Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Kwietnia 17, 2021, 02:25:16
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Coś dla wielbicieli roslin - AKWARIUM cz 5  (Przeczytany 60781 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
oslo
Gaduła

« Odpowiedz #30 : Kwietnia 18, 2010, 11:59:13 »

Nie czuję nawet, że miałeś pretensje  Smile
Jak ktoś coś mądrego napisze, to nie ma o co się obrażac.

Marzena Smile

Parapety
lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #31 : Maja 17, 2010, 09:53:10 »

Zaproponuję nietypową wymianę,ślimaki heleny za jakieś szczepki,jestem otwarta na propozycje.
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #32 : Maja 20, 2010, 19:40:00 »

Ja po prostu chciałem na szybko przedstawić zamęt jaki jest w nazewnictwie ryb akwariowych, i to mi się chyba udało Smile Faktem jednak pozostaje że dla niewtajemniczonych, jak napisał Leśnik, to "masło maślane", ale może też dzięki temu - mam cichą nadzieję - komuś zechce się dowiedzieć "co z czym się je" i poszpera w necie dociekając prawdy, a gdy już zobaczy urodę rybek postanowi założyć nawet niewielkie akwarium - takie min. 50l Smile
A za zamieszanie w nazewnictwie - moim zdaniem - najbardziej odpowiedzialni są importerzy i hurtownicy. Wymyślają dziwaczne nazwy żeby sprzedać jak najwięcej ryb. Spotkałem się nawet z twierdzeniem, iż Tetra cesarska nie jest Tetrą cesarską tylko Neonem niebieskim, a Molinezja cała obsypana ospą rybią to nowa odmiana - Molinezja brokatowa. I jak ma nie być zamieszania jak zachodzi człowiek do sklepu zoo a mu takie bzdety wciskają? Baba myślała że się nie znam i wciśnie mi "nowości". Wyśmiałem ją i więcej nie tam nie chodzę - mimo że to jedyny sklep zoo u mnie Sad

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
lesnik
Aktywny
**

Kotlina Kłodzka strefa 6a

« Odpowiedz #33 : Maja 22, 2010, 21:27:49 »

Lidka ,jakie gatunki Cię interesują?
Brit, jest kilka sklepów zoo w mojej okolicy, w których nie warto wdawać się w dyskusje. Czasem bywam ,ale pytań nie zadaję.

lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #34 : Maja 23, 2010, 09:25:43 »

Leśnik jestem otwarta na propozycje,mogą być ogrodowe,domowe,akwariowe.Zima znacząco przerzedziła moją kolekcję.
lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #35 : Czerwca 06, 2010, 15:07:03 »

Tak dzisiaj wygląda jeden z moich zbiorników.

britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #36 : Czerwca 06, 2010, 15:31:41 »

No bardzo przyzwoite, a mieczyki... i widzę że molinezja jakaś się zaplątała Smile Ładnie, ładnie.
 U mnie znowu plaga glonów  Mad Tyle lat hodowli i nigdy czegoś takiego nie miałem. Nie pomagają zaciemnienia, podmiany wody pomagają ale glonom, środki chemiczne w normalnym i zwiększonym stężeniu też nie pomogły. Chwilową ulgę przyniósł filtr hydroponiczny który zrobiłem żeby pozbyć się związków azotowych ze zbiornika. Zostaje jeszcze tylko 1 czynnik: woda. Wszystkie inne wyeliminowałem, a problem ciągle powraca. Chyba zacznę przywozić wodę ze studni od rodziców........... Mad  Evil or Very Mad

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #37 : Czerwca 06, 2010, 16:40:25 »

Dzięki. Mieczyki to młodzież z matką, choć niektóre już jej dorównują wzrostem.
 Zawsze możesz liczyć na stado mieczyków, poradzą sobie z każdym zielonym glonem.

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #38 : Czerwca 06, 2010, 16:42:57 »

A moze nawoz nieodpowiedni lub za duze dawki?Pokarm?A swietlowki kiedy wymieniane? Confused

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #39 : Czerwca 06, 2010, 16:52:45 »

Jakos ostatnio srednio mi wychodza fotki mojego akwarium Confused

Szymka
Aktywny
**

« Odpowiedz #40 : Czerwca 06, 2010, 16:56:26 »

Kasiu nie kokietuj  Razz Fotki są piękne nie mówiąc już o samym akwarium.  Też zamierzam założyć sobie akwarium ale takie malutkie 25 lub 30l. Na większe nie wygospodaruję miejsca . To kolejna  już rzecz którą  zamierzam odkąd jestem na Forum  Smile

Paprotki
Balkon
Działka

Zapraszam.  Kasia
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #41 : Czerwca 06, 2010, 16:58:26 »

Na fotkach nie ma tego efektu co w rzeczywistosci Smile Powaznie. Jakos wychodzi ta woda na metnawa a jest zupelnie czysta. Confused

30 l to bym sie zdecydowala na krewetki. Ciezko w takim malym akwa o rownowage biologiczna.

britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #42 : Czerwca 06, 2010, 17:22:14 »

A moze nawoz nieodpowiedni lub za duze dawki?Pokarm?A swietlowki kiedy wymieniane? Confused

Kasiu, ja nawożę rośliny kilka razy do roku, i nie ma to żadnego wpływu na ich wysyp. Świetlówki wymieniałem ok 2 m-ce temu, ale nie wszystkie jednocześnie (mam ich 4).
Jak kiedyś miałem wodę ze studni to ani światło słoneczne ani jednoczesne przenawożenie nie powodowało takich zaburzeń w funkcjonowaniu zbiornika. Nawet przy doświetlaniu zbiornika zwykłą żarówką tego nie było, poza kilkoma drobnymi zielonymi plamkami.
Ale żeby woda zielona i szlam na roślinach? Zbiornik z pewnością nie jest przerybiony:
4 skalary
2mieczyki
1 molinezja
1 ancitrus
1 kiryśnik
akwarium: 272l brutto
Odmulam raz w tyg (chociaż przy karmieniu co 2 dzień nie ma czego odmulać)
   Jak mamę kocham, to musi być woda.

Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #43 : Czerwca 06, 2010, 17:24:31 »

Ale przeciez woda nie zmienila sie z dnia na dzien Confused To trzeba testy zakupic Confused Ja bym jeszcze obstawiala filtr,jakie masz wklady?Co zmieniles ostatnio w akwa? Confused Konieczne te odmulanie?Wzburzanie dna tez moze byc przyczyna glonow. W swoim akwa nigdy nie odmulam bo nie mam jak Cool W Polsce jedno akwarium stalo 5 lat i tez nie bylo odmulane a glonow brak.

Szymka
Aktywny
**

« Odpowiedz #44 : Czerwca 06, 2010, 17:25:05 »

Na fotkach nie ma tego efektu co w rzeczywistosci Smile Powaznie. Jakos wychodzi ta woda na metnawa a jest zupelnie czysta. Confused

30 l to bym sie zdecydowala na krewetki. Ciezko w takim malym akwa o rownowage biologiczna.

Myślałam o gupikach...

Paprotki
Balkon
Działka

Zapraszam.  Kasia
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #45 : Czerwca 06, 2010, 17:26:41 »

To zapomniej Smile Z ich przemiana materii i sklonnoscia do rozmnazania....Moze jedynie gupik edlera http://akwaweb.republika.pl/images/poecilia_endleri3%5Bm%5D.jpg
Mi osobiscie podobaja sie Mikrorasbory "Galaxy"http://www.radar.pl/Microrazbora-Galaxy-43386708/

http://snipurl.com/x5q26

Moze drobniczki?

britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #46 : Czerwca 06, 2010, 17:33:51 »

Ale przeciez woda nie zmienila sie z dnia na dzien Confused
Problem pojawił się odkąd mieszkam w bloku. Tyle że na początku w ciągu tygodnia zarastało "twardymi"zielonymi glonami, a teraz mam wieczny zakwit wody i sinice.

A co do testów, to są zbyt drogie jak dla mnie. Mało że kosztują dużo to jeszcze musiałbym przebyć 70 km. w jedną stronę żeby je kupić. taniej wyjdzie przywiezienie wody ze studni.

Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
Szymka
Aktywny
**

« Odpowiedz #47 : Czerwca 06, 2010, 17:37:34 »

To zapomniej Smile Z ich przemiana materii i sklonnoscia do rozmnazania....Moze jedynie gupik edlera http://akwaweb.republika.pl/images/poecilia_endleri3%5Bm%5D.jpg
Mi osobiscie podobaja sie Mikrorasbory "Galaxy"http://www.radar.pl/Microrazbora-Galaxy-43386708/

http://snipurl.com/x5q26

Moze drobniczki?

Mikrorasbory "Galaxy rzeczywiście są ładne. Ale w sklepach zoologicznych jest taki słaby wybór, że nie wiem czy gdzieś je znajdę. Dlatego właśnie pomyślałam o gupikach bo wszędzie ich pełno.

Ile takich małych rybek może być w 30 l ?

Paprotki
Balkon
Działka

Zapraszam.  Kasia
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #48 : Czerwca 06, 2010, 17:41:20 »

To rybki stadne, ok 5 sztuk. Lepiej czuja sie w wiekszym stadku ale akwarium na to za male. Poszukaj przez ogloszenia lub forum akwarystyczne.

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #49 : Czerwca 06, 2010, 17:45:16 »

[
A co do testów, to są zbyt drogie jak dla mnie. Mało że kosztują dużo to jeszcze musiałbym przebyć 70 km. w jedną stronę żeby je kupić. taniej wyjdzie przywiezienie wody ze studni.

Jak chcesz, ale w ten sposob nie znajdziesz sedna problemu.
Przytocze z innej strony:

Przyczyny występowania zakwitu wody:
Nadmiar makroelementów, głownie fosforanów, przy braku nawożenia dwutlenkiem węgla, lub niewystarczającej dystrybucji CO2 w akwarium.
Nagłe zwiększenie ilości światła - przejście ze świetlówek na HQI lub wymiana zbyt dużej ilości świetlówek na nowe.
Zbyt częste grzebanie w podłożu i uwalnianie skumulowanych w nim fosforanów do słupa wody.
Niedostateczna filtracja biologiczna.

Przyczyny silnic

Przyczyny występowania:
Duże wahania i niedobory azotu w wodzie. Często w przypadku braku nawożenia makroelementami lub jałowym podłożu bez żyznego substratu.
Bardzo charaketrystycznym wskazaniem jest wysoki poziom PO4 (np. 1-2ppm) w stosunku do NO3 (0ppm).

lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #50 : Czerwca 06, 2010, 21:38:05 »

Brit ,mój zbiornik /na zdjęciu/ jest obecnie oświetlany przez 2 świetlówki ,razem 58 W a ma ok.230 litrów brutto. Ty oświetlasz 4 świetlówkami, czyżby 160 W? To może być powód nadmiernego rozwoju glonów. Miałem ostatnio też podobny problem w zbiorniku o poj. ok. 180 litrów ,oswietlanego 1 świeltlówką 38W/fluora firmy Osram/,zmieniłem na zwykłą o mocy 40W i glony przestały szaleć.
Kasiu ,widzę 2 gat. kryptokoryny? Możesz podać nazwy? Ładne zbiorniki.

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #51 : Czerwca 07, 2010, 05:55:20 »

Lesnik, tyle, ze jezeli chce sie miec ladne rosliny, to i swiatla trzeba duzo. Kryptokoryny sobie poradza ale dla innych roslin zmiana oswietlenia na mniejsze nie bedzie dobra zmiana.

Kryptokoryn mam wiele, min. parva,walkeri,wendtii, balansae

britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #52 : Czerwca 08, 2010, 20:00:47 »

, czyżby 160 W? To może być powód nadmiernego rozwoju glonów.iki.

4x36W. razem daje 144W na 272l brutto, co w przeliczeniu daje 0,53W/L więc nie jest to jakieś mocne oświetlenie. Dla porównania w holendrach stosuje się oświetlenie od 0,8 do ponad 1W/L wody.
na razie po raz kolejny zaciemniłem zbiornik i wlałem ALGIN. Poczekam kilka dni i zobaczę.

Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #53 : Czerwca 08, 2010, 22:26:13 »

W mojej 230 jest ok. 0,3W/L a nie narzekam na wzrost roślin i nie zamierzam zwiększać mocy oświetlenia. Jak widać łatwo nie jest.
Kasiu,mam obecnie C .affinis, pontederiifolia,aponogetifolia i 3 gat. nie oznaczone. I nie są roślinami dominującymi. "Dużo światła" to pojęcie bardzo nieprecyzyjne. Smile

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #54 : Czerwca 09, 2010, 06:56:15 »

Kryptokoryny rosna w sumie prawie bez oswietlenia. To najlatwiejsze rosliny jakie znam Smile

lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #55 : Czerwca 09, 2010, 22:13:36 »

Jedyną rośliną ,której nie da się zabić w akwarium jest mech jawajski.

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #56 : Czerwca 10, 2010, 07:48:44 »

Ale przyznasz, ze przy braku oswietlenia to dekoracyjnym nie mozna go nazwac. Przy nawozeniu i swietle przybiera postac zwartych plech i rosnie faktycznie jak mech a nie jak zielsko. Smile Pieknie potrafi sie plozyc. Mam go razem z christmas moos i tworza piekne trawniki pod mocnymi lampami. Przy mniejszym swietle rosna nieporzadnie.

britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #57 : Czerwca 10, 2010, 19:18:05 »

Kasiu, czy Ty używasz podłoża w akwa na bazie kruszonego keramzytu? Znalazłem takowe w sklepie zoo i strasznie producent je zachwala że takie dobre, pożyteczne, och i ach. Dla mnie wyglądało to jak kruszony keramzyt.

Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #58 : Czerwca 10, 2010, 21:08:39 »

Nie, mam zwykly zwir kwarcowy a na to drobny czarny piasek. Jak do krewetkarium.

lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #59 : Czerwca 13, 2010, 12:47:03 »

Kasiu ,nigdy nie stosowałem silnego oświetlenia, nie mam więc takich doświadczeń jak Ty. Ja cenię mech najbardziej jako podłoże do tarła. Świetnie nadaje się też do maskowania sprzętu.

Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: