Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Styczeń 28, 2020, 17:17:50
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Identyfikacja fiołków cz 3  (Przeczytany 51381 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
malena100
Rezydent

Irlandia Płn, klimat umiarkowany wilgotny morski

« Odpowiedz #90 : Wrzesień 24, 2009, 12:06:23 »

Czy taki opis pasuje?

Lituanika (Butene): Double light pink flowers with darker tips. Light green, tailored. Semiminiature trailer.  Confused

I’m a tall green plant sitting in the sun, absorbing nutrients and having fun! You may think it’s boring, you may think it’s lame, but I’m a plant and that’s my name!
aneta_76
Rezydent

« Odpowiedz #91 : Wrzesień 24, 2009, 13:02:45 »

Agnieszko, to fiołek koleżanki nie mój, przysłała mi zdjęcie żebym zobaczyła jak jej zakwitł.
Nie dało mi to spokoju i zaczęłam szukać w internecie, znalazłam prawie identycznego jak ten.
Амур (Amur) - sport

http://www.fialki.od.ua/catalogue1.html

Agnieszka, też jej napisałam żeby poczekała do drugiego kwitnięcia.
Mój lada dzień zakwitnie, zobaczymy co pokaże Smile

Fiołki, fiołki, fiołki.
http:
http://picasaweb.google.com/africanviolet9
Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #92 : Wrzesień 24, 2009, 13:11:05 »

No, ja mojego oddałam, a potem mu przeszło. Poczekałabym.  Smile
Ale jak już dobrze zakwitnie to mu nie przechodzi. Ja na szczęście zostawiam wszystkie możliwe sadzonki...

herbal3
Gaduła

« Odpowiedz #93 : Wrzesień 24, 2009, 13:22:09 »

No i znów człowiek dowiaduje się ciekawych informacji - że i fiołek jak brzydkie kaczątko może przeistoczyć się w pięknego łabędzia.  Surprised
Nie przypuszczałam, że między pierwszym a następnym kwitnieniem fiołka może być taka diametralna różnica w wyglądzie kwiatka. Nie pozostaje nic innego jak obserwowanie czy zmieni on swe oblicze. Wink

Agnieszka
Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #94 : Wrzesień 24, 2009, 13:38:24 »

Ja się też zdziwiłam, jak mi się sąsiadka pochwaliła, że jej zakwitł "w kropeczki i kreseczki". Smile
Jak na razie to jedyny z moich co taki numer wywinął, tak więc chyba nie jest to częste.

aneta_76
Rezydent

« Odpowiedz #95 : Wrzesień 24, 2009, 13:39:25 »

Ale miała radochę  Smile Smile Zresztą sama bym się cieszyła i skakała pod sufit  Very Happy

Fiołki, fiołki, fiołki.
http:
Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #96 : Wrzesień 24, 2009, 13:40:43 »

Sąsiadka ostatnio powiększa zasoby fiołków na parapetach o wszystkie moje sporty, jestem w rewanżu zarzucana siatkami ryb łowionych przez jej męża...

aneta_76
Rezydent

« Odpowiedz #97 : Wrzesień 24, 2009, 13:44:44 »

Super, cieszyłabym się z takiej wymiany. Bardzo lubię rybki a jeszcze świeże mniam  Razz

Fiołki, fiołki, fiołki.
http:
caltagirone
Aktywny
**

« Odpowiedz #98 : Wrzesień 24, 2009, 14:08:45 »

Malena 100
z tego co przeczytałam, na tej stonie, którą podałam znajdują się fiołki odmianowe retro - takie zarejestrowane przed 1991 rokiem (+ wyjątki). Autorzy dołożyli starań, żeby strona była profesjonalna i sami autorzy to osoby związane z hodowlą fiołków (kolekcjonerzy i selekcjonerzy). Литуаника (Lithuanika?, Lituanika?) to właśnie taki fiołek retro, podany jest numer rejestrowy - 518. Idąc tym tropem wywnioskowałam, że opis podany na tej stronie może być opisem selekcjonera. Tego na pewno nie wiem...
Są nawet opiekunowie tej odmiany (Хранители сорта). Myślę, że do nich można napisać w razie wątpliwości. Przepraszam, jeżeli źle przetłumaczyłam niektóre fragmenty, ale rosyjski tak dawno w szkole miałam...
I chyba opis tej odmiany powinien w oryginale być po rosyjsku, czyli opisy po angielsku to tylko tłumaczenia. (jeżeli założyć, że selekcjoner opisał to po rosyjsku)
Czyli... trzeba by przetłumaczyć wiernie opis rosyjski, jeżeli chcesz być najbliżej tego najwierniejszego opisu.

Trochę namąciłam... Ale coś tam sobie znajdziesz w tej mojej wypowiedzi co może Cię zainspiruje.  Very Happy

Dopisek: Ф. Бутене - to selekcjoner litewski... no ale może po rosyjsku zarejestrował...
Dopisek 2: I chyba to kobieta selekcjoner...
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #99 : Wrzesień 24, 2009, 15:33:13 »

Букет некрупных нежно-персиковых махровых цветков- шариков, кончики лепестков коричневатые. Оригинальная розетка с высоким стеблем

Bukiet niedużych delikatnie-brzoskwiniowych pełnych kwiatów-pomponów, koniuszki płatków brązowe. Niepowtarzalna rozetka z wysoką łodygą.

Czyli to jest jedyny i właściwy opis tej odmiany? I tak go należy tłumaczyć?

I’m a tall green plant sitting in the sun, absorbing nutrients and having fun! You may think it’s boring, you may think it’s lame, but I’m a plant and that’s my name!
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #100 : Wrzesień 24, 2009, 15:34:16 »

A taki opis podali mi Amerykanie...:

Lituanika (Butene): Double light pink flowers with darker tips. Light green, tailored. Semiminiature trailer.   Sad

"Pełne jasnoróżowe kwiatki z ciemniejszymi koniuszkami. Liście jasnozielone, równe. Trailer, semiminiatura"  Confused

Plus komentarz, że "to na pewno nie standard..."  Confused

cymric
Rezydent

« Odpowiedz #101 : Wrzesień 24, 2009, 15:43:11 »

Bo to faktycznie nie standard. Jest w katalogu Markizy lub Dimetris =bo wrzuciłam ją na swoją listę.

"Są dwie dro­gi, aby przeżyć życie. Jed­na to żyć tak, jak­by nic nie było cu­dem. Dru­ga to żyć tak, jak­by cu­dem było wszystko." A. Einstein
Pozdrawiam Asia Smile
bee
Gaduła

wielkopolska 6b

« Odpowiedz #102 : Wrzesień 24, 2009, 15:53:10 »

Czy ktoś może mi potwierdzić czy Leading Lady ma od spodu bordowawe liście?

caltagirone
Aktywny
**

« Odpowiedz #103 : Wrzesień 24, 2009, 16:05:28 »

To jeszcze żeby namieszać więcej... Wink
Wtedy, gdy ta odmiana powstawała nie znano pojęcia trailer i dlatego selekcjonerka nie mogła użyć tego sformuowania w swoim opisie. Myślę, że opisy angielskie/ amerykańskie są opisami dostosowanymi do "dzisiejszych" opisów.
I nazywają tę odmianę "pierwszym krajowym standardowym trailerem".

Informacje te znalazłam na stronie:
http://www.rools.ru/retro/

A głos w tej sprawie zabrała Н.Ф. Андреева - selekcjonerka, kolekcjonerka, autorka książek o fiołkach.

Jeżeli Malena chcesz, to mogę wieczorem przetłumaczyć ten kawałek tekstu ze słownikiem (jeśli to jest legalne, takie przetłumaczenie 10 zdań). Albo może ktoś z lepszą znajomością rosyjskiego by nas wspomógł.
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #104 : Wrzesień 24, 2009, 16:31:30 »

Baaardzo prooooszę...  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Ariadna
Moderator Globalny

W Polsce też rosną fiołki!

« Odpowiedz #105 : Wrzesień 24, 2009, 16:48:01 »

Ariadno - a czy to jest "oficjalny" opis? To znaczy - czy to jest opis podany przez selekcjonera/hodowcę czy też opis podany przy rejestracji?  Confused

Oficjalnego opisu niestety nie ma. Najbardziej prawdopodobny jest opis Komkowa - Butene była jego długoletniej znajomej.

Оригинальная высокая розетка со стеблем (вертикальный трейлер) усыпана густомахровыми светло-розовыми цветками с темными подпалинами на кончиках. Листва мелкая резная.

Unikalna wysoka rozetka z łodygą (pionowy trailer) jest usypana gęsto-pełnymi jasno-różowymi kwiatkami z ciemniejszymi koniuszkami płatków. Listki drobne ząbkowane.

Fiołki to ciężka choroba, tylko czemu nie chce się wyzdrowieć?

Mój katalog

Slideshow
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #106 : Wrzesień 24, 2009, 17:45:06 »

Dzięki za pomoc - będę móżdżyć, co z tym zrobić...  Smile

caltagirone
Aktywny
**

« Odpowiedz #107 : Wrzesień 24, 2009, 21:04:27 »

Ok. To próbuję przetłumaczyć. Na tej stronie РООЛС piszą o krajowych odmianach. Nas interesuje Литуаника (Ф.К.Бутене).

"Zapierający dech w piersiach, piękny fiołek! Fiołek, nie znajdujący naśladowców do dziś, choć ma ponad dwadzieścia lat! Kwiaty są całkowicie pełne, w kształcie georginka [to chyba taki kwiatek, nazwy polskiej nie znam] lub różyczek, bardzo ładny kolorystycznie - delikatnie różowo-brzoskwiniowy z ciemnymi końcami płatków. Należy pamiętać, że centralne płatki nie otwierają się, i dlatego pylników nie widać. Ja [autor tej wypowiedzi] ich w ogóle nie zauważyłem. Liście zielone średnie, małe, rzeźbione. Jeszcze jedno z cudów tego fiołka - to trailer, i prawdopodobnie jeden z pierwszych trailer-ów krajowej selekcji. Chociaż wtedy w latach 80. niewielu ludzi wiedziało, co to trailer, więc i sama Фатина Бутене [Fatina Butene] nie domyślała się tego.

Komentarze:

Ja również uważam, że Lituanika - nasz pierwszy krajowy standardowy trailer. On pozostawał przez długi czas w samotności, dopóki u А. Щербакова nie pojawiły się odmiany Millennium (lub 2000) i odmiana Белый Жемчуг [Biała Perła]. Chociaż ani trailer Lituanika ani Белый Жемчуг nie wyróżniają się, to są szybko rozpowszechniającymi się odmianami. Kształt kwiatu Lituaniki jest unikalny i dziś.

Н.Ф. Андреева"

Tekst ze strony: http://www.rools.ru/retro/
Przekład nie wiem czy do końca prawidłowy.

Tak się cieszę, że dzięki lekcjom znienawidzonego rosyjskiego mogę teraz czytać strony po rosyjsku. Miała mama rację, jak kazała mi się uczyć.  Very Happy
caltagirone
Aktywny
**

« Odpowiedz #108 : Wrzesień 24, 2009, 22:06:53 »

Bee - w opisie nic nie ma o bordowawych liściach, ale... na niektórych zdjęciach widać czerwone zabarwienie, może to być wina aparatu lub może rzeczywiście tak być, że liście są czerwonawe. Ja tego fiołka nie posiadam, żeby potwierdzić lub zaprzeczyć.

Na stronie:
http://dimetris.com.ua/forum/viewtopic.php?t=1937

widać różne zdjęcia, ciężko dojrzeć podliście (fajnie słowo). Osoby na tym forum piszą coś tam o ciemnych liściach. I nawet mi sie wydaje, że na niektórych z nich widze taki bordowawy kolor.
pysia
Aktywny
**

« Odpowiedz #109 : Wrzesień 24, 2009, 23:03:38 »

w kształcie georginka [to chyba taki kwiatek, nazwy polskiej nie znam]
георгинчик to kwiat dalii, inaczej georginii  Wink

Pozdrawiam,
Monika
caltagirone
Aktywny
**

« Odpowiedz #110 : Wrzesień 24, 2009, 23:41:54 »

Ja myślałam, że to begonia...   Rolling Eyes nie wiem dlaczego...
Ariadna
Moderator Globalny

« Odpowiedz #111 : Wrzesień 25, 2009, 07:26:39 »

Ja mam Lituanikę z dwóch różnych źródeł  Very Happy
Wariant z jasnymi  listkami (od Markizy) ma kwiaty jasnoróżowe z ciemno różowymi końcówkami.  Spód listków różowieje, jeżeli fiolek ma kwaśne podłoże i naturalne oświetlenie. Na regale spód listków nie różowieje.   
Natomiast wariant z ciemnymi listkami (od Komkova) ma kwiaty różowo-brzoskwiniowe z brązowymi końcówkami płatków. Przepiękny wariant  Very Happy 

Mój katalog

Slideshow
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #112 : Wrzesień 25, 2009, 07:31:11 »

Całą tę dyskusję z opisami warto by wkleić do wątku "Lituanika" w opisach odmian - jeśli ktokolwiek ma takie cudo w swoich zbiorach.  Smile

hel
Aktywny
**

« Odpowiedz #113 : Wrzesień 25, 2009, 07:59:02 »

Rozwinął się kwiatuszek fiołka, którego dostałam jako Quilting Bee. I już widać, że Quilting Bee to nie jest (najprawdopodobniej zwykła pomyłka przy pakowaniu). Sprawdziłam u Markizy i nabardziej podobny o charakterystycznym kształcie kwiatów jest Агнета. Czy ktoś z Was ma tę odmianę? I może potwierdzić, czy faktycznie tak kwitnie? A może to sport? Ale nie od Quilting Bee.

To kwitnienie mojej sadzonki

Ma jaśniejszy kolor, słabsze wybarwienia, może dlatego, że zakwitła mała sadzonka przy liściu matecznym. Teraz oddzielona łodyżka kwiatowa z jednym listkiem rozwinęła kolejny kwiat.
Tak wygląda Агнета
http://www.donnaflora.ru/main.cgi?photo=29503
A taka jaśniejsza jest u Dimetris
http://dimetris.com.ua/upload_cat/pics/Agnetta_b.jpg

Co Wy na to?  Confused

Aga1
Gaduła

« Odpowiedz #114 : Wrzesień 25, 2009, 08:02:47 »

Liście Quilting Bee ma zupełnie inne.

malena100
Rezydent

« Odpowiedz #115 : Wrzesień 25, 2009, 08:15:56 »

Mnie to wygląda na Agnettę, szczególnie z drugiego zdjęcia...  Confused Poczekałabym na następne kwitnienia.

hel
Aktywny
**

« Odpowiedz #116 : Wrzesień 25, 2009, 08:18:13 »

Liście Quilting Bee ma zupełnie inne.

Kwiaty też. Ten ma liście takie pofalowane, wypukłe.

Ariadna
Moderator Globalny

« Odpowiedz #117 : Wrzesień 25, 2009, 21:44:21 »

Rozwinął się kwiatuszek fiołka, którego dostałam jako Quilting Bee.

Włożyłam Ci do paczuszki z listkami listek sprawdzonej odmiany Quilting Bee. Nie masz nic przeciwko temu?  Very Happy

Mój katalog

Slideshow
iwona55
Rezydent

łódzkie strefa 6b

« Odpowiedz #118 : Wrzesień 25, 2009, 21:53:03 »

A ja mam pytanie dotyczące fiołków o kwiatach fantasy.O ile pamiętam tylko  ok20% sadzonek uzyskanych z listka  dziedziczy cechę  kwiatków "fantasy"
A co z pozostałą częścią 80% sadzonek,których kwiaty nie odziedziczyły tej cechy po rodzicach?Często bywają jednokolorowe,bez plamek czy cętek.Jak należy je traktować? Czy też jako właściwą odmianę czy też fiołka nieodmianowego czy sporta?

caltagirone
Aktywny
**

« Odpowiedz #119 : Wrzesień 26, 2009, 00:47:30 »

Sport.
Właściwa odmiana - nie, bo odbiega od wzorca, opisu selekcjonera.
Nieodmianowy - nie, bo dostajesz fiołka po matce (tacie) odmianowej i spodziewasz się odmianowych dzieci, które jednak kwitną niezgodnie z wzorcem.
Wychodzi, że sport.

I ciekawostka: Niektórzy hodowcy twierdzą, że z kilku sadzonek uzyskanych z listka fiołka odmianowego fantasy, poprawnie najczęściej zakwita najmniejsza, najsłabsza sadzonka.
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: