Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 08, 2019, 16:41:45
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: spagnum w kupionych storczykach  (Przeczytany 5161 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
probeta
Administrator

« : Lipiec 11, 2009, 05:53:11 »

Jeśli chodzi o to spagnum przy storczykach to w dalszym ciągu uważam że robicie coś nie tak - ja do tej pory mam storczyka tak posadzonego (ok 3lat) i nie widzę potrzeby go przesadzać, inna sprawa że mam ze spagnum już z 20 letnie doświadczenie i jestem jego gorącą wielbicielką a mam koleżankę z dłuższym storczykowym stażem i ona go nie cierpi więc wierzę wam dziewczyny że go nie czujecie Smile
toska
Rezydent

« Odpowiedz #1 : Lipiec 11, 2009, 08:04:50 »

Mam storczyki i to aż dwa  Mad
W obu widać spagnum i oba sobie żyją w najlepsze , nie gnija , ale ja podlewam je rzadko , jak sobie przypomne a przypominam sobie raz na 2 - 3 tygodnie .
Za to jak już sobie przypominam to wsadzam je do gara z wodą na 10 - 15 minut niech nasiąkną  Very Happy
Może przez to rzadkie podlewanie mój storczyk zaszedł w ciąże  Confused

Serdecznie pozdrawiam Basia

NIE MOŻESZ MIEĆ WSZYSTKIEGO !!!
GDZIE BYŚ TO POSTAWIŁA  ???

wyrak
Moderator Globalny

« Odpowiedz #2 : Lipiec 11, 2009, 08:21:44 »

W kupnych storczykach spagnum jest często tylko przy szyjce korzeniowej (tak się mówi o kaktusach, nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć Confused). Wkoło jest kora i tego spagnum nie widać. I tu jest ból. Bo w doniczce wydaje się być sucho a tam w środku głęboko spagnum mokre.
probeta
Administrator

« Odpowiedz #3 : Lipiec 11, 2009, 09:18:34 »

Dlatego powiedziałam że Toska za często podlewa i nie traktuje storczyków indywidualnie Smile
toska
Rezydent

« Odpowiedz #4 : Lipiec 11, 2009, 09:26:18 »

Beatko gdzie ja je za często podlewam ?
Ja to je bardziej przesuszam , ni i ja je traktuje indywidualnie bo mam tylko dwa  Mad
Moim storczykom nie grozi gnicie z winy dużej ilości wody w spagnum  Very Happy

Ja to ostatnio jestem przechylona na stronę przesuszania niż przelewania , bo tak mi powiedziała Jola że lepiej przesuszyć niż przelać  Very Happy

Jak przesuszyłam storczyka to zaciążył .

Mam pytanie te moje storczyki nie chcą kwitnąć , są u mnie od pół roku i kwitły tylko przy zakupie  Sad
Teraz zamiast kwitnąć jeden ma keik a drugi rosnie w liście i bulwy ( czy jak to sie nazywa )
Co mam zrobić by kwitły ?

Basia

NIE MOŻESZ MIEĆ WSZYSTKIEGO !!!
GDZIE BYŚ TO POSTAWIŁA  ???

Dolli
Rezydent

« Odpowiedz #5 : Lipiec 11, 2009, 11:42:27 »

Dlatego powiedziałam że Toska za często podlewa i nie traktuje storczyków indywidualnie Smile

Powiedziałaś tak o mnie, nie o Tośce, więc jeszcze raz zaznaczę, że storczyki mi gniły po przyniesieniu ze sklepu, zanim zostały przeze mnie podlane. Zanim cokolwiek z nimi robiłam. Nie wszystkie, oczywiście. Zdarzyło się tak 4 razy.

Storczyki podlewam bardzo rzadko, nigdy nie zdarzyło mi się ich zalać. Podlewam zawsze indywidualnie i zawsze według potrzeb. Na przykład teraz kąpie się tylko jeden, bo reszta nie musi. Nawet tu, na forum, wiele razy ostrzegałam przed podlewaniem. Wolę przesuszyć niż zalać. A spagnum, jak napisała Kasia-Wyrak, rzeczywiście znajduje się przy "szyjce" rośliny, bardzo głęboko w donicy. Jeśli niepodlewane u mnie kwiaty zaczynały mi gnić, to znak, że zawiniło spagnum i gąbka, a nie ja. Zawsze wyciągałam spagnum kompletnie przemoczone, mimo, że korzenie przy ściankach doniczki wydawały się kompletnie suche.

Mam pytanie te moje storczyki nie chcą kwitnąć , są u mnie od pół roku i kwitły tylko przy zakupie  Sad
Teraz zamiast kwitnąć jeden ma keik a drugi rosnie w liście i bulwy ( czy jak to sie nazywa )
Co mam zrobić by kwitły ?
Basia

Basiu, hodowca na wystawie mówił, żeby dać im przynajmniej pół roku odpocząć i nie próbować indukować kwitnienia. U mnie też po kwitnieniu zaczynają wypuszczać liść. Tak ma być.
A kwitnienie będzie, jeśli zafundujesz im różnicę temparatur. Wystarczy na noc rozszczelnić okno, by miały chłodek. Na razie daj im spokój, niech sobie odpoczną.

dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #6 : Lipiec 22, 2009, 12:58:30 »

Co do spagnum, ja też mam mieszane uczucia. Mam możliwość kupowania przekwitłych  storczyków z kwiaciarni, rośliny w zasadzie nie są zniszczone. Podloża różne. Do dzisiaj żałuję, że 2 falki wyrzuciłam z tego spagnum, tak mialy piękne korzenie. Ale dzisiaj kupiłam ślicznego na zewnątrz falka z tym podłożem i masakra w środku. W tej doniczce podłoże bylo bardzo zbite, zresztą było go bardzo dużo, aż doniczka była twarda, w tamtych bylo bardzo luźno ulożone.
Zostawiłam sobie jednego falka miniaturkę w spagnum dla eksperymentu i muszę przyznać,ze po 10 miesiącach korzenie mają się dobrze.

Jeszcze jedno, jako , że na storczyki nie wydaję majątku, mogę trochę poeksperymenować i drugi już storczyk wsadziłam do ceramicznej doniczki.

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=44804.0

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
mulatka
Aktywny
**

« Odpowiedz #7 : Sierpień 21, 2009, 08:57:44 »

Ceramiczne doniczki są wg mnie najbardziej odpowiednie dla storczyków.
Niestety trzeba mieć juz pewne doświadczenie w uprawie aby się na nie przestawić  Cool Bardzo łatwo przelać.
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #8 : Sierpień 21, 2009, 11:28:13 »

Mulatko moje storczyki to bardzo pospolite hybrydy, mogę sobie robić eksperymenty. Od jakiegoś czasu mam dwa falki w ceramice i mają się lepiej niż te w tych przezroczystych doniczkach.
Odnoszę zresztą wrażenie,że podłoże lepiej w nich przesycha, co w moich warunkach mieszkaniowych  jest bardzo ważne szczególnie jesienią i zimą.
Jeszcze jedno te handlowe przezroczyste doniczki zwyczajnie nie podobają mi się. Dlatego kilka dni temu kupiłam niedrogie stosunkowo cienkie doniczki ceramiczne i spróbuję dodatkowo zrobić w nich boczne otwory i będę stopniowo przechodzić na ceramikę.

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
Venus9
Gaduła

Ostatecznie jestem kobietą i bardzo mnie to cieszy

« Odpowiedz #9 : Sierpień 21, 2009, 11:41:16 »

dukra13 jak zrobisz te dziury z boku doniczki to napisz jak poszło ja mam tez w ceramicznych 2 storczyki i od czasu kiedy lepiej poznałam zasady hodowli storczyków też im tam dobrze. Ale jestem ciekawa co z tymi dziurami ja robiłam od dołu, muszę się zastanowić na d bocznymi  Very Happy Very Happy Very Happy Jeśli chodzi o wiertła to użyła do betony boscha ale lepsze będą do ceramiki - (nie miałam takich w domku) zwykłe nie dały rady i kręciły mi się w miejscu  Smile Smile Smile Smile

Post dołączony: Sierpień 21, 2009, 11:43:58
W spagnum mam malutkiego storczyka ma chyba z 5 cm i na razie nie wyciągam go jest za delikatny jest w koszyczku więc mogę sprawdzić stan korzonków  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

"Sztuka jest sposobem wybaczania światu jego zła i chaosu "
Pozdrawiam Julita
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=12910.0
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #10 : Sierpień 21, 2009, 12:47:28 »

Venus jeszcze nie robilam tych dziurek, mam nadzieję, że pójdzie gładko zwykłym wiertłem bo doniczki raczej z tych cienkich. Mam tylko obawę  , aby nie pękły.
Jak narazie nie spieszy mi się, bo nie mam co przesadzać, a doniczki kupiłam, bo były niedrogie i odpowiednia wielkość.

Venus9
Gaduła

Ostatecznie jestem kobietą i bardzo mnie to cieszy

« Odpowiedz #11 : Sierpień 21, 2009, 21:02:50 »

dukra13 jeśli masz cienkie doniczki to proponuję do ceramiki możesz takie dostać  Casto lub innym markecie budowlanym  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

"Sztuka jest sposobem wybaczania światu jego zła i chaosu "
Pozdrawiam Julita
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=12910.0
Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: