Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony
 
Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Kwiecień 21, 2018, 12:46:36
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Do wszystkich Forumowiczów:

FORUM służy wymianie wiedzy. Nowicjusze nie mają dostępu do działów wymiany, gdzie zaufanie do innych Forumowiczów powinno być podstawą.

1. Prośba o wypełnienie w Profilu rubryk: płeć i miejsce zamieszkania. Nie jest to obowiązkowe, ale znakomicie ułatwia komunikację między Forumowiczami.

2. Na tym forum wymagamy używania poprawnej polszczyzny. Mający z nią kłopoty powinni korzystać z opcji 'sprawdź ortografię'. Tych, którym to się nie podoba prosimy  o nie rejestrowanie się. Jeśli ktoś się jednak zdecyduje dołączyć do naszej społeczności, a nie będzie reagował na zwrócenie mu uwagi przez poprawienie na niebiesko błędów, musi się liczyć z tym, że jego posty będą usuwane. Jeśli i to nie pomoże usuniemy taką osobę z naszej forumowej  społeczności.

3. Nie piszmy postów w stylu "piękne", "śliczne", " Laughing " . I tym podobnych. Takie posty nic nie wnoszą. Posty jednowyrazowe będą kasowane.

4. W wątkach tematycznych piszemy wyłącznie na temat danej rośliny. Wszelkie dygresje na tematy innych roślin lub inne tematy będą usuwane.

Pozdrawiamy, Administratorzy
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zimorodek  (Przeczytany 4366 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ANTOŚ 113
Moderator
****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 726


Koszalin - Strefa klimatyczna 7a


« : Marzec 09, 2010, 03:53:04 »

 Z i m o r o d e k

   Zimorodek zwyczajny (zimorodek) (Alcedo atthis) – niewielki ptak rybożerny z rodziny zimorodkowatych, zamieszkujący w południowej i środkowej Europie, północnej Afryce i południowej Azji w pasie od Dekanu po Archipelag Malajski. Nie odbywa regularnych wędrówek, pojedyncze osobniki zimują nad niezamarzającymi zbiornikami, pozostałe przelatują do południowej części areału lęgowego.

  
  Zimorodek...- zdjęcie wykonał: Pan Artur Tabor          www.arturtabor.pl/

   Cechy gatunku
    Zimorodek uważany jest za jednego z naszych najpiękniejszych ptaków. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Głowa i grzbiet niebieskie z zielonym, metalicznym połyskiem, środek grzbietu i sterówki błękitne. Białe gardło i policzki. Lotki ciemne, zewnętrzne chorągiewki niebieskozielone.

  
  zdjęcie wikipedia

Spód ciała cynamonowy. Dziób szary, nogi czerwone. Sylwetka jest nieproporcjonalna – sama głowa i dziób zajmują prawie długość tułowia.

  Wymiary średnie
    długość ciała ok. 17 cm
    rozpiętość skrzydeł 26-28 cm
    waga ok. 30-56 g
  
   Zimorodek...- zdjęcie wykonał Pan Artur Tabor                 www.arturtabor.pl/

    Biotop
   Czyste, śródlądowe wody o stromych brzegach z których zwisają korzenie lub gałęzie mogące służyć jako punkty obserwacyjne.

  Zachowanie
    Lata nisko nad wodą. Jego głos przypomina przenikliwy gwizd "tith" lub powtarzalne "tut tut". W czasie polowania siaduje na gałęziach nad rzeką i czatuje na ryby. Gdy je zauważy nurkuje.

  Gody
    W lutym ptaki te kończą ze swym samotniczym trybem życia i kojarzą się w pary w trakcie charakterystycznych toków. Para goni się wzajemnie po czym samiec kiwając całym ciałem pozwala podziwiać się samicy.

 
  Zimorodek ujęty od tyłu...- zdjęcie wykonał Pan Artur Tabor                 www.arturtabor.pl/

  Gniazdo
    W wygrzebanej w urwisku norze, czasem dość daleko od brzegu (stąd pierwotna nazwa ziemorodek). Oboje przyszłych rodziców uczestniczy w budowie podziemnego korytarza wykopując go za pomocą dziobów. Jego szerokość wynosi 5-6 cm, głębokość może dochodzić do metra i kończyć się wyżej niż wylot okrągłą komorą. Z czasem gromadzą się w nim ości.

  
  Ptaki podczas budowy gniazda sporą część czasu spędzają na kąpieli i czyszczeniu piór...zdjęcie wikipedia

   Jaja
    W ciągu roku wyprowadza jeden lub dwa lęgi, składając od kwietnia do lipca 6 do 8 kulistych i błyszczących jaj bezpośrednio na ziemi.

  Wysiadywanie
    Jaja wysiadywane są przez okres 19 do 21 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po 22 – 27 dniach, choć jeszcze przez parę dni opiekują się nimi rodzice. Karmione są owadami i rybkami w zupełnej ciemności. Okazało się, że pisklę, które dostało swoją porcję odchodzi na bok dając miejsce swojemu rodzeństwu. Młode mają matowe upierzenie, a pióra na piersi szaro obrzeżone.

  Pożywienie
    Swoje główne pożywienie — ryby — łapie, nurkując pionowo w dół w potokach i rzekach.

  Ochrona
    Objęty ścisłą ochroną gatunkową.

  Przypisy :  tekst i zdjęcia - http://pl.wikipedia.org/wiki/Zimorodek_zwyczajny
                   zdjęcie zimorodka siedzącego  ....                    www.arturtabor.pl./

  
Zapisane

ANTOŚ 113
Moderator
****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 726


Koszalin - Strefa klimatyczna 7a


« Odpowiedz #1 : Marzec 02, 2011, 22:29:49 »


      A teraz   Z i m o r o d e k     
                                   na zdjęciach wykonanych przez
     Karmicielki i Dokarmiaczy wątku: " Ratujmy nasze wszystkie ptaki".     
     


                                         Zdjęcia z sezonu 2010 r.

       
       Codzienny gość w stawku  i oczku przy domu u naszej Iwonki ...zdjęcie wykonała : Iwona55
Zapisane

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: