kolosem mi sie nie usmiecha.Poza tym bardzo chcialabym wreszcie zaczac wszystko od nowa-kupic taki zbiornik jaki od zawsze chcialam, a wiec wiekszy, filtr tez nowy i od nowa wszystko urzadzac.Juz nie moge sie doczekac!Bo to akwarium bylo kupione uzywane razem ze zwirkiem, ktory mi sie wogole nie podoba .-) Porysowane troche jest i bylo tymczasowym rozwiazaniem.Ale juz niedlugo!

lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #42 : Lutego 22, 2011, 17:16:20 »

Kasiu,życzę szybkiego spełnienia marzeń o nowym zbiorniku   Very Happy
Dzisiaj byłam w sklepie zoologicznym po pokarm i zagadałam ze sprzedającym,okazało się że jest pasjonatem i  umie doradzić,nie wciska ludziom ciemnoty byle tylko sprzedać ,teraz mówił że przygotowuje się do konkursu tylko nie pamiętam jakiego  Confused  coś z Japonią mi się kojarzy.
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #43 : Lutego 22, 2011, 17:21:17 »

Nano akwarium?sakura? Confused

donama
Gaduła

« Odpowiedz #44 : Lutego 22, 2011, 17:40:32 »

Al_Inko jak pozbyłaś się glonów ?Wymieniłam świetlówki i nie nadążam z czyszczeniem ,nie mówiąc o roślinkach  Smile.Może ktoś z was ma jakieś inne sposoby ?
Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #45 : Lutego 22, 2011, 17:41:39 »

Jeżeli w Japonii to pewnie IAPLC 2011 oto link  dla zainteresowanych

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #46 : Lutego 22, 2011, 17:50:28 »

Al_Inko jak pozbyłaś się glonów ?Wymieniłam świetlówki i nie nadążam z czyszczeniem ,nie mówiąc o roślinkach  Smile.Może ktoś z was ma jakieś inne sposoby ?
Trzeba zlikwidowac przyczyny,najczesciej zachwiana rownowage biologiczna.

Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #47 : Lutego 22, 2011, 18:06:14 »

Donamo , to była długa droga. Glony to niestety nasze zaniedbania i nikt mnie nie przekona, że jest inaczej. One wykorzystają każdy drobny błąd i każdy brak naszego czasu dla akwarium. Glony kochają starą wodę i dużą ilość produktów przemiany materii. Wykorzystują również momenty niedoborów nawozów w akwarium. Roślina musi mieć wszystkie nawozy w odpowiednich proporcjach, jeżeli tak nie jest to nie pobierze tych, które są w  zbiorniku w nadwyżce. Glony nie marudzą  Razz i zaraz się pojawiają. Próbowałam dozować CO2 i dawkować nawozy, ale nie wiedziałam, którego akurat brakuje.
Walczyłam długo, niestety dałam za wygraną i w końcu zrobiłam restart zbiornika. Moje podłoże to ziemia ogrodowa - w tym przypadku z mojej działki pobrana z miejsca nie nawożonego. Gdybym robiła to drugi raz poddałabym ją najpierw mineralizacji - zmniejsza możliwość wystąpienia glonów na starcie. W glebie są kulki gliniane kupione na allegro i węgiel kupiony w akwarystycznym. Przykryłam to siatką budowlaną taką jaką się daje pod tynk przy termomodernizacjach budynków. Na to 4-5 cm warstwa żwiru o ziarnie 2-4 mm. No i ważne - dużo roślin na początek, tu czyściłam ile się dało swoje, niektóre sadzone z odrobiną glonów (zniknęły z liści z czego się cieszę). Przez pierwszą dobę moje ryby i krewetki czekały w innym naczyniu, zalałam tylko połowę akwarium, zlałam wodę po 12 godzinach, napełniłam potem już do pełna i dopiero wtedy wpuściłam stworzenia. Światła na początek niewiele - 4 godz. dziennie i co tydzień - lub półtora tygodnia  zwiększałam o godzinę  aż osiągnęłam 10 godzin i tak już zostało. No i jak najmniej grzebania w podłożu.
Początkowo miał to być typowy low tech, ale że chciałam mieć kilka roślin bardziej wymagających, to po około  2 miesiącach działania zbiornika wprowadziłam CO2 - bimbrownia i umiarkowane nawożenie. Co dwa tygodnie podmieniam 30% wody, a wyparowaną uzupełniam deszczówką lub demineralizowaną.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
Sylwia M.
Aktywny
**

« Odpowiedz #48 : Lutego 22, 2011, 18:19:09 »

Teraz już wiem jaki ja błąd popełniłam (też miałam pełno glonów). Nowa świetlówka, zmiana podłoża, a świeciłam przez 10-12 godzin.
  Donama, również zmieniła świetlówkę (może nowe mocniej świecą?) i pewnie cieszy się z tego powodu i za długo ma ją włączoną?

donama
Gaduła

« Odpowiedz #49 : Lutego 22, 2011, 18:51:14 »

Tak wymieniłam świetlówki i świecą tyle samo co poprzednie ,około 10 godzin .Czemu mam się cieszyć ? z nowych świetlówek  Confused nie kumam ?
Sylwia M.
Aktywny
**

« Odpowiedz #50 : Lutego 22, 2011, 19:15:03 »

Tak wymieniłam świetlówki i świecą tyle samo co poprzednie ,około 10 godzin .Czemu mam się cieszyć ? z nowych świetlówek  Confused nie kumam ?

Po przeczytaniu postu Al_Inki stwierdziłam, że zrobiłyśmy ten sam błąd, za długo świeciłyśmy, cytuję :
"Światła na początek niewiele - 4 godz. dziennie i co tydzień - lub półtora tygodnia  zwiększałam o godzinę  aż osiągnęłam 10 godzin i tak już zostało."

donama
Gaduła

« Odpowiedz #51 : Lutego 22, 2011, 19:19:40 »

Ok .to przestawię programator na 4 godziny ,może pomoże .
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #52 : Lutego 22, 2011, 19:40:52 »

Pytanie tylko czy szybkorosnace rosliny to przezyja. Szczerze watpie  Cool

Sylwia M.
Aktywny
**

« Odpowiedz #53 : Lutego 22, 2011, 19:50:30 »

Pytanie tylko czy szybkorosnace rosliny to przezyja. Szczerze watpie  Cool

Nie znam się, tylko tak wywnioskowałam, ale pamiętam, że kiedyś miałam akwarium latem postawione w bardzo słonecznym miejscu (zaczęła się inwazja glonów) po przestawieniu dalej od okna, wszystko się unormowało.

Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #54 : Lutego 22, 2011, 20:07:30 »

Pytanie tylko czy szybkorosnace rosliny to przezyja. Szczerze watpie  Cool
Szybko rosnące? U mnie przeżyły bez problemu. Te wymagające też.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #55 : Lutego 22, 2011, 20:29:45 »

I miedzywezla sa krotkie i zwarte i rosliny wygladaja na zdrowe? Smile
Glony to nie tylko skutek nadmiernego oswietlenia-problem jest o wiele bardziej zlozony.To przekarmianie,przerybianie,niedobor roslin, nadmiar lub niedobor skladnikow pokarmowych- zbyt rzadkie wymiany wody itd.  Zaczelabym od znalezienia przyczyny a nie usuwania skutkow.Bo glony to jest juz skutek naszych bledow.

Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #56 : Lutego 22, 2011, 21:07:01 »

Glony to nie tylko skutek nadmiernego oswietlenia-problem jest o wiele bardziej zlozony.To przekarmianie,przerybianie,niedobor roslin, nadmiar lub niedobor skladnikow pokarmowych- zbyt rzadkie wymiany wody itd. 
Nie wiem czy zauważyłaś, że właśnie o tym wszystkim napisałam na samym początku, że glony nie przychodzą same nie wiadomo skąd, a są to nasze błędy. Wymieniłam niektóre powody.
Nie ufam testom, miałam dwa rodzaje i każdy wskazywał różną wartość. Dlatego tez nie wiedziałam czego dostarczam zbyt mało. Nie chciało mi się szarpać, dlatego zrobiłam restart.
Oświetlenie tylko na początku przy bogatym podłożu było ograniczone. Rośliny przecież nie były jeszcze dobrze ukorzenione, więc dużo składników pokarmowych przechodziło do toni wodnej. Sadzonki były pobrane ze szczytów roślin. Nadmiar nawozów i długie świecenie mogły spowodować wybuch glonów, a chciałam tego uniknąć.

I miedzywezla sa krotkie i zwarte i rosliny wygladaja na zdrowe? Smile
Nie widać na nich było żadnych skutków ubocznych takiego świecenia, wręcz przeciwnie tak jak pisałam pobrane sadzonki miały na sobie niewielkie ilości glonów, które zniknęły.  Przecież ta ilość światła nie była podawana non stop, stopniowo była zwiększana.  Międzywęźla są krótkie. Rośliny mają zwarty pokrój, są gęste. 

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #57 : Lutego 22, 2011, 21:14:38 »

al inka- u ciebie moim zdaniem pomoglyby podmiany niewielkich ilosci wody co 2-3 dni, ze wzgledu na zastosowane podloze. Do czasu az rosliny sie nie ukorzenia. Poza tym zastosowanie szybkorosnacych lodygowcow. Te nie musza sie ukorzenic by zaczac pobierac skladniki z wody.Zauwazylam co napisalas  Wink Tylko zastanawiam sie, jakie rosliny uwazasz za wymagajace i szybko rosnace?Jakie masz w zbiorniku? Moze mamy inna definicje roslin szybkorosnacych  Smile

Al_Inka
Gaduła

« Odpowiedz #58 : Lutego 22, 2011, 21:50:54 »

Nie podmieniałam wody co 2-3 dni. Jedynie po 12 godzinach zlałam całą i wlałam nową. Na początku nie zmieniałam jej wcale przez 2 miesiące, tak jak pisałam miał być low tech - z rzadkimi podmianami wody, bez nawożenia, z niskim poziomem swiatła, bez CO2. Oczywiście szybko rosnące były - szczególnie dużo rogatka, który miał wyłapać nadmiar nawozów, moczarka, hygrophilia, kabomba. Pistia rozetkowa - której korzenie tez czerpią sporo nawozów z toni wodnej - pięknie się rozrosła, muszę teraz wyrzucać jej nadmiar, korzenie dają wspaniałe schronienie dla narybku, częto przesiadują na nich krewetki.
Rogatek juz poszedł w ludzi. Reszta została, może w mniejszej ilości, bo się zbyt mocno rozrosły.
Z bardziej wymagających roślin mam  Pogostemon Helferi - tzw. Wodna Gwiazda, Blyxa Japonica, która nie jest aż tak strasznie wymagającą rosliną, Hemianthus Micranthemoides, Ludwigia Arcuata, Myriophyllum Mattogrossense.
Wywłócznik rośnie ładnie, jest wybarwiony. Z innymi roslinami bywa różnie, szczególnie gdy dam zbyt wiele azotu liście zielenieją. Pojemność akwarium brutto ma 200l, netto wyjdzie gdzies około 175, na tę ilość wody mam 138 W oświetlenia.

domowe
działka
Pozdrawiam, Alina
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #59 : Lutego 22, 2011, 21:53:28 »

No to taki low tech faktycznie nie masz, bo oswietlenie dosyc mocne.Masz jakas fotke? Blyxa jest faktycznie wdzieczna ale juz pozostale wymagaja duzo swiatla by miec zwarty pokroj. Ale jakis super wymagajacych roslin nie masz.Duzo bledow wybacza. Confused

Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: