K o s Kos (Turdus merula) – średniej wielkości ptak częściowo wędrowny z rodziny drozdowatych, zamieszkujący prawie całą Europę, dużą część środkowej, południowej i wschodniej Azji oraz północno-zachodnią Afrykę. Introdukowany w Australii, Nowej Zelandii i okolicznych wyspach. W Polsce rozpowszechniony, średnio liczny ptak lęgowy, lokalnie może być liczny.
Europejskie ptaki (poza osobnikami z miast) zimują na południu Europy, azjatyckie – na południe od lęgowisk. Przeloty w marcu i kwietniu oraz październiku i listopadzie. Populacje miejskie są osiadłe.
Wygląd zewnętrzny Samiec jednolicie, błyszcząco czarny z żółtym dziobem, starsze osobniki mają dziób pomarańczowy. Wokół oka ma nagą żółtą obrączkę.

Kos - samczyk ... Zdjęcie wykonał Pan Marcin Perkowski
http://www.ptaki.fotolog.plSamica oliwkowobrązowa z niewyraźnymi plamkami na spodzie i rozjaśnieniem na podgardlu, dziób brązowy. Istnieją także rzadkie białe kosy (Leucyzm). U obu płci nogi ciemnobrązowe. Młode podobne do samicy, ale bardziej brązowe i więcej nakrapiane na spodzie ciała. Niedojrzałe samce są matowoczarne.

Samiczka kosa z pękiem dżdżownic dla młodych... - zdjęcie wykonał Pan Marcin Perkowski
http://www.ptaki.fotolog.pl Rozmiary długość ciała ok. 24–27 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 34–40 cm
Masa ciała ok. 75–110 g
Głos Alarmuje krótkim, ostrym "czuk", przy spłoszeniu szybko powtarzanym i przechodzącym w głośny jazgot. Śpiew powolny, czysty, składa się z melodyjnych fletowych gwizdów podzielonych na wyraźne, zróżnicowane zwrotki. Do śpiewu wplata świergotliwe motywy i naśladownictwa.
Kos i jego śpiew na video Kos i jego śpiew na video Głos kosa Zachowanie Przebywa głównie na ziemi, poszukując pożywienia wśród liści lub w ziemi. Najczęściej porusza się skacząc.
ŚrodowiskoWszelkie lasy z bujnym podszytem, parki, ogrody i inne obszary z drzewami lub krzewami. Przystosowany do życia wśród krzewów, zwłaszcza liściastych. Pierwotnie był ptakiem leśnym podobnie jak drozd śpiewak, płochliwym i odlatującym na zimę. Od lat 30. XX wieku wykształciła się jednak odmiana ogrodowa (zwana też miejską) – stał się ptakiem często spotykanym w centrach dużych miast, gdzie znajduje skwery, parki i ogrody. Osobniki tej odmiany na zimę pozostają w swoich rejonach lęgowych i mają odrębne zachowania od reszty ptaków – przede wszystkim są mniej płochliwe.
Pożywienie w okresie letnim Bezkręgowce, zwłaszcza dżdżownice, ślimaki i owady, które wygrzebuje ze ściółki, opadłych liści lub trawy, czereśnie, truskawki, czerwona porzeczka .
Dokarmianie w okresie jesienno - zimowymZimą zjada przede wszystkim owoce, w tym jagody różnych drzew i krzewów (jarzębiny, głogu, czarnego bzu itp.). Najtańszym i jednym z najskuteczniejszych pokarmów dla kosa są jabłka, najlepiej pokrojone w małe kosteczki, ogryzki, obierki lub podgniłe jabłka przekrojone na połówki. Ponadto dobre wyniki w przywabianiu kosa do karmnika, uzyskamy wykładając krajowe winogrona granatowe lub owoce suszonego bzu czarnego.
Populacje miejskie są prawie wszystkożerne, w zimie chętnie korzystają z karmników. Tam chętnie jedzą chleb z kromki lub kawałeczki chleba, lub innego pieczywa, grubo smarowane smalcem, masłem lub margaryną.
Sporadycznie możemy dla kosa wyłożyć pęczak jęczmienny, nasiona jałowca lub jarzębiny.
Lęgi W ciągu roku wyprowadza kilka lęgów od końca marca do lipca. Kosy miejskie przystępują do lęgów wcześniej niż leśne.

A te malusieńkie koski w gnieździe zawdzięczamy naszej Karmicielce...-zdjęcie wykonała:
Awarta Gniazdo Zazwyczaj nisko na drzewie, nawet na wysokości 50 cm. W mieście również w załomach murów i innych miejscach przypominających pół-dziuple. Gniazdo budowane jest przez samicę z mchu, suchych liści i źdźbeł trawy, wzmocnione mieszaniną próchnicy i ziemi. W mieście kosy wykorzystują też znalezione odpadki: kawałki sznurka, papieru, folii.
Jaja Samica składa 3–6 wysmukłych jaj (zwykle 6, w powtarzanych lęgach – 4–5). Barwy jaj zmienne – od zielononiebieskich w czerwonobrązowe plamki, po brązowe.
Wysiadywanie Jaja wysiadywane są przez okres 12–14 dni przez samicę. Średnio co godzinę przylatuje samiec, pozwalając jej na chwilę odpoczynku i zdobycie pożywienia.
Pisklęta Pisklęta opuszczają gniazdo po 13–14 dniach. Przez około 3 tygodnie, do uzyskania samodzielności, są karmione przez samca.
OchronaW Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Od dawna zwiększa liczebność, do czego przyczyniły się: zaprzestanie na początku XX wieku odłowów do celów konsumpcyjnych oraz synantropizacja, w tym zasiedlanie miast. Jedną z przyczyn może być też ocieplenie klimatu - wskazuje na to wzrost liczebności w Białowieskim Parku Narodowym, czyli środowisku nieprzekształconym przez człowieka.
Kosy są zagrożone drapieżnictwem, zwłaszcza kotów i kun. Z tego powodu notuje się wysoką śmiertelność dorosłych ptaków (samców - ok. 40%, samic - ok. 60%, co wynika z większego narażenia na atak podczas wysiadywania jaj) oraz duże straty w lęgach (ok. 40%). W populacjach miejskich bardziej zagrożone są lęgi, w leśnych - osobniki dorosłe.
Przypisy :
http://pl.wikipedia.org/wiki/KosZdjęcia : Pan Marcin Perkowski
http://www.ptaki.fotolog.pl