Strona glwna, home, start Forum dyskusyjne, fora, dyskusja Rncyklopedia, flora, rosliny, florapedia Galeria zdjec, foto, zdjecia, fotoflora Pielegncja roslin, piecza, hodowla, rozmnazanie Wyposazenie, sprzet, akcesoria, narzedzia Zasady, regulsminy, formalnosci, prywatnosc Kontakt z nami, adresy, telefony

Forum Ogrodnicze FloraForum.eu
Grudzień 14, 2019, 00:28:49
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
Informujemy, iż na Facebooku została utworzona grupa o nazwie floraforum , która umożliwi nam szybką komunikację.  Grupa ma status „tajna” i ma przede wszystkim zrzeszać członków tego Forum. Każdą osobę chętną do uczestnictwa prosimy o podawanie namiarów na siebie w specjalnie utworzonym temacie  najlepiej poprzez wrzucenie linku do swojego profilu. Ważne merytorycznie tematy roślinne i Wasze cenne spostrzeżenia w tym zakresie nadal miło będziemy widzieć na forum, które pozostaje dla nas wartościowym i długoterminowym źródłem informacji. Żeby ułatwić wrzucanie zdjęć z fb bezpośrednio na forum (z pominięciem hostingów) podajemy instrukcję.
Do zobaczenia na grupie.

Administracja
Strony: 1   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Liście  (Przeczytany 9288 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
anicurka
Aktywny
**

« : Kwiecień 03, 2009, 19:11:01 »

Witam,
Mam cebulę hippeastrum które zapomniane znalazłam w u siebie w piwnicy, nie wiem jaki to rodzaj, pewnie kiedyś kwitło, ale cebula zmalała 5-krotnie, korzeni nie miała już wcale i była w agonalnym stanie. Po wysadzeniu do doniczki po jakichś 6 miesiącach cebula się obudziła,i pokazały się 2 zaczątki listków. Stała tak mniej więcej kolejnych 6 miesięcy i w końcu ruszyła. Do wczoraj miała 2 duże długie liście i 2 mniejsze. Niestety mój kot dobrał się do niej, połamał i poszarpał wszystkie liście, tak że wszystkie leżą oklapłe. Obwiązałam je sznurkami "na cebulkę" i przymocowałam do palików ale nie wiem czy przeżyją. Moim celem jest na razie hodowanie tych właśnie liści po to by cebulka się wzmocniła. Nie wiem co teraz zrobić?? czy obciąć te połamane i czekać aż wyrosną nowe czy też czekać tyle że nie wiem na co?? znacie jakiś sposób żeby te liście jakoś "posklejać" ??
I od razu jeszcze jedno pytanie, czy po takim wieloletnim okresie spoczynku fundować we wrześniu cebulce spoczynek i zasuszać czy też czekać aż urośnie do odpowiednich rozmiarów i dopiero wtedy przesuszyć?? Cebula, po starganiu z niej większości zasuszonych części (było to mniej więcej 4/5 wcześniejszej średnicy) ma około 5 cm średnicy.

Tylko idiota ma porządek, geniusz panuje nad chaosem.
endera
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #1 : Kwiecień 03, 2009, 21:07:01 »

Po mojemu to liści na razie nie obcinać, dopiero jak uschną. Powinna puścić następne jak już się obudziła. Potem podlewać i nawozić. Na siłę nie zasuszać, chyba że sama zechce iść spać. Liście odwiązać a uzyskanym w ten sposób surowcem obwiązać kota żeby się go głupoty więcej nie trzymały  Cool
eliza
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #2 : Styczeń 30, 2010, 20:03:08 »

U moich dwóch hipków po kilka liści blisko cebuli ma na sobie coś co przypomina złamanie i zwisa w dół.Dlaczego tak się dzieje?Czy to jest zwykłe uszkodzenie mechaniczne?Liście tej rosliny są aż tak kruche?A może jakaś choroba się tak objawia?
ez136
Aktywny
**

małopolskie

« Odpowiedz #3 : Styczeń 31, 2010, 11:03:40 »

Liście u Hippeastrum najczęściej się łamią  z powodu braku odpowiedniej ilości składników pokarmowych.  Confused
Nawozisz czymś swoje cebule?
To wielkie żarłoki... Cool
Spróbuj im zaserwować nawozik  Smile
U mnie było podobnie, zaaplikowałam im substral o spowolnionym działaniu i liście błyskawicznie "zesztywniały"
Powodzenia

Venus9
Gaduła

Ostatecznie jestem kobietą i bardzo mnie to cieszy

« Odpowiedz #4 : Luty 01, 2010, 14:25:52 »

Witaj Elizo

Też miałam taki problem z liściami Hippków tyle tylko, że moje były bardzo długie i ciężkie, dlatego też się łamały zaczełam je przywiazywać i było ok. Ale naóz stosuję co tydzień lub co dwa.
Sprawdz co w twoim przypadku przyniesie poprawę.

Pozdrawiam

"Sztuka jest sposobem wybaczania światu jego zła i chaosu "
Pozdrawiam Julita
http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=12910.0
eliza
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #5 : Luty 03, 2010, 14:59:03 »

Na razie nie nawożę w ogóle bo gdzieś przeczytałam że w zimie się nie nawozi hipków.Czyli mówicie,że powinnam teraz nawozić,tak?Tylko wchodzi  w grę nawóz o spowolnionym działaniu?Co ile najlepiej teraz w okresie zimowym nawozić?Jak zaczną pojawiać się kwiaty to pewnie trzeba wzmożyć nawożenie,prawda?
ez136
Aktywny
**

małopolskie

« Odpowiedz #6 : Luty 04, 2010, 07:25:34 »

Na razie nie nawożę w ogóle bo gdzieś przeczytałam że w zimie się nie nawozi hipków.Czyli mówicie,że powinnam teraz nawozić,tak?Tylko wchodzi  w grę nawóz o spowolnionym działaniu?Co ile najlepiej teraz w okresie zimowym nawozić?Jak zaczną pojawiać się kwiaty to pewnie trzeba wzmożyć nawożenie,prawda?
Czy Twoje cebule są juz po okresie spoczynku? W okresie wybijania pąka kwiatowego i wypuszczania liści należy Hippeastra intensywnie nawozić. Jest to niezbędne dla ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Każdy nawóz jest dobry, ja sypie o spowolnionym działaniu, z czystego lenistwa....  Smile
Wysypiesz raz i masz święty spokój  Very Happy

Gaston
Moderator

Warszawa - Strefa 6B, Małopolska (lokalnie) 7A

« Odpowiedz #7 : Luty 04, 2010, 15:43:57 »

Rzeczywiście, młode liście hipeastrum są jeszcze stosunkowo wiotkie i podatne na złamania, co jest w zasadzie normalne. Spowodowane jest to niedostatecznym wykształceniem tkanek wzmacniających, które są w pełni funkcjonalne w nieco starszych liściach.
Łamliwość starszych liści może być oznaką niedoboru wapnia (Ca) w glebie. W takim wypadku należy do doniczki dosypać np. nieco kredy, lub zastosować specjalny nawóz. Podwyższy to również pH gleby, co dodatkowo wzmocni korzenie takiego hipka (gleba kwaśna wpłynie na niego ujemnie). Cebula posadzona w ziemi o niskim pH ma problemy z wytwarzaniem korzeni, także gorzej kwitnie i wolniej wypuszcza liście. Very Happy
Hipeastrum należy nawozić, gdy rozpocznie na dobre wegetację, bez względu na porę roku za oknem Smile Jeśli cebulka została posadzona do świeżej ziemi ogrodniczej zakupionej w sklepie, to można poczekać z nawożeniem hipeastrum ze dwa tygodnie (ziemia ogrodnicza jest wzbogacana w pewną ilość nawozów), a potem dostarczać mu zwykły nawóz do roślin kwitnących. Inne rodzaje nawozów polecam osobom, które mają sporą wiedzę o nawozach, bo nieumiejętne ich używanie może roślinie poważnie zaszkodzić.

Pozdrawiam, Grzegorz
ez136
Aktywny
**

małopolskie

« Odpowiedz #8 : Luty 04, 2010, 18:36:35 »

Jak dla mnie nawóz o spowolnionym działaniu np substral do kwitnących (kiedyś osmocote) jest świetny- ryzyko przenawożenia praktycznie zerowe. Stosuję do wszystkich roślin, tak doniczkowych jak i balkonowych, nawet do storczyków i mają się doskonale.
Substral kupuję też do roślin ogrodowych. Wg mnie jest świetny.  Very Happy
Ale wiadomo każdy stosuje to co ma wypróbowane.  Cool
Polifoskę też stosowałam.  Smile

Gaston
Moderator

« Odpowiedz #9 : Luty 04, 2010, 21:42:05 »

Ez, jak by nie było stosujesz bardzo dobry nawóz Cool
Ja stosuję polifoskę tylko dlatego, że mój teść kupił w zeszłym roku cały wór 50 kg, zużył kilka kilogramów do nawożenia niewielkiego poletka pszenicy dla dziesięciu kurek, a reszta została i trzeba to jakoś zużywać Smile Zwłaszcza, że w tym roku oflagował się i stwierdził, że nic nie sieje.
Mój las hipeastrowy jest całkiem żarłoczny, do tego rozrastający się z roku na rok ogródek, więc może jakoś rozpracuję te 40kg z hakiem w ciągu następnych dziesięciu lat Laughing Very Happy Razz Mr. Green

Pozdrawiam, Grzegorz
ez136
Aktywny
**

małopolskie

« Odpowiedz #10 : Luty 04, 2010, 21:57:56 »

Gaston: Pozdrowienia dla teścia  Cool
Wcale mu się nie dziwię  Confused Polityka rolna w naszym kraju niejednych doprowadza do białej gorączki  Mad
Polifoska to świetny nawóz: np pelargonie, lub inne balkonowe kwitną po niej jak szalone.
Masz niezłe zapasy- starczy na długo  Smile  Very Happy

Gaston
Moderator

« Odpowiedz #11 : Luty 04, 2010, 22:31:30 »

A dziękuję, dziękuję Smile

Jest nieoceniona także do Dalii (których w ogrodzie mam przynajmniej dziewięć - wielkich, )no i ponad setkę lilii - w ogrodzie. Ale nic nie przebije efektu u hipeastrum Very Happy Po wakacjach wymieniłem ponad połowę doniczek, bo dotychczasowe doniczki zostały porozsadzane przez napór korzeni Smile Laughing

Pozdrawiam, Grzegorz
Wiktor
Rezydent

Małopolskie, strefa 6b.

« Odpowiedz #12 : Luty 04, 2010, 23:30:09 »

A tą Polifoskę to co jaki czas stosujecie? Można jej używać jak zwykłe nawozy, tak co 2-3 tygodnie?
Gaston
Moderator

« Odpowiedz #13 : Luty 05, 2010, 15:58:08 »

Średnio co 4-6 tygodni, w małych ilościach.

Pozdrawiam, Grzegorz
mama
Rezydent

« Odpowiedz #14 : Wrzesień 21, 2013, 21:19:02 »

Szczypior  Smile
Wąskie, długie, pięknie podbarwione liście  siewki H.calyptratum X aulicum

Uploaded with ImageShack.us

Też pięknie podbarwione siewek H. 'Magic Green' x 'Mocca'

a niebiesko - zielone z oliwkowym marginesem ma 'Germa'

Barbara
dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #15 : Wrzesień 22, 2013, 09:03:38 »

U mnie geny aulicum tak podbarwiają na czerwono listki u siewek.

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=44804.0

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
krolcia
Rezydent

« Odpowiedz #16 : Wrzesień 22, 2013, 09:14:08 »

A mnie się wydaje, że Papilion ma liście w ciemniejszym odcieniu zieleni niż reszta moich hipków. Nie przyjrzałam się jak to się ma do Aulicum, ale w stosunku do całej reszty hybryd są ciemniejsze. Też może zwróciliście na to uwagę?

mama
Rezydent

« Odpowiedz #17 : Wrzesień 22, 2013, 11:46:34 »

Podbarwienie liści H. calyptratum x aulicum jest na dużej długości i bardziej jaskrawe, niż inne hybrydy mają.Moja  siewka ma urodę H. calyptratum.
Macie jeszcze jakieś obserwacje? Mogą  się przydać.
 Krolcia, pokazywałaś pasiatki. Może wkleisz tutaj ?
U mojego Papilio nowe liście wyrastają, porównania chwilowo nie mam. Wcześniej nic mi się w oczy nie rzuciło.

Liście siewki Striatum Saltao, w górnej części znacznie szersze niż przy nasadzie.

Barbara
krolcia
Rezydent

« Odpowiedz #18 : Wrzesień 22, 2013, 14:14:32 »

Ja wcześniej też tego nie zauważyłam. Dopiero w zeszłym roku jak spojrzałam tak z góry na cały szczypior na balkonie, to jedne były ciemniejsze i jak się okazało to Papilion był. W tym roku już zwróciłam uwagę specjalnie na to i mimo, że cebulka młoda, to liście również były ciemniejsze.

No to moje pasiaki.
Tajlandyczyk jako pierwszy. Jestem przeszczęśliwa Smile, bo to pierwszy rok kiedy zaczął normalny wzrost! I liści kilka! A nie marny jeden. Może w końcu ruszy. Wkopany w tym roku cały. Zobaczę czy uda sie go pierwszy raz na spoczynek dać, czy jeszcze trzeba będzie czekać.

Trochę nieostre ale nie mam innego samodzielnego Embarassed. Liść Santosa

A tu oba razem dla porównania

mama
Rezydent

« Odpowiedz #19 : Wrzesień 22, 2013, 15:23:44 »

Znaczy szczypior też może być intrygujący  Very Happy

Barbara
krolcia
Rezydent

« Odpowiedz #20 : Wrzesień 23, 2013, 11:47:08 »

Dzisiaj obrywając kolejne suche liście zauważyłam, że również mocno podbarwione czerwienia liście ma Neon. Za to Cherry nymph króluje w wielkości liści(przynajmniej u mnie), średnia szerokość liścia w najszerszym miejscu to 8 cm. Mowa tu o dorosłej cebuli.

dukra13
Rezydent

« Odpowiedz #21 : Sierpień 03, 2014, 12:24:24 »

Największe osiągnięcie w wypasie hippeastrum.... 13 liści.

Nigdy nie osiągnęłam takiego wyniku i w tym przypadku w 100 % to też nie moja zasługa. Cebula z ostatniego rzutu biedronkowego, z tego co to miały być różne odmiany a zakwitły u prawie wszystkich  oczywiście na czerwono  Mad. Ten zakwitł tylko jednym pędem, ale miał dużo nowych zaczątków liści, chyba z 8.

13 liści daje teoretycznie w przyszłym sezonie 3 kwitnące pędy.

Wyobraźcie sobie rosnącą cebulę z 18 liśćmi.

http://www.floraforum.eu/floraforum/index.php?topic=44804.0

„Albowiem niczego na świat nie przynieśliśmy, dlatego też niczego wynieść nie możemy” (1Tym. 6:7).
Agnes
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #22 : Kwiecień 01, 2016, 10:14:01 »

Drogie Panie - powiedzcie mi proszę czym możne być spowodowane zastopowanie wzrostu liści? Mam 3 "cudeńka", które wykształciły liście do długości 7-8 cm  - i... nic się nie dzieje...  Very Happy Very Happy Normalne to raczej nie jest, wiec gdzie popełniłam błąd? cebule kupiłam około połowy stycznia - sprzedawca zapewniał, że  zimowały, ale mimo tego potrzymałam je w piwnicy w chłodzie około 7 tyg. A teraz - normalnie zonk  Shocked
mucha
Rezydent

« Odpowiedz #23 : Kwiecień 01, 2016, 10:38:37 »

Agnes, cebule czasem tak mają, to nie świadczy o niczym złym - nie popędzaj ich i nie przelej. Daj dużo ciepełka i słoneczka. W jakie podłoże posadziłaś? Kwitły? Możesz wstawić zdjęcia?

Pozdrawiam Ela
Agnes
Nowicjusz
*

« Odpowiedz #24 : Kwiecień 01, 2016, 10:53:35 »

Dziękuję za odpowiedź - zdjęcia wstawię - może wieczorkiem - jak wrócę do domu  Laughing Ziemia - uniwersalna, z dużą warstwą keramzytu. Kwitł - 1 - Susan, ale bardzo marnie (z ledwością utrzymał 1 kwiat- reszta na łodydze nie wykształciła się  i obeschła Sad) wiec mam podejrzenie, że cebule chyba nie zimowały właściwie... Raczej nie spodziewałam się w tym sezonie kwiatów, ale  nadzieja zawsze  w hippo-maniaczce tkwi  Smile A te liście mnie rozwaliły i już miałam sobie za złe, że coś przekombinowałam Confused No i mam przy 1 niespodziankę - rośnie przy niej maleństwo Very Happy - no i tę chcę mieć szczególnie na oku.
asiula
Rezydent

« Odpowiedz #25 : Maj 12, 2016, 14:52:36 »

Mam prośbę o pomoc w identyfikacji przyczyny choroby moich hipków  Confused O ile nie mam problemu z pozbyciem się 'czerwonej zarazy' na cebulach  Cool nie mam pojęcia jak poradzić sobie  z tym co pojawiło się  Surprised na niektórych liściach  Confused

Może ktoś wie co to takiego i jak z tym walczyć  Confused
Bardzo proszę o podpowiedź

--------------------------------------------------
Pozdrawiam Asia
ADAPAPA
Rezydent

Hippeastrum=groźny nałóg:)

« Odpowiedz #26 : Maj 12, 2016, 23:22:06 »

Asiu, na pierwszym zdjęciu ślady 'min' przypominają żerowanie wciornastka.   
Jeśli są nieco srebrnawe, to będzie ten szkodnik.  Sad

asiula
Rezydent

« Odpowiedz #27 : Maj 13, 2016, 06:47:09 »

Ada ślicznie dziękuję Poczekam jeszcze chyba do połowy czerwca  Confused wyniosę wszystkie hipki na balkon i wtedy mogę (chyba muszę) potraktować je jakąś 'chemią'  Sad

--------------------------------------------------
Pozdrawiam Asia
doda07
Gaduła

« Odpowiedz #28 : Maj 26, 2017, 19:09:05 »

Jeden ( na szczęście tylko jeden) z moich hipków ma przebarwienia/smugi na liściach. Czym mogą być spowodowane? Myślałam o wirusie i robiłam oprysk z Bioseptu. Wynik- przebarwienia nie znikły, liście są sztywne. Podlałam też roztworem żelaza- bez rezultatu. Szkodników nie zauważyłam. Może ktoś z Was ma jakiś pomysł?

Pozdrawiam,
Renata
ADAPAPA
Rezydent

Hippeastrum=groźny nałóg:)

« Odpowiedz #29 : Maj 27, 2017, 08:09:45 »

Reniu kilka lat temu Mefi miała podobnie wyglądającą Rilonę. Kwitła nawet, ale zniekształconymi kwiatami.
Straszyłam ją wirusem mozaiki...
Jednak w kolejnym roku liście były normalne a kwiaty piękne.  Cool

U mnie tak wyglądał Evergreen. Nie kwitnie od kilku lat. W tym sezonie nie wypuścił nawet liści.

Odseparować nie zaszkodzi.
Reniu zaczekaj  może aż specyfiki zadziałają.

Strony: 1   Do góry
  Drukuj  

Skocz do: