Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Październik 16, 2018, 15:21:50
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Problem ze storczykami... Co robić...?! ;-(  (Przeczytany 83809 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #30 : Maj 25, 2009, 18:57:43 »

niestety liść zżółkł juz do połowy Sad chyba będzie musiał być spisany na straty Sad pomimo tego że storczyk nie jest juz w pełnym słońcu...już nie wiem co mam robić, na szczęście reszta jak na razie nie ma zamiaru żółknąć...

Buziaczek
Aktywny
**

Małopolskie - 6b

« Odpowiedz #31 : Maj 25, 2009, 19:11:07 »

Może obetnij tego liścia ?
Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #32 : Maj 25, 2009, 19:18:17 »

Buziaczku podobno powinno się poczekać aż cały lisć zżółknie, a roślinka pobierze od niej wszystkie soki. Przynajmniej tak słyszałam. Później oczywiście go obetnę...

Buziaczek
Aktywny
**

Małopolskie - 6b

« Odpowiedz #33 : Maj 25, 2009, 19:33:40 »

To poczekaj a potem go obetnij Cool W niektórych przypadkach lepiej od razu ciachnąć.
Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #34 : Maj 25, 2009, 19:36:26 »

a czemu? coś może się dziać?! jak na razie spokojnie sobie żółknie..chyba nic się nie stanie jak poczekam Wink martwi mnie tylko to że to był jedyny w pełni wykształcony liść po tej stronie Sad

Post dołączony: Maj 26, 2009, 18:39:43
ratunku...kolejny problem Sad co to może być? zaznaczam od razu że nie podlewam storczyka za dużo, bo naprawdę czekam aż wszystko przeschnie i wtedy właśnie nie ma tego nalotu, a gdy go podleję na następny dzień się pojawia Confused... czy to coś groźnego? Surprised

Zaczynam już wątpić...został mi już tylko 1 storczyk z którym jak narazie nic się nie dzieje Sad tfu tfu...żeby nie zapeszyć...

werka
Aktywny
**

Zielone jest piękne

« Odpowiedz #35 : Maj 29, 2009, 05:45:48 »

Słoneczko, na pewno Coś ci spowodowało, że łodyga przegniwa, widać to na korzonkach - zanikają, tak samo zrobi łodyga, przykre, a z grzybami to może mała hodowla? Smile i Ty piszesz, że nie podlewasz za dużo, ale na pewno PRZELEWASZ!!!! Grzyb lubi wilgoć i ciepło, są też zimnolubne, ale bez wilgoci nie ma grzyba... Sad Więc najlepiej będzie jak zmienisz zasady pielęgnacji, albo się przerzuć na paprocie Very Happy

Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #36 : Maj 29, 2009, 13:48:03 »

werka a jak przez namaczanie można przelać falka?... bo nie rozumiem... Confused przeciez on sam sobie wtedy pobiera wodę i kora też... a co masz na myśli mówiąc że korzenie zanikają?

dendrobiumB
Aktywny
**

To ja :)

« Odpowiedz #37 : Maj 29, 2009, 15:45:44 »

ja bym opryskał fungicydem. bo wyglada mi to na grzyb.wyglada na to ze mial za wilgotno i za ciepło.
ja przy moczeniu w stawiam doniczke do wody by ta sięgała najwyzej do polowy wysokości doniczki

Kamil
---------
wierzę,że kluczem do zrozumienia świata jest obserwacja, eksperyment, debata a przede wszystkim wolna wola
Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #38 : Maj 29, 2009, 17:48:52 »

byłam przekonana że powinno się wlewać wodę na całą wysokość doniczki,ale może faktycznie wystarczy do połowy...zastosuję się do tego Smile
jak narazie skropiłam tylko czosnkiem(podobno ma działanie przeciwgrzybiczne), jeśli to nie pomorze zastosuję jakąś chemię...Wydaje mi się że wymiana podłoża nie jest konieczna...przynajmniej jak narazie(chwilę jeszcze poczekam,może grzyb zniknie)...a wy jak myślicie?

dendrobiumB
Aktywny
**

« Odpowiedz #39 : Maj 29, 2009, 18:00:08 »

czosnek ma tez działanie przeciwbakteryjne wiec  powinno pomoc w razie gdyby to yl bakteryjny problem. poszukam czegos o tych objawach w fito patologii moze sie okaze jaka grupa patogenów powoduje takie objawy.
wierzchnią czesc doniczki gdzie łodyga przylega do połzoa op[ryskuje wodą ze spryskiwacza.
co do wysokosci wody to w welamenie woda sie bedzie przemieszcac do wyzszych partii

Kamil
---------
wierzę,że kluczem do zrozumienia świata jest obserwacja, eksperyment, debata a przede wszystkim wolna wola
Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #40 : Maj 29, 2009, 18:26:42 »

właśnie na tym forum wyczytałam gdzieś że czosnek pomaga na grzyby, bakterie i szkodniki...może pomoże akurat w tym wypadku  Smile nie chce storczyka od razu traktować chemią,ale jak nie będzie innego wyjścia to go opryskam fungicydem. A co z podłożem? wymieniać od razy? nie widzę w nim żadnych niepokojących objawów.

W tym wszystkim najdziwniejsze jest to że dopóki pleśni nie było storczyk sobie odpoczywał, a teraz rośnie jak szalony, wypuścił z 5 młodych korzonków i listek Razz

dendrobiumB
Aktywny
**

« Odpowiedz #41 : Maj 29, 2009, 18:49:44 »

plęsni ja bym nie usuwał skoro porzy niej rosnie
 ja w cambrii mam pelno grzybni i glonów i ona rosnie jak szalona fakt faktem nie kwitnie ale przyrostów ma ma kilkanascie i coraz pojawiaja sie nowe

Kamil
---------
Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #42 : Maj 29, 2009, 18:55:07 »

naprawdę? nie żartujesz? Confused moja mama mówi to samo..."skoro rośnie, to po co go stresować, jak przestanie to się będziesz martwić" Laughing W takim razie teraz się jeszcze wstrzymam, a czosnek nie zaszkodzi Wink dziękuję za odpowiedzi Very Happy

dendrobiumB
Aktywny
**

« Odpowiedz #43 : Maj 29, 2009, 20:01:47 »

mówie serio i nie żartuje

Post dołączony: Maj 31, 2009, 08:09:54
Na tej stronie jest dobrze moim zdaniem opisane min.podlewanie Phalaenopsisów
http://www.mob-zabrze.pl/flora/phalaenopsis.html

Kamil
---------
Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #44 : Maj 31, 2009, 18:03:15 »

wydaje mi się że stosuję się do tych rad... a może za długo je moczę?! (30 min a czasem nawet godzinę)Confused

dendrobiumB
Aktywny
**

« Odpowiedz #45 : Maj 31, 2009, 20:42:48 »

SŁoneczko drogie ja mocze do momentu gdy korzenie zrobią się zielone czyli mniej niz 10 minut

Kamil
---------
Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #46 : Maj 31, 2009, 21:24:46 »

No i wygląda na to, że znalazłam odpowiedź na moje problemy... Dziękuję Ci bardzo :*  Very Happy

dendrobiumB
Aktywny
**

« Odpowiedz #47 : Maj 31, 2009, 21:37:43 »

Smile Smile Smile Smile Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy :-Dnie ma za co:)

Kamil
---------
Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #48 : Czerwiec 08, 2009, 11:10:31 »

Mójn storczyk którego pokazywałam na początku glubi teraz liście po kolei Confused to chyba jednak nie była wina słońca...Nie jest też przelany,bo korzenie ma niemalże idealne :-(co się z nim dzieje Sad...? drugi liść już całkiem zżółkł a trzeci wydaje się robić taki jaśniej zielony... Sad Sad W czym może tkwić problem? najgorsze jest to że właśnie wypuścił pęd, który ma już około 4 cm... Sad

gosiap
Aktywny
**

zielone jest piękne

« Odpowiedz #49 : Czerwiec 08, 2009, 17:48:13 »

Słoneczko , mam kilka poparzonych słońcem z czego na jednym liście(2) żółkną  powoli i oberwałam na razie jeden (przysychający), drugi- czekam aż zacznie przysychać (jest pomarańczowy).
Ale na drugim falku żółknięcie "poszło" szybciej i zostało 1/4 i 1/3 liścia (obcięłam żółte części) + pęd kwiatowy (rosnący jak szalony) i właśnie wypuszcza zdrowy listeczek. Uszkodzonych się pozbywa i produkuje nowe  Smile. Będzie OK.

Jeśli z Twojego  jędrne liście(choć żółte)  same odpadają, to zajrzyj do  podstawy łodygi i sprawdź czy nie czernieje(grzyb).
Gdyby czerniała, konieczny jest oprysk antygrzybem.
 Możesz wstawić "świeże" zdjęcie?
Ten fioletowy odcień na wyższych liściach (zdj1) to też oznaka przegrzania. Taki kolor nabrały liście przed zżółknięciem "drugiego".

słoneczne buziaki GosiaP
Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #50 : Czerwiec 09, 2009, 10:53:12 »

To aktualne zdjęcia storczyka...to może być grzyb? Sad

ursbak
Rezydent

Podlasie

« Odpowiedz #51 : Czerwiec 09, 2009, 12:16:45 »

Ja osobiście oberwałabym te dwa liście i obserwowała bez podlewania....

„.. Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja. - O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. - Skąd możesz wiedzieć, że ja mam? - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj..."
Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #52 : Czerwiec 09, 2009, 15:42:47 »

No i wygląda na to że znalazłam przyczynę opadania liści...wyciągłam storczyka z podłoża i okazało się że połowa korzeni jest pusta i brązowa. Prawdopodobnie go przelałam. Zostało jakieś 5 korzeni, tylko że dość krótkich, reanimować go w keramzycie czy zostawić w podłożu?! Confused

gosiap
Aktywny
**

zielone jest piękne

« Odpowiedz #53 : Czerwiec 09, 2009, 15:51:27 »

W keramzycie zdrowe korzenie(wyjęte z podłoża) zanikały i niektórym się nie udało.
 W wątku "reanimacja.." i "storczyk w stanie (przed)agonalnym " znajdziesz za i przeciw.

słoneczne buziaki GosiaP
dorotakol
Gaduła

Pozdrawiam Dorota!!!

« Odpowiedz #54 : Czerwiec 10, 2009, 11:02:33 »

No i wygląda na to że znalazłam przyczynę opadania liści...wyciągłam storczyka z podłoża i okazało się że połowa korzeni jest pusta i brązowa. Prawdopodobnie go przelałam. Zostało jakieś 5 korzeni, tylko że dość krótkich, reanimować go w keramzycie czy zostawić w podłożu?! Confused

To wystarczy -  przesadzić go do grubego podłoża i na dno nasypać drenażu.
Nie podobają mi się te dziwne plamy na najmłodszym liściu Confused

mulatka
Aktywny
**

« Odpowiedz #55 : Czerwiec 10, 2009, 12:18:03 »

Słoneczko W tym przypadku phalaenopsis schodzi z tego świata z powodu braku wody ...
Na 100 % był przelany (zalany jest stożek wzrostu) ,korzenie zgniły i nie ma czym pobierać wody z podłoża ...
Są dwie opcje "co dalej" :
- reanimacja - wcale nie jest powiedziane że zakończy się pozytywnie ( zastanawiaja mnie czarne plamy na młodym liściu - czy to przypadkiejm nie choroba wirusowa-zmora phalaenopsisów ...) ,poza tym takie rośliny dochodzą do siebie nawet po kilku latach ...
-kupno nowego storczyka

Nie mocz tego phalaenopsisa w wodzie z innymi roślinami  Cool 
Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #56 : Czerwiec 10, 2009, 17:35:22 »

Też mnie zastanawiają te plamy. Stożek wzrostu nie jest zalany,bo co chwila tworzą się nowe liscie. Zgniło kilka korzeni,ale parę jest jeszcze całkiem w porządku. Już od dłuższego czasu nie moczę storczyków razem.

mulatka jak wywnioskowałaś że stożek wzrostu jest zalany?

A co do storczyka to został poprostu przesadzony do suchego podłoża i wysuszony, zobaczę co będzie dalej...

gosiap
Aktywny
**

zielone jest piękne

« Odpowiedz #57 : Czerwiec 12, 2009, 14:57:43 »

Dalej straci jeszcze drugi (żółknący) ten nad pomarańczowym i zacznie wypuszczać nowe korzenie. Jeśli ma kilka zdrowych korzonków (napowietrzny zdrowiuśki Smile) i puszcza nowe liście (czyli stożek wzrostu pracuje  Smile ), to będzie OK. Kontroluj tylko czy podstawa roślinki nie czernieje. Zamgławiaj liście od dołu ,żeby nie sflaczały.
Antygrzyb nie zaszkodzi.

słoneczne buziaki GosiaP
Sloneczko
Gaduła

« Odpowiedz #58 : Czerwiec 12, 2009, 15:06:02 »

liście zamgławiam Very Happy Nie chcę nadużywać środków chemicznych,więc narazie go niczym nie pryskałam. A możesz jakiś środek polecić? W domu mam jedynie dithane i miedzian. Dziękuję za podniesienie mnie na duchu  Very Happy

dendrobiumB
Aktywny
**

« Odpowiedz #59 : Czerwiec 12, 2009, 19:51:36 »

miedzianu proponuje nie stosowac na klapnietej roślinie- miedzian ma ogolnie działanie fitotoksyczne wiec lepiej go nie stosowac w nadmiarze bo moze jeszcze uszkodzic rośline i tak z nadszarpnietym już zdrowiem

Kamil
---------
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: