Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony
 
Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Lipiec 13, 2020, 05:03:58
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Czapla Siwa  (Przeczytany 6146 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ANTOŚ 113
Moderator
****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 740


Koszalin - Strefa klimatyczna 7a


« : Marzec 12, 2010, 00:22:06 »

  
    C z a p l a    S i w a

    Czapla siwa (Ardea cinerea) – gatunek dużego ptaka z rodziny czaplowatych, zamieszkującego w zależności od podgatunku:

  * Ardea cinerea cinerea - Eurazja od Wysp Brytyjskich przez Norwegię i Finlandię po Sachalin, Mandżurię oraz Indie i Cejlon, oraz wyspowo Afryka poza Saharą, a także Aldabra i Komory. Północne populacje wędrowne, przeloty w marcu-kwietniu i sierpniu-wrześniu.
    W Polsce ptaki na zachodzie kraju osiadłe. Podczas łagodnych zim więcej osobników pozostaje w kraju, nad dużymi zbiornikami wodnymi. Sporadycznie zalatuje na Grenlandię, Svalbard, Antyle i do Ameryki Południowej.

   
  Polująca Czapla Siwa...- zdjęcie wykonał Pan Cezary Pióro          www.cezarypioro.pl/

    * Ardea cinerea jouyi - Daleki Wschód i Azja Południowo-Wschodnia
    * Ardea cinerea monicae - wybrzeże Mauretanii
    * Ardea cinerea firasa - Madagaskar.
 
   
  Czapla Siwa...- zdjęcie wykonał Pan Cezary Korkosz                   www.cezarykorkosz.pl/

  Cechy gatunku
    Nieco mniejsza od naszych obu bocianów (bocian biały i bocian czarny), wprawdzie o podobnej sylwetce w spoczynku, ale bardzo łatwa do odróżnienia ze względu na ubarwienie. W upierzeniu przeważa kolor szary. Głowa i szyja białawe, nad okiem ciemny pas w przedłużeniu którego z tyłu głowy znajduje się czarny czub, na szyi podłużne ciemne pasy.
   
 
  Czapla Siwa - sylwetka w locie ... zdjęcie własne wikipedii

    W locie szyja esowato wygięta (cecha charakterystyczna - u bocianów w locie jest ona wyciągnięta poziomo). Widać czarne lotki I i II rzędu, a poza tym długie nogi wyciągnięte za ogon. Dziób żółty, nogi żółtobrązowe. Żółta tęczówka. U osobników młodocianych na głowie ciemna czapeczka. Samiec i samica podobnie ubarwione. Po stronie wewnętrznej pazura palca środkowego znajduje się mały grzebyk.
   
   Głosy czapli to ochrypłe "kworr", "kraar", które wydają zarówno w locie, jak i na gnieździe. Młode nieustannie wydają skrzekliwe "kekekeke", podobne do kwiku prosiąt, po czym można rozpoznać lokalizację ich kolonii. W czasie polowania czaple nie odzywają się.

  Wymiary średnie
    długość ciała ok. 90-98 cm
    rozpiętość skrzydeł ok. 175-195 cm
    masa ok. 1500 g

   Biotop
    Ptak związany z podmokłymi terenami, spotykany nad jeziorami, rzekami, stawami hodowlanymi i innymi zbiornikami wodnymi. W Polsce czaple spotka się pojedynczo lub w stadach liczących kilka, a w okresie wiosennych i jesiennych wędrówek - do kilkuset osobników.

  Toki
    Rozpoczynają się zaraz po powrocie na lęgowiska. Samiec wybiera sobie wtedy miejsce na gniazdo i pilnuje go. Samicę przywołuje krakaniem, wygina się i stroszy pióra klekocąc dziobem. Po połączeniu w pary czaple te zaczynają budować gniazdo.

  Gniazdo
    Czaple siwe gnieżdżą się na wysokich drzewach, w lasach lub innych zadrzewieniach w pobliżu wody, często na wyspach, zwykle kolonijnie, tworząc tzw. "czaplińce", niekiedy w towarzystwie kormoranów. Pojedyncze gniazda jednak także nie należą do rzadkości. Zbudowane są z dość grubych gałęzi, wysłane mniejszymi gałązkami, korzeniami traw i włosiem. Dorosłe ptaki zasiedlają kolonie już w marcu. Dużo czapli wraca do własnych kolonii, część jednak leci do innych, oddalonych o 500, a nawet 1500 km. Najchętniej gnieżdżą się na niżu do 500 m n.p.m. Czaple w porównaniu z bocianami budują gniazda znacznie mniejsze i na znacznie cieńszych gałęziach. Stanowczo unikają środka lasów. Na jednym drzewie spotyka się z reguły do 3 gniazd, znane są jednak przypadki, kiedy liczba gniazd sięgała 20. Czasem zdarza się spotkać gniazdo czapli siwej umieszczone na ziemi pod osłoną wysokich trzcin.

  Jaja
    Pod koniec marca lub w kwietniu samica składa 3 do 5 bladoniebieskich jaj, które są znoszone co drugi dzień, a ostatnie nawet z jeszcze większą przerwą. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg (może być powtarzany w przypadku utraty przychówku).

   Wysiadywanie i dorastanie
    Jaja składane zazwyczaj w odstępach 2 dni wysiadywane są od zniesienia pierwszego jaja przez okres 25-26 dni przez obydwoje rodziców. Samica zaczyna wysiadywać jaja już po zniesieniu pierwszego z nich, w związku z tym młode rozwijają się nierównomiernie i różnica między najstarszym a najmłodszym jest bardzo duża. Bywa, że starsze rodzeństwo jest bardzo agresywne i czasami potrafi zadziobać młodszych braci lub siostry.
   
  Zdjęcie piskląt Czapli Siwej wykonał : Pan Artur Tabor             www.arturtabor.pl/

  W przypadku braku pokarmu przeżywa tylko najsilniejsze pisklę. Pisklęta należą do typowych gniazdowników. Opuszczają gniazdo po 25-30 dniach i rozpoczynają pierwsze wędrówki po gałęziach znajdujących się w pobliżu gniazda. Niektóre spadają wówczas na ziemię i giną. Ich upierzenie ma zielonkawy odcień. Początkowo rodzice karmią je zwracając pokarm (wyłącznie mięsny) prosto do ich dziobów, potem na gniazdo. W wieku 50 dni zaczynają pierwsze loty, a w pełni usamodzielniają się po 8-9 tygodniach i wówczas podejmują wędrówki w kierunku zasobnych żerowisk. Młode czaple bardzo szybko stają się zdolne do rozmnażania - samice już w następnym roku kalendarzowym, a samce o rok później.
   
 
  Polująca Czapla Siwa...- zdjęcie wykonał Pan Cezary Korkosz          www.cezarykorkosz.pl/

    Pożywienie
    Pożywienie stanowią zwierzęta wodne, głównie ryby. Czapla czatuje nieruchomo stojąc w płytkiej wodzie lub na lądzie, a następnie chwyta ofiarę szybkim ruchem. Dobowe zapotrzebowanie czapli na pokarm to 350 - 500 g. Badania ornitologów wykazały, że mitem jest fakt zjadania przez jedną czaplę 1 kg ryb dziennie.
 
  Polująca Czapla Siwa...- zdjęcie wykonał : Pan Antoni Kasprzak     www.antonikasprzak.net/gallery

  Przy okazji stwierdzono, że nie wszędzie i nie zawsze żywi się ona głównie rybami. Okazało się, że na pożywienie czapli składają się w zasadzie wszelkie drobne zwierzęta wodne lub przebywające w pobliżu wody, czyli karaś, okoń, ukleja, wzdręga, chrząszcze wodne i ich larwy, drobne ssaki (norniki, krety, rzęsorki, karczowniki itp.) i gady.

  Ochrona
    Objęta ochroną gatunkową częściową, z wyłączeniem stawów rybackich uznanych za obręby hodowlane (gdzie może być zabijana bez specjalnych pozwoleń). Jednakże od wejścia w życie nowelizacji ustawy o ochronie przyrody (15 listopada 2008 r.) ten wyjątek jest sprzeczny ze zmienionym art. 52 tejże ustawy i w opinii prawników, może nie mieć dłużej zastosowania [3 Przypisy :   tekst i zdjęcia własne ....       http://pl.wikipedia.org/wiki/Czapla_siwa

                   zdjęcia wykonali także :    Pan Cezary Pióro                www.cezarypioro.pl/
                                                             Pan Cezary Korkosz            www.cezarykorkosz.pl/
                                                             Pan Artur Tabor                    www.arturtabor.pl/
                                                             Pan Antoni Kasprzak             www.antonikasprzak.net/
                                                             Pan Henryk Janowski             www.henrykjanowski.pl/

                                                             
Zapisane

ANTOŚ 113
Moderator
****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 740


Koszalin - Strefa klimatyczna 7a


« Odpowiedz #1 : Marzec 02, 2011, 19:07:05 »


      A teraz   C z a p l a    S i w a     
                                   na zdjęciach wykonanych przez
     Karmicielki i Dokarmiaczy wątku: " Ratujmy nasze wszystkie ptaki".     
     


                                         Zdjęcia z sezonu 2010 r.

     

     
      Czapla Siwa , która znalazła sobie punkt obserwacyjna na stawek naszej Iwonki ...- zdjęcia wykonała : Iwona55
Zapisane

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: