C z a p l a S i w a Czapla siwa (Ardea cinerea) – gatunek dużego ptaka z rodziny czaplowatych, zamieszkującego w zależności od podgatunku:
* Ardea cinerea cinerea - Eurazja od Wysp Brytyjskich przez Norwegię i Finlandię po Sachalin, Mandżurię oraz Indie i Cejlon, oraz wyspowo Afryka poza Saharą, a także Aldabra i Komory. Północne populacje wędrowne, przeloty w marcu-kwietniu i sierpniu-wrześniu.
W Polsce ptaki na zachodzie kraju osiadłe. Podczas łagodnych zim więcej osobników pozostaje w kraju, nad dużymi zbiornikami wodnymi. Sporadycznie zalatuje na Grenlandię, Svalbard, Antyle i do Ameryki Południowej.

Polująca Czapla Siwa...- zdjęcie wykonał Pan Cezary Pióro
www.cezarypioro.pl/ * Ardea cinerea jouyi - Daleki Wschód i Azja Południowo-Wschodnia
* Ardea cinerea monicae - wybrzeże Mauretanii
* Ardea cinerea firasa - Madagaskar.

Czapla Siwa...- zdjęcie wykonał Pan Cezary Korkosz
www.cezarykorkosz.pl/ Cechy gatunku Nieco mniejsza od naszych obu bocianów (bocian biały i bocian czarny), wprawdzie o podobnej sylwetce w spoczynku, ale bardzo łatwa do odróżnienia ze względu na ubarwienie. W upierzeniu przeważa kolor szary. Głowa i szyja białawe, nad okiem ciemny pas w przedłużeniu którego z tyłu głowy znajduje się czarny czub, na szyi podłużne ciemne pasy.

Czapla Siwa - sylwetka w locie ... zdjęcie własne wikipedii
W locie szyja esowato wygięta (cecha charakterystyczna - u bocianów w locie jest ona wyciągnięta poziomo). Widać czarne lotki I i II rzędu, a poza tym długie nogi wyciągnięte za ogon. Dziób żółty, nogi żółtobrązowe. Żółta tęczówka. U osobników młodocianych na głowie ciemna czapeczka. Samiec i samica podobnie ubarwione. Po stronie wewnętrznej pazura palca środkowego znajduje się mały grzebyk.
Głosy czapli to ochrypłe "kworr", "kraar", które wydają zarówno w locie, jak i na gnieździe. Młode nieustannie wydają skrzekliwe "kekekeke", podobne do kwiku prosiąt, po czym można rozpoznać lokalizację ich kolonii. W czasie polowania czaple nie odzywają się.
Wymiary średnie długość ciała ok. 90-98 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 175-195 cm
masa ok. 1500 g
Biotop Ptak związany z podmokłymi terenami, spotykany nad jeziorami, rzekami, stawami hodowlanymi i innymi zbiornikami wodnymi. W Polsce czaple spotka się pojedynczo lub w stadach liczących kilka, a w okresie wiosennych i jesiennych wędrówek - do kilkuset osobników.
Toki Rozpoczynają się zaraz po powrocie na lęgowiska. Samiec wybiera sobie wtedy miejsce na gniazdo i pilnuje go. Samicę przywołuje krakaniem, wygina się i stroszy pióra klekocąc dziobem. Po połączeniu w pary czaple te zaczynają budować gniazdo.
Gniazdo Czaple siwe gnieżdżą się na wysokich drzewach, w lasach lub innych zadrzewieniach w pobliżu wody, często na wyspach, zwykle kolonijnie, tworząc tzw. "czaplińce", niekiedy w towarzystwie kormoranów. Pojedyncze gniazda jednak także nie należą do rzadkości. Zbudowane są z dość grubych gałęzi, wysłane mniejszymi gałązkami, korzeniami traw i włosiem. Dorosłe ptaki zasiedlają kolonie już w marcu. Dużo czapli wraca do własnych kolonii, część jednak leci do innych, oddalonych o 500, a nawet 1500 km. Najchętniej gnieżdżą się na niżu do 500 m n.p.m. Czaple w porównaniu z bocianami budują gniazda znacznie mniejsze i na znacznie cieńszych gałęziach. Stanowczo unikają środka lasów. Na jednym drzewie spotyka się z reguły do 3 gniazd, znane są jednak przypadki, kiedy liczba gniazd sięgała 20. Czasem zdarza się spotkać gniazdo czapli siwej umieszczone na ziemi pod osłoną wysokich trzcin.
Jaja Pod koniec marca lub w kwietniu samica składa 3 do 5 bladoniebieskich jaj, które są znoszone co drugi dzień, a ostatnie nawet z jeszcze większą przerwą. W ciągu roku wyprowadza jeden lęg (może być powtarzany w przypadku utraty przychówku).
Wysiadywanie i dorastanie Jaja składane zazwyczaj w odstępach 2 dni wysiadywane są od zniesienia pierwszego jaja przez okres 25-26 dni przez obydwoje rodziców. Samica zaczyna wysiadywać jaja już po zniesieniu pierwszego z nich, w związku z tym młode rozwijają się nierównomiernie i różnica między najstarszym a najmłodszym jest bardzo duża. Bywa, że starsze rodzeństwo jest bardzo agresywne i czasami potrafi zadziobać młodszych braci lub siostry.

Zdjęcie piskląt Czapli Siwej wykonał : Pan Artur Tabor
www.arturtabor.pl/ W przypadku braku pokarmu przeżywa tylko najsilniejsze pisklę. Pisklęta należą do typowych gniazdowników. Opuszczają gniazdo po 25-30 dniach i rozpoczynają pierwsze wędrówki po gałęziach znajdujących się w pobliżu gniazda. Niektóre spadają wówczas na ziemię i giną. Ich upierzenie ma zielonkawy odcień. Początkowo rodzice karmią je zwracając pokarm (wyłącznie mięsny) prosto do ich dziobów, potem na gniazdo. W wieku 50 dni zaczynają pierwsze loty, a w pełni usamodzielniają się po 8-9 tygodniach i wówczas podejmują wędrówki w kierunku zasobnych żerowisk. Młode czaple bardzo szybko stają się zdolne do rozmnażania - samice już w następnym roku kalendarzowym, a samce o rok później.

Polująca Czapla Siwa...- zdjęcie wykonał Pan Cezary Korkosz
www.cezarykorkosz.pl/ Pożywienie Pożywienie stanowią zwierzęta wodne, głównie ryby. Czapla czatuje nieruchomo stojąc w płytkiej wodzie lub na lądzie, a następnie chwyta ofiarę szybkim ruchem. Dobowe zapotrzebowanie czapli na pokarm to 350 - 500 g. Badania ornitologów wykazały, że mitem jest fakt zjadania przez jedną czaplę 1 kg ryb dziennie.

Polująca Czapla Siwa...- zdjęcie wykonał : Pan Antoni Kasprzak
www.antonikasprzak.net/gallery Przy okazji stwierdzono, że nie wszędzie i nie zawsze żywi się ona głównie rybami. Okazało się, że na pożywienie czapli składają się w zasadzie wszelkie drobne zwierzęta wodne lub przebywające w pobliżu wody, czyli karaś, okoń, ukleja, wzdręga, chrząszcze wodne i ich larwy, drobne ssaki (norniki, krety, rzęsorki, karczowniki itp.) i gady.
Ochrona Objęta ochroną gatunkową częściową, z wyłączeniem stawów rybackich uznanych za obręby hodowlane (gdzie może być zabijana bez specjalnych pozwoleń). Jednakże od wejścia w życie nowelizacji ustawy o ochronie przyrody (15 listopada 2008 r.) ten wyjątek jest sprzeczny ze zmienionym art. 52 tejże ustawy i w opinii prawników, może nie mieć dłużej zastosowania [3
Przypisy : tekst i zdjęcia własne ....
http://pl.wikipedia.org/wiki/Czapla_siwa zdjęcia wykonali także : Pan Cezary Pióro
www.cezarypioro.pl/ Pan Cezary Korkosz
www.cezarykorkosz.pl/ Pan Artur Tabor
www.arturtabor.pl/ Pan Antoni Kasprzak
www.antonikasprzak.net/ Pan Henryk Janowski
www.henrykjanowski.pl/