Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Kwietnia 17, 2021, 04:08:53
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Coś dla wielbicieli roslin - AKWARIUM cz 5  (Przeczytany 60783 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
lesnik
Aktywny
**

Kotlina Kłodzka strefa 6a

« Odpowiedz #210 : Listopada 09, 2010, 22:37:46 »

IwonaAnna , masz za słabe oświetlenie . Przy 12 godz. świecenia dołóż ze 40 watów albo świeć dłużej.  Dosadź też kilka innych gatunków roślin. Te żabienice ,które teraz masz nie należą niestety do najłatwiejszych w uprawie. Nie nawoziłbym tez dodatkowo  przy obsadzie jaką podajesz.

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #211 : Listopada 10, 2010, 09:22:18 »

A ja sie z toba nie zgodze Laughing Te zabienice to najlatwiejsze jakie znam Smile Poza tym nie nawozac jak chcesz dostarczyc brakujacych makro i mikro? Confused  

lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #212 : Listopada 10, 2010, 15:01:57 »

Jesli dyskutujecie na temat oświetlenia to powiedzcie mi czy ważniejsza jest moc świetlówki czy jasność i odpowiednia barwa.Pytam bo chcę zmienić swietlówki na mocniejsze ale nie mogę trafić na odpowiednie,bo albo długość nie ta albo średnica nieodpowiednia.
pigula
Aktywny
**

Najpiękniejsze gwiazdy są w Piasecznie. strefa 6b

« Odpowiedz #213 : Listopada 10, 2010, 16:19:41 »

Lidka,wg. mnie moc ważna.... ale, barwa i jasność chyba ważniejsza. Jeśli kiepska barwa, to tylko glony będą rosły i tyle.
Jakiego rozmiaru poszukujesz?
Ja używałam Philipsa lub Osram (niekoniecznie akwarystycznych), rośliny bardzo ładnie rosły. 

Sposób podejścia do zwierząt, określa JAKOŚĆ naszego człowieczeństwa.

Witam serdecznie, Marta Very Happy
lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #214 : Listopada 10, 2010, 18:31:54 »

Pigula szukam 59 cm o średnicy 2,5cm i mocy większej niż 18 watów.
pigula
Aktywny
**

« Odpowiedz #215 : Listopada 10, 2010, 19:02:06 »

Pogrzeb w tym sklepie: http://aqva-light.pl/shop.php?UID_p=4880d97f0183&UID=eccc2d22d434

Może coś ci wpadnie w oko. A jaką masz pokrywę? Jakiś standard, czy coś kombinowanego?

lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #216 : Listopada 10, 2010, 23:10:32 »

Kasiu, nie stosuję nawożenia w akwariach a zapewniam ,że rośliny mają się dobrze. Rośliny otrzymują makro i mikro w karmie dla ryb,z podmian wody i podłoża. Ty preferujesz akwaria typu "high-tech", ja typu "low-tech", osiągamy więc zamierzone cele różnymi metodami.
Lidka, ja stosuję zazwyczaj świetlówki Cool-white lub kombinację Cool- white
+ Fluora.
Pigula, te świetlówki są drogie. W Castoramie 18 w Fluora kosztuje bodajże 18 złotych.

pigula
Aktywny
**

« Odpowiedz #217 : Listopada 11, 2010, 12:25:16 »

Leśnik, mi chodziło o rodzaje świetlówek... nie o ceny. Ja kupowałam w hurtowniach (mają sklepy dla detalistów) Osram. Tam było najtaniej. Ew. polowałam w marketach budowlanych... Very Happy

kasia
Rezydent

« Odpowiedz #218 : Listopada 11, 2010, 15:00:00 »

lesniku, tylko ze np pieknej rotali (wygladajacej zdrowo) nie uzyskasz w low-tech. Jezeli tak, to zdradz mi tajemnice jak. Confused Latwe rosliny sobie poradza bez nawozenia, wymagajace juz nie.W Polsce mialam 300l akwa,duzo swiatla, duzo ryb, regularne podmiany, zadnego nawozenia i gaszcz roslin.Przepiekne- ale to byly nurzance, kryptokoryny, zabienice, moczarki. Gdybym zredukowala obsade, nawet one by sobie nie poradzily.Albo inaczej- poradzilyby sobie ale pytanie jak by wygladaly. Mi zalezy by rosliny mialy krotkie miedzywezla i odpowiednia barwe i wygladaly jak ze sklepu a nie jakies wyciagniete pedy.

IwonaAnna
Rezydent

Kraków

« Odpowiedz #219 : Listopada 11, 2010, 16:33:53 »

Czytam wszystko dokładnie...  Confused I widzę, że nie jest to prosta sprawa dla początkujących.  Smile Mam dwie świetlówki  PowerGlo po 91 cm, 30 WAT i pokrywę standardową... Pozaglądałam na stronki, które podajecie. Muszę jeszcze pozaglądać w realu do Castoramy czy OBI. A te moje żarówki to kosztują ok. 70 zł każda w sklepie akwarystycznym.  Shocked

pozdrawiam serdecznie
Iwona

zapraszam
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #220 : Listopada 11, 2010, 16:47:20 »

Ja za swoje dalam 12 euro za sztuke Smile

IwonaAnna
Rezydent

Kraków

« Odpowiedz #221 : Listopada 11, 2010, 17:46:07 »

Powiedzcie proszę, zakładając najmniej wymagające rośliny, jakie powinnam kupić świetlówki (moc, barwa, ew. jakiej firmy)? Poczytałam i sama już nic nie wiem...  Sad

pozdrawiam serdecznie
Iwona

zapraszam
kasia
Rezydent

« Odpowiedz #222 : Listopada 11, 2010, 20:50:01 »

U mnie sprawdzaja sie dwie swietlowki: philips 865 i 830.Jedna o swietle dziennym, druga o rozowawym. Sadze, ze dla twoich roslin wystarczy. Jezeli do tego dodasz zwykle energooszczedne, to bedzie pelnia szczescia takze dla bardziej wymagajacych roslin.
Wlasnie zobaczylam na forum akwarystycznym, ze polecaja tez taki zestaw:

Philips 865  + Sylvania Grolux T8

Stosowalam go przed wymiana i tez sie dobrze sprawowal.

karagana
Aktywny
**

Iwon

« Odpowiedz #223 : Listopada 11, 2010, 21:00:49 »

Ładne macie akwaria.Akwarium to moje marzenie od dawna.W tym roku chyba poproszę pod choinkę.Pozdrawiam

lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #224 : Listopada 12, 2010, 10:49:11 »

Muszę się przyznać do błedu, za który przepraszam.
Włączając dzisiaj rano oświetlenie w akwariach i hojarium ,uświadomiłem sobie że podałem w poście świetlówki cool-white a przecież obecnie używam przeważnie daylight.
Przeglądałem ostatnio "Rosliny w akwarium" Diany Walstad i tam trafiłem na tabelkę porównującą ilość wytworzonego tlenu przez moczarkę przy zastosowaniu różnych typów świetlówek. Z tabelki wynika ,że najbardziej "tlenotwórcze" są świetlówki typu cool-white i stąd pewnie moja sugestia.
Dyskutując o doborze świetlówki do akwarium trzeba pamiętać ,że mamy różne rodzaje wód, różna jest dostępność składników pokarmowych dla roslin i pewnie stąd różnie oceny świetlówek.
Kasiu, pytasz pewnie o Rotala macrandra? Nie potrafię odpowiedzieć Ci na to pytanie , nie mam doświadczeń z tym gatunkiem.
IwonaAnna zacznij np. od daylight z Piły , 36W kosztuje ok 5 zł. Fluora firmy Osram 36W mozna dostać za ok 18 zł. To są świetlówki do typowych opraw ,długości 120 cm. Jeżeli masz krótsze akwarium to najprościej zainstalować świetlówki o długości 60 cm.

IwonaAnna
Rezydent

Kraków

« Odpowiedz #225 : Listopada 12, 2010, 18:08:55 »

Kasiu, Lesniku - dzięki za rady i informacje... Smile Ale zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa - czy świetlówki danej długości (u mnie muszą być 90 cm) nie są tylko w jednej mocy? Właśnie zaglądałam w kilka miejsc i jakoś tak mi się rzuciło to w oczy...  Confused Ale może się mylę.

pozdrawiam serdecznie
Iwona

zapraszam
lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #226 : Listopada 13, 2010, 16:36:13 »

,
zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa - czy świetlówki danej długości (u mnie muszą być 90 cm) nie są tylko w jednej mocy? Właśnie zaglądałam w kilka miejsc i jakoś tak mi się rzuciło to w oczy...  Confused Ale może się mylę.
Ja odnoszę takie samo wrażenie.
Pigula mam standardową pokrywę,ale i tak trzeba ją bedzie rozmontować bo zmieniając świetlówki na mocniejsze trzeba coś tam wymienić,tylko nie wiem co muszę podpytać elektryka.
lesnik
Aktywny
**

« Odpowiedz #227 : Listopada 13, 2010, 18:45:30 »

Typowe świetlówki dostępne w każdym sklepie elektrycznym miały długość 40,60 i 120 cm i moc odpowiednio do długości 13,18 i 36 W.  Teraz juz tak prosto nie jest. Też zauważyłem ,że firmy akwarystyczne wypuściły akwaria z pokrywami różnej długości a do tego oczywiście odpowiedniej długości świetlówki, dostępne w specjalistycznych sklepach, po odpowiednich /wysokich/ cenach. A i w elekrycznym też wybór sie zwiększył. I biznes się kręci. Nie wiem jak wygląda sprawa przeróbek pokryw,ale moge się domyślać ,że łatwo nie jest. Ja sam zrobiłem swoje zbiorniki i oświetlenie do nich. Używam więc świetlówek o dł. 60 cm i mocy 18 W i 120 cm mocy 36W. A jeżeli coś muszę zmienić ,to nie mam z tym wiekszego problemu.

pigula
Aktywny
**

« Odpowiedz #228 : Listopada 14, 2010, 22:08:52 »

Wiem, że ogłoszeń nie wolno zamieszczać na naszym forum. Dlatego, tak troszeńkę ukryję...  Smile
Jakby ktoś potrzebował do baniaczka czegoś, to niech zajrzy na Allegro pod nick pigula30. Może się coś komuś przyda... Naprawdę taniutko...  Razz

PS. Mam spory kryzys finansowy. Samochód w naprawie... to szukam dodatkowych funduszy, jak umiem najlepiej...

Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #229 : Listopada 19, 2010, 01:35:11 »

Powiedzcie proszę, zakładając najmniej wymagające rośliny, jakie powinnam kupić świetlówki (moc, barwa, ew. jakiej firmy)? Poczytałam i sama już nic nie wiem...  Sad
napisz ilu litrowe to akwarium i jakie chcesz gatunki roslin, jesli chodzi o samo swiatło to najwazniejsze jest to ile go dostarczamy później dopiero to jakiej jest jakosci, rozkład spektrum itd ogólnie przyjmuje sie ze dla najmniej wymagajacych roslin wystarczy 0,4-0,5 W/l a dla bardzej wymagajacych rosnacych przy dnie od 0,5 W/l do 2 W/l
Co do swietlówek to kupuj daylight bo sa najtansze a swietlowki trzeba wymieniac co 1/2 roku, jesli bedzie odpowoednie natezenie to rosliny sobie pradzą nawet z nieodpowiednim spektrum.

Przestrzegam tylko przed żółtym światlem bo mi po nim zawsze wyłaziły sinice

ps. na allegro mozna kupic gotowe zestawy do zmodyfikowania pokrywy, nie trzeba byc elektrykiem by to samemu zainstalowac Wink

oslo
Gaduła

« Odpowiedz #230 : Listopada 24, 2010, 20:01:50 »

Pytanie do praktyków: mam inwazję ślimaków - tych niechcianych. Lepiej zwalczać je bocjami czy Helenką? Akwarium nieduże, 75l, więc w grę wchodzi tylko mała bocja. Co z roślinami? Czy Helenka nie rozmnoży się zbytnio? HELP, bo mnie ślimaki zjedzą...

Marzena Smile

Parapety
Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #231 : Listopada 24, 2010, 20:12:00 »

Absolutnie bocje odpadają, akwarium masz za małe na te rybki w dodatku to stadna ryba..
Natomiast helenki jak najbardziej ci pomogą, gdy zabraknie slimakow to przestana sie szybko rozmnazac. Nie jedzą roslin, mogą podbierac rybkom pokarm miesny ale na takim pokarmie słabo sie rozwijają, i moga sie przestać rozmnażać.

oslo
Gaduła

« Odpowiedz #232 : Listopada 24, 2010, 23:01:42 »

Uf, dzięki. Jutro pędzę po Helenkę.

Marzena Smile

Parapety
Pethro
Gaduła

« Odpowiedz #233 : Listopada 25, 2010, 01:57:19 »

jedna Helenka nic nie wskóra, by zauważyć jakiś efekt trzeba by ich z 10 Wink

na allegro nie sa drogie a jeszcze temp. w plusie..

część 6

Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: