Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony
 
Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Marzec 21, 2019, 00:24:31
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zimorodek  (Przeczytany 4695 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ANTOŚ 113
Moderator
****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 732


Koszalin - Strefa klimatyczna 7a


« : Marzec 09, 2010, 03:53:04 »

 Z i m o r o d e k

   Zimorodek zwyczajny (zimorodek) (Alcedo atthis) – niewielki ptak rybożerny z rodziny zimorodkowatych, zamieszkujący w południowej i środkowej Europie, północnej Afryce i południowej Azji w pasie od Dekanu po Archipelag Malajski. Nie odbywa regularnych wędrówek, pojedyncze osobniki zimują nad niezamarzającymi zbiornikami, pozostałe przelatują do południowej części areału lęgowego.

  
  Zimorodek...- zdjęcie wykonał: Pan Artur Tabor          www.arturtabor.pl/

   Cechy gatunku
    Zimorodek uważany jest za jednego z naszych najpiękniejszych ptaków. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Głowa i grzbiet niebieskie z zielonym, metalicznym połyskiem, środek grzbietu i sterówki błękitne. Białe gardło i policzki. Lotki ciemne, zewnętrzne chorągiewki niebieskozielone.

  
  zdjęcie wikipedia

Spód ciała cynamonowy. Dziób szary, nogi czerwone. Sylwetka jest nieproporcjonalna – sama głowa i dziób zajmują prawie długość tułowia.

  Wymiary średnie
    długość ciała ok. 17 cm
    rozpiętość skrzydeł 26-28 cm
    waga ok. 30-56 g
  
   Zimorodek...- zdjęcie wykonał Pan Artur Tabor                 www.arturtabor.pl/

    Biotop
   Czyste, śródlądowe wody o stromych brzegach z których zwisają korzenie lub gałęzie mogące służyć jako punkty obserwacyjne.

  Zachowanie
    Lata nisko nad wodą. Jego głos przypomina przenikliwy gwizd "tith" lub powtarzalne "tut tut". W czasie polowania siaduje na gałęziach nad rzeką i czatuje na ryby. Gdy je zauważy nurkuje.

  Gody
    W lutym ptaki te kończą ze swym samotniczym trybem życia i kojarzą się w pary w trakcie charakterystycznych toków. Para goni się wzajemnie po czym samiec kiwając całym ciałem pozwala podziwiać się samicy.

 
  Zimorodek ujęty od tyłu...- zdjęcie wykonał Pan Artur Tabor                 www.arturtabor.pl/

  Gniazdo
    W wygrzebanej w urwisku norze, czasem dość daleko od brzegu (stąd pierwotna nazwa ziemorodek). Oboje przyszłych rodziców uczestniczy w budowie podziemnego korytarza wykopując go za pomocą dziobów. Jego szerokość wynosi 5-6 cm, głębokość może dochodzić do metra i kończyć się wyżej niż wylot okrągłą komorą. Z czasem gromadzą się w nim ości.

  
  Ptaki podczas budowy gniazda sporą część czasu spędzają na kąpieli i czyszczeniu piór...zdjęcie wikipedia

   Jaja
    W ciągu roku wyprowadza jeden lub dwa lęgi, składając od kwietnia do lipca 6 do 8 kulistych i błyszczących jaj bezpośrednio na ziemi.

  Wysiadywanie
    Jaja wysiadywane są przez okres 19 do 21 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po 22 – 27 dniach, choć jeszcze przez parę dni opiekują się nimi rodzice. Karmione są owadami i rybkami w zupełnej ciemności. Okazało się, że pisklę, które dostało swoją porcję odchodzi na bok dając miejsce swojemu rodzeństwu. Młode mają matowe upierzenie, a pióra na piersi szaro obrzeżone.

  Pożywienie
    Swoje główne pożywienie — ryby — łapie, nurkując pionowo w dół w potokach i rzekach.

  Ochrona
    Objęty ścisłą ochroną gatunkową.

  Przypisy :  tekst i zdjęcia - http://pl.wikipedia.org/wiki/Zimorodek_zwyczajny
                   zdjęcie zimorodka siedzącego  ....                    www.arturtabor.pl./

  
Zapisane

ANTOŚ 113
Moderator
****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 732


Koszalin - Strefa klimatyczna 7a


« Odpowiedz #1 : Marzec 02, 2011, 22:29:49 »


      A teraz   Z i m o r o d e k     
                                   na zdjęciach wykonanych przez
     Karmicielki i Dokarmiaczy wątku: " Ratujmy nasze wszystkie ptaki".     
     


                                         Zdjęcia z sezonu 2010 r.

       
       Codzienny gość w stawku  i oczku przy domu u naszej Iwonki ...zdjęcie wykonała : Iwona55
Zapisane

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: