Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 10, 2019, 20:37:28
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Masdevallia  (Przeczytany 34487 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
anita041
Gaduła

hoje i storczyki strefa 6b

« Odpowiedz #60 : Grudzień 31, 2012, 12:34:08 »

Masz może zdjęcie kwitnącej ? Jeśli posadzę ją w hydro to jakiego nawozu używać i jak często  Confused

kiwis
Aktywny
**

« Odpowiedz #61 : Grudzień 31, 2012, 16:57:57 »

Mam m. barleanę w hydroponice i bardzo dobrze w niej rośnie. Jako podłoże najlepiej sprawdza się seramis w granulacji ok. 10mm - handlowo to chyba jest 8-14mm. Powodzenia życzę.

Marek
anita041
Gaduła

« Odpowiedz #62 : Grudzień 31, 2012, 17:16:37 »

Muszę kupić seramis  Smile Jakiego nawozu używasz?

kiwis
Aktywny
**

« Odpowiedz #63 : Styczeń 01, 2013, 10:53:29 »

Ja używam Florowitu ale myślę, że każdy lepszy nawóz będzie dobry. Do pożywki raz w miesiącu w stężeniu 1cm/litr wody. Potem uzupełniam wodą ro. I 3xmiesięcznie dolistnie w stężeniu 1-2cm/litr. Jesienią i zimą rzadziej a w grudniu tylko jeden raz.

Marek
Michał.K
Aktywny
**

« Odpowiedz #64 : Styczeń 01, 2013, 16:52:49 »

Moja jeszcze nie kwitła ma zaczątek pędu ale na razie stoi w miejscu  Confused
anita041
Gaduła

« Odpowiedz #65 : Styczeń 01, 2013, 16:58:45 »

Dzięki bardzo, bardzo przydatne informacje i jakie szczegółowe  Cool Wink

salaga
Aktywny
**

« Odpowiedz #66 : Kwiecień 29, 2013, 19:33:26 »

Zakwitła właśnie  Masdevallia ignea. Ma piękny, trudny do opisania kolor kwiatów - mocny, intensywny, głęboko czerwony. Uprawiana   w hydroponice, przez zimę na południowym parapecie. Trafiła do nas jesienią od znajomej forumki w celu zmuszenia do kwitnienia. Udało się!

Waterloo
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #67 : Maj 01, 2013, 13:44:15 »

Piękny, wygląda jak Batalion! Very Happy
sylwia
Aktywny
**

« Odpowiedz #68 : Maj 08, 2013, 09:33:53 »

Śliczna, chętnie bym kupiła taką. Czy jest możliwość kupna sadzonki m.
pozdrawiam
ankh_morkpork
Nowicjusz
*

Obliczyłam swoje BMI: wyszło, że jestem za niska!

« Odpowiedz #69 : Lipiec 21, 2013, 18:49:57 »

Jakiś czas temu kupiłam na aukcji allegro masdevallię chasai (lub też, wg. google, chasei). Jest to moja pierwsza masdevallia. Rośnie w mchu spaghnum posypanym seramisem. Dotarła do mnie w bardzo dobrej formie. Wyglądała wtedy tak:

Widać młody listek, niższy od pozostałych, a u nasady stożek kolejnego młodego przyrostu. Niedługo później oba młode przyrosty zaschły. Za to masdevallia wypuściła pąk kwiatowy. Kolejne zdjęcie:

Na lewo poniżej kwiatka widać zaschnięty młody listek. Niestety kwiat zaschnął, zanim się rozwinął. Być może z tego samego powodu, co przyrosty (jakiego?), być może z powodu opryskania środkiem owadobójczym. Masevallia stała w terrarium przerobionym na orchidarium, a na innej roślinie odkryłam wełnowce. Wszystkie rośliny były profilaktycznie opryskiwane. Starałam się robić to ostrożnie, prysnąć symbolicznie, osłoniłam kwiat folią, ale cóż - chemia to chemia...

Roślinka stoi od początku w orchidarium. Wilgotność wynosi 80-83% po podlewaniu, spadając stopniowo do 67-70% tuż przed kolejnym namaczaniem. Temperatura wiosną wynosiła około 22 stopni, przy obecnych upałach to jest 26 stopni. Orchidarium jest doświetlane, ale staram sie osłaniać masdevallię liśćmi wyższych sąsiadek. Masdevallia stoi przy wiatraczku uruchamianym 3 razy na dobę. Wiatraczek nie dmucha "na rośliny", ale "od roślin na szybę". Jak na razie nie widzę na niej żadnych niepokojących objawów. Nic nie żółknie, nie brązowieje, ale niestety nic nowego z mchu nie wyłazi.

Szukałam informacji o uprawie tej masdevalii w necie, ale jest ich bardzo mało. W jakim zakresie temperatur należy ją uprawiać? Obawiam sie, że 26 stopni to jednak dużo. Nie chcę jej wynosić na balkon, właśnie walczę z mszycami i wcześniej miałam przędziorki... Jeśli ktoś z Was ma tę masdevalię i może udzielić mi wskazówek - bedę bardzo wdzięczna Smile

Pozdrawiam Smile
Merghen
Rezydent

“Slow down and smell the roses...”

« Odpowiedz #70 : Lipiec 21, 2013, 20:44:41 »

Trudno mi dokładnie ustalić co jest przyczyną zasychania pędu i przyrostu u Twojej ale myślę, że u Masdevalli najtrudniej jest utrafić by jednocześnie podłoże było lekko wilgotne a jednocześnie wokół rośliny była duża wilgotność. Ja osobiście miałam dość dużo M. hybryd i odmian, teraz zostały mi cztery - 2 hybrydy sklepowe i dwie odmiany. Do tej pory uprawiałam w 1/spagnum, 2/spagnum+seramis, 3/korze+spagnum+seramis+chipsy kokosowe+podłoże kokosowe. W każdym miałam kłopoty z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności, albo było za mokre albo za szybko przesychało.  Po ciekawych spostrzeżeniach Marka i Agnieszki przeniosłam do uprawy hydroponicznej (keramzyt). Myślę, że ta zmiana jest trafiona choć uprawa hybryd trwa około 2 miesiący a gatunków około miesiąc. Teraz czas na dokumentację zdjęciową - zdjęcia robione 16.07.2013r.
Nie mam zdjęć roślin jak wyglądały przed przeniesieniem ale myślę, że krótkie komentarze pozwolą ocenić ich postępy. (przepraszam za zakurzone liście ale ostatnio nie miałam czasu by je umyć do sesji Embarassed )

Masdevallia hybryda #1 - gdy trafiła do hydro miała jeden stary liść lekko już pożółcony i wkrotce go straciła. System korzeniowy w fatalnym stanie. Aktualnie te dwa liście po lewej stronie już sporo urosłu i widać, że mają ładne korzonki, ten po prawej odpadł.

Masdevallia weitchiana - najlepiej zniosła podłoże nr3, miała dość ładny system korzeniowy, wypuszczała młode przyrosty ale liście miały problem z uwolnienie się ze skórki, były pofałdowane tak jak ten na zdjęciu

Teraz rosną już ładne, mocne przyrosty

Masdevallia datura - bardzo nie zmarniała ale też i nie przyrastała - stała w miejscu. System korzeniowy niewielki ale korzenie jędrne. Teraz puszcza ładny przyrost

Masdevallia hybryda #2 - zaczęła marnieć i jej system korzeniowy nie był najlepszy ale i nie najgorszy. Liście zaatakowane w zeszłym roku przez przędziorka i mszyce (za suche powietrze) złapały choroby grzybowej i choć rosły nowe przyrosty to po jakimś czasie liście stawały się takie jak na tym zdjęciu i odpadały

Teraz rosną piękne przyrosty a po odsłonięciu lekko keramzytu piękne korzenie. Dziś np. zauważyłam dwa grube przyrosty, których nie było jeszcze w czasie robienia tych zdjęć.

I widok ogólny rośliny.

Za radą Marka nie wyniosłam ich na balkon tylko stoją na parapecie okna o wystawie północnej i teraz mają słoneczko jedynie wczesnym rankiem (5-6 godz.) i wczesnym wieczorem (ok. 19-stej). Okno jest chłodne a w mieszkaniu, przy upałach łatwiej jest utrzymać temp. max 24*C podczas gdy na balkonie przekracza ona 30*C. Okno jest cały czas otwarte więc nocą temp. jest niższa. Jeszcze nie nauczyłam się używać nawozów i mam nadzieję na kolejną podpowiedź.

Summa summarum - żałuję, że nie przeniosłam wszystkich Masdevalli do uprawy hydroponicznej jeszcze zimą, gdy miałam inne odmiany. Myślę jednak, że tych czterech już nie stracę choć najmniej pewna byłam hybrydy #1 ale dzisiejsze obserwacje zaczynają mnie uspokajać. Za jakiś czas postaram się o nową dokumentację uprawy hydroponicznej. Smile

Może tylko dopowiem, że nie udało mi się wypłukać z korzeni całego spagnum, niekiedy to groziłoby utratą korzeni ale nie widzę jakiś złych skutków jego niewielkiej, prawie marginalnej ilości w keramzycie.

arlet3
Rezydent

« Odpowiedz #71 : Lipiec 27, 2013, 11:18:10 »

ankh_morkpork poznaję kawałek mojej masdevalli.  Smile Co do nazwy- spisana z fiszki od Lucka.  Confused
Moja jeszcze nie zaszczyciła mnie ponownym kwitnieniem, ale 2-3 nowe przyrosty wypuściła.
Szkoda, że Twoja zasuszyła i młody listek jak i kwiatek.  Sad Czy ma stale wilgotne podłoże? Być może w decydującym momencie przeschło za bardzo? Miałam tak z nedificą. Ładnie wypuściła dwa pędziki z kwiatkami i jeden czy dwa dni zaniedbania i mam po kwiatkach.  Mad
Ja swoje trzymam właśnie na balkonie w mini szklarence (foliowej) jak jest tak upalnie to staram się aby miały cały czas wilgotne podłoże i na tackę na której stoją wrzucam kilka kostek lodu aby było im chłodniej w korzonki.

Taka sama masdevallia nie dzielona u mojej siostry zakwitła chyba 15- toma kwiatkami, a stoi sobie też na podwórku osłonięta tylko przed słońcem, bez folii.
Pokazuj dalej jej losy miło mi będzie patrzeć jak pięknie Ci rośnie i wreszcie obdarzy kwiatkami, a w razie czego możemy wymieniać się doświadczeniami.  Smile

Małgosiu zdawaj proszę relację z uprawy w hydro. Ja cały czas się boję takiej uprawy przy storczykach.  Confused

Pozdrawiam serdecznie Arleta
Stare wątki Storczyki Hoje Fiołki Zielone
Nowy, połączony wątek roślinny
ankh_morkpork
Nowicjusz
*

Obliczyłam swoje BMI: wyszło, że jestem za niska!

« Odpowiedz #72 : Sierpień 02, 2013, 21:18:27 »

Arlet3- nick wygląda znajomo  Very Happy masdevallia dotarła do mnie w świetnej formie, sam fakt że szybko puściła pączek to potwierdza. Przypuszczam, że oprysk owadobójczym przyczynił się do straty kwiatka na równi z koniecznością aklimatyzacji w nowych warunkach. Przeczytałam uważnie cały wątek oraz opisy masdevalii na Orchidarium.pl i sadzę,  że moja masdevalia ma na pewno za małą różnicę temperatur pomiędzy dniem a nocą. Możliwe też, że bojąc sie przelania i zagnicia korzonków, podlałam ją raz czy dwa ciut za późno. Jest generalnie w dobrym stanie, obecnie wygląda tak:

a tu zdjecie z lampą błyskową:

Mam na balkonie (wschodni) foliową szklarenkę (3 półki, plastikowa powłoka, zapinana z przodu na 2 suwaki), stoja tam mięta, melisa, bazylia itp. Jest również osobny kwietnik, na którym stoją dendrobia. Planuję umieścić masdevalię na tacce z keramzytem zalanym wodą. Patent z kostkami lodu - świetny pomysł  Smile Zamiast dolewać wodę można ją dorzucać  Smile Nie wiem jeszcze, czy postawię ją na zewnątrz (mszyce i gąsienice motyla już mnie nawiedziły w tym sezonie), czy na oknie wewnątrz (otwarte całymi nocami, wisi tam dendrobium farmerii,a w oknie moskitiera). Chyba zacznę od okna.

Merghen - dzięki za opis i zdjęcia z uprawy hydroponicznej. Pozgłębiam temat. Łapię za słowo w kwestii dalszej dokumentacji i dołaczam do prośby Arlet3 o dalszą relację. Dziękuję za wskazówki, opiszę za jakiś czas postępy w pielęgnacji, pozdrawiam Smile

Pozdrawiam Smile
bożenka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #73 : Czerwiec 14, 2014, 10:40:36 »

Dawno nikt tu nie zaglądał i fotek nie wstawiał, a szkoda, bo to cudowne kwiaty, może jak ja pochwalę się moją mazdusią to i inni pokażą swoje skarby Wink

Masdevallia Aquarius

Pozdrawiam Bożena.
Dysienka
Aktywny
**

« Odpowiedz #74 : Czerwiec 14, 2014, 12:29:59 »

A co to za cudaczek?

bożenka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #75 : Czerwiec 14, 2014, 16:29:51 »

Edytko, to taki mały storczyk, listeczki podobne do trawy i rodzi takie rogate cudeńka, niestety większość  lubi chłodek, a moja należy do bardzo nielicznej grupy które lubią ciepełko Smile

Pozdrawiam Bożena.
Leokadia1
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #76 : Lipiec 08, 2014, 21:31:20 »

Przedstawiam mój pierwszy kwiat masdevallia. wprawdzie pojedynczy, ale mam nadzieję, że kiedyś będzie ich więcej Confused
Pozdrawiam

Leokadia
Leokadia1
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #77 : Lipiec 08, 2014, 21:33:11 »

Źle wkleiłam zdjęcie Mad
kola
Aktywny
**

« Odpowiedz #78 : Wrzesień 01, 2014, 21:53:46 »

kupiłam dzisiaj w LM moją pierwszą masdevallię Smile

wygląda tak:
jeden rozwinięty przekwitający kwiatek:

3 duże pąki:

cała roślinka:

wybierając kierowałam się ogólnym stanem rośliny, a nie ilością kwiatów - chciałam zdrową, rozrośniętą na początek, żeby była silna i jakoś zniosła moją "naukę" jej obsługi Wink odcień kwiatów był drugorzędny, bo i tak będzie to moja jedyna masdevallia. Na ilości kwiatów równiez mi nie zależało, bo wiadomo, że od szoku zmiany warunków itd kwiaty i pąki może zrzucić. Ta ma zdrowe liście, wybijają jej nowe przyrosty i jeszcze 2 pędziki kwiatowe, oraz ma super zdrowe korzenie z aktywnymi stożkami wzrostu.

rosła w nieprzezroczystej doniczce 9cm, w zbitym, nasiąkniętym wodą sphagnum. Ponieważ boję się zbitego sphagnum zimą na nieogrzewanym północnym parapecie, zaryzykowałam przesadzenie mimo jesiennej pory. Jak przez to ususzy pąki to trudno, wolę na wiosnę mieć nadal żywą roślinę, która potencjalnie ponownie zakwitnie. Dostała przezroczystą doniczkę z wypalonymi bocznymi otworami również 9 cm, wstawioną w to cynowe wiadereczko. Podłoże - mieszanka drobnej kory i sphagnum, dosyć luźno ułożone, bo korzeni ma tyle, że ogólnie miałam problem umieścić w doniczce jakiekolwiek podłoże Wink Poszła na północny, kuchenny parapet. Na wilgotność nie powinna narzekać, bo tam mam dużo paproci, anturium, kilka sabotków, fikusa, epipremnum i inne zielska, poza tym jak to w kuchni - gotowanie, zmywanie itd. W maju jak dotrwa pójdzie na balkon.

Mam nadzieję, że nie odchoruje tego przesadzania zbyt mocno, i dzięki tym rosnącym korzonkom jakoś się ukorzeni i wzmocni do zimy. No i ogólnie - że zechce ze mną dłużej zostać, bo jej kwiaty mnie urzekły Smile

Podpowiedzcie mi proszę, czy to północne okno będzie dla niej dobre? bo południowe z tego co czytałam zdecydowanie odpada, a wschodnim/zachodnim nie dysponuję niestety. Jak się ogólnie nią zajmować? Jakich błędów nie popełniać?

Zielony kącik Koli

Kwiat jest uśmiechem rośliny Smile

pozdrawiam - Natalia
NataS
Aktywny
**

« Odpowiedz #79 : Wrzesień 14, 2014, 19:10:12 »

Pięknie wybarwiona Smile

pozdrawiam
Natka
kola
Aktywny
**

« Odpowiedz #80 : Wrzesień 17, 2014, 10:34:30 »

Pomimo zmiany warunków i przesadzenia w inne podłoże rozwinęła wszystkie 3 pąki Smile z dwóch mniejszych pędzików jeden zasechł, ale drugi dzielnie rośnie. Młode przyrosty chyba też się powiększyły. Aktualne kwiaty są bardziej pomarańczowe niż sklepowy, ale nie wiem czy inne wybarwienie to kwestia innego oświetlenia, czy tamten był ciemniejszy, bo już przekwitał.

Aktualnie wygląda to tak:

Zielony kącik Koli

pozdrawiam - Natalia
sylwia
Aktywny
**

« Odpowiedz #81 : Wrzesień 18, 2014, 15:30:05 »

Wygląda ślicznie. Gratuluje pięknego kwitnienia. Pozdrawiam
kiwis
Aktywny
**

« Odpowiedz #82 : Październik 20, 2014, 06:36:23 »

Zakwitła Masdevallia Mary Staal.

Marek
sylwia
Aktywny
**

« Odpowiedz #83 : Październik 20, 2014, 19:22:55 »

Kola ile za nią zapłaciłaś?
amoroso
Gaduła

« Odpowiedz #84 : Grudzień 23, 2014, 10:21:48 »

Zostawiona na próbę - Masdevallia hybryda:

kola
Aktywny
**

« Odpowiedz #85 : Czerwiec 28, 2015, 12:56:05 »

Moja masdevallia pokazywana parę postów wyżej, kupiona w ub roku na początku września kwitła nieprzerwanie do początku stycznia. Jakoś w kwietniu, po ustąpieniu nocnych przymrozków poszła na balkon. Zabrałam ją przed pierwszą falą ciężkich upałów - mam południowy, praktycznie bezwietrzny, gorący balkon, chłodolubna masdevallia nawet w cieniu by mogła tam nie wytrzymać. Wróciła więc na północne okno i postanowiła zakwitnąć Smile Pierwszy kwiat niestety niechcący utrąciłam przy podlewaniu, kilka dni temu rozwinął się drugi:

W środę zrobiłam jej solidny prysznic spryskiwaczem, bo była już mocno zakurzona, i wystawiłam na balkon w cień do wyschnięcia. Zareagowała na to zżółknięciem dwóch kolejnych pąków (innej przyczyny nie widzę...). Kolejny pąk rośnie dzielnie Smile Ogólnie przez te ponad pół roku trochę się rozrosła - obecnie cała roślinka wygląda tak:

Zielony kącik Koli

pozdrawiam - Natalia
kwiatolek
Gaduła

« Odpowiedz #86 : Czerwiec 28, 2015, 19:05:42 »

Jaka gęsta. Smile

Pozdrawiam Paulina Smile
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #87 : Czerwiec 28, 2015, 19:24:55 »

Piękna  Very Happy W jakim podłożu ją uprawiasz?

Pozdrawiam,
Renata
kola
Aktywny
**

« Odpowiedz #88 : Czerwiec 28, 2015, 20:27:13 »

Mieszanka drobnej kory i luźnego sphagnum. Rośnie w plastikowej przezroczystej doniczce 9cm z wypalonymi bocznymi otworami, wstawiona do ceramicznej osłonki.

Zielony kącik Koli

pozdrawiam - Natalia
bakcylla
Rezydent

Zachodniopomorskie - strefa 7a

« Odpowiedz #89 : Czerwiec 28, 2015, 20:43:37 »

Bardzo dorodna roślina. Gratuluję.

Strony: « 1 2 3 4 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: