Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 11, 2019, 13:10:16
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 3 4 5 6 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Aeschynantus - cz.2  (Przeczytany 54014 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Magda K.
Rezydent

« : Listopad 28, 2009, 13:48:13 »

Czy ta roślina to aeschynantus czy columnea? Bo już zgłupiałam  Very Happy

Dopiero na zdjęciu zauważyłam coś a'la pajęczynka. Obejrzałam dokładnie i nic nie znalazłam. Chyba jakiś kłaczek przypadkiem się trafił.

cymric
Rezydent

« Odpowiedz #1 : Listopad 28, 2009, 14:48:12 »

Ani jedno,ani drugie.To nagarbia/nematanthus/  Smile

"Są dwie dro­gi, aby przeżyć życie. Jed­na to żyć tak, jak­by nic nie było cu­dem. Dru­ga to żyć tak, jak­by cu­dem było wszystko." A. Einstein
Pozdrawiam Asia Smile
sylwia
Aktywny
**

« Odpowiedz #2 : Listopad 28, 2009, 15:51:33 »

Witajcie mam do podzielenia się wiadomościami o aeschynanthusach i kolumneach. Myślę, że warto poczytać. Może jeszcze inni zapadną na chorobę eszkową i bardzo będą chcieli je mieć. Tylko może trochę póżniej i jeśli mi się uda
Magda K.
Rezydent

« Odpowiedz #3 : Listopad 28, 2009, 16:48:15 »

Nagarbia...? Mam nagarbię i wygląda całkiem inaczej  Confused
Przede wszystkim kwiatki nie wychodzą u mojej nagarbii ze środka pierwszego kwiatka.
No w ogóle jest całkiem inna  Very Happy
Tak patrzę teraz na te zdjęcia i chyba donica wydaje się mała, a jest wielka. Większość pędów ma ponad pół metra.

cymric
Rezydent

« Odpowiedz #4 : Listopad 28, 2009, 17:00:16 »

To może to drugie to nie nagarbia? Pokaż ją.

Twoja to nagarbia/hypocyrta strigillosa.Może masz glabrę albo nummmularię? One nie mają takiego samego kwiatka tj podzielonego tak wyrażnie na kielich i koronę.

"Są dwie dro­gi, aby przeżyć życie. Jed­na to żyć tak, jak­by nic nie było cu­dem. Dru­ga to żyć tak, jak­by cu­dem było wszystko." A. Einstein
Pozdrawiam Asia Smile
Magda K.
Rezydent

« Odpowiedz #5 : Listopad 28, 2009, 17:09:52 »

Taką mam nagarbię:

Ma małe, grube i błyszczące listki, absolutnie nie podobne do tych u rośliny wyżej (tamte są kilka razy większe).

cymric
Rezydent

« Odpowiedz #6 : Listopad 28, 2009, 17:14:00 »

To też nagarbia.Tyle,że glabra bodajże.  Smile Poczytaj wątek nagarbii na forum,to wszystko stanie się jasne.  Very Happy

Pozdrawiam Asia Smile
Magda K.
Rezydent

« Odpowiedz #7 : Listopad 28, 2009, 17:16:21 »

Asiu, znalazłam w google zdjęcia hypocyrta strigillosa i to jest to! Dziękuję za pomoc  Very Happy.
Rrrrany, w życiu bym nie pomyślała, że to jakaś odmiana nagarbii...
Ta moja tak ładnie rośnie, a tę hypocyrtę już jedną ukatrupiłam...
Do tego zaśmieciłam wątek o aeschynantusach  Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

cymric
Rezydent

« Odpowiedz #8 : Listopad 28, 2009, 17:26:03 »

Very Happy  Cool

Pozdrawiam Asia Smile
Kerstin2309
Zrezygnował

« Odpowiedz #9 : Listopad 30, 2009, 23:55:36 »

Witam!
Choć jestem tu nowa,to chciałabym pomóc. Ta Nagarbia o jednolicie zabarwionych kwiatach to Hypocyrta glabra,
zaś ta mająca wzór na kwiatku,to również Nagarbia,tyle tylko że Hypocyrta strigillosa.Mam nadzieję że pomogłam. Pozdrawiam. Very Happy
Kelosak
Aktywny
**

Wielkopolska -strefa 6B

« Odpowiedz #10 : Grudzień 01, 2009, 00:09:33 »

Inna nazwa tej ze wzorem to Nematanthus Tropicana

Kaśka
Magda K.
Rezydent

« Odpowiedz #11 : Grudzień 01, 2009, 07:27:01 »

Drogie specjalistki, bardzo dziękuję za pomoc Smile. Aż mi głupio... bo ja nie znam dokładnych nazw chyba żadnej z moich roślin  Embarassed
Ale po to jestem na forum  Very Happy

Kerstin2309
Zrezygnował

« Odpowiedz #12 : Grudzień 01, 2009, 16:37:52 »

Magdo,nie ma co być Ci głupio,bo każdy z nas do końca życia czegoś się uczy.  Smile My też kiedyś nie znaliśmy tych nazw. Zresztą po to jest to forum,by się czegoś nauczyć. Pozdrawiam.
Kerstin2309
Zrezygnował

« Odpowiedz #13 : Grudzień 09, 2009, 05:56:48 »

Chciałabym pokazać moje Aeschynanthusy. Przepraszam tylko za jakość fotek,bo były robione komórką.Oto one:
Aeschynanthus Rasta/Twister

Aeschynanthus Caroline po kwitnieniu:

i w czasie kwitnienia:

A jeśli chodzi o odróżnianie Kolumnei od Aeschynanthusów,to Kolumnee mają na liściach widoczne nerwy boczne,zaś Aeschynanthusy mają liście gładkie,czyli pozbawione tych nerwów. Kolumnee wypuszczają pędy kwiatowe pojedyńczo wzdłuż pędu,zaś Aeschynanthusy mają pąki kwiatowe na końcu pędu umieszczone w gronie.Kolumnee nie lubią zraszania liści wodą,zaś Aeschynanthusom jest to potrzebne zwłaszcza podczas kwitnienia (zwiększona wilgotność wokół rośliny),pędy kwitowe wtedy nie przysychają i nie odpadają.Obydwa rodzaje roślin lubią stanowiska jasne,ale nie na bezpośrednim działaniu promieni słonecznych.
Kerstin2309
Zrezygnował

« Odpowiedz #14 : Grudzień 09, 2009, 13:09:35 »

Ten sam Aeschynanthus (Caroline):

A na potwierdzenie tego,co napisałam  we wcześniejszym poscie, zamieszczam fotkę (z netu) by pokazać różnice między obiema roślinami:
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #15 : Styczeń 02, 2010, 14:54:15 »

A. mormoratus kwitnie niepozornie ale nadrabia liśćmi:

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
koki
Rezydent

« Odpowiedz #16 : Styczeń 02, 2010, 16:18:16 »

Z naiwnym pytaniem Smile pokazany wyżej mormoratus śliczny jak nie patrzeć/ wygląda inaczej niz dostępny u nas o fioletowo podbarwionych liściach od spodu i fioletami w marmurku,w kształcie też zdecydowanie wydłużonym,lancetowatym   - czy to kwestia warunków uprawy,czy co innego się kryje za różnicą w wyglądzie ?

donama
Gaduła

« Odpowiedz #17 : Styczeń 02, 2010, 16:21:14 »

Bardzo ładne liście  Very Happy
britvictango
Rezydent

« Odpowiedz #18 : Styczeń 02, 2010, 19:07:42 »

Koki, trudno mi powiedzieć. Na mojej roślinie liście też są bardziej i mniej lancetowate, te liście które są bliżej okna rosną bardziej lancetowate, dlatego przestawiam roślinę co kilka miesięcy z prawej ściany na lewą. Okno ma wystawę wschodnią. Wszędzie pisze żeby A. marmoratus sadzić w ziemi torfiastej - mój rośnie w ziemi z pola uprawnego z dużym dodatkiem czystego obornika gęsiego i piasku, dodatkowo od czasu do czasu nawożony nawozem do roślin zielonych firmy POKON - ale nieregularnie. Miedzy podlewaniami ziemia dość mocno przesycha co nieraz objawia się zwiędnięciem rośliny, zwłaszcza latem.
 Twistera wsadzilem do ziemi torfiastej wedle przypisu z internetu i utrzymuję stale wilgotne podłoże, ale roślina nie przyrasta i ciągle wydaje się być zwiędnięta. Za kilka dni przesadzę do ziemi piaszczystej i zobaczę jaki będzie efekt

"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować"
                                                       Marilin vos Savanti

Pozdrawiam, Leszek
krysp50
Rezydent

Wielkopolska 7a

« Odpowiedz #19 : Styczeń 03, 2010, 11:30:26 »

Już podziwiałam piękny okaz  Very Happy  Może ja mojego za dużo podlewam, bo też zasugerowałam się, że musi mieć stale mokro  Confused

Pozdrawiam
Krysia
koki
Rezydent

« Odpowiedz #20 : Styczeń 03, 2010, 12:19:17 »

Ja mam wgląd w roślinę prosto od producenta,ze szklarni,sama odpuszczam eszi z braku miejsca ale Twój jest piękny w moim poczuciu estetyki dużo atrakcyjniejszy  Cool ,w czasie najbliższym postaram się zamieścić zdjęcie,różnica w wyglądzie jest zasadnicza-dlatego pytam Smile
Twój twister to rasta  Razz  - twister nie ma tak zakręconych listków,są bardziej wydłużone zawinięte do środka wzdłuż i tylko końcówka wywinięta jest do góry,on rośnie wolno i woli cieplejsze klimaty i zraszanie.

cymric
Rezydent

« Odpowiedz #21 : Styczeń 03, 2010, 17:11:48 »

Mój marmurek kwitnie jak szalony,ale niespecjalnie listki chce produkować  Confused Jesienią go przesadziłam,może wiosną powtórzę do ziemi z obornikiem?

Pozdrawiam Asia Smile
koki
Rezydent

« Odpowiedz #22 : Styczeń 03, 2010, 18:16:42 »

No wiesz ,nie wszystko naraz  Smile ,teraz jest czas kwitnienia  Very Happy  ,wiosną puszczania  Smile  - marmurek z tego co wiem szybko przyrasta

Kerstin2309
Zrezygnował

« Odpowiedz #23 : Styczeń 04, 2010, 09:29:13 »

Marzenko (KOKI77), skoro - jak piszesz - masz dostęp do Eszków wprost od producenta,to czy moglabym mieć do Ciebie na wiosnę prośbę? Otóż,szukam Aeschynanthusa Tiger Stripe. Czy daloby coś się z tym zrobić,tzn.ściągnąć go dla mnie,czy coś w tym rodzaju?
koki
Rezydent

« Odpowiedz #24 : Styczeń 04, 2010, 11:47:09 »

Nie dosłownie ,miałam na myśli marmurka,ale wrzuciłam w wyszukiwarkę i 2 zdjęcia i dwie różne rośliny  Confused  podrzuć zdjęcie, żebym wiedziała czego szukać, raczej na pewno przewinie się przez moje ręce  Smile a fiszki w nich są często  mylnie oznaczane, dlatego wolę naocznie wiedzieć czego szukać  Smile

Kerstin2309
Zrezygnował

« Odpowiedz #25 : Styczeń 04, 2010, 11:54:29 »

Aeschynanthus Tiger Stripe (fotka ze strony: http://www.robsviolet.com/aes_tigerstripe.htm ) :

lub taki:

fotka ze strony: http://www.africanvioletsforeveryone.net/Photo%20Galleries/MoreOtherGesneriads/Aeschynanthus-Tiger-Stripe.html
koki
Rezydent

« Odpowiedz #26 : Styczeń 04, 2010, 13:56:24 »

to ja znalazłam jeszcze zdjęcie na którym liście wyglądają na miniaturę,dlatego prośba o zdjęcie,będę miała na uwadze  Very Happy

cymric
Rezydent

« Odpowiedz #27 : Styczeń 04, 2010, 14:13:55 »

Agness pokazywała kiedyś w swoim wątku przepięknego eszka.Ma liście variegata.Kupiony w Niemczech.Jakby się taki trafił  Rolling Eyes

Pozdrawiam Asia Smile
Kerstin2309
Zrezygnował

« Odpowiedz #28 : Styczeń 04, 2010, 14:33:46 »

Mnie też by taki Eszek variegata interesowal. Mam na razie Caroline,Mona Lisa,Rasta. Na wszystkie inne (oprócz tych wymienionych) też bylabym chętna. Very Happy
haw5
Rezydent

Wrocław

« Odpowiedz #29 : Styczeń 04, 2010, 16:42:53 »

Mnie też się podobają,Aeschynanthusy Tiger Stripe ,ale ja w tej materii raczkująca.

Strony: 1 2 3 4 5 6 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: