Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 08, 2019, 01:04:22
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Keiki cz.2  (Przeczytany 57803 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Iren
Rezydent

« : Październik 04, 2009, 23:13:48 »

Poprzednia część wątku:
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=5791.0

Mam keiki. Trzy. Cierpliwie czekałam aż urosną na tyle by je "usamodzielnić", poczytując w międzyczasie ten wątek Smile

Niestety będę chyba miała problem z jednym z nich.  Confused Umiejscowionym na pędzie kwiatowym, na wyższym miejscu. Otóż pęd usycha. Uszechł już do wyższego keiki. I nie wiem, czy jeszcze czekać i jak długo, bo jak będzie usychał poniżej, to malec padnie.  Mad Młody ma trzy korzenie,  - jeden 5 cm. dwa pozostałe po ok. 3,5 cm. Największy liść ok. 10 cm długości. Wygląda to tak:

No i powiedzcie, dobrzy ludkowie, co mam robić  Confused  Myślę, że lepiej byłoby poczekać?

pozdrawiam - Irena
necja
Rezydent

Pozdrawiam Aneta

« Odpowiedz #1 : Październik 05, 2009, 09:47:42 »

Irenko, pęd powyżej usechł bo po drodze było keiki i zabrało wszystkie soki. Myślę że dalej nie będzie usychać. Gdyby jednak tak się zdarzyło to ten maluch powinien już sobie poradzić samodzielnie. Posadź go wtedy do jak najmniejszej doniczki i regularnie podlewaj po przeschnięciu podłoża Smile

Jaki jest kolorek tego storczyka?

Iren
Rezydent

« Odpowiedz #2 : Październik 05, 2009, 13:42:30 »

Dzięki za odzew Smile
Zaniepokoiłam się, bo niżej na tym samym pędzie jest następne keiki. Większe. To drugie można by już obciąć, bo i korzenie ma dwukrotnie dłuższe i liście też większe, ale wtedy górne, mniejsze może nie przeżyć. Ta roślina ma jeszcze trzeciego malucha. On jest najstarszy, ale i najmniejszy - wychodzi chyba z pod najniższego liścia, z "łodygi". Maluchy "pędowe" pokazały się w kwietniu tego roku, a pierworodny jest zeszłoroczny. Very Happy

Nie wiem jakiego on koloru  Smile
Kupiłam przecenioną, przekwitniętą roślinę. Na doniczce leżał zasuszony kwiatek koloru jasnego i z tego wnoszę, że może być biały. Smile  Kupiłam wtedy dwa i drugi w tym roku zakwitł. Leżał na nim zasuszony ciemny kwiatek i faktycznie był ciemny - brązowo-rudy. One były w foliowych rękawach i jest duże prawdopodobieństwo, że na doniczkach leżały własne kwiaty rośliny.

pozdrawiam - Irena
lena77
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #3 : Październik 10, 2009, 20:30:12 »

Witam serdecznie!

Dziesięć miesięcy temu napisałam na tym forum swoją pierwszą wiadomość, która właśnie dotyczyła keiki na phaleanopsisie.

Otrzymałam od Was cenne rady, które wcieliłam w życie. Keiki jeszcze na roślinie matecznej powędrowało do mini doniczki, którą pod nim podwiesilam. I tak sobie keiki siedziało. Nawet puściło pęd kwiatowy, który niestety nie wydał kwiatów, bo po prostu zamarł.

W końcu zdecydowałam się na odcięcie młodej roślinki. Falek junior długo nie wykazywał chęci do rozwoju. Nic mu nie przybywało. Kompletnie nic. Ani jednego listka przez wiele miesięcy. Aż w końcu się doczekałam pozytywnego efektu. Oto on:

Falek junior wypuszcza nowy pęd kwiatowy. Mam nadzieję, że tym razem doczekam się kwiatów.

Chciałam podziękować za wszelkie życzliwe rady, które pozwoliły mi na bezpieczne oddzielenie keiki od rośliny matecznej.  Very Happy

necja
Rezydent

Pozdrawiam Aneta

« Odpowiedz #4 : Październik 10, 2009, 21:05:59 »

Lenko, gratuluję Smile Niestety nie mogę zobaczyć zdjęcia  Sad

elajas
Rezydent

« Odpowiedz #5 : Październik 10, 2009, 22:17:46 »

Iren te maluchy wyglądają bardzo fajnie, tak piętrowo.Tylko ta usychająca łodyga, można trochę poczekać, powinno się zatrzymać.Necja ma rację ten górny maluch powinien już sobie dać radę samodzielnie, jeżeli oczywiście zdecydujesz go oddzielić.To chyba reanimowana roślina, niezbyt silna,czy da radę wykarmić aż 3 maluchy.Jeżeli chcesz mieć własne maleństwo  to działaj i będziesz niańczyć dzidziusia.Przynajmniej jednego. Very Happy

Jeżeli masz w sercu zieloną gałązkę - usiądzie na niej słowik.

Pozdrawiam elajas.
lena77
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #6 : Październik 10, 2009, 22:47:29 »

Lenko, gratuluję Smile Niestety nie mogę zobaczyć zdjęcia  Sad

necja!
A co Ci się pokazuje? Masz jakiś komunikat? Może ja coś źle wkleiłam. Napisz proszę, co się dzieje, to postaram się jakoś to poprawić. U mnie zdjęcie widać.
necja
Rezydent

Pozdrawiam Aneta

« Odpowiedz #7 : Październik 11, 2009, 13:45:56 »

lena, taki jakiś maleńki znaczek mi się pokazuje. Nie ma żadnego komunikatu  Sad

luki1993pies
Gaduła

Małopolska

« Odpowiedz #8 : Październik 11, 2009, 14:41:15 »

lena77, gratuluje Smile Ja marze o keiki ale nie mogę się doczekać, a i może dobrze bo to znaczy że roślinki są zdrowe Very Happy Very Happy

Wszystko co zielone i się rusza jest piękne;];]
Kwiaty domowe:
część 1 

część 2
Moje ogrodowe kwiaty Very Happy

część 1
lena77
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #9 : Październik 11, 2009, 15:27:03 »

lena, taki jakiś maleńki znaczek mi się pokazuje. Nie ma żadnego komunikatu  Sad
Na naprawdę nie wiem, co może powodować taki stan rzeczy. U mnie się wyświetla. Czy ktoś jeszcze mam podobny problem jak necja?

lena77, gratuluje Smile Ja marze o keiki ale nie mogę się doczekać, a i może dobrze bo to znaczy że roślinki są zdrowe Very Happy Very Happy
Dziękuję bardzo. U mnie to keiki jest wynikiem obcięcia przekwitniętego pędu kwiatowego, jak mi doradziła zrobić pani kwiaciarka, która mi tego storczyka sprzedawała.
Iren
Rezydent

« Odpowiedz #10 : Październik 13, 2009, 20:57:32 »

Iren te maluchy wyglądają bardzo fajnie, tak piętrowo.Tylko ta usychająca łodyga, można trochę poczekać, powinno się zatrzymać.Necja ma rację ten górny maluch powinien już sobie dać radę samodzielnie, jeżeli oczywiście zdecydujesz go oddzielić.To chyba reanimowana roślina, niezbyt silna,czy da radę wykarmić aż 3 maluchy.Jeżeli chcesz mieć własne maleństwo  to działaj i będziesz niańczyć dzidziusia.Przynajmniej jednego. Very Happy

Ta roślina była przeceniona, bo przekwitła. Smile Nie wymagała reanimacji, a przez czas pobytu u mnie wyrosło jej kilka nowych liści. Teraz ma ich 9 sztuk, a dziesiąty młody, wielkości połowy dorosłego- to chyba sporo?  Confused Sądzę, że roślina jest dość mocna na wykarmienie 3 młodych, tylko obawiam się tego zasuszania - pytałam, żeby na wszelki wypadek wiedzieć co zrobić, gdyby to zasychanie zeszło poniżej górnego keiki. Myślę, że chyba jak długo się da, lepiej nie oddzielać go od matki  Confused

pozdrawiam - Irena
elajas
Rezydent

« Odpowiedz #11 : Październik 13, 2009, 21:28:44 »

Iren faktycznie duża ilość liści, na zdjęciu nie zauważyłam. Fajny okaz, a jak to zakwitnie  będzie super.Jeżeli jednak zdecydujesz się oddzielać,  to popatrz na długość korzonków u tych maluszków niżej na łodydze.Może być problem z umieszczeniem w doniczce,a za duża przy małej roślinie też nie wskazana.Bardzo mi się ta Twoja rodzinka podoba. Very Happy Rozumiem - oddzielanie tylko w przypadku kataklizmu znaczy zaczynasz "hodować" seniora.

Pozdrawiam elajas.
Iren
Rezydent

« Odpowiedz #12 : Październik 13, 2009, 21:49:26 »

Czy to znaczy, że sugerujesz mi oddzielenie obu jednocześnie i włożenie takich połączonych do wspólnej doniczki?  Confused
Przepraszam, jeżeli pytanie dziwne - bo ja mam to pierwszy raz i miałam zamiar, gdy jeszcze podrosną odciąć każdy z kawałkiem pędu na którym rosną. W taki sposób, aby do doniczki trafiły nie tylko korzonki, ale i część tego pędu - tak sobie myślę, że ten pęd pozwoliłby im zachować pion i nie wypadać z podłoża. Dobrze to sobie wymyśliłam?  Confused
O oddzielaniu trzeciego, który jest nisko, pod dolnym liściem jeszcze nie myślę, bo on, choć najstarszy, to i najmniejszy.

pozdrawiam - Irena
anulka75
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #13 : Październik 14, 2009, 20:17:39 »

Powiedzcie kochani , czy jest szansa na oddzielenie basal keiki? Confused Mam takiego delikwenta, który wypuścił keiki z rośliny matecznej. Marzy mi się rozdzielenie, ale nie wiem czy jest to możliwe, bo widziałam , że jednak ludziska trzymają takie podwójne roślinki.
Oto on:

A to z drugiej strony:

Anulka
elajas
Rezydent

« Odpowiedz #14 : Październik 14, 2009, 20:36:36 »

Iren może napisałam nieprecyzyjnie.Masz rację  z sadzeniem z kawałkiem łodyżki i oddzielnie każdego.Ta łodyżka  faktycznie pomoże się roślinie zakotwiczyć i utrzymać pion.1 maluszek zmieści się w takiej małej doniczce,natomiast drugiemu musisz mierzyć korzonki i wybrać odpowiednią doniczkę, aby przy sadzeniu tego długiego korzonka nie ułamać,jest ich tylko 2.Mała doniczka jest lepsza ,takie małe dzidziusie inaczej trochę się podlewa.To z mojego własnego doświadczenia zmarnowałam 2 szt.Ale ten obecny mam nadzieję się utrzyma.Natomiast ja, gdybym miała taką roślinę, zostawiłabym ją w takim stanie jak jest.Jeżeli nic  falkowi  i dzieciom nie zagraża. Very Happy

Pozdrawiam elajas.
elajas
Rezydent

« Odpowiedz #15 : Październik 14, 2009, 20:43:33 »

Anulka75 piękna ,zdrowa roślina.Oby taka jak najdłużej była, zastaw ją tak jak jest i ciesz się zdrowym okazem, to oddzielenie jest dużo trudniejsze.Przy  uprawie parapetowej łatwo zmarnować piękną roślinę.Tak ja myślę,możesz jednak eksperymentować. Smile

Pozdrawiam elajas.
Iren
Rezydent

« Odpowiedz #16 : Październik 14, 2009, 21:15:51 »

Elu, teraz zabiłaś mi klina całkowicie Smile
Może od początku - uważasz, że lepiej będzie zostawić oba keiki jak są, o ile pęd nie zacznie dalej usychać? Na zawsze?   Confused
One oba mają po trzy korzenie. Górnego - mają długość: 6; 4 i 4 cm, a dolnego - 14; 6 i 4 cm. Myślałam, że najlepiej będzie, oddzielić je gdy dorosną do samodzielnego życia, że tak będzie lepiej i dla rośliny matecznej i dla nich samych?
To teraz już sama nie wiem, co mam robić. Smile

pozdrawiam - Irena
Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #17 : Październik 14, 2009, 21:27:34 »

Iren!
Moim zdaniem powinnaś je oddzielić od rośliny matecznej. Kiedyś muszą zacząć żyć "na własny koszt", jako samodzielne rośliny. Jeżeli chcesz, poczekaj jeszcze trochę, aż temu u góry podrosną jeszcze ciut korzenie, ale wydaje mi się, że obydwa keiki dadzą już sobie radę. Phalaenopsis macierzysty też musi się zregenerować po wydaniu na świat dwójki dzieci  Very Happy

Anulka75! A czy Twoje basal keiki ma wykształcone korzenie??

elajas
Rezydent

« Odpowiedz #18 : Październik 14, 2009, 21:55:34 »

Iren na FF była mowa o storczykach seniorach  tam są zdjęcia pokazane chyba przez Probetę ale nie jestem pewna.Koniecznie to zobacz, jakie to piękne olbrzymie rośliny i ile mają dzieciaczków.Może to pozwoli Ci podjąć decyzję Very Happy Jeżeli roślina jest zdrowa i dorodna ja nie oddzielałabym. Smile

Pozdrawiam elajas.
Iren
Rezydent

« Odpowiedz #19 : Październik 14, 2009, 22:49:44 »

Basiu, Elu - dziękuję pięknie za sugestie.  Very Happy  Każda w Was ma pewnie rację. 
Spróbuję odnaleźć storczyki - seniory Smile i sprawdzę, czy one nie potrzebują bardziej specjalnych warunków,  niż parapetowe  Sad
Zanim podejmę decyzję - co dalej, będę pamiętała o Waszych radach. Z jednej strony taka piętrowa, kwitnąca roślina - to musi być widok  Very Happy , z drugiej, czy na parapecie ma ona szanse? Confused

pozdrawiam - Irena
Thomsonii
Rezydent

Warszawa

« Odpowiedz #20 : Październik 15, 2009, 07:04:45 »

Anulka, ja na razie poczekałabym z manewrami, bo widzę pęd kwiatowy.
Może poczekaj, az przekwitnie?
Z tych fotek ciężko wywnioskować, jak złączone są rośliny. Jeśli jednak keiki ma ładny system korzeniowy, to nie powinno być problemu z przyjęciem się "malucha" w innej doniczce.
Z fotki wynika, że keiki jest już  niemal wielkości rośliny matecznej   Very Happy

anulka75
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #21 : Październik 15, 2009, 07:17:10 »

Anulka75! A czy Twoje basal keiki ma wykształcone korzenie??

No właśnie jak na razie on nie ma swoich korzeni, on jest jakby wtopiony w główny pęd. Więc pewnie nie wypuści swoich korzeni. Na pewno nie będę na razie kombinować, bo roślinka zabiera się do kwitnienia. Natomiast na przyszłość się zastanawiałam.

Anulka
Thomsonii
Rezydent

Warszawa

« Odpowiedz #22 : Październik 15, 2009, 07:22:13 »

No to faktycznie, na razie nie ma szans na oddzielenie keiki.
Jeśli z czasem  wypuści korzenie, to wtedy pomyślisz nad tematem Smile

Venus9
Gaduła

Ostatecznie jestem kobietą i bardzo mnie to cieszy

« Odpowiedz #23 : Październik 15, 2009, 09:04:30 »

Anulka75 czekamy więc na dalsze relacje z rozwoju korzonków na twoim maluszku  Very Happy Very Happy Very Happy

"Sztuka jest sposobem wybaczania światu jego zła i chaosu "
Pozdrawiam Julita
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=12910.0
Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #24 : Październik 15, 2009, 09:12:01 »

Iren - decyzja należy w pełni do Ciebie Very Happy Zobaczysz, w jakiej kondycji będzie mateczna roślina. Jeżeli osłabnie - zawsze będziesz mogła oddzielić maluchy. Very Happy

Anulka - jak pisały dziewczyny, będą korzenie to się pomyśli  Laughing
Ale roślinę masz płodną! Tu keiki, tu pęd kwiatowy.. Widać, że w dobrej kondycji Very Happy

elajas
Rezydent

« Odpowiedz #25 : Październik 15, 2009, 10:38:36 »

Irenko na tej stronie wątek- Pytanie o wiek falków i ich zdolność rozrodu.Naprawdę warto zajrzeć.Nie wszystkim podobają się tak wyglądające rośliny, młodziutkie zawsze zachwyca.Oddzielić jak mówi Filomena79 zawsze możesz .Tylko jak są długie korzonki trudniej je ułożyć w doniczce aby nie ułamać. Very Happy

Pozdrawiam elajas.
Iren
Rezydent

« Odpowiedz #26 : Październik 15, 2009, 13:34:54 »

Dziewczyny, jesteście kochane  Cool
Dzięki Wam dokształciłam się poważnie,  Smile a teraz muszę to przetrawić  Smile

pozdrawiam - Irena
herbaciana
Aktywny
**

Włóczykij pospolity, odmiana doniczkowa.

« Odpowiedz #27 : Październik 25, 2009, 21:33:43 »

Mój keik szaleje- ma 4 liście, nie jest odcięty od rośliny matecznej, i co ciekawe- ostatnio kwitł razem z mamusią, a teraz mamusia przedłuża i rozgałęzia swoja łodygę, a malec nie dość, że swoją przedłuża, to puścił 2 łodyżkę. Taki mały, a taki dzielny! zdjęcia jutro, "mamusia" się cieszy. Zastanawiam się, czy jest na tyle duży, żeby go wiosną odciąć? Skoro kwitnie...ale z drugiej strony czy rośnięcie keika z mamusią jest groźne? W zasadzie ma swoje korzenie itd.

: )
Venus9
Gaduła

Ostatecznie jestem kobietą i bardzo mnie to cieszy

« Odpowiedz #28 : Październik 26, 2009, 14:13:54 »

Dziś odkryłam na moim trochę marnym keiku (myślałam, że pójdzie do kosza) maluteńki pęd kwiatowy  Idea Idea oby w końcu zakwitł  Laughing Laughing

"Sztuka jest sposobem wybaczania światu jego zła i chaosu "
Pozdrawiam Julita
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=12910.0
Basiek7
Gaduła

Mazowieckie

« Odpowiedz #29 : Październik 26, 2009, 15:41:57 »

Julita, cieszę się i gratuluję! Czekamy na zdjęcia Smile

Pozdrawiam,
Basia
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 »   Do góry
  Drukuj