Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 05, 2019, 16:28:00
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pstrolistne fiołki afrykańskie - dyskusja cz. 2  (Przeczytany 46808 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
dcmiel
Aktywny
**

« Odpowiedz #30 : Lipiec 03, 2009, 19:55:57 »

Madziu, może chodziło mu o to ( w połowie strony)
http://www.floraforum.pl/index.php/topic,4101.0.html

Ariadna
Moderator Globalny

W Polsce też rosną fiołki!

« Odpowiedz #31 : Lipiec 03, 2009, 20:09:09 »

Znajomy napisał, że aby rozmnożyć chimerę pstrolistną należy ukorzenić odrost (rozetkę boczną) lub pączek  - górną część łodygi kwiatka.

Twój znajomy trochę się pomylił. Chimera pstrolistna przy rozmnażaniu przez łodyżkę kwiatową bardzo rzadko przekazuje cechy rośliny macierzystej - pstrolistności albo nie ma wcale, albo ona stopniowo zanika. Informacja sprawdzona  Sad

Fiołki to ciężka choroba, tylko czemu nie chce się wyzdrowieć?

Mój katalog

Slideshow
małgosia w
Administrator

« Odpowiedz #32 : Lipiec 03, 2009, 21:02:34 »

Ariadno, to jak taką chimerę rozmnożyć ?

Pozdrawiam Małgosia
moje kwiatki
fiołki
malena100
Rezydent

Irlandia Płn, klimat umiarkowany wilgotny morski

« Odpowiedz #33 : Lipiec 03, 2009, 21:15:55 »

Czyli już wiemy, jak NIE rozmnażać chimer pstrolistnych... Sad

A jak rozmnażać? TYLKO za pomocą rozet bocznych ("suckers")? Czy odcięcie górnej części rozety głównej jest skuteczne?  Confused

I’m a tall green plant sitting in the sun, absorbing nutrients and having fun! You may think it’s boring, you may think it’s lame, but I’m a plant and that’s my name!
Ariadna
Moderator Globalny

« Odpowiedz #34 : Lipiec 03, 2009, 21:28:10 »

Ariadno, to jak taką chimerę rozmnożyć ?

Przy pomocy odrostów bocznych oraz odcięcia górnej części rozety. Górną część trzeba odcinać tak, żeby na pozostałej części rozetki został przynajmniej jeden rządek liści. W tym przypadku ukorzeniamy "głowę" rozetki, a na pozostałej części łodygi głównej (z rzędem liści) wyrastają nowe odrosty. Ścinamy ich jak tylko urosną do odpowiedniej wielkości i ukorzeniamy jak zwykłą sadzonkę.   

Mój katalog

Slideshow
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #35 : Lipiec 11, 2009, 12:49:01 »

Pstrokate ulistnienie typu "Tommie-Lou" jest ulistnieniem, w którym kolor zielony  (rozmaite jego odcienie) łączy się z białym i/lub z jeszcze jednym lub większą ilością innych kolorów. Do tych kolorów mogą zaliczać się odcienie kremowe, jasnobrązowe (opalizujące) oraz odcienie różu. Różne wzory ulistnienia tego typu mogą się pojawić w przypadkowej formie na powierzchni blaszki liściowej bądź wzdłuż krawędzi liścia.

Ulistnienie typu "Tommie- Lou" to najczęściej zielony liść z białą, żółtą lub pąsową aureolą, o różnym natężeniu tych kolorów na każdym z liści. Im starsza i hodowana w optymalnych warunkach roslina - tym lepszy stopień pstrolistności.

Przykłady pstrolistności typu"Tommy-Lou""

http://www.avsa.org/LeafTypes.htm

I’m a tall green plant sitting in the sun, absorbing nutrients and having fun! You may think it’s boring, you may think it’s lame, but I’m a plant and that’s my name!
Ariadna
Moderator Globalny

« Odpowiedz #36 : Lipiec 11, 2009, 12:59:28 »

Maleno, mozaikowe ulistnienie (drugie zdjęcie) nie należy do ulistnienia Tommie-Lou. Z rozpędu wkleiłaś nie to zdjęcie.

Mój katalog

Slideshow
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #37 : Lipiec 11, 2009, 13:02:07 »

Już kasuję - na stronce AVSA "się poprzestawiało"  Smile

hszonszcz
Gaduła

Hszonszcz

« Odpowiedz #38 : Lipiec 21, 2009, 08:51:15 »

Tommi-Lou,Tommie Lou,Tommy Lou,ciekawe jak to sie pisze??
pomocna stronka-kiedys juz  chyba byla podawana-o lisciach tez.
http://www.rosebudm.com/lavg/lavg-blossom_leaf_identification.htm

Wszystko jest  trudne  zanim stanie sie proste;-)
Ariadna
Moderator Globalny

« Odpowiedz #39 : Lipiec 21, 2009, 19:31:27 »

Sprawdziłam,  na stronach AVSA jest napisane w wersji "Tommie Lou" lub TL.

Mój katalog

Slideshow
hszonszcz
Gaduła

Hszonszcz

« Odpowiedz #40 : Sierpień 05, 2009, 10:32:45 »

Tommi-Lou  lub TL  u Robinsona.Czyli  jak komu wygodnie.

Wszystko jest  trudne  zanim stanie sie proste;-)
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #41 : Październik 03, 2009, 12:20:49 »

Mam problem z odmianą Lilian Sparkler. Otrzymałam ją jako dorosłą sadzonkę. U właściciela "służyła" jako źródło listków. Jednak utraciła pstrolistność.  Co mam zrobić, żeby sadzonka była znów mozaikowa? Czy są na to jakieś szanse? Może wystarczy "tylko" ukorzenić listka?  Confused

JeyDee
Rezydent

strefa klimatyczna 6B

« Odpowiedz #42 : Październik 03, 2009, 12:27:26 »

Może ma zbyt dużo światła ? Albo odwrotnie Razz
Nie znam osobiście Wink Lilian Sparkler, więc tylko zgaduję.

Pozdrawiam - Jola Smile
Moje krzaczki Wink
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #43 : Październik 03, 2009, 12:31:04 »

No właśnie sadzonka już do mnie przyjechała bez mozaiki na liściach i nie wiem, czy tę sytuację można odwrócić...  Confused

A co z ukorzenieniem takiego niewybarwionego liścia? Czy potomstwo będzie pstrokate?  Surprised

aneta_76
Rezydent

« Odpowiedz #44 : Październik 03, 2009, 12:34:05 »

Madziu, gdzieś czytałam że listki mogą utracić pstrolistność,  jeśli jest za dużo azotu w nawozie. Sprawdź skład swojego.

Mój malutki ale listki ma takie.

Fiołki, fiołki, fiołki.
http:
http://picasaweb.google.com/africanviolet9
JeyDee
Rezydent

strefa klimatyczna 6B

« Odpowiedz #45 : Październik 03, 2009, 12:35:23 »

No właśnie sadzonka już do mnie przyjechała bez mozaiki na liściach
A masz pewność co do zgodności odmiany ?

Pozdrawiam - Jola Smile
Moje krzaczki Wink
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #46 : Październik 03, 2009, 12:39:59 »

Hmmm, powiem tak: odmiana pochodzi od Agnethy Widell - szwedzkiej selekcjonerki. Napisała mi, że ta sadzonka utraciła pstrolistność, ale kwitnienie się zgadza. Cała reszta fiołeczków się zgadza, mam też sygnały od innych Forumowiczów, że Szwedka jest to rzetelne "źródło" fiołków...  Confused

Kamyczek
Gaduła

« Odpowiedz #47 : Październik 03, 2009, 12:41:49 »

Wg mnie to nie jest Lilian Sparkler, nie ten kształt liści, nawet jeśli podobno utraciły pstrolistność.Kwiaty też inne, u mnie są jasno różowe, no łososiowe i pełne, chyba że to przekłamany kolor a kolejne będą wyglądały inaczej. Confused
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #48 : Październik 03, 2009, 12:42:53 »

Sęk w tym, że to pierwsze kwitnienie, pierwszy kwiatek tej sadzonki u mnie. Będę jeszcze czekać na następne, mam nadzieję, że to jednak Lilian Sparkler  Surprised

malena100
Rezydent

« Odpowiedz #49 : Październik 03, 2009, 12:44:34 »

No i najważniejsze - z sadzonki pobrałam dwa listki. Postaram się je ukorzenić. Jestem bardzo ciekawa, czy "młode" będą pstrolistne...  Confused

iwona55
Rezydent

łódzkie strefa 6b

« Odpowiedz #50 : Październik 03, 2009, 12:48:48 »

Nie chcę Cię załamywać ,ale to Lilian Sparkler nie jest....

iwona55
Rezydent

łódzkie strefa 6b

« Odpowiedz #51 : Październik 03, 2009, 12:49:47 »

A na poprawę humoru......daj na PW swój adres to Ci prześlę sadzonkę bo akurat mam  Very Happy.

malena100
Rezydent

« Odpowiedz #52 : Październik 03, 2009, 12:52:06 »

Nie będę załamana  Smile W razie czego kupię sobie właściwą odmianę albo wymienię się. Ale w przypadku nieprawidłowości muszę zawiadomić Agnethę. Wolałabym jednak mieć pewność, bo fiołek na kundla nie wygląda....  Confused Confused Confused

Na poprawę humoru proszę mnie zabrać na pivko albo coś mocniejszego  Wink Ostatecznie, proszę wypić moje zdrowie...ze trzy - cztery razy  Smile Smile Smile

iwona55
Rezydent

łódzkie strefa 6b

« Odpowiedz #53 : Październik 03, 2009, 12:54:15 »

Daj się skusić na mojego Sparklerka.Odmiana sprawdzona,kwitnęła już u mnie.Potraktuj jak wymianę-przecież już mi wysyłałaś sadzonki  Razz

malena100
Rezydent

« Odpowiedz #54 : Październik 03, 2009, 12:59:54 »

Niom, a co w zamian? Cuś się znajdzie...  Cool Nie będę dłużej offtopować, jeśli ktokolwiek ma pomysł co zrobić z moją "Lilian Sparkler" - niech jak najszybciej pisze, bo już nie wiem  Sad

Ariadna
Moderator Globalny

« Odpowiedz #55 : Październik 03, 2009, 14:45:21 »

No i najważniejsze - z sadzonki pobrałam dwa listki. Postaram się je ukorzenić. Jestem bardzo ciekawa, czy "młode" będą pstrolistne...  Confused

Jeżeli była to spontaniczna utrata pstrolistności, to jest duże prawdopodobieństwo uzyskania pstrolistnej sadzonki. Gorzej w przypadku mutacji odmiany. Jeżeli z jej odmiany (już nie pstrolistnej) wyrosła sadzonka bez pstrolistności, to może być już "stała" mutacja  Sad

Mój katalog

Slideshow
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #56 : Październik 03, 2009, 14:48:16 »

Jeżeli była to spontaniczna utrata pstrolistności, to jest duże prawdopodobieństwo uzyskania pstrolistnej sadzonki.

Wydaje mi się, że to jednak ten przypadek, ale nie mam pewności... Agnetha mi napisała, że to właśnie ta sadzonka utraciła pstrolistność, bo tak się zdarza u starszych albo zaniedbanych roślin. Ona znalazła tę sadzonkę gdzieś na końcu regału, całkiem o niej zapomniała. Stąd taki stan rośliny.

Ariadna
Moderator Globalny

« Odpowiedz #57 : Październik 03, 2009, 14:49:29 »

Więc próbuj rozmnożyć, niczym nie ryzykujesz  Very Happy

Mój katalog

Slideshow
caltagirone
Aktywny
**

« Odpowiedz #58 : Październik 03, 2009, 14:51:14 »

O rany... jeszcze poganiają. Wink Znalazłam takie informacje:

1. Część z wypowiedzi Pana Jeffa Smitha, znalezionej grupach tematycznych portalu yahoo na temat fiołków afrykańskich z 2005 roku. Będzie po angielsku, może ktoś przetłumaczy, a jeżeli nie to zrobię to wieczorem.

"Variegated leaves have two reasons for instability. The first is temperature.
The mutation that prevents the manufacturing of chlorophyll is temperature
sensitve. At warm temperatures the gene can work and chlorophyll is produced.
At cooler temperatures,the gene doesn't work and you get non-green areas in the
leaf. Other cultural conditions can come in to play as well.

The second reason is that variegation is a function of the ratio of normal
chloroplasts to mutant chloroplasts. When a plantlet is produced from a single
epidermal cell, the cell division process sorts the two types of chloroplasts
randomly. Most of the time the ratio stays about the same as the mother leaf.
But in some cases, the ratio can shift and you get plants with more green or
less green.

Fantasy, chimeras and variegated leaves can be frustrating at times because of
their instability, but I certainly enjoy these traits in African violets.

Jeff Smith"

Jest też e-mail do tego Pana, ale nie wiem czy można podawać mimo, że jest w yahoo dostępny dla wszystkich. Gdybyś Malena chciała do niego napisać, to mogę podać Ci resztę informacji.

2. Znalazłam też informację, że niektóre fiołki pstrolistne tracą swoje ubarwienie, jak liście osiagają 3 lub 4 rząd. Ale później pstrolistność wraca wraz z młodymi listkami!

A co do samego fiołka - też bym nie powiedziała, że to Lilian Sparkler. Ale kto wie...
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #59 : Październik 03, 2009, 15:01:17 »

2. Znalazłam też informację, że niektóre fiołki pstrolistne tracą swoje ubarwienie, jak liście osiagają 3 lub 4 rząd. Ale później pstrolistność wraca wraz z młodymi listkami!

O, to, to właśnie! Myślę, że to może być spowodowane wiekiem sadzonki i złymi warunkami. Ale zobaczymy.

Tak z ręką na sercu - załóżmy że nie zwracamy uwagi na brak mozaikowatego wzorku na liściach - czy pozostałe cechy roślinki wskazują na Lilian Sparkler?

Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: