Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Kwiecień 01, 2020, 17:25:57
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Fiołki afrykańskie cz 11  (Przeczytany 44140 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
herbal3
Gaduła

« Odpowiedz #30 : Maj 24, 2009, 21:36:53 »

Wygląda on mi na przelanego i chyba ma za ciężkie podłoże. Ja kiedy do fiołków używałam zwykłego podłoża uniwersalnego takie historie zdarzały mi się często. Odkąd kupuję ziemię lepszej firmy, podaję piasek, perlit, keramzyt coś takiego się jeszcze nie zdarzyło, no i trzeba uważać aby nie przedabrzać z wodą. Też mam tendencję do zalewania bo mam wrażenie, że fiołki mają ciągle za sucho.  Shocked Shocked
Gdy przelany to wór pogorszy sprawę  Smile
Madzia się nie odzywa więc nie wiadomo czy listki wiotkie. Może to taki typ listków   Smile Wink

Agnieszka
malena100
Rezydent

Irlandia Płn, klimat umiarkowany wilgotny morski

« Odpowiedz #31 : Maj 24, 2009, 21:44:24 »

Poczekajcie, ja tu sie kłócę w innym wątku - zaraz będę!!!  Smile Smile Smile

I’m a tall green plant sitting in the sun, absorbing nutrients and having fun! You may think it’s boring, you may think it’s lame, but I’m a plant and that’s my name!
cymric
Rezydent

« Odpowiedz #32 : Maj 24, 2009, 21:46:36 »

To nie kłócić się tam w caudatach  Very Happy ,zdrowia szkoda. My tu chcemy fioła zdiagnozować,coby błędów nie powielać  Shocked

"Są dwie dro­gi, aby przeżyć życie. Jed­na to żyć tak, jak­by nic nie było cu­dem. Dru­ga to żyć tak, jak­by cu­dem było wszystko." A. Einstein
Pozdrawiam Asia Smile
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #33 : Maj 24, 2009, 21:49:08 »

Już wstawiam zdjątko, dajcie moooment!  Surprised

Post dołączony: Maj 24, 2009, 21:49:57
I bądź tu mądry, człowieku - czy one wiotkie czy nie?

Niektóre takie gumowe jakby, ale te ze środka nie...

I’m a tall green plant sitting in the sun, absorbing nutrients and having fun! You may think it’s boring, you may think it’s lame, but I’m a plant and that’s my name!
cymric
Rezydent

« Odpowiedz #34 : Maj 24, 2009, 21:52:31 »

Wiotkie  Sad

"Są dwie dro­gi, aby przeżyć życie. Jed­na to żyć tak, jak­by nic nie było cu­dem. Dru­ga to żyć tak, jak­by cu­dem było wszystko." A. Einstein
Pozdrawiam Asia Smile
aneta_76
Rezydent

« Odpowiedz #35 : Maj 24, 2009, 21:53:56 »

Jak mokre podłoże to osusz i wsadź do wora.

Fiołki, fiołki, fiołki.
http:
http://picasaweb.google.com/africanviolet9
axlowa
Aktywny
**

« Odpowiedz #36 : Maj 24, 2009, 21:54:35 »

Może wsadź go szybko do suchej ziemi z perlitem i co tam jeszcze masz, wyciągnie trochę wilgoci. Poobcinaj te gumowe, chyba rzeczywiście przelany z tymi torfowymi doniczkami trzeba bardzo uwazać.
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #37 : Maj 24, 2009, 22:03:39 »

No ale te gumowe to zielone jeszcze są... szkoda ich... Confused

Wyciągnę fiołasa, otulę papierowym ręcznikiem albo papierem toaletowym i się zobaczy!  Smile

axlowa
Aktywny
**

« Odpowiedz #38 : Maj 24, 2009, 22:05:08 »

Papier wyciągnie wilgoć Smile
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #39 : Maj 24, 2009, 22:07:56 »

Taaaa jest!  Very Happy

Post dołączony: Maj 24, 2009, 22:16:13
Siedzi sobie bidulek w bandażach cały!  Smile I pod szklarenką...

Tak myślę, że on może za dużo światła miał? Fiołki z jasnymi listkami chyba powinne mieć jeszcze mniej światła niż te z ciemnymi? No i oczywiście te doniczki torfowe - po powrocie z Polski większość fiołków było suchych - więc podlewałam wszystkie. Zapomniałam, że torf trzyma wilgoć...

axlowa
Aktywny
**

« Odpowiedz #40 : Maj 24, 2009, 22:25:48 »

Ja po doświadczeniach z tymi, które zamordowałam to nawet jeszcze tych moich od Dibleysa nie podlewałam.
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #41 : Maj 24, 2009, 22:42:42 »

No właśnie - a one wszystkie w tych doniczkach siedzą... Sad

marangai
Rezydent

« Odpowiedz #42 : Maj 25, 2009, 09:47:55 »

Siedzi sobie bidulek w bandażach cały!  Smile I pod szklarenką...

Ta szklarenka to chyba nie jest najlepszy pomysł...

Opór jest bezcelowy
Co by tu dosadzić...?
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #43 : Maj 25, 2009, 13:08:26 »

Znaczy się - teraz wietrzyć?

czarodziejka
Gaduła

« Odpowiedz #44 : Maj 25, 2009, 13:11:55 »

Ja bym osuszyła podłoże i zostawiła go w spokoju.Za mokro a jak wstawisz w szklarnie to jeszcze zwiększysz wilgotność Sad

Mędrzec to ten, kto na drodze pełnej kolców wyhodować potrafi różę.

Moje fiolki:)
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=18387.0

Storczyki:)
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=16379.msg399150#msg399150
marangai
Rezydent

« Odpowiedz #45 : Maj 25, 2009, 13:20:44 »

No właśnie! A dla pewności może mu listek skubnąć na "kopię awaryjną"...?

Opór jest bezcelowy
Co by tu dosadzić...?
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #46 : Maj 25, 2009, 14:24:20 »

Chyba nie... jak takie zmaltretowane to już lepiej nową sadzonkę dokupię... Confused

herbal3
Gaduła

« Odpowiedz #47 : Maj 25, 2009, 14:24:45 »

Według mnie fiołek będzie trudny do uratowania... Madziu i nie wstawiał go do żadnych szklarenek !!!. Już to pisałam, to tylko pogorszy sprawę. Poodrywaj wszystkie "gumowe" liście, osusz korzenie i posadź w lekkie podłoże z dodatkiem perlitu, wermikulitu lub keramzytu i piasku w doniczce z otworami. No i uszczknij zdrowy listek do ukorzenienia, bo różnie może być... Sad Sad
Na forum udzielam się od niedawna i odmianowce też hoduję od niedawna, ale zwykłe fiołki uprawiam od dzieciństwa i miałam już do czynienia niejednokrotnie z takimi przypadkami.

Agnieszka
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #48 : Maj 25, 2009, 14:31:27 »

Fiołas już od wczoraj siedzi w ręczniku papierowym, myślicie, że już dziś go wsadzać do wermikulitu/piasku?? Perlit dopiero dziś wysłany - nie wiem, kiedy będzie u mnie...

g2f
Aktywny
**

« Odpowiedz #49 : Maj 26, 2009, 01:35:41 »

Co do ziemi z piaskiem, też pierwszy raz eksperymentuję i jak na razie jestem zadowolona.
G2f - A jakie masz niemiłe doświadczenia z takiego typu podłożem?

W zeszłym roku też trochę eksperymentowałam z podłożem i tam gdzie dodałam piasek ziemia przesychała o wiele dłużej, miałam wrażenie, że ta mieszanka była zbyt ciężka i słabo przepuszczalna i w tych doniczkach w końcu pojawiała się pleśń i tylko w tych, w których był piasek. Sad Jednak wolę jak podłoże jest lżejsze, fiołki zresztą też Wink i jeszcze nigdzie nie wyczytałam, że fiołki potrzebują piasku. Confused Przeważnie ziemia zawiera już piasek i pomyślałam, że trochę bez sensu dodawać go więcej skoro fiołki tak naprawdę nawet samej ziemi nie potrzebują. Very Happy
Raz miałam nawet przypadek, że skończyła mi się ziemia i z braku laku wsadziłam kilka sadzonek do samego perlitu z wermikulitem i też jest dobrze. Smile

Pozdrawiam serdecznie,
Dominika
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #50 : Maj 26, 2009, 08:26:34 »

Ja swoje listki (3) w ramach eksperymentu ukorzeniam właśnie w wermikulicie... Cool

I żyją... jeszcze Shocked

aneta_76
Rezydent

« Odpowiedz #51 : Maj 26, 2009, 08:42:35 »

Jeszcze ja chciałam się poradzić, ponieważ to mój pierwszy fiołek pstrolistny do rozsadzenia. Czy można go rozsadzić czy dać jeszcze podrosnąć.

Fiołki, fiołki, fiołki.
http:
malena100
Rezydent

« Odpowiedz #52 : Maj 26, 2009, 08:46:20 »

A tych sadzonek widzę tam więcej, czy zdaje mi się?... Very Happy

Ja bym jeszcze poczekała - niech listeczki urosną (chociaż z listka - matki będzie można mieć jeszcze parę dzieciaczków???)

A ja z innej beczki - czy ktoś może wrzucić jakieś sensowne zdjęcie Chantilly Puff? Zdjęcia znalezione w internecie są niewyraźne... Mad

(S. Spann) Light pink ruffled. Variegated dark green, quilted, wavy. Standard.

maag
Aktywny
**

« Odpowiedz #53 : Maj 26, 2009, 08:47:53 »

Mnie zawsze paluchy swędzą i takie już rozsadzam Very Happy Listek można ponownie do ziemi wsadzić.

Pozdrawiam Małgorzata
aneta_76
Rezydent

« Odpowiedz #54 : Maj 26, 2009, 08:49:09 »

A tych sadzonek widzę tam więcej, czy zdaje mi się?...  Very Happy

No będzie ich ze 4 Smile

Mnie zawsze paluchy swędzą i takie już rozsadzam Very Happy Listek można ponownie do ziemi wsadzić.

No mnie też swędzą  Smile

Fiołki, fiołki, fiołki.
http:
herbal3
Gaduła

« Odpowiedz #55 : Maj 26, 2009, 08:53:48 »

Ja też już bym rozsadziła, nie zniosłabym, że takie piękne sadzoneczki jeszcze razem zduszone siedzą  Wink
A ja mam pytanie, odnośnie uzyskiwania młodych z drugiej fali. Po oddzieleniu młodych, listek matkę wsadzić do ponownego rozmnożenia z korzonkami, bez obcinania ??? Spotkałam się z różnymi teoriami.

Agnieszka
maag
Aktywny
**

« Odpowiedz #56 : Maj 26, 2009, 08:54:04 »

Magda znalazłam takie

Ja wsadzam z korzeniami.

Pozdrawiam Małgorzata
aneta_76
Rezydent

« Odpowiedz #57 : Maj 26, 2009, 08:57:33 »

No to idę mieszać ziemię Very Happy Już czuję jak mi się ręce będą trząść  Smile

Fiołki, fiołki, fiołki.
http:
herbal3
Gaduła

« Odpowiedz #58 : Maj 26, 2009, 09:00:54 »

Ja też zawsze spieszę się z przesadzaniem a potem cała drżę kilka dni, czy aby sadzoneczki nie za małe były i czy się przyjmą. Shocked Shocked Smile Smile

Agnieszka
maag
Aktywny
**

« Odpowiedz #59 : Maj 26, 2009, 09:06:43 »

Aneta, będzie dobrze, trzymam kciuki. Robiłaś przecież już to z innymi, nie myśl, że to odmianowe i będzie ok Very Happy

Pozdrawiam Małgorzata
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: