Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony
 
Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Września 22, 2020, 04:45:59
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Sroka  (Przeczytany 8069 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ANTOŚ 113
Moderator
****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 740


Koszalin - Strefa klimatyczna 7a


« : Lutego 26, 2010, 18:04:37 »

   S r o k a

  Sroka zwyczajna, sroka (Pica pica) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny krukowatych, zamieszkującego całą Europę (z wyjątkiem terenów wysokogórskich i Islandii), większość Azji (oprócz obszarów wysuniętych najdalej na północ i południe oraz pustyń) i północno-zachodnią Afrykę. Ponadto występuje na Kamczatce i w zachodniej części Ameryki Północnej. W Polsce szeroko rozpowszechniony, średnio liczny ptak lęgowy niżu. Ściśle osiadły. Jest jedynym gatunkiem spoza gromady ssaków, u którego stwierdzono, że rozpoznaje swoje odbicie w lustrze.

  
Środowisko

Pierwotnie zamieszkiwała jedynie nadrzeczne zarośla, obrzeża lasów i niewielkie, młode drzewostany z domieszką olchy i brzozy. Obecnie występuje powszechnie również w krajobrazie rolniczym – na polach i łąkach z kępami drzew i krzewów, w sadach i ogrodach w pobliżu ludzkich siedzib, w parkach, we wsiach i na przedmieściach. Coraz częściej spotykana również w dużych miastach.

   Wygląd zewnętrzny

Obie płci ubarwione jednakowo, ale samiec jest zwykle nieco większy i cięższy od samicy, ma dłuższy ogon. Upierzenie biało-czarne, unikalne dla tego gatunku. Bardzo długi, zaostrzony ogon z piórami o stopniowanej długości (środkowe sterówki najdłuższe, skrajne – krótsze).

  
  Na zdjęciu : sroka zwyczajna

Głowa, dziób, gardziel, skrzydła, tył ciała i ogon ciemnoczarny, odcinający się jaskrawo od pozostałych, białych części ciała: brzucha, boków i barkówek. Czarne pióra mają metaliczny połysk: na skrzydłach najwyraźniejszy, zielonogranatowy; na ogonie zielonobrązowy, na wierzchu głowy zielony, a na grzbiecie i pozostałej części głowy szkarłatny. W locie widoczne rozłożone lotki pierwszorzędowe, które są białe z czarnymi lamówkami. Dziób i nogi czarne. Młode podobne do dorosłych, ale ich upierzenie mniej błyszczy, a ogon jest krótszy.

    Występujący w północno-zachodniej Afryce podgatunek Pica pica mauritanica jest mniejszy i za okiem ma płat nagiej skóry w kolorze niebieskim.
  
  Rozmiary
    długość ciała: ok. 40–48 cm, w tym długość ogona: ok. 20–30 cm, rozpiętość skrzydeł: ok. 52–60 cm

   Masa ciała
    ok. 180–230 g

   Głos
    Najczęściej odzywa się okrzykami ostrzegawczymi – jest to głośne, szorstkie skrzeczenie, brzmiące jak "czak", często wydawane w długich grzechoczących seriach. Śpiew słyszany rzadko – ochrypły, gardłowy i dosyć cichy.

   Zachowanie
    Ptak towarzyski, poza sezonem lęgowym zbiera się na noclegowiskach w stadach liczących kilkadziesiąt lub nawet kilkaset osobników. Lot prostoliniowy, uderza skrzydłami szybko, głęboko i równo.

  
  Sroka w locie

   Pożywienie

Wszystkożerna. Skład pokarmu bardzo urozmaicony: od owadów, jaszczurek, małych żab, ślimaków i myszy, po ziarno zbóż, jaja i pisklęta (plądruje gniazda innych ptaków), a nawet małe kurczaki. Żeruje głównie na ziemi w poszukiwaniu bezkręgowców. Chętnie zjada padlinę.

   Lęgi
Wyprowadza jeden lęg w roku.

  
  Pisklak sroki zaraz po wyjściu z gniazda
  Gniazdo
    Umieszczone przeważnie dość wysoko w wierzchołku drzewa, albo też w środku wyższego krzewu np. tarniny, na wysokości 3-6 metrów. Gniazdo przykryte jest charakterystycznym sklepieniem (daszkiem) z luźno splecionych gałązek i z daleka robi wrażenie kuli. Żaden inny ptak występujący na terenie Polski nie buduje podobnego gniazda. Posiada ono dwa otwory wlotowe, leżące naprzeciwko siebie. Wewnątrz znajduje się właściwe gniazdo, ulepione z błota zmieszanego z trawą, liśćmi czy piórami.
    Jednakże obecnie ok. 1/4 par lęgowych buduje gniazda nie zadaszone – prawdopodobnie są to ptaki młode, mało doświadczone.

  Jaja i wysiadywanie
    W marcu-kwietniu samica składa od 4 do 7 jaj o tle bladozielonym, niekiedy z niebieskim odcieniem, o średnich wymiarach 33x24 mm. Najczęstsze są lęgi złożone z 6 jaj. Wysiaduje wyłącznie samica, od złożenia pierwszego jaja przez ok. 17-19 dni. Sroka wyjątkowo odważnie broni swojego lęgu.
  
  Pisklęta
    Pisklęta opuszczają gniazdo po ok. 22-25 dniach. Z reguły dorastają najwyżej 3 młode, gdyż pozostałe giną z powodu pasożytów, chorób albo pożarte przez drapieżniki.

   Ochrona

W Polsce objęta ochroną gatunkową częściową.

Od lat 20. XX wieku liczebność srok w Polsce wzrasta. Związane to było przede wszystkim z zaprzestaniem powszechnego wcześniej tępienia. Populacja srok zmniejsza się na terenach wiejskich, co może być spowodowane wzrostem liczebności innych drapieżników: kruka, jastrzębia i kun. Natomiast coraz częściej i liczniej sroki zasiedlają miasta i osady ludzkie, przesuwa się też ich górna granica występowania w górach (dawniej ok. 500 m, obecnie 800-900 m).

  Przypisy i zdjęcia :        http://pl.wikipedia.org/wiki/Sroka_zwyczajna
Zapisane

ANTOŚ 113
Moderator
****
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 740


Koszalin - Strefa klimatyczna 7a


« Odpowiedz #1 : Sierpnia 08, 2010, 13:18:39 »

  A teraz  S   r   o   k   a  
                                   na zdjęciach wykonanych przez
     Karmicielki i Dokarmiaczy wątku: " Ratujmy nasze wszystkie ptaki".      
     


                                   Zdjęcia z sezonu j e s i e ń  - z i  m a   2010 r.

   
    Ciekawe co ja tam mogę znaleźć do zjedzenia...zastanawia się sroka ...zdjęcie wykonała : H a l k a

  
   Sroczka w odwiedzinach w obejściu naszej Karmicielki... zdjęcie wykonała : Lila2006  
  Obie fotki sroki - akrobatki na wywietrznikach swojego domku ...wykonała : - Halka

                   Zdjęcia z sezonu lato 2009 r.

  
   Sroka w jednym z kilku karmników naszej Halki ...zdjęcie wykonała : Bogna ..córka naszej Halki
Zapisane

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: