Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Luty 19, 2018, 20:43:11
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Do wszystkich Forumowiczów:

FORUM służy wymianie wiedzy. Nowicjusze nie mają dostępu do działów wymiany, gdzie zaufanie do innych Forumowiczów powinno być podstawą.

1. Prośba o wypełnienie w Profilu rubryk: płeć i miejsce zamieszkania. Nie jest to obowiązkowe, ale znakomicie ułatwia komunikację między Forumowiczami.

2. Na tym forum wymagamy używania poprawnej polszczyzny. Mający z nią kłopoty powinni korzystać z opcji 'sprawdź ortografię'. Tych, którym to się nie podoba prosimy  o nie rejestrowanie się. Jeśli ktoś się jednak zdecyduje dołączyć do naszej społeczności, a nie będzie reagował na zwrócenie mu uwagi przez poprawienie na niebiesko błędów, musi się liczyć z tym, że jego posty będą usuwane. Jeśli i to nie pomoże usuniemy taką osobę z naszej forumowej  społeczności.

3. Nie piszmy postów w stylu "piękne", "śliczne", " Laughing " . I tym podobnych. Takie posty nic nie wnoszą. Posty jednowyrazowe będą kasowane.

4. W wątkach tematycznych piszemy wyłącznie na temat danej rośliny. Wszelkie dygresje na tematy innych roślin lub inne tematy będą usuwane.

Pozdrawiamy, Administratorzy
Strony: « 1 2 3 4 5 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Storczyki i szkodniki - cz. 2  (Przeczytany 39601 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
KosimkArt
Aktywny
**

« Odpowiedz #90 : Lipiec 03, 2013, 06:56:18 »

Na moim dendrobium zauważyłam takie coś...

Nie wiem gdzie najlepiej to widać więc wstawiłam kilka zdjęć. To coś jest pod spodem liści. Nie widzę żeby tam się coś ruszało, tylko taki jest dziwny nalot.
Może ktoś wie co to jest??? i czy jest szkodliwe??

adamanna
Gaduła

Rzeszów

« Odpowiedz #91 : Lipiec 03, 2013, 10:16:48 »

Kochana typuję przędziorka , obawiam się że bez oprysku się nie obejdzie Sad
Aki
Gaduła

« Odpowiedz #92 : Lipiec 03, 2013, 10:17:42 »

Podpisuję się pod poprzedniczką. To przędziorki. Niestety są dość uciążliwe więc bez oprysku się nie obędzie.

Najlepiej odseparować dendrobium od reszty i sprawdzić czy na innych roślinach nie ma śladów tych szkodników (takich właśnie jak na zdjęciach kropkowanych, jasnych odbarwień na liściach i paprochowatych pajęczynek na spodzie liści).

KosimkArt
Aktywny
**

« Odpowiedz #93 : Lipiec 03, 2013, 11:46:19 »

Kurcze to muszę lecieć po oprysk, dzięki za pomoc! Smile

ajania
Gaduła

« Odpowiedz #94 : Lipiec 04, 2013, 08:33:14 »

Niestety przędziory uwielbiają Dendrobia i Cambrie wszelakie. U mnie ostatnio był na Miltonidium ale Provado sprawdza się świetnie.

KosimkArt
Aktywny
**

« Odpowiedz #95 : Lipiec 04, 2013, 12:58:11 »

Przyznam się że nigdy jeszcze nie kupowałam chemii na choroby czy szkodniki. Kupię to w którymś ze sklepów budowlanych gdzie jest dział ogrodniczy???

adamanna
Gaduła

Rzeszów

« Odpowiedz #96 : Lipiec 04, 2013, 13:18:17 »

Raczej tak, dział chemiczny w takiej Castoramie, LM czy Praktikerze jest nieźle zaopatrzony, ewentualnie w jakimś większym centrum ogrodniczym tez powinnaś dostać coś na przędziorki
justaaa24
Aktywny
**

« Odpowiedz #97 : Lipiec 04, 2013, 15:19:58 »

Ja stosowałam oprysk Magusem. Też się sprawdził.

Justyna
Pozdrawiam wielbicieli Phalaenopsisów Smile
KosimkArt
Aktywny
**

« Odpowiedz #98 : Lipiec 05, 2013, 14:39:42 »

Na razie porządnie zlałam go wodą i widzę że po przeprowadzce jest trochę lepiej, w mieszkaniu miałam sucho a teraz jest sporo wilgoci więc może się wynoszą... poobserwuję jeszcze bo nawet cała roślina jakby lepiej wygląda...

JRZ
Aktywny
**

« Odpowiedz #99 : Sierpień 11, 2013, 14:07:33 »

Znowu walczę  z tarcznikami! Na 5 storczykach. W maju miałam na 1, później w czerwcu całą kolekcję, profilaktycznie, podlałam Polysectem 005 sl, myślałam, że to wystarczy. W środę oglądam falki a tan na 5 takie tarczniki, że od razu na kąpiel: płyn do mycia naczyń + denaturat + woda. W czwartek wszystkie podlane, te z lokatorami na gapę mają kwarantanne i stoją razem, na osobnej półce. Teraz się zastanawiam, czy by tym z tarcznikami nie wymienić podłoża na nowe? Z myciem korzeni w wyżej wymienionej miksturze.

KosimkArt
Aktywny
**

« Odpowiedz #100 : Sierpień 11, 2013, 15:53:00 »

A może pałeczki Tarcznik by się sprawdziły?

Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #101 : Listopad 13, 2013, 12:40:06 »

Chcę ostrzec wszystkich przed szkodnikiem, "dzięki" któremu liście storczyka wyglądają tak, jakby ktoś podrapał je grabiami.

Dziurki są wynikiem mojej działalności, bo się zaparłam, żeby wydłubać dziada, a od spodu się nie dało  Mad

Najgorsze jest to, że, gdybym była bardziej czujna, nie doszłoby do zniszczenia dwóch najpiękniejszych i największych, środkowych liści.
Latem zauważyłam na nich, dokładnie na ich końcówkach, dziwne narośla. Pamiętam, że wpadały w bordo.
Jakoś się tym nie przejęłam i nawet nie cyknęłam fotki, bo jakoś mi się wydawało, że to może zmienia się uroda staruszka..
Wyjechałam na dwa miesiące i jakiś czas po powrocie zauważyłam te paskudne "zadrapania". Podejrzewałam uszkodzenia mechaniczne, typu widelec, kocie pazurki, ale okazało się, że korytarze się wydłużają, posuwając się od końcówki liści do ich środka.
Zaczęłam dłubać igłą i dokopałam się do żółtawych kłaczków, widocznych na pierwszym zdjęciu.
Liście dodatkowo zdezynfekowałam spirytusem. Larwy wytępiłam, ale uszkodzenia niestety pozostaną.

Podejrzewam którąś odmianę Miniarki  Mad

" A przed nimi było wszystko.. "  Andrzej S. "Pani Jeziora"

Oo.Smile

balkon pod kogutkiem i małe 'conieco'
basienka41
Gaduła

« Odpowiedz #102 : Listopad 13, 2013, 15:12:13 »

O ,co za ohyda...nawet nie wiedziałam ,że coś takiego istnieje...
Współczuję Iziu z powodu uszczerbku na zdrowiu storczyka , ale dobrze ,że zrobiłaś skubańcowi koło pióra....dzięki też za ostrzeżenie...

Basia
Kocham storczyki i góry Smile
Pozdrawiam Smile
ajania
Gaduła

« Odpowiedz #103 : Listopad 15, 2013, 09:04:39 »

Izabelo, dobrze, że rozprawiłaś się ze szkodnikiem  Mad. Fajnie, że to pokazałaś, bo ja w takim przypadku byłabym przekonana, że to uszkodzenia mechaniczne.

Ja z kolei mam wielki problem z mszycami na oncidiowatych. Jak tylko wypuszczą mały pęd, zaraz jest on obsiadany przez zielone robaczki. Próbowałam już wielu środków na mszyce i nic. Znkają na 3 dni i znów się pojawiają niszcząc młode pąki. Ostatnio M robił oprysk w ogrodzie i przy okazji poryskał storczyka środkiem Karate. Skuteczność też niewielka. Czy to "dziadostwo" jest nieśmiertelne ? Czym je potraktować ?

KosimkArt
Aktywny
**

« Odpowiedz #104 : Listopad 15, 2013, 10:43:04 »

A ja się borykam z przędziorkami na Dendrobium Firebird... robiłam oprysk już kilka razy i nic to nie daje... masakra, tak mi szkoda tego storczyka... czy jest w ogóle jakiś skuteczny sposób na to robactwo??

Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #105 : Listopad 15, 2013, 10:54:57 »

Nie mam doświadczenia w tym względzie. Mszyce ścigam ręcznie, a na przędziora napuściłam dobroczynka.
Poszperajcie w ogólnym dziale o szkodnikach, dziewczyny podają skuteczne naturalne mikstury, no i oczywiście też skuteczną chemię  Smile

" A przed nimi było wszystko.. "  Andrzej S. "Pani Jeziora"

Oo.Smile

balkon pod kogutkiem i małe 'conieco'
Olis
Rezydent

« Odpowiedz #106 : Listopad 15, 2013, 11:13:00 »

Aniu - tabletki Provado. Mszyce wytepia skutecznie. Jeśli chodzi o przędziorka nie mam 100 procentowego zaufania.

ajania
Gaduła

« Odpowiedz #107 : Listopad 15, 2013, 11:16:17 »

Aniu, powiedz mi proszę, czy zastosować te tabletki tylko doglebowo, czy sporządzić też zawiesiną do oprysku ?
Na taką klasyczną doniczkę to chyba 2 tabletki, dzielić je czy wsunąć w podłoże w całości po obu stronach i na jaką głębokość ?

Olis
Rezydent

« Odpowiedz #108 : Listopad 15, 2013, 11:34:12 »

Do ziemi, wszystko zależy jakiej wielkości doniczka - na opakowaniu podają 1 tabletka na litr podłoża.
Mszyce, mączlika, wełnę wybiły u mnie całkowicie. Tak jak już pisałam, z przędziorkiem mam pewne wątpliwości.
Podzieliłabym tabletkę na dwa i dała z dwóch stron, tak gdzieś w środek doniczki.

ajania
Gaduła

« Odpowiedz #109 : Listopad 15, 2013, 11:36:08 »

Dziękuję, dzisiaj kupię te tabletki. Już mnie robactwo wyprowadziło z równowagi, zniszczyło mi kilka pąków na Oncidium  Mad.
Co do przędziorka skuteczne jest Provado ale w aerozolu., Stosowłam na hibiscusach i było skuteczne ale podobno obecnie trudno je dostać. jest na All ale cena zabójcza  Confused.

Olis
Rezydent

« Odpowiedz #110 : Listopad 15, 2013, 11:37:34 »

Ja tak walczyłam z mszycą na fuksjach  Mad. W aerozolu jest wycofane ze sprzedaży. I chyba w domu bym nie pryskała a na zewnątrz i w piwnicy za zimno. Ale skoro aerozol działał to i tabletki powinny  Confused.

ajania
Gaduła

« Odpowiedz #111 : Listopad 15, 2013, 11:38:42 »

Ja na Surfiniach wytępiłam własnie tym Provado w aerozolu.

Olis
Rezydent

« Odpowiedz #112 : Listopad 15, 2013, 11:41:54 »

jest na All ale cena zabójcza  Confused.

Ja kupowałam tabletki normalnie w sklepie i cena tez niestety powaliła mnie na kolana - 35 złotych za opakowanie. Mam jakoś wrażenie, że ostatnim razem było taniej  Confused.

Edit

Znalazłam jeszcze coś takiego:

doniczka do 10 cm - 1 pałeczka
11-14 cm - 2
15-18 - 3
powyżej 18 - 4

W długich pojemnikach 1 pałeczka na każde 10 cm bieżących.

ajania
Gaduła

« Odpowiedz #113 : Listopad 15, 2013, 11:51:27 »

Zdecydowanie drogo za te tabletki. Ja co prawda nie kupowałam ale widziałam latem w ogrodniczym za 18 zł około. No chyba, że ostatnio podrożały. Dzisiaj zobaczę po ile są to napiszę Ci Aniu jak to u mnie wygląda.

Olis
Rezydent

« Odpowiedz #114 : Listopad 15, 2013, 11:58:07 »

Aniu, to pewnie cena za 10 tabletek, ja kupiłam te po 20, ale i tak wydaje mi się, że drogo jak diabli  Sad.

KosimkArt
Aktywny
**

« Odpowiedz #115 : Listopad 15, 2013, 14:16:23 »

No to poszukam tego Provado w tabletkach, trudno że tyle kosztuje, szkoda mi storczyka którego dostałam od dzieci... A na mszyce hmmm czym ja pryskałam?? nie pamiętam, ale było skuteczne... tylko ja pryskałam Funkie bo obżerały kwiaty... poszukam może mam gdzieś jeszcze ten oprysk...

nerina
Aktywny
**

« Odpowiedz #116 : Listopad 21, 2013, 18:36:29 »

Te białe kuleczki w podłożu to rodzaj grzyba saprofitycznego. Nie szkodzi on roślinie w żaden sposób. Żyje na kawałkach kory. Czasami się pojawia w doniczkach. Doniczki są przezroczyste a więc jak sie pojawią to kola nam w oczy Wink. Ja swoje zniszyczylem nie żadnym przesuszaniem tylko podlewaniem 2-3x Bioseptem. Pomogło w 100%.
To dobroczynny preparat o szerokim spektrum działania, więc warto go stosować nawet

zapobiegawczo, podlewając rośliny co jakiś czas.

Ile kropli Bioseptu  na litr wody do podlewania i jak często ??

justaaa24
Aktywny
**

« Odpowiedz #117 : Kwiecień 18, 2014, 20:24:37 »

Jak pozbyć się przędziorków zagnieżdżonych pod łuskami falków??? Uszkadzają oczka przez co szanse na kwitnienie wtórne maleją. Opryski magusem niewiele dają, bo nie dochodzi w takie zakamarki :/

Justyna
Pozdrawiam wielbicieli Phalaenopsisów Smile
ajania
Gaduła

« Odpowiedz #118 : Maj 01, 2014, 17:36:18 »

W takim przypadku dobrym rozwiązaniem mogą być pałeczki owadobójcze. Wtedy preparat krąży z sokami rośliny i truje żerujące szkodniki.

ursa
Aktywny
**

« Odpowiedz #119 : Czerwiec 08, 2014, 08:24:54 »

Liście są pokryte kleistą wydzieliną, a w kącikch łodygi   biały kleisty nalot. Nie wiem jaki oprysk zastosować.
 Szkoda mi utracić moich falkow, zaczynają puszczać pędy kwiatowe. Proszę o poradę.
Strony: « 1 2 3 4 5 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: