Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 09, 2019, 14:30:09
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Hoye Filomeny  (Przeczytany 3762 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Filomena79
Rezydent

« : Wrzesień 18, 2009, 21:13:59 »

Reaktywuję swój wątek hojowy, gdyż wcześniejszy zniknął podczas ostatnich zawirowań.

Otóż moja przygoda z hojami zaczęła się właściwie w tym roku. Zainteresowałam się tymi pięknymi roślinami bliżej tutaj, na Forum.
I powolutku zaczęłam budować swoją listę hoi, które chciałabym mieć, a następnie tworzyć kolekcję. Punktem zwrotnym było pierwsze kwitnienie hodowanej od lat carnosy  Very Happy
Moje hojowe początki są na razie skromne, ale podejrzewam, że z czasem ilość hoi na moich parapetach się zwiększy (żeby jeszcze parapety chciały się zwiększać, byłoby cudownie Laughing ).

Szczególnie podobają mi się hoje o grubszych, sukulentowych liściach (jak kerri czy obovata), a także te o drobniutkich listkach (jak serpens czy lacunosa). Same liście są wówczas niezwykle dekoracyjne i cieszą oko.
I chyba w tym kierunku pójdzie jednak moja kolekcja, ale zobaczymy...

Jak już pisałam w pierwszej wersji wątku, marzy mi się porządna, pięknie wydana książka, poświęcona hojom. Hojowa monografia z bogactwem rzetelnych informacji oraz ilustracjami, doskonale opracowana i ładnie wydana.
Choć na Forum i ogólnie w sieci można znaleźć wiele potrzebnych wiadomości, jednak ja dodatkowo lubię mieć solidną pozycję książkową na dany temat.

A to lista moich hoi:

h. arnotiana
h. australis
h. australis keysii
h. bella
h. bella variegata
h. calycina stargazer
h. carnosa (kilka egzemplarzy)
h. carnosa compacta
h. carnosa rubra
h. kerri
h. linearis
h. meliflua
h. neoebudica
h. pubicalyx silver pink
h. serpens
h. sheperdii
h. retusa
h. thomsonii

Ukorzeniają się natomiast sadzonki:
h. odorata
h. panchoi
h. sp. Sabah

Pożegnałam sadzonkę h. parasitica - po kilku dniach od zakupu, ukorzeniana w wodzie - zgniła  Mad

Listy chciejstw nie zamieszczam, bo jest dłuuuga  Laughing

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #1 : Wrzesień 18, 2009, 21:47:16 »

Kilka zdjęć - nie ze wszystkich jestem zadowolona, jeszcze popracuję nad estetyką zdjęć moich roślin  Very Happy

Kwitnąca carnosa:

h. bella variegata                         h. sheperdii                                  h. meliflua

h. pubicalyx silver pink             h. serpens                           h. longifolia

h. thomsonii               h. carnosa compacta             h. carnosa rubra

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #2 : Wrzesień 22, 2009, 20:52:58 »

Kolejne zdjęcia moich hoi  Cool Cool
Zakwitła mi właśnie bella, z czego się niezwykle cieszę, ale niestety roślinę zaatakował prawdopodobnie wciornastek - walczę Talstarem.
Retusa zakupiona została jako sadzonka bez korzonków. Ukorzeniła się u mnie i na razie powolutku zaczyna rosnąć.
Arnotianę nabyłam ukorzenioną, ale nim ją wsadziłam w podłoże, jeszcze trochę potrzymałam w wodzie, dzięki czemu korzonki lepiej się rozrosły.
Linearis jest bardzo dłuuuuga, nie ujęłam jej całej.

Hoya bella w całej okazałości oraz jej kwiaty

h. kerri                                       h. lacunosa                          h. linearis

h. retusa                                          h. arnotiana

Na koniec jeszcze młode listeczki australis keysii. Są niezwykle urocze  Very Happy

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #3 : Kwiecień 22, 2010, 09:26:55 »

Dawno nie pisałam, nie uzupełniałam wątku, ale już pędzę nadrobić zaległości. Very Happy Very Happy
Kolekcja nieco mi się powiększyła.

Hoya sp square

Globulosa

Lacunosa serduszkowa  - puszcza się w dwóch miejscach, tylko listki ma w nieco innym niż pierwotnie kształcie. Ale i tak mi się szalenie podoba. Być może po okresie aklimatyzacji zacznie wypuszczać normalne serduszka. Cool

Purpureofusca

Ciąg dalszy nastąpi.. Mr. Green Razz

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #4 : Kwiecień 22, 2010, 09:54:51 »

Square to prawdziwa krokodylica! Ma rewelacyjny wzór na listkach.
Warto ją mieć... Mr. Green Mr. Green

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #5 : Kwiecień 26, 2010, 21:49:52 »

Zakwitła mi sheperdii!! Idea Idea Idea
Bardzo mocny zapach, dość duszący, nieco podobny do carnosy, zaprawiony miodem. Cool
Pachnie w całym pokoju. Kwiatuszki malutkie, niecały centymetr średnicy.

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #6 : Maj 01, 2010, 22:38:46 »

I kolejne hoyki, które już domagały się umieszczenia ich na Forum Laughing Laughing

Brevialata, bardzo przyjemna

Fitchii czyli była CMF-8, ładnie zaczęła się puszczać

Limoniaca - chyba zamiaruje coś podrosnąć

Panchoi - mam ją już rok ale w tym roku na skutek przelania ukorzeniałam jeszcze raz i dopiero nieśmiało zaczęła się puszczać

Aff anulata z długaśnym pędziorem

Chlorantha - niefortunnie ukorzeniona do góry nogami. Ma pypcia, może będzie rosnąć pomimo zajmowanej pozycji Confused

Cinnamomifolia

Cv. Metallica - olbrzymi liścior, całkiem przyjemna hoya Smile

Keneijana - zdjęcie takie sobie, ale jest tak wykręcona, że nie dało się innego zrobić

Odetteae

Onychoides - takich liści w życiu nie widziałam nigdzie! Gigantyczna!!! Do tego śliczny, ciemnozielony kolor Very Happy

Parasitica

Picta - jest urocza!

Pottsii - inna niż nicholsoniae, którą mam. Ta ma cienkie listki i drobne pędy.

Jeszcze kilka się ukorzenia. Mogę mieć tylko nadzieję, że też się przyjmą Very Happy

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #7 : Maj 27, 2010, 22:00:28 »

Hoyoba to straszna rzecz Mad Smile

Kolejne hoye w mojej kolekcji Laughing

Diptera

Tsangii - DS-70

Bhutanica

Cumingiana

Globulifera

I przyznam się, że to jeszcze nie wszystko Mr. Green Mr. Green Coś tam się jeszcze ukorzenia i aklimatyzuje.. Smile

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #8 : Wrzesień 26, 2010, 13:47:42 »

Kolekcja się nieco powiększyła, więc czas i tutaj zamieścić zdjęcia nowych podopiecznych. Very Happy

H. oddetteae

H. chlorantha

H. camphorifolia

H. globulifera

Kerri

Gunung Gading

Lacunosa Royal Flusch, Snowcaps, panchoi, mitrata, CMF 8, kaniakumariana

Lacunosa Snowcaps

Panchoi

Fitchii dawna CMF8

Mitrata

Kanyakumariana

Rebecca

H. brevialata

Aff anulata z przebarwieniami spowodowanymi brakiem mikroelementów. Ale podkarmię ją Cool

Kwitnie obecnie ponownie hoya carnosa.

Filomena79
Rezydent

« Odpowiedz #9 : Wrzesień 26, 2010, 19:00:56 »

Oczywiście - czeski błąd. Hoya opisana jako mitrata to micrantha. Embarassed
Głodnemu chleb na myśli.. Smile Smile

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: