Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Styczeń 27, 2020, 08:13:48
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Szkodniki cebul: pobzyga cebularz, udnica cebulówka i inne  (Przeczytany 41919 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Curious
Aktywny
**

« Odpowiedz #150 : Luty 07, 2018, 11:22:07 »

Niestety u mnie to nie zdało egzaminu już lepsze są lepy lub płytki na komary.
Czasem może się wydawać że pułapka nie działa, bo owady spadają na dół w ten szlam na dnie i nie widać że się połapały. Zrobię zdjęcie jak wrócę do domu jak to wygląda w tym szlamie. Ja jednak lepów i płytek na komary nie próbowałam, tylko żółte lepy na wciornastki - są skuteczne, ale te widoczne poprzyklejane zwłoki wyglądają strasznie Smile
Anisiek
Aktywny
**

« Odpowiedz #151 : Luty 07, 2018, 15:17:28 »

Co do chemii, to bardzo sceptyczna jestem.
Stosowanie jej w mieszkaniu też całkowicie odpada.  Sad

Czy to któreś ze stadium rozwojowego wciornastka czy jeszcze inny milusiński?

Tu z wciornastkiem (ciemny przecinek powyżej). Nie wiem czy widać te gady?

Ada masz skoczka!!!
Wiem, bo u mnie też przylazły. Dwa lata namyślałam się co to za  robal.  W końcu zrobiłam oprysk kiedy wszystkie hibki stały na dworze. A przez wniesieniem na zimowisko, każdemu myłam liście.
Skoczki przenoszą choroby wirusowe, bo wysysają soki w rośliny i przełażą na następną.
Zauważyłam, że one siedzą na pomidorach i na jasnotowatych.

Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #152 : Luty 08, 2018, 09:10:07 »

Curious, próbuję Twojej pułapki. Smile. Kiedyś nastawiałam już płynne pułapki, bez większego powodzenia, ale w nich nie było octu jabłkowego. Teraz robię po Twojemu, bo faktycznie widok żółtych lepów z muszkami mocno obniża estetykę parapetów z kwiatami.
Za czas jakiś zdam relację z eksperymentu.
Ziemiórki, bójcie się, nadchodzę. Mad

Pozdrawiam. Jola.
ADAPAPA
Rezydent

Hippeastrum=groźny nałóg:)

« Odpowiedz #153 : Luty 08, 2018, 09:35:11 »

Ada masz skoczka!!!
Wiem, bo u mnie też przylazły. Dwa lata namyślałam się co to za  robal.  W końcu zrobiłam oprysk kiedy wszystkie hibki stały na dworze. A przez wniesieniem na zimowisko, każdemu myłam liście.
Skoczki przenoszą choroby wirusowe, bo wysysają soki w rośliny i przełażą na następną.
Zauważyłam, że one siedzą na pomidorach i na jasnotowatych.

To się porobiło.  Surprised Nie mam pojęcia skąd się u mnie wziął.

Aniu bardzo  Ci dziękuję za identyfikację.  Cool

Pułapek wg Twojego przepisu Curious też spróbuję.

Curious
Aktywny
**

« Odpowiedz #154 : Luty 08, 2018, 13:39:02 »

To w sumie nie jest mój przepis, sama znalazłam go kiedyś w Internecie Smile I pamiętajcie że składniki muszą się "przejeść" ze dwa dni, dopiero później całość zaczyna działać z pełną mocą! Very Happy
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #155 : Luty 08, 2018, 16:37:42 »

Tylko jest jeden problem, ten płyn będzie mało skuteczny, bo na wciornastki stosuje się .....niebieskie tablice lepowe, ale sposób świetny na inne robactwo.

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=44804.0

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
Anisiek
Aktywny
**

« Odpowiedz #156 : Luty 09, 2018, 08:54:54 »

Ado, wziął się u ciebie skądkolwiek. Byłam zdziwiona jak znalazłam to badziewie w tym roku na jasnocie w lesie, na drugim końcu kraju. To wszędobylskie robactwo.

Curious
Aktywny
**

« Odpowiedz #157 : Luty 09, 2018, 10:25:54 »

Tylko jest jeden problem, ten płyn będzie mało skuteczny, bo na wciornastki stosuje się .....niebieskie tablice lepowe, ale sposób świetny na inne robactwo.

Żółte są uniwersalne niemal na "wszystko", w tym i wciornastki, i ziemiórki, i owocówki itd Smile
Niebieskie są dedykowane tylko wciornastkom więc musisz być pewna że akurat to masz. Smile
Curious
Aktywny
**

« Odpowiedz #158 : Luty 13, 2018, 18:38:54 »

Obiceane zdjęcia pułapek Smile Zapomniałam wcześniej, przepraszam!

Pułapka w której zlałam trochę do dna
[/url]

Pułapka o której zapomniałam i wyschła  Smile
[/url]

Ja niezależnie na jakie byle drobne szkodniki latające robię pułapki: do najlepiej bezbarwnego lub żółtego naczynka (jak kubek jednorazowy czy opakowanie po margarynie/serku) wlewam sporo płynu do mycia naczyń i rozrabiam z wodą, sypię kurkumy żeby płyn był wyraźnie żółty, dodaję octu jabłkowego i sporo cukru. Wciornastki baardzo lubią żółty kolor i to je przyciąga, także jeśli oprócz kurkumy płyn do mycia naczyń jest również żółty, to dodatkowy bonus. Słodki zapach octu owocowego i lepkość od cukru też je przyciąga. Płyn do mycia naczyń zmniejsza napięcie powierzchniowe cieczy, więc jeśli owad usiądzie na płynie/mokrej części opakowania, możemy być pewni że już nie odleci tylko zostanie w środku.
Sposób super działa na wszelkie wciornastki, owocówki itp.
Płyn musi się "przegryźć" ze dwa dni - potem działa niezawodnie. Smile
Przy wciornastkach pułapki muszą stać przez kilka tygodni, aż wyklują się wciornastki z jaj w ziemi, a najlepiej cały czas jak profilaktycznie coś stoi.
Smile
ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #159 : Luty 16, 2018, 15:51:02 »

Curious dzięki za przepis.  Very Happy

Moje rezydentki są niestety mocno porażone:

Spotligh:

mucha
Rezydent

« Odpowiedz #160 : Luty 16, 2018, 16:06:20 »

Ada, na kaloryfery je i pryskaj tym preparatem.

U mnie pomaga.

Pozdrawiam Ela
ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #161 : Luty 16, 2018, 17:01:23 »

Dzięki ElaCool
Renia też mi go ostatnio polecała, więc musi być skuteczny.  Cool
Przyda się na zaś.
Na bazie czego jest ten środek?

Akurat kilka dni temu kupiłam taki:

W składzie podane są oleje roślinne, które mają odcinać szkodnikom dopływ powietrza.
Nie wiem jak to zadziała na roztocza.
Ktoś stosował na robale?

Niby ekologiczny, ale mam opory co do stosowania preparatów w mieszkaniu.

basia_styk
Gaduła

« Odpowiedz #162 : Luty 16, 2018, 18:08:16 »

Ja stosowałam środek ekologiczny o nazwie Emulpar (na bazie oleju rydzowego) na przędziorki. Zadziałał. Z góry mówię, że wełnowcom  nie dał rady.

B.
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #163 : Luty 18, 2018, 07:48:42 »

Na osiołku wewnątrz kępki liści mam zmiany, które wyglądają jak delikatne wybrzuszenia.

Ciężko zrobić lepsze zdjęcie, bo zmiany są słabo zaznaczone. Czy to roztocz, czy coś innego? Wczoraj zdusiłam na nim coś małego zielonego, ale że nie założyłam okularów, to nie przyjrzałam się. Confused

Pryskam go Agricolle co tydzień.

Pozdrawiam. Jola.
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #164 : Luty 19, 2018, 07:14:44 »

Wiosna się zbliża i różne paskudztwa się budzą Mad
Wczoraj przy moczeniu storczyków takie coś wylazło z podłoża.

Czy to stanowi zagrożenie dla hipków? I skąd się wzięło w starych falkach, które nie wychodzą na dwór, tylko hipki były na letnisku. Confused

Pozdrawiam. Jola.
mimbla
Rezydent

Dobrego dnia :)

« Odpowiedz #165 : Luty 19, 2018, 12:43:01 »

Zdaje się że to niewinny robaczek, u mnie takie mieszkają w drewutni w drzewie opałowym. Nigdy nie zauważyłam żeby czynił jakieś szkody.

Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #166 : Luty 20, 2018, 06:39:51 »

Dziękuję Mirko za odpowiedź. Bardzo mnie uspokoiłaś. Tak może być, bo teraz przynoszę drewno do domu i może robaczki schowały się do storczykowego podłoża, bo one jest takie luźne z korą. Czyli nie muszę drżeć o moje hipki. Smile

Pozdrawiam. Jola.
mucha
Rezydent

« Odpowiedz #167 : Luty 20, 2018, 19:44:28 »

Moja ulubiona pułapka na ziemiórki:   Twisted Evil

Pozdrawiam Ela
ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #168 : Luty 20, 2018, 22:52:04 »

Elu ale ziemiórki u Ciebie mają niefart.  Smile Confused
Sprytnie je podeszłaś.  Smile

kero
Gaduła

« Odpowiedz #169 : Luty 20, 2018, 23:20:52 »

Niesamowite  Shocked  A gdzie można się zaopatrzyć w rosiczki? Bo to są rosiczki prawda  Confused ?
mucha
Rezydent

« Odpowiedz #170 : Luty 21, 2018, 06:16:35 »

Tak kero, to rosiczki. Ja je kupuję w Auchan - są praktycznie na bieżąco.  Very Happy

Ada, myślałam jeszcze o dzbanecznikach - też lubią mięsko, ale one są trudniejsze w uprawie.

Pozdrawiam Ela
Fafka
Aktywny
**

« Odpowiedz #171 : Luty 21, 2018, 06:25:29 »

Elu, jesteś genialna  Cool. Moja rosiczka stoi bezrobotna na innym parapecie. Już ją daję do hipków. Smile

Pozdrawiam. Jola.
ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #172 : Kwiecień 15, 2018, 08:28:27 »

Ten sezon mam totalnie nieudany.
Bez silniejszej chemii się nie obędzie.  Sad

Plamy na kwiatach:

Anisiek
Aktywny
**

« Odpowiedz #173 : Kwiecień 16, 2018, 11:17:53 »

Łoł... Ado, ale pobojowisko.  Sad Przykro mi.

Ja obecnie walczę z ziemiórkami, które przybyły z workiem ziemi. Z ekologicznych metod, podlewanie z H2O2 niewiele pomaga. Wszystkie okna mam pooblepiane lepami- mozolne, ale skuteczne.

asiula
Rezydent

« Odpowiedz #174 : Kwiecień 16, 2018, 15:03:30 »

Ada  współczuję Moje w tym sezonie kwitły normalnie ale po kwitnięciu sporo cebul zostało zaatakowane przez roztocza  Mad W przyszłym sezonie zapewne odczuje tego skutki  Mad

--------------------------------------------------
Pozdrawiam Asia
tomek47
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #175 : Kwiecień 28, 2018, 21:19:23 »

Cześć Smile jestem tu nowy i przepraszam, że witam się z Wami akurat w tym temacie, ale to dlatego, że pora pomyśleć nad chemią przeciwko pobzydze. Maj tuż tuż, więc nasze trzmielo-podobne muchy się niebawem pojawią. Szukam w internecie sprawdzonych preparatów i większość niestety wycofana. Co polecacie? Decis, Bi Nowy 400 EC? Myślę, że dobrze byłoby sporządzić listę preparatów na poszczególne szkodniki.

W zeszłym sezonie pobzyga zeżarł mi sprekelie i śnieżyce letnie. Hipki ocalały, gdyż pozostały całe lato w domu na parapecie, w tym roku muszą trafić już do ogrodu - są bardzo słabe i potrzebują dużo słonka, świeżego powietrza i deszczu Smile

Z roztoczem również się zmagam. Stosowałem Actellic, ale pomógł tylko częściowo, najlepiej chyba wygrzewać cebulki w piekarniku. I wystrzegać się zakupów, bo prawie każda cebula jest zakażona.
ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #176 : Czerwiec 20, 2018, 17:19:35 »

Tomek47 nie wypowiem się w temacie środków chemicznych, bo jeszcze nie stosowałam.
Odkładam to na później wciąż.

Mam zapytanie: czy pobzyga jeszcze urzęduje?

rosomak20
Aktywny
**

« Odpowiedz #177 : Czerwiec 20, 2018, 20:29:41 »

U cioci na działce ( w wolnym tłumaczeniu miejsce do sadzenia hippeastrów) są niestety korytarze i dziury zrobione przez nornice. Dzisiaj kupiłem trutkę na nornice i pobrały skażony pokarm. Nigdy na działce nie było nornic. Ponoć w tym roku jest pełno tego typu gryzoni; w ogrodniczym pani przede mną kupowała też trutkę na nornice.
Swoje hippeastra posadzę na początku lipca.
tomek47
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #178 : Czerwiec 20, 2018, 21:02:06 »

czy pobzyga jeszcze urzęduje?

Chyba już skończyły składać jaja. Ostatnio widziałem go w połowie maja.
U mnie much było w tym roku dużo, pojawiły się z początkiem maja i latały intensywnie z kwiatka na kwiatek przez 2 tygodnie. Zwykle latały w słonecznych miejscach o poranku. Dwie muchy zgładziłem, ale co to jest dwie muchy. W każdym razie chemię cały czas używam i zastanawiam się, czy zakończyć trucie w lipcu, czy stosować całe lato.
ADAPAPA
Rezydent

« Odpowiedz #179 : Czerwiec 20, 2018, 21:42:11 »

U mnie latały w drugiej połowie maja:

Teraz nie widziałam, ale licho nie śpi.

Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: