´╗┐ Bromelie

Strona glˇwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Sierpień 17, 2018, 19:38:58
Witamy, Go┼Ť─ç. Zaloguj si─Ö lub zarejestruj.

Zaloguj si─Ö podaj─ůc nazw─Ö u┼╝ytkownika, has┼éo i d┼éugo┼Ť─ç sesji
Aktualno┼Ťci:
Informujemy, i┼╝ na Facebooku zosta┼éa utworzona grupa o nazwie floraforum , kt├│ra umo┼╝liwi nam szybk─ů komunikacj─Ö.  Grupa ma status ÔÇ×tajnaÔÇŁ i ma przede wszystkim zrzesza─ç cz┼éonk├│w tego Forum. Ka┼╝d─ů osob─Ö ch─Ötn─ů do uczestnictwa prosimy o podawanie namiar├│w na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Wa┼╝ne merytorycznie tematy ro┼Ťlinne i Wasze cenne spostrze┼╝enia w tym zakresie nadal mi┼éo b─Ödziemy widzie─ç na forum, kt├│re pozostaje dla nas warto┼Ťciowym i d┼éugoterminowym ┼║r├│d┼éem informacji. ┼╗eby u┼éatwi─ç wrzucanie zdj─Ö─ç z fb bezpo┼Ťrednio na forum (z pomini─Öciem hosting├│w) podajemy instrukcj─Ö.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do do┼éu
  Drukuj  
Autor W─ůtek: Bromelie  (Przeczytany 5768 razy)
0 u┼╝ytkownik├│w i 1 Go┼Ť─ç przegl─ůda ten w─ůtek.
Maggie
Nowicjusz
*

Wiadomo┼Ťci: 9

« : Maj 23, 2006, 19:33:04 »

Zakupi┼éam ro┼Ťlink─Ö o nazwie Bromeliad.
Prosz─Ö mi powiedzie─ç, w jaki spos├│b mam j─ů piel─Ögnowa─ç.
Czy s─ů jakie┼Ť szczeg├│lne wymagania po przekwitnieniu ro┼Ťliny?

Z g├│ry dzi─Ökuj─Ö

Maggie
anik
Nowicjusz
*

Wiadomo┼Ťci: 112

« Odpowiedz #1 : Maj 23, 2006, 19:48:38 »

Istnieje mi─Ödzynarodowe stowarzyszenie Bromeliad Society International, tam jest sporo informacji o tych ro┼Ťlinach: http://www.bsi.org/ , szczeg├│lnie zajrzyj w FAQs
Jest po angielsku, w razie czego mogę przetłumaczyć..
Pozdrawiam
ania
Maggie
Nowicjusz
*

Wiadomo┼Ťci: 9

« Odpowiedz #2 : Maj 23, 2006, 19:54:13 »

Bardzo dzi─Ökuj─Ö.
Sama znam biegle angielski, wi─Öc sobie poradz─Ö Smile
Dzi─Ökuj─Ö serdecznie. To bardzo wyczerpuj─ůca odpowied┼║ Smile
Pozdrawiam

Maggie
anik
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #3 : Maj 23, 2006, 19:58:21 »

Sama nigdy nie mia┼éam takiej ro┼Ťliny, cho─ç mam na ni─ů chrapk─Ö Wink dlatego nie mog─Ö nic powiedzie─ç o w┼éasnych do┼Ťwiadczeniach, ale wydaje mi si─Ö, ┼╝e na tej stronie da si─Ö znale┼║─ç troch─Ö cennych info.
Pozdrawiam i udanej uprawy!
Zoe
Go┼Ť─ç
« Odpowiedz #4 : Maj 23, 2006, 20:16:18 »

Po zaznajomieniu si─Ö i wyczytaniu co┼Ť ciekawego skrobnijcie jaki┼Ť post w postaci instrukcji post─Öpowania z bromeliami.
anik
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #5 : Maj 23, 2006, 20:58:20 »

wi─Öc na poczatek kilka ciekawostek o samych bromeliadach:

99% bromaliad├│w kwitnie tylko raz w swoim ┼╝yciu (chodzi o te uprawiane przez ludzi). Roslina ta tworzy li┼Ťcie od ┼Ťrodka, i w momencie gdy pojawia si─Ö kwiat hamuje on powstawanie nowych li┼Ťci, natomiast ca┼é─ů energi─Ö ro┼Ťlina kieruje na wytworzenie odrost├│w.  ┼üatwo jest wi─Öc rozmno┼╝y─ç ro┼Ťlin─Ö: gdy rozeta potomna osi─ůgnie wielko┼Ť─ç 1/3 lub 1/2 wielko┼Ťci matki, w├│wczas mo┼╝emy od odseparowa─ç od rodzica (im p├│┼║niej to zrobimy, tym lepiej b─Ödzie nam r├│s┼é - matka go odzywia,).

Wracaj─ůc do kwitnienia: je┼Ťli doros┼éy egzemplarz nie chce kwitn─ů─ç, w├│wczas uwaga (!) nale┼╝y go zawin─ů─ç w plastikow─ů torebk─Ö wraz z dojrza┼éym? (ripe) jab┼ékiem, ale zdala od bezpo┼Ťredniego s┼éo┼äca, w├│wczas jab┼éko wytworzy gaz etylenowy (ethylene gas)  co pobudzi ro┼Ťlin─Ö do zaprzestania tworzenia li┼Ťci i rozpocz─Öcia kwitnienia.

Kwiatostany, kt├│re przestaj─ů by─ç dekoracyjne usuwamy za pomoc─ů ostrego no┼╝a.

Jednym z nielicznych bromeliad├│w kt├│re kwitn─ů wiele razy, na tym samym kwiatostanie jest Deuterocohnia - potrafi kwitn─ů─ç do 6 lat!
anik
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #6 : Maj 23, 2006, 21:26:55 »

poprzednie info pochodz─ů ze strony BSI

w swojej ksi─ů┼╝ce o ro┼Ťlinkach w mieszkaniu znalaz┼éam informacj─Ö o piel─Ögnacji Echmei wst─Ögowatej, z rodziny bromeliaceae.

Roslina znosi do┼Ť─ç szerokie spektrum o┼Ťwitlenia, ale najlepiej jak stoi poza bezpo┼Ťrednim s┼éo┼äcem
Temperatura: ciep┼éo do ch┼éodu, nawet do 8 C zim─ů
Do podlewania u┼╝ywamy letniej wody, podlewamy (i nawozimy) zawsze do lejka li┼Ťciowego, w kt├│rym zawsze powinna sta─ç woda - poza okresem gdy ro┼Ťlina stoi w niskiej temperaturze.
Od wiosny do jesieni nawozimy nawozem o niskiej zawarto┼Ťci azotu.
Zoe
Go┼Ť─ç
« Odpowiedz #7 : Maj 24, 2006, 07:48:47 »

Ciekawych rzeczy się dowiedziałam. O tym jabłku nie wiedziałam.
Mam nadziej─Ö na wi─Öcej ciekawostek.
anik
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #8 : Maj 26, 2006, 22:07:25 »

na  ┼╝yczenie (ze strony BSI):

og├│lna zasada o┼Ťwietlenia w przypadku bromeliad:

"delikatny li┼Ť─ç, delikatne ┼Ťwiat┼éo, mocny li┼Ť─ç - mocne  ┼Ťwiat┼éo" - w do┼Ť─ç wolnym t┼éumaczeniu Wink

oznacza to, ┼╝e w przypadku gdy mamy do czynienia z odmianami o delikatnych i elastycznych li┼Ťciach, dajemy im mniej ┼Ťwiat┼éa, a nawet stawiamy w lekko zacienionych miejscach w domu (np. Guzmanias i Vrieseas), je┼Ťli za┼Ť li┼Ťcie s─ů sztywne, oznacza to, ┼╝e ro┼Ťlina potrzebuje wi─Öcej ┼Ťwiat┼éa (ale przefiltrowanego) np. Tillandsias.

Oczywi┼Ťcie zawsze wa┼╝na jest zasada, ┼╝e gdy roslina np. wyd┼éu┼╝a zbytnio li┼Ťcie - oznacza to, ┼╝e mo┼╝e jej brakowa─ç ┼Ťwiat┼éa etc. jak w przypadku innych roslin.
Zoe
Go┼Ť─ç
« Odpowiedz #9 : Maj 27, 2006, 07:43:10 »

To teraz wiem dlaczego "za┼éatwi┼éam" swoj─ů bromeli─Ö.
Jak masz mo┼╝liwo┼Ť─ç to podaj link do jakiego┼Ť zdj─ůtka ubarwisz swoje posty, a tym kt├│rzy nie wiedz─ů jak wygl─ůda dana ro┼Ťlina pomo┼╝esz.
anik
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #10 : Maj 27, 2006, 19:44:38 »

Link do gigantycznego zbioru zdj─Ö─ç r├│┼╝nych bromeliad: http://fcbs.org/pictures.htm Po lewej stronie nale┼╝y wybra─ç dan─ů odmian─Ö klikn─ů─ç i po prawej stronie pojawiaj─ů si─Ö zdj─Öcia, kt├│re mo┼╝na powi─Ökszy─ç r├│wnie┼╝ klikaj─ůc na nie.
Mi┼éego ogl─ůdania!
Zoe
Go┼Ť─ç
« Odpowiedz #11 : Maj 28, 2006, 08:19:07 »

Zajęło mi to 2,5 godziny. Nie miałam pojęcia, że jest tyle gatunków, odmian i form.
Szalenie ciekawa strona polecam wszystkim cho─çby tylko dla poszerzenia wiedzy.
ainka
Nowicjusz
*

Wiadomo┼Ťci: 50

« Odpowiedz #12 : Listopad 02, 2006, 07:58:04 »

Mam pytanie kiedy dokladnie bede wiedziala ze moja Guzmankia odchodzi. Chodzi mi o to czy co z kwiatem bedzie sie dzialo? Widze ze Guzmanka wypuszcza 3 nowe i zastanawiam sie co i jak zrobic. Narazie jest piekna i nic sie nie dzieje choc kwiat przy koncowkach jest ciemniejszy tzn czarny nie zawsze ale przy niektorych. Z gory dziekuje za pomoc.
Zoe
Go┼Ť─ç
« Odpowiedz #13 : Listopad 02, 2006, 08:46:49 »

Na razie ciesz si─Ö kwiatem. To mo┼╝e jeszcze d┼éugo potrwa─ç. Kiedy te odrosty b─Öd─ů mia┼éy oko┼éo 15 cm oddziel od ro┼Ťliny matecznej i posad┼║ osobno do doniczek. One ci zakwitn─ů. Ro┼Ťlina kwitnie tylko raz.
ainka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #14 : Listopad 02, 2006, 11:22:26 »

Dziekuje Zoe za pomoc Wink. Zawsze moge na ciebie liczyc Wink
ainka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #15 : Grudzie┼ä 01, 2006, 07:34:10 »

Mam pytanie dotyczace jeszcze tej roslinki Wink. Widze ze rosna 3 szczepki i one sa juz dosc widoczne. Maja okolo 6 cm i nie wiem czy moge juz je dzielic i przesadzac? Niechcem rowniez aby stalo sie cos z ta kwitnaca roslinka. Z gory dziekuje za rade.
Zoe
Go┼Ť─ç
« Odpowiedz #16 : Grudzie┼ä 01, 2006, 07:47:33 »

Poczekaj a┼╝ b─Öd─ů mia┼éy oko┼éo 15 cm. Te odrosty musz─ů wytworzy─ç r├│wnie┼╝ w┼éasne korzenie. Potem oderwiesz je od ro┼Ťliny matecznej razem z ich korzeniami i posadzisz osobno do doniczek.
ainka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #17 : Grudzie┼ä 01, 2006, 08:31:12 »

Fajnie dziekuje Wink
asjabc
Nowicjusz
*

Wiadomo┼Ťci: 90

« Odpowiedz #18 : Grudzie┼ä 01, 2006, 12:24:03 »

Uzupe┼éni─Ö Twoj─ů rad─Ö tylko tym, Zoe,┼╝e najlepiej jest odci─ů─ç odrosty no┼╝em od ro┼Ťliny matecznej. Przesadza─ç za┼Ť na wiosn─Ö...
Na przyszły rok powinny być już z nich "kwiatki"...
Guzmanie maj─ů ma┼éy system korzeniowy, dlatego starcz─ů im ma┼ée doniczki...takie jak do kaktus├│w...mo┼╝e odrobin─Ö wi─Öksze...

Pozdrawiam wszystkich u┼Ťmiechni─Ötych ludzi Smile
asjabc
Nowicjusz
*

Wiadomo┼Ťci: 90

« Odpowiedz #19 : Grudzie┼ä 01, 2006, 12:25:38 »

A co do kwitn─ůcej ro┼Ťliny matecznej guzmania jak wszystkie ananasowate po kwitnieniu zamiera najlepiej po rozsadzeniu wyrzuci─ç ro┼Ťlin─Ö mateczn─ů.

Pozdrawiam wszystkich u┼Ťmiechni─Ötych ludzi Smile
ainka
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #20 : Grudzie┼ä 01, 2006, 12:30:19 »

Fajnie dziekuje za rade Smile
Strony: 1   Do g├│ry
  Drukuj  

Skocz do: