ANTOŚ 113
Moderator
  
Offline
Płeć: 
Wiadomości: 732
Koszalin - Strefa klimatyczna 7a
|
 |
« : Luty 12, 2010, 16:05:57 » |
|
Zanim przejdę w Albumie do Alfabetecznego Wykazu Ptaków - zacznę od ich podziału pod względem spożywanej przez nich karmy i grup , które dokarmiamy.
Ptaki pod względem zjadanej karmy dzielimy na cztery grupy;
Pierwsza grupa - ptaki owadożerne – które w naszych karmnikach będą zjadały - słoninę , smalec, łój wołowy, barani a nawet koński ale także margarynę i masło. Ponadto orzechy włoskie i inne. Jeden warunek – wszystkie te produkty nie mogą być solone !!! Ptaki tej grupy to : - sikory, dzięcioły, kowalik i raniuszki oraz pełzacze. Z rzadka do tej karmy przylecieć też mogą ; wróbel, mazurek, kos, szpak i zięba.
Druga grupa - ziarnojady – tu wyróżniamy dwie podgrupy: - pierwsza podgrupa ; - odżywia się nasionami oleistymi :słonecznik,konopie,rzepak,dynia . A ptaki tak się odżywiające to ; dzwoniec, jer,zięba, grubodziób,czyżyk, kulczyk, makolągwa, gil, szczygieł i czeczotka oraz rzadziej sikory, wróble, mazurki i sierpówki. - druga podgrupa ; - odżywia się nasionami zbóż takimi jak owies, pszenica, żyto, jęczmień, proso oraz nasionami traw. W tej grupie spotykamy ptaki łąk i pól i są to ; trznadel, potrzeszcz i śniegułka bażant i kuropatwa Rzadziej ptaki z rodziny skowronków -skowronek borowy, górniczek, dzierlatka oraz świergotki.
Trzecia grupa - miekkojady – to dla nich w karmniku wykładamy owce i jagody tj.winogrona krajowe oraz jabłka postaci ogryzków,obierek i nawet zgniłki pokrojone w kostkę ,suszony czarny bez, jarzębinę,rodzynki, oraz płatki owsiane,jęczmienne, pszenne. Ptaki tak się odżywiające to wszystkie z grupy drozdów takie jak : kwiczoł, kos, rudzik, droździk, drozd śpiewak, paszkot ; ale także takie drobne ptaki jak pełzacz, strzyżyk, pokrzywnica, oraz największego wśród nich szpaka.
Czwarta grupa to - ptaki wszystkożerne – czyli jedzące niemal wszystko. Zaliczyć do nich można ; gawrona,srokę , kawkę, oraz częściowo sójkę ale także gołębie sierpówka czy gołąb miejskie a ostatnio i grzywacza ale także wikłacze takie jak : wróbel i mazurek oraz kosa i szpaka. Do podstawowych karm , które wkładamy do karmnika zaliczamy więc : - dla owadożernych – to słonina, ale już dla kowalika – to smalec, a dla raniuszka – łój - dla ziarnojadów z pól : to owies - dla miękkojadów większych : to jabłka i winogrona krajowe, - dla miękkojadów mniejszych ; przeważnie to płatki zbożowe np. owsiane zwykłe ale dla pokrzywnicy możemy podać rzepik i mak. - dla wszystkożernych : najlepsza to kasza jęczmienna.
W podsumowaniu kilka bardzo ważnych uwag .
Składniki karmy wykładanej do karmnika możemy modyfikować wg. własnego uznania oraz posiadanego doświadczenia nabytego w trakcie wieloletniego dokarmiania.
Dla ziarnojadów możemy jeszcze przecież dodawać nasiona rzepy, rzodkiewki, kanar, kukurydzę ale i także uzbierane na łąkach nasiona ostów, łopianów, rdestu ptasiego, i mniszka lekarskiego - ( popularny mlecz ).
Dla niektórych ziarnojadów oraz większości miękkojadów możemy wykładać owoce drzew owocowych i krzewów czy krzewinek, które uzbiera się samemu lub zakupi w sklepie zielarskim. Warto więc zbierać w lecie i na jesieni ; głóg, jałowiec , tarninę i dziką różę.
W karmnikach powinno się wykładać nasiona prosa, które ułatwiają przecież ptakom trawienie ciężko-strawnych tłuszczów zawartych w olejach oleistych.
Dla ptaków owadożernych można jeszcze podawać drobno posiekane lub zmielone ale niesolone jeszcze mięso, kość z kawałkiem mięsa lub łoju, zaś dla miękkojadów rzepik, mak, len i lucernę, natomiast dla wszystkożernych kaszę gryczaną i marchew.
Miłej lektury a w razie wątpliwości proszę o uwagi i pytania lub zapraszam do dyskusji i wymiany poglądów....ale już na stronie głównej czyli “ Ratujmy nasze polskie ptaki “.
|