Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 06, 2019, 21:44:17
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1 2 3 4 5 6 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Lantana  (Przeczytany 56493 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
dendrobiumB
Aktywny
**

To ja :)

« : Czerwiec 09, 2009, 16:04:51 »

Dziś kupiłem lantanę o pomarańczowo różowych kwiatach. Czy ktoś ma doświadczenie w jej uprawie? dę wdzięczny za wskazówki

Kamil
---------
wierzę,że kluczem do zrozumienia świata jest obserwacja, eksperyment, debata a przede wszystkim wolna wola
goll
Rezydent

« Odpowiedz #1 : Czerwiec 09, 2009, 20:28:59 »

Roślinka lubi stać na zewnątrz, u mnie rośnie w zwykłej uniwersalnej ziemi.Lubi słońce, sporo wilgoci,tworzy dużo nasion.Kwiaty przebarwiają się w miarę starzenia się kwiatostanu.Nie zimuje w gruncie.Trzymam ją w nieogrzewanej sieni,zrzuca wszystkie listki,ale wiosną szybko wypuszcza nowe.Tyle z mojego doświadczenia.

Lila2006
Rezydent

Kujawsko-pomorskie strefa 6b

« Odpowiedz #2 : Czerwiec 09, 2009, 20:36:29 »

Ja swoją zimuję w chłodnym, ale jednak ogrzewanym lekko korytarzu, na południowym oknie. Nie gubi wtedy liści. To bardzo wdzięczna i niekłopotliwa roślinka.

Pozdrawiam Lidka
bona
Aktywny
**

« Odpowiedz #3 : Wrzesień 03, 2009, 08:57:11 »

Lantana to roslinka tarasowa , ostatnio bardzo mnie zachwyciła
posiadam tylko jedną różową, ale sa podobno pomarańczowe, zółte i białe
oto moja:

pochwalcie sie swoimi lantankami i napiszcie cos o niej  :-
 A tak wyglądała moja lantana jak zaczynala kwitnąć:

Dzieki za poprawę...

pozdrawiam***bożena
Meryl
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #4 : Wrzesień 03, 2009, 20:00:13 »

Witaj Bona. Jak zobaczyłam twoją różową lantanę to oczu nie mogę oderwać i chyba zacznę na nią chorować. Ja mam zółto-białą i pomarańczowo-żółto-czerwoną. Stoją sobie w ogródku i ściągają różne motyle w okolicy, nie kłopotliwe i oczy cieszące rośliny.Bona będę Ciebie męczyć o sadzonkę ukorzenioną tej różowej, a ja proponuję któryś z moich kolorów. Jak się zgodzisz to dopiero będę ukorzeniać. Czekam na odpowiedż. Meryl
goll
Rezydent

« Odpowiedz #5 : Wrzesień 03, 2009, 23:09:20 »

One raczej niekłopotliwe są, zimują bez przeszkód i szybko wznawiają wzrost wiosną.

bona
Aktywny
**

« Odpowiedz #6 : Wrzesień 04, 2009, 12:23:46 »

Tylko jak sie je ukorzenia?  Confused

pozdrawiam***bożena
Meryl
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #7 : Wrzesień 04, 2009, 16:02:39 »

Utnij gałązkę ok.10 cm z tego rocznego przyrostu, umocz w ukorzeniaczu i wsadż do małej doniczki, podłoże  ziemia uniwersalna wymieszana z perlitem, nakryj butelką plastikową tą częścią z zakrętką, co drugi dzień zakrętkę odkręć na parę minut żeby przewietrzyć, możesz popryskać rozpylaczem, ale to wtedy jak będzie mała wilgotność i czekać. Moje po 2 tygodniach mają nowe listki. Powodzenia, pilnuj, żeby nie zczerniały, tzn. że za mokro.
necja
Rezydent

Pozdrawiam Aneta

« Odpowiedz #8 : Wrzesień 04, 2009, 19:23:49 »

Zakochałam się w tej roślinie.  Very Happy Muszę koniecznie poszukać jej wiosną, ale dotąd nie rzuciła mi się nigdzie w oczy  Confused

bona
Aktywny
**

« Odpowiedz #9 : Wrzesień 17, 2009, 08:26:05 »

Lucynko czy próbowalaś zbierać i wysiewać nasionka lantany?

pozdrawiam***bożena
xmyszekx
Aktywny
**

« Odpowiedz #10 : Wrzesień 30, 2009, 09:24:46 »

Ja mam tylko żółto-białą i koniecznie muszę w przyszłym roku zdobyc czerwono-pomarańczową  Smile.
Udało mi sie ją przezimować, ale miała sporo mniej kwiatków w porównaniu do roku ubiegłego. Nie wiem, czy to przez zbyt mocne przycięcie na wiosnę czy z innej przyczyny... W kazdym razie kwiatuszki są bardzo wdzięczne, dłuuugo się utrzymują na roślinie i świetnie zmieniają kolory.

bona
Aktywny
**

« Odpowiedz #11 : Październik 01, 2009, 08:51:21 »

Xmyszekx ,a może  zbierzesz nasionka ze swojej lantanki?

pozdrawiam***bożena
goll
Rezydent

« Odpowiedz #12 : Październik 01, 2009, 10:40:37 »

Bona, zbierałam nasiona, nawet raz mi samo wzeszło w sąsiedniej doniczce i tak jest do tej pory.
Komuś wysyłałam nasiona, Nie wiem czy nie Mariusz Pol,ale nie napisał,czy wzeszły.

iwona55
Rezydent

łódzkie strefa 6b

« Odpowiedz #13 : Październik 01, 2009, 11:09:44 »

myszko prawdopodobnie lantanę można rozmnażać z odnóżek jak fuksję.Mam czerwono pomarańczową więc ją trochę przytnę.Teraz nie pora ale spróbować można.Jak nic z tego nie wyjdzie spróbujemy wiosną.

bona
Aktywny
**

« Odpowiedz #14 : Październik 01, 2009, 12:14:57 »

Lucynko, a mozesz w tym roku zebrać nasionka dla mnie?
Ja postaram sie zebrać nasionka ze swojej różowej.
Myszko Twoja żółta jest śliczna...

pozdrawiam***bożena
xmyszekx
Aktywny
**

« Odpowiedz #15 : Październik 01, 2009, 13:21:51 »

Wiecie, właśnie się jej przyjrzałam i ona ma jeszcze sporo pączków  Very Happy.
Spróbuję zebrać nasionka i zrobić sadzonki, choć przyznam, że nigdy jeszcze się w to nie bawiłam. Jak mi się uda, to z chęcią się podzielę.

iwona55
Rezydent

łódzkie strefa 6b

« Odpowiedz #16 : Październik 01, 2009, 13:32:57 »

Dziewczęta .Po przekwitnięciu szypułki po kwiatach lantany najlepiej obrywać i wyrzucać.(można kilka zostawić

na nasiona,ale nie za dużo). Jeżeli obrywamy przekwitnięte kwiatostany ,lantana będzie kwitnąć do późnej

jesieni na okrągło.

xmyszekx
Aktywny
**

« Odpowiedz #17 : Październik 01, 2009, 14:18:15 »

Iwonko, dzięki wielkie za ofertę, byłabym przeszczęśliwa. Przypomnę się wiosną jakby co  Smile.

Ja nie obrywałam szypułek (błąd Smile), ale dzięki temu chyba mam szansę na  nasionka. Mam pojedyncze zielone kulki na szypułkach. Tylko teraz: jak wyglądają dojrzałe nasionka?  Confused No i czy opłaca się siać, czy lepiej jednak spróbować sadzonkę zrobić?   Bożenko, zależy Ci na nasionkach?

goll
Rezydent

« Odpowiedz #18 : Październik 01, 2009, 14:41:04 »

Dojrzałe nasiona mają kolor czarny i zaczynają odrywać się od szypułek ,najpierw są takie okrągutkie, potem stopniowo schną i zaczynają przyponinać ziarenka pieprzu.
Jak dojrzeją to zbiorę oczywiście.

iwona55
Rezydent

łódzkie strefa 6b

« Odpowiedz #19 : Październik 01, 2009, 14:46:50 »

xmyszekx   to zostaw 2-3 szt na nasionka a resztę oberwij.Nie wiem czy zdążą Ci dojrzeć jak są jeszcze zielone.Moje ściemniały już w sierpniu  jeszcze są na gałązkach nie do końca dojrzałe.

xmyszekx
Aktywny
**

« Odpowiedz #20 : Październik 01, 2009, 22:27:06 »

No to własnie się zastanawiam, czy nie wnosić do domu donicy (przynajmniej na noc), bo: lantanka zawiązała jeszcze sporo pączków, nasionka niedojrzałe a temperatury nocne już mocno jesienne ~6oC.  Confused

goll
Rezydent

« Odpowiedz #21 : Październik 01, 2009, 22:39:57 »

Chyba ,że masz dużo miejsca ,albo roślina mała.U mnie stoi całą zimę w sieni, zrzuca listki,ale wiosną szybciutko nadrabia.

xmyszekx
Aktywny
**

« Odpowiedz #22 : Październik 01, 2009, 23:26:44 »

Roślinka nieduża a i  miejsce mam.
To jest jej drugi rok u mnie, w zeszłym sezonie wstawiłam do garażu, listki wszystkie straciła, myslałam, że nic z niej nie będzie ale cięcie wiosną pokazało, że roślinka żyje, więc wiosnę i lato spędziła na zewnątrz ale  pokazywała same listki. Kwitnąć zaczęła pod koniec lata i jak wspomniałam - ma jeszcze dużo pączków, kochaniutka.
Nie pamiętam kiedy w ubiegłym roku wnosiłam rośliny i teraz nie chciałabym przedobrzyć w jedną albo drugą stronę.
Lantanę bardzo lubię za jej bezproblemowość, zmienność i długie kwitnienie. Nie straszne jej żadne mączliki, mączniaki, mszyce i przędziorki - prawda?

bona
Aktywny
**

« Odpowiedz #23 : Październik 02, 2009, 09:37:44 »

U mnie lantanka jest pierwszy rok i zachwyciła mnie.
Próbowałam ukorzenić ze szczepki, ale nie udało mi sie, więc  może z nasionek sie uda.
Myszko zostaw tylko kilka nasionek,zeby nie osłabić swojej lantanki, ja tez zostawiłam nasionka.
Myszko, Lucynko będę bardzo wdzieczna za kilka nasionek.  Very Happy

pozdrawiam***bożena
dorotaw
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #24 : Marzec 22, 2010, 15:19:52 »

Czy ktoś może mi podpowiedzieć gdzie kupić sadzonki lantany(najlepiej wysyłkowo)? U mnie w okolicy są dwa sklepy ogrodnicze ale w obu powiedziano mi, że nie prowadzą sprzedaży tej rośliny. Na allegro są tylko nasiona. Czy jeśli teraz bym posadziła lantanę z nasion to kwitła by tego roku?

Pozdrawiam
Dorota
Lisa
Rezydent

« Odpowiedz #25 : Marzec 22, 2010, 18:50:32 »

W zeszłym roku były na Allegro sadzonki lantany ale trochę później. Może poczekaj cierpliwie?  Smile

Pozdrawiam Lisa Very Happy
dorotaw
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #26 : Marzec 22, 2010, 20:00:32 »

Cierpliwość nie jest moją mocną stroną  Embarassed, ale w tej kwestii na pewno poczekam. Cool

Pozdrawiam
Dorota
Krystal
Moderator Globalny

« Odpowiedz #27 : Marzec 22, 2010, 22:39:28 »

Doroto - a zaglądałaś na Twoje miejscowe targowiska/ryneczki/jarmarki? U mnie (mała miejscowość) co roku są w sprzedaży właśnie w takich miejscach.

A ja osobiście kupuję bezpośrednio w... jak to nazwać Confused - gospodarstwie ogrodniczym, powiedzmy - pani ma kilka cieplarni, i wiosną hurtowo mnoży typowo balkonowe rośliny, od surfinii po sundaville, łącznie właśnie z lantanami.
raflezja
Moderator Globalny

Kraków i okolice

« Odpowiedz #28 : Marzec 22, 2010, 23:19:16 »

Ja też kupiłam na targu. Kilka lat temu Very Happy, ale obecnie też bywają.

lidka
Gaduła

Podkarpacie 6a

« Odpowiedz #29 : Marzec 23, 2010, 11:14:39 »

W zaszłym roku w sprzedaży wysyłkowej były w florexpolu.
Mają i w tym roku http://www.florexpol.com.pl/Rosliny_balkonowe-pc-59-8_59-.html
Strony: 1 2 3 4 5 6 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: