Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 08, 2019, 12:27:12
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Keiki cz.2  (Przeczytany 57807 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
stefka
Rezydent

« Odpowiedz #150 : Listopad 11, 2012, 17:29:36 »

Hmmm, a czy te keiki mają już swoje korzenie? To które ma pęd kwiatowy zdecydowanie na razie bym nie ruszała. Dopiero po kwitnieniu możesz je odłączyć od matki, ale zdecydowanie musi mieć korzenie. Przynajmniej 3 sztuki długości przynajmniej 5 cm. Ja kiedyś odcięłam zwykłe keiki ( nie basal ), kiedy miało dwa korzenie, bo długo czekałam na produkcję tego trzeciego i ... do tej pory nie mogę dojść z nim do ładu  Mad

justaaa24
Aktywny
**

« Odpowiedz #151 : Listopad 11, 2012, 18:32:17 »

No właśnie problem w tym, że nie mają korzeni i nic nie wskazuje na to żeby miały zamiar rosnąć, mimo tego, że szczepki są już dosyć spore. Na razie wstrzymam się z jakimikolwiek działaniami i zobaczymy jak dalej potoczy się się rozwój keiki. Smile

Justyna
Pozdrawiam wielbicieli Phalaenopsisów Smile
stefka
Rezydent

« Odpowiedz #152 : Listopad 11, 2012, 18:36:17 »

Ogólnie, keiki podobno rodzi się wtedy kiedy roślina mateczna obumiera. Jesli nie ma korzonków to nie masz wyjścia tylko czekać  Cool Trzymam kciuki, aby ładnie rósł Ci ten storczyk i pokaż kwiaty jak się już otworzą z tego pędzika kwiatowego  Smile

justaaa24
Aktywny
**

« Odpowiedz #153 : Listopad 11, 2012, 18:42:43 »

No właśnie też jestem zdziwiona, gdyż w przypadku mojego storczyka roślina mateczna ma się w świetnej kondycji Smile A na kwiatki troszkę jeszcze trzeba będzie poczekać, gdyż pęd dopiero co wybił się z trzonu, ale na pewno wkleję zdjęcie, jak będzie już co podziwiać Smile dziękuję za rady i pozdrawiam Very Happy

Justyna
Merghen
Rezydent

“Slow down and smell the roses...”

« Odpowiedz #154 : Listopad 11, 2012, 19:03:42 »

Nie zawsze pojawienie keiki lub basal keiki (ono pojawia się na trzonie rośliny matecznej) powoduje obumarcie rośliny matecznej. Niekiedy jakiś ektremalnie trudny (nawet krótki) moment w życiu rośliny, który roślina odczytuje jako zagrożenie powoduje,że zaczyna tworzyć keiki lub basal keiki i choć potem wszystko wraca do normy to roślina produkuje dzieci. Innym możliwym powodem są geny (szczególnie przy keiki - np. Phal.equestris) lub nawożenie. Zdarza się, że np. siewki agarowe złączają się i zamiast 2 lub 3 oddzielnych roślin jest jedna. Ja mam taką siewkę gdzie są dwie rośliny ale nie sposób ich rozłączyć bo mają wspólne korzenie. Jeśli producent taką siewkę wsadzi w podłoże i uprawia to potem w sprzedaży można znaleźć takie cudo. Jednak wtedy jest jedna roślinka jest większa druga mniejsza. Bywa też tak, że hodowca wsadzi dwie małe siewki bo jest możliwe, że jedna padnie a one obie sobie rosną i potem można kupić w doniczce dwie albo nawet trzy osobne rośliny.
Trudno stwierdzić co zadziałało u Twojej rośliny Agnieszko, ale obstawiałabym tą 'trojaczkowo-syjamską' siewkę Smile

d_jola
Nowicjusz
*

Jola:)))

« Odpowiedz #155 : Listopad 11, 2012, 20:18:12 »

powiedzcie mi jak to wygląda..... Shocked

justaaa24
Aktywny
**

« Odpowiedz #156 : Listopad 11, 2012, 20:30:42 »

Hmmm więc coś mi się zdaje, że i mój storczyk okaże się być niepodzielnym, bo tak właśnie podejrzewałam, że korzenie mogą być wspólne. Ehh chyba nigdy nie doczekam się keiki Sad
d_jola u mnie też pojawiły się takie listki na jednym storczyku, ale to niestety nie keiki ;/

Justyna
Merghen
Rezydent

« Odpowiedz #157 : Listopad 11, 2012, 21:01:10 »

To są tzw. chorągiewki ale niestety nie keiki Sad

d_jola
Nowicjusz
*

Jola:)))

« Odpowiedz #158 : Listopad 11, 2012, 21:05:38 »

..to nie szkodzi roślinie co z tym robić?

Merghen
Rezydent

« Odpowiedz #159 : Listopad 11, 2012, 21:07:52 »

Nic. To taka jego uroda, często geny są za to odpowiedzialne Smile

Waterloo
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #160 : Kwiecień 24, 2013, 20:50:05 »

Mam wspaniałą wiadomość!!! Very Happy Jest dostępna Pasta Keiki na allegro: 5ml za 25zł + ok.5zł przesyłka. Na początek dobre i to skoro trudno dostać taką pastę... Sad
justaaa24
Aktywny
**

« Odpowiedz #161 : Kwiecień 24, 2013, 22:18:28 »

Ja wiele razy spotkałam na allegro tą pastę, ale jakoś nigdy nie przekonałam się do jej zakupu. Bardziej prawdopodobne jest, że storczyk wyprodukuje zdeformowany pęd kwiatowy aniżeli keiki. No ale może i niektórym się udało. Wielu doświadczonych forumowiczów odradza stosowanie pasty. Jest ona nafaszerowana hormonami co może niekorzystnie wpłynąć na kondycję  storczyka. Lecz każdy inaczej eksperymentuje ze swoimi roślinkami i każdy ma inne doświadczenie. Może Tobie się powiedzie Smile Ja ciągle mam nadzieję, że kiedyś uda mi się pozyskać keiki siłą natury Smile

Justyna
abby76
Aktywny
**

« Odpowiedz #162 : Kwiecień 25, 2013, 06:16:52 »

Miałam kiedyś floral pastę , na kwitnięcie . Przejechałam się na ty wynalazku i odradzam . Na posmarowanych pastą pędach wyrastały zmutowane twory a rośliny mateczne padały jak muchy . Ilość hormonów w preparacie musi negatywnie wpływać na kondycję rośliny . Przypuszczam ze z pastą na keiki będzie tak samo .
Wyczytałam , że można samemu pastę keiki zrobić z wazeliny i ukorzeniacza do roślin zielonych .

Pozdrawiam . Kasia
justaaa24
Aktywny
**

« Odpowiedz #163 : Kwiecień 25, 2013, 11:20:59 »

Ja kiedyś zrobiłam właśnie taką pastę z ukorzeniacza i wazeliny. Posmarowałam oczka i jaki był skutek? Żaden Smile Więc powiedziałam, że nie będę więcej z niczym kombinować. Nie warto ryzykować życia dużej, zdrowej rośliny, aby otrzymać (lub też nie) keiki, które będzie rozwijać się kilka lat zanim osiągnie dojrzałość.

Justyna
dzika
Gaduła

« Odpowiedz #164 : Kwiecień 26, 2013, 21:20:33 »

Ja wyczytałam w swojej książce o storczykach, że phalaenopsis może wytworzyć keiki, jeżeli przebywa w ciepłym otoczeniu, bez obniżenia temp nocą. Wiadomo, że różnica temp między nocą i dniem jest jednym ze stymulatorów kwitnienia. Brak ampitudy temp skłania storczyka do produkcji odrostów. Pewnie dlatego ja nie doczekałam się przez tyle lat keiki, bo nie mogę w domu zapewnić stałe wysokiej temp moim storczykom.
Też myślałam o tej paście, ale jakoś intuicja podpowiada mi, że może osłabić roślinę. Wasze doświadczenia potwierdzają to. Nie zatosuję pasty.

kiwis
Aktywny
**

« Odpowiedz #165 : Kwiecień 27, 2013, 08:29:18 »

Dzika - u nas equestrisy i multiflorale regularnie puszczają keiki na końcach kwiatostanów w połowie grudnia - wtedy gdy są niekorzystne warunki temperaturowe - ogólnie niska temperatura i silne nocne spadki temperatury + spadek intensywności światła. Ja raczej myślę, że roślina "myśli", że zbliża się pora deszczowa i należałoby ją wykorzystać aby łatwo zakorzenić keiki i się rozmnożyć.

Marek
dzika
Gaduła

« Odpowiedz #166 : Kwiecień 27, 2013, 13:25:48 »

To zazdroszczę, bo u mnie nigdy keiki się nie pojawiło. Zimą na parapetach też mam zimno, około 15-18 st.
Może na equestrisie się doczekam.
Taką informację znalazłam w książce. Pewnie to też prawda, ale mnie ciężko ją zweryfikować.

kiwis
Aktywny
**

« Odpowiedz #167 : Kwiecień 27, 2013, 16:43:30 »

Na pewno się pokażą. Nie denerwuj się. Może spróbuj w listopadzie kwitnącego equestrisa "przytulić' do szyby?  A mam pytanie do Dorotakol - czy u Ciebie jest podobnie?

Marek
dorotakol
Gaduła

Pozdrawiam Dorota!!!

« Odpowiedz #168 : Kwiecień 29, 2013, 18:40:23 »

Nie - u mnie keiki u equestrisa pojawiają się na starym kończącym kwitnienie pędzie.
Nie zauważyłam wpływu amplitudy temperatury. Rosea puściła keiki na początku marca, a zwykły jakiś ponad miesiąc wcześniej.
Zauważyłam, że roślina do wypuszczania keiki musi osiągnąć odpowiedni wiek i rozmiar.
Dzika nie wiem w jakim wieku jest Twój equestris, ale na 100% keiki będzie wypuszczał jak stanie się większy lub doroślejszy Smile

Natomiast na wytwarzanie pędów ogromny wpływ mają warunki świetlne.

KosimkArt
Aktywny
**

« Odpowiedz #169 : Maj 20, 2013, 14:49:41 »

A mi się udało z pastą, tylko nie zrobiłam tak jak w instrukcji, nie powtarzałam smarowania, posmarowałam raz i wyszło to:

zdjącie robiłam tydzień temu, teraz dzidziuś jest już znacznie większy  Very Happy

KosimkArt
Aktywny
**

« Odpowiedz #170 : Czerwiec 15, 2013, 11:41:39 »

Jak myślicie co to?

Wypuszcza to reanimowany phalaenopsis.
Wybaczcie jakość zdjęć ale robiłam telefonem.

KosimkArt
Aktywny
**

« Odpowiedz #171 : Czerwiec 15, 2013, 11:47:39 »

a tak wygląda keiki z poprzedniego zdjęcia...

Michał.K
Aktywny
**

« Odpowiedz #172 : Czerwiec 15, 2013, 12:21:05 »

Basiu myślę  że twój reanimaek chce zakwitnąć  Very Happy
Waterloo
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #173 : Czerwiec 15, 2013, 13:46:53 »

Chyba kogoś czeka kwitnienie!!! Trzymam kciuki!!! Laughing
KosimkArt
Aktywny
**

« Odpowiedz #174 : Czerwiec 15, 2013, 15:25:25 »

a już miałam nadzieję że keiki Wink

Waterloo
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #175 : Czerwiec 15, 2013, 15:58:03 »

O.o Co ty piszesz?! Przecież pęd kwiatowy to też wspaniała wiadomość ,a nie można mieć wszystkiego naraz '_'
justaaa24
Aktywny
**

« Odpowiedz #176 : Czerwiec 15, 2013, 23:08:04 »

Jeśli puszcza pęd to znaczy, że powraca do normalności Smile

Justyna
Czuhina
Gaduła

« Odpowiedz #177 : Czerwiec 16, 2013, 10:52:54 »

Ja do tej pory miałam na Phal dwa keiki. Jedno pojawiło się kilka lat temu na moim pierwszym, biało- różowym. Kiedy miało kilka korzonków odcięłam malucha i posadziłam. W tym samym roku zakwitło, a mamusia padła.
Drugie pokazywałam wcześniej. Zakwitło na mamusi, teraz kwiatków już nie ma, są ładne, duże korzonki, ale go nie oddzielam. Fajnie to wygląda, jak kwitną jednocześnie maluch i mamusia Smile

Inne moje doświadczenia z keiki dotyczą dendrobium. Jak wiadomo, na dendrobiach keiki wyrastają hurtowo, ale zawsze, gdy chciałam je usamodzielnić, padały.
W tamtym roku odczekałam do momentu, w którym ukorzenione keiki samo odpadło od mamusi i dopiero wtedy je posadziłam. Udało się Very Happy Rośnie u mojej mamy i sama jestem ciekawa, jak wygląda. Po wakacjach wstawię fotkę Very Happy

" A przed nimi było wszystko.. "  Andrzej S. "Pani Jeziora"

Oo.Smile

balkon pod kogutkiem i małe 'conieco'
KosimkArt
Aktywny
**

« Odpowiedz #178 : Czerwiec 17, 2013, 13:38:04 »

O.o Co ty piszesz?! Przecież pęd kwiatowy to też wspaniała wiadomość ,a nie można mieć wszystkiego naraz '_'

A bo to reanimek szwagierki i będę musiała oddać jak zakwitnie... Sad
Zawsze mi jakoś smutno jak oddaję bo kto wie czy zaraz znowu do mnie nie wróci na ratowanie...

dzika
Gaduła

« Odpowiedz #179 : Czerwiec 17, 2013, 16:19:31 »

Zauważyłam, że roślina do wypuszczania keiki musi osiągnąć odpowiedni wiek i rozmiar.
Dzika nie wiem w jakim wieku jest Twój equestris, ale na 100% keiki będzie wypuszczał jak stanie się większy lub doroślejszy Smile

Natomiast na wytwarzanie pędów ogromny wpływ mają warunki świetlne.

Mój equestris został kupiony w rozmiarze NFS/FS. Więc pewnie jeszcze poczekam na odpowiedni wiek i rozmiar.
A te warunki świetlne to jakie? Dużo, średnio czy mało światła i bezpośredniego słońca?

Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: